Instituut Yerseke krijgt naam NIOZ TEXELSE 5 COURANT 'Geen Zandvoortse toestanden' 'Jammer dat ons niets is gevraagd' 'Dus eigenlijk zitten we hier voor Jan Lui?' Overbodige rechtszaak over houtkachel '99' Nieuw paal 17: duurzaam en veel uitzicht Logeerhuis Texel DINSDAG 3 JANUARI 2012 'Een sfeervol, gezellig, duurzaam en efficiënt ingericht strandpa viljoen De Zeester op paal 17 dat past op het strand en de Texelse schaal. Geen megapaviljoen, geen Zandvoortse toestanden en we zijn zeker niet door de mazen van het wet geglipt. Het ontwerp is zelfs gemaakt in nauw overleg met de gemeente.' geblokkeerd door het aannemen den met exploitatieruimte. Naast een personeelsruimte, een kantoor en toiletten komt daar een panora marestaurant dat plaats biedt aan circa 50 mensen, met buiten een van de Strandnota. Daarin staat dat we de oppervlakte hooguit met vijftig meter mogen uitbreiden. Maar, zeker nu we jaarrond open zijn, hebben we behoefte aan een terras.' personeelsruimte, een kantoor en ruimte voor de toiletten. Vergeet Van de 'Zandvoortse toestanden', niet dat we hier in de zomer zestig die Poster aangreep om de bouw medewerkers hebben rondlopen van meer strandpaviljoens met en jaarrond twintig. Als die in hun twee verdiepingen te schrappen, is Met verbazing en zelfs verbijste- pauze wat willen eten, dan moest volgens de Röpkes geen sprake, ring volgden Corina en Mark Röpke dat tot dusver i het restaurant. de politieke discussie naar aanlei- Terwijl andere gasten zaten te azen ding van de voorgenomen bouw van hun paviljoen, waarbij vooral de twee verdiepingen onderwerp van gesprek waren en Gerbrand Poster (Texel2010) repte over 'Zand voortse toestan den'. Corina: 'Het is jammer dat ons niets is gevraagd. Het paviljoen dat we bouwen vol doet immers in alle opzichten aan de voorschriften in het bestem mingsplan.' Mark: 'De tweede ver dieping had van ons niet gehoe ven, als we voldoende ruimte hadden gekregen om op de bega ne grond uit te breiden. Maar de mogelijkheid om te vergroten naar duizend meter heeft de raad zelf op hun plekje, dan zit je niet rustig te eten. Dat kan zo niet meer. We nodig waar medewerkers zich even Betere communicatie had kun nen voorkomen dat wijkbewo ners van De 99 uit Den Burg donderdag tegenover de gemeente en TexelEnergie zaten in de Alkmaarse rechtbank. De bewoners eisten dat de bouw van een houtgestookte kachel in hun wijk niet van start gaat voor dat de rechter zich heeft uitge sproken over hun eerder inge diende bezwaren. TexelEnergie blijkt echter helemaal niet van plan om voor die tijd te starten met bouwen. 'Dus eigenlijk zitten we hier voor Jan Lui?', vroeg één van de bewo ners zich na een kleine twintig minuten in de rechtszaal hardop af. De bestuursrech ter beaamde dat de zitting niet nodig was geweest als TexelEnergie en de bewoners voor af beter hadden gecommuniceerd. een ketel, gestookt op houtsnip pers. Het is de bedoeling dat de houtkachel bij wijze van duurzaam experiment enkele jaren blijft staan, waarna De 99 zich evenals de rest van Texel aansluit op één centraal en duurzaam energienet. Om de plaatsing van de tijdelijke houtkachel mogelijk te maken, paste de gemeente het bestem mingsplan aan. De bezwaren van omwonenden, die nut en noodzaak van de installatie in twijfel trekken, werden door de gemeente van tafel geveegd. Daarop stapte een groepje wijkbewoners naar de rechter. Deze procedure loopt nog, maar om te voorkomen dat Texel Energie in de tussentijd begint met de (voorbereidende) werkzaamhe den voor de verwarmingsinstalla- Dan hadden de Texelaars immers tie, dienden ze ook een voorlopige kunnen weten dat de nergiemaat- voorziening in. schappij niets bouwt voordat deze honderd procent zeker toestem- De wijkbewoners vrezen stank- ming heeft. En daarover neemt de rechter pas in 2012 een besluit. 'Maar jullie hebben nu in ieder kige communicatie en inspraakmo- geval wél duidelijkheid en gekre gen en voorlopig het resultaat bereikt wat jullie graag wilden', reageerde de rechter. De gemeente verleende in 2011 een vergunning aan TexelEnergie waarmee het een houtkachel mag voor de aan- en afvoer van materi alen om de kachel te laten bran den. Hun belangrijkste bezwaar is de gekozen locatie voor de duur zame verwarmingsinstallatie. Die is een verwarmingsinstallatie, onder- mijn huis gekocht, met uitzicht op gebracht in twee containers, die de wijk op milieuvriendelijke wijze moet verwarmen door middel van een mooi groen plantsoen. Maar Geslaagd Het NIOZ kent sinds 1 januari een vestiging in Yerseke. De fusie van het onderzoeksinsti tuut op 't Horntje met het Cen trum voor Estuariene en Marie ne Ecologie (CEME) in de Zeeuwse plaats is voltooid en het instituut aan de Ooster- schelde heeft de naam NIOZ gekregen. Volgens het NIOZ hebben de twee belangrijkste Neder-ilandse instel lingen op het gebied van funda menteel kust- en zeeonderzoek door te fuseren de strategische positie van Nederland op het ter rein van kust- en zeeonderzoek versterkt. De aard van het onder zoek van beide vestigingen veran dert voorlopig niet. De nieuwe NlOZ-vestiging in Yer seke blijft het leven in de kustzee en estuaria (riviermondingen waar zoet en zout water samen komen) onderzoeken. Het NIOZ op Texel blijft zich bezighouden met onder zoek in Waddenzee, Noordzee, oceanen en de diepzee. De vesti ging in Yerseke doet voornamelijk ecologisch onderzoek; de vesti ging op Texel doet ook onderzoek op het gebied van de fysica, che mie en geologie van zee en oce aan. 'Daarom vullen beide institu ten elkaar goed aan, zodat er nu één instituut in Nederland is die fundamenteel marien onderzoek doet', aldus Henk Brinkhuis, sinds december directeur van het NIOZ. De fusie betekent dat het voorma lige CEME van 'moederorganisa tie' verandert. De vestiging viel als onderdeel van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) nog onder de Koninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen Ina Schrama van Zevenhuizen is bij Smara Siddhi, Instituut voor Communicatie en NLP in Schie dam, geslaagd als transpersoonlij ke coach. Ze is werkzaam op Texel en in Amsterdam. In haar praktijk OHJA! Coaching begeleidt ze jon geren en volwassenen bij het ver krijgen van inzicht in en bewustzijn van eigen denken, handelen en voelen. 'Zodat problemen moge lijkheden worden', aldus Schrama. Fotoimpressie van het nieuw te bouwen strandpaviljoen c (voorheen De Zeester), gezien vanuit zee. (OnfMpAnt. 'Op het strand van Zandvoort en Scheveningen staan helemaal geen paviljoens van twee verdiepingen. Dat mag niet omdat die het uitzicht hebben een personeelsruimte vanaf de boulevard zouden hinde ren. Mogelijk dat Poster doelde op hoogbouw langs de boulevard, maar dat zijn geen strandpaviljoens. Wat wij hier bou wen is voor Neder landse begrippen uniek. Maar als de rustig kunnen terugtrekken en waar raad echt wil dat er niet meer pavil- ze hun spullen veilig kunnen opber- joens van twee verdiepingen gen.' Toen bleek dat voor de extra komen en de bouwoppervlakte voorzieningen niet voldoende ruim- mag niet verder worden uitgebreid, te was op één verdieping, is in dan onthouden ze andere pavil- overleg met de architect een grote joenhouders voorzieningen te cre- dakkapel in het plan getekend. Dit eren die voor een professionele is overleg met de afdeling bouwza- bedrijfsvoering op het strand ken een tweede bouwlaag gewor- steeds harder nodig zijn.' Impressie van het nieuwe strandpaviljoen, gezien vanaf het strand- de schoorstenen', vertelde een bewoner. De raadsman van de gemeente liet weten dat omwonenden niet hoe ven te vrezen voor milieu- en gezondheidsoverlast. De installatie voldoet aan alle normen en eisen en daarmee worden de belangen van de bewoners behartigd, vol gens de advocaat. Daarbij hoefde de gemeente volgens hem de inwoners niet uitgebreid te infor meren en inspraakmogelijkheden te bieden omdat het gaat om een 'bouwvergunning met planologi sche ontheffing'. Bovendien moet volgens de gemeente worden mee gewogen dat het gaat om een tij delijke installatie. Directeur Brendan de Graaf van Texel Energie voorkwam vervolgens dat een discussie in de rechtszaal losbarst te. Hij verbaasde de wijkbewoners met de mededeling dat zijn ener giemaatschappij sowieso niets in De 99 bouwt tot de rechter in 2012 heeft beslist of het écht mag. 'Wij kunnen het ons helemaal niet ver oorloven om nu iets te bouwen dat overlast en luchtvervuiling door de we mogelijk over enkele maanden houtkachel, ze hekelen de gebrek- weer moeten afbreken.' Paal 17, gezien vanuit het noordwesten. Ondanks af en toe een bui werd donderdag in De Cocksdorp een gezellige wintermarkt gehouden. t^toHem.lb^i gelijkheden in het voortraject en 'Misschien is het handig als jullie vrezen voor extra verkeersdrukte voortaan wat beter met elkaar communiceren', adviseerde de rechter vervolgens aan alle betrok kenen. 'Dan hadden jullie vooraf kunnen weten dat deze hele zitting eigenlijk overbodig was.' De dele plaatsen op de hoek Sluyscoog/ de bewoners 'een doorn in het gatie die namens de bewoners Hallerweg in Den Burg. Het betreft oog'. 'Twee jaar geleden heb ik naar Alkmaar was afgereisd, betreurd voor niets naar Alkmaar te zijn gekomen en kosten te hebben straks kijk ik enkele jaren lang gemaakt voor de voorzieningen- recht op twee metershoge, roken- rechter. Het was druk vrijdag op het gemeentehuis in Den Burg met ouders die nog vóór de jaarwisseling een ID-kaart voor hun kinderen wilden heb ben. Een ID-kaart is dit jaar fiks duurder dan in 2011 en kinderen bij schrijven in een paspoort van de ouders kan niet meer. De medewer kers van de publieksbalie werkten vrijdag door tot 20.30 uur om iedereen die wachtte te helpen. (Foto Daan Koopman) (KNAW), maar is sinds de fusie net als het NIOZ op Texel onderdeel van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Het NIOZ en het voorma lige CEME werkten al jarenlang nauw samen. 'Uitzicht is onze handelswaar, dus bieden we dat', wijst strand- exploitante Corina Röpke op de royale vergezichten die bezoe kers straks hebben in het nieuwe strandpaviljoen op paal 17 dat zij en Mark in april willen openen. Er is veel glas in verwerkt, zodat volop naar buiten kan worden gekeken. 'Want als het even kan, dan zoeken onze gasten een plekje bij het raam.' Een nieuw paviljoen met een moderne uitstraling, maar ook her kenbaar. Op de begane grond ver schilt de indeling van het nieuwe paviljoen namelijk maar weinig van de oude De Zeester. Iets ruimer van opzet en er komt een zogehe ten live cooking centre, waarbij gerechten in het zicht van de gas ten kunnen worden bereid. Het nieuwe paviljoen krijgt een ruime serre en voor een optimaal uitzicht lopen de ruiten tot aan de vloer. Op de verdieping, naast de perso neelsruimte, toiletten en kantoor, een panoramarestaurant. Hoe het publiek daarop zal reageren is vooralsnog een verrassing, maar gezien het uitzicht zou het wel eens een trekpleister kunnen zijn. De tweede etage dient als over loop voor de benedenverdieping, maar is ook te gebruiken door gezelschappen die apart willen zit ten. De eerste bouwplannen dateren van een jaar of vier geleden, toen de paviljoens voor het eerst 's win ters open mochten blijven. Dat het zo lang heeft geduurd, heeft meer dere redenen. Zo liepen de Corina en Mark Röpke tegen een aantal beperkingen aan. Zoals het maxi maal te bebouwen oppervlak van 750 vierkante meter, waardoor een tweede verdieping in het plan moest worden opgenomen. Zes meter hoogte is het maximum, net genoeg om aan de vereiste mini male hoogte per verdieping te kun nen voldoen. Het paviljoen staat op een riskante plek. Het gebouw is daarom verankerd op palen van tien meter, waarvan drie meter onder NAP steekt. De Zeester zelf staat zeven meter boven zeeni veau, net zo hoog als het oude paviljoen. Verschil is wel dat je door de palen straks onder het paviljoen door kunt kijken en dat het zeewater er onderdoor kan spoelen. Beperkende factor is ook de eis van het hoogheemraadschap dat het paviljoen binnen een week moet kunnen worden afgebroken. Dit met het oog op eventuele beschadiging van de kust bij extreem hoge vloed. Geen gemet seld gebouw dus, geen leidingen voor vloerverwarming en andere beperkingen. Ook de omgeving van zand, zout en wind brengt beperkingen met zich mee. Zon nepanelen zijn daardoor bijvoor beeld geen optie. Desondanks zijn zoveel mogelijk duurzame technie ken en materialen in het paviljoen verwerkt. Zo wordt het restaurant op temperatuur gehouden met warmte uit de keuken (dankzij fil ters zonder dat je kookluchtjes ruikt). Hout dat voor de bouw wordt gebruikt is duurzaam geprodu ceerd, net als de terrasvloer van bamboe. Door het gebruik van red ceder hout oogt het paviljoen zo natuurlijk mogelijk, waarbij ter onderscheid alleen de deuren en één gevelpunt wit worden. Bijzonder is ook dat de oude serre van De Zeester een tweede leven heeft gekregen nu deze in z'n geheel tegenover het verderop gelegen paviljoen De Buren is aan gebouwd. De andere delen van het oude paviljoen worden gebruikt voor de bouw van de nieuwe strandshop/kiosk. De naam van het NIOZ prijkt ook in Yerseke. Logo en naam van het onderzoeksinstituut op 't Horntje hangen aan de gevel van het Cen trum voor Estuariene en Mariene Biologie (CEME) waarmee het NIOZ per 1 januari is gefuseerd. Het wetenschappelijk instituut kent nu een locatie Texel en een locatie Yerseke. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5