TEXELSE^COURANT Gala Tesselhuus levert €37.500,- op Cf roen ^warLrJexets in het harL, W=a Vernieling en cross Dennen en Krimbos Meeste musea trokken minder mensen in 2011 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12640 DINSDAG 10 JANUARI 2012 Het Popkoor van Artex verzorgde zaterdagavond een verrassings optreden bij het benefietgala voor het Tessel- huus. Geen pakjes, alles vers en Texelse produc ten, is het devies bij HapHum van Eric en Jolanda van Etten. 'Als het werk zich aandient en het weer is goed, dan moet je hem pakken', zeggen loon werkers Van der Star KLV (Kleine Logiesverstrek- kers), die zater dag een beurs houdt, is een diverse club met veel speci alismen. In De Dennen en het Krimbos zijn tijdens de kerstvakantie vernie lingen aangericht. Het vandalis me lijkt volgens Staatsbosbeheer gecombineerd te zijn met illegaal autocrossen. Langs het Knobbelpad is een straat naambord gesneuveld en het 'Huis je van Bezinning' van Mare Hilstra op het Lange Stuk is vernield. Een boek in het huisje waarin mensen hun gedachten konden achterlaten, werd in brand gestoken. Henk Hil stra wist een deel van de teksten nog te redden. Volgens Hilstra meldde iemand hem dat woensdagavond een mountain- biker aanstalten maakte het hutje te vernielen. Dat zou een 'dertiger met zwart haar en een blauw truitje' zijn geweest. Op het terrein bij het hutje waren ook sporen van een cros sende auto te zien. Volgens Staatsbosbeheer werd in het Krimbos eveneens veel rond gescheurd. Hierbij is één van de banken langs het fietspad gesneu veld. Door het verminderde budget kan Staatsbosbeheer vernielde banken niet meer vervangen. Volgens boswachter Erik van der Spek kan Staatsbosbeheer weinig aan de vernielingen doen. 'We ver moeden dat het vooral in het don ker gebeurt en we roepen mensen die iets verdachts zien op om de politie in te schakelen.' Mare Hilstra, initiatiefneemster van het 'Huisje van Bezinning' vindt het erg jammer wat er is gebeurd. Ze gaat contact opnemen met Staats bosbeheer over de te nemen ver volgstappen: 'Het liefst bouw ik het huisje komend weekend al weer op, maar dat heeft geen zin als het dan direct weer vernield wordt.' Garage UVestend www.texelseautopagina.nl Ecomare ziet momenteel een fikse stijging van het aantal zeehonden dat wordt binnengebracht. Tot gisteren zaten inmiddels 37 robben in de opvang en naar verwachting komen er nog meer dieren bij. Volgens dierverzorger Lau rens van Kooten van Ecomare is de quarantaineruimte inmiddels in tweeën gedeeld om meer plek te hebben en hetzelfde geldt voor de buiten bassins. Bij de vogelopvang zijn plastic bakken neergezet om zeehonden op te vangen. 'Van de week laten we ook nog een tent boven één van de buitenbassins plaatsen, zodat de opgevangen zeehonden meer warmte hebben.' Een deel van de dieren spoelde als gevolg van de storm van de afgelopen dagen aan. Zij zijn afkomstig van de Noordzeekust van IJmuiden tot en met Texel. 'In Noord-Holland hebben we vijf, zes mensen die aangespoelde zeehonden voor ons van het strand halen en naar de boot brengen.' De opgevangen dieren worden in de opvang opgevet en op krachten gebracht, zodat ze op een gegeven moment terug de natuur in kunnen. fotoRenêpoP) De meeste Texelse musea heb ben in 2011 minder bezoekers binnen de poorten gehad. Eco mare bleef steken op 265.000, ruimschoots onder de prognose van 290.000. Hoopgevend is dat het tijdens de eerste week van 2012 een stuk drukker is geweest dan verwacht. De oorzaak van de daling wordt vooral gezocht in de verbouwing van het buitenterrein, waardoor er een tijd lang geen of amper zeehon den waren te bezichtigen. Nu het buitenterrein grotendeels is voltooid en de zeehonden in hun nieuwe bassins rondzwemmen, zijn de cij fers aangetrokken. Adjunct-direc teur Anton Hurkens: 'De eerste sig nalen zijn goed.' Het Maritiem en Juttersmuseum kwam uit op 56.000 bezoekers, een paar duizend lager dan gepland. Ook hier kunnen de werkzaamheden aan de nieuwbouw een rol spelen. Nu het werk zo goed als klaar is, is de verwachting dat het met de aantallen de goede kant uit zal gaan. Met 100.000 bezoekers handhaaft de vuurtoren zich als publiekstrek ker. Een jaar eerder kwamen er weliswaar 5000 meer, maar de ver wachting dat voor velen dit jaar het nieuwtje er af zou zijn, kwam niet uit. Opmerkelijk was de stijging bij de Oudheidkamer, die met 8000 bezoekers aanzienlijk hoger scoor de dan een jaar eerder. Cultuurhistorisch Museum Texel bleef stabiel met 6700 bezoekers. 'We waren liever omhoog gegaan. Het hele jaar waren we positief gestemd en het zag er naar uit dat we tien procent hoger zouden ein digen. Maar de laatste twee maan den hebben we de voorsprong moeten inleveren, met name okto ber viel tegen', vertelt Klaas Eel- man. Luchtvaart en Oorlogmuseum '40- '45 heeft in 2011 een flinke veer moeten laten en bleef steken op 9.500 bezoekers. Weliswaar onge veer even veel als in 2009, maar aanzienlijk minder dan de 11.500 a 12.000 in 2010. Voorzitter Theo Wit te: 'De oorzaak? Vul zelf maar in, wij weten het niet. Het heeft in ieder geval niets te maken met de inhoud Het benefietgala voor het Tes selhuus heeft zaterdag €37.500,- voor het Tesselhuus opgebracht. In totaal 171 mensen bezochten het gala dat in grandhotel Opduin in De Koog werd gehouden. Het werd gehouden ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van het vakantiehuis voor mensen met spierziekten en reuma. Er werd €250,- per persoon betaald voor deelname aan het gala dat onder meer uit een diner van tien gangen bestond. Opduin verzorgde dat tegen kostprijs. Daarnaast werd veel geld opgehaald met een loterij waarbij bijzondere belevenissen te van het museum.' De vrijwilligers zijn er niet door uit het veld gesla gen, integendeel. 'We gaan met een nieuwe uitstraling het nieuwe sei zoen tegemoet. Met de serre heeft het museum een gezicht gekregen. We zijn daar echt enthousiast over, het ziet er perfect uit. We zijn druk bezig met de inrichting, maar wel met een deadline. Op 31 maart gaan we het officieel openen.' Bij Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora lukte het gisteren niet om cij fers te verkrijgen. Roekeloos rijden door Den Burg De politie heeft afgelopen week end een 34-jarige automobilist uit Velserbroek aangehouden na roekeloos rijgedrag in Den Burg. De politie kreeg van een melder te horen dat de man met gierende banden over de Parkstraat reed. Agenten zagen hem rop de Kees- omlaan en de Elemert en zetten de achtervolging in via de Emmalaan en Beatrixlaan. De man reed daarbij met hoge snelheid en zonder richting aan te geven. In de Molenstraat stopte hij. Volgens de politie was de automo bilist onvast te been en rook hij naar alcohol. Op het politiebureau blies hij 515 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht en dat is meer dan toegestaan. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. Hem wordt gevaarlijk rijgedrag ten laste gelegd. winnen waren en met de verkoop van galafoto's die Henk van Wijk, Erna Dam en Liselotte Schoo tij dens het gala maakten. Het gala was georganiseerd door een projectgroep die bestond uit leden van de Rotary en de Lions en Joke de Boer. Marijke Eelman, voorzitter van de projectgroep, blikte terug op de historie van het Tesselhuus dat ontstond toen in 1982 de Stichting Texel Vakantie Gehandicapten werd opgericht. Aanvankelijk werden kinderen met spierziekten in De Zwaluw in De Koog en Bartimeushoeve bij Oos terend ondergebracht en op 5 mei 1987 werd het Tesselhuus aan de Ruijslaan officieel geopend. Eel man roemde Siem Kooi, Gerrit de Haan en Jan Stolk als mensen van het eerste uur die veel inzet pleeg den voor het Tesselhuus. Rinie de Kruif, voorzitter van het Tesselhuus, was zeer tevreden met de opbrengst. De laatste jaren lie pen de giften terug en het bestuur zet nu alles op alles om toch tien vakantieweken per jaar te kunnen organiseren. De Kruif roemde in zijn dankwoord ieders inzet en toonde zijn bewondering voor de mensen die elk jaar als vrijwilligers de gehandicapte gasten in het Tes selhuus begeleiden. De aanwezi gen verschenen conform het kle dingvoorschrift in smoking of avondjurk. Het was de tweede keer dat een benefietgala voor het Tes selhuus werd gegeven. De eerste keer was begin 2007 bij het 25- jarig bestaan van het vakantiehuis. HlBEN JIJ DIE ROMANTISCHE COW/LOVER-BOY? BEL MIJ DAN DIRECT VOOR ECHTE KALVERLIEFDE! (BELLEN VOOR EURO 1.60 MINUUT)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1