TEXELSE^COURANT Cf roen ^warLrJexets in het harL, Bijgebouw zomerhuis moet worden gesloopt 'Mesthandel mag niet aan de Zeshonderd' KONSUM .txl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12641 VRIJDAG 13 JANUARI 2012 Welk dorp kroont zich tot winnaar van de Nieuws- en Ken nisquiz 2011? Zondag ont brandt de strijd in de Bijenkorf. 'Mijn reiskrie- bels zijn op Texel ontstaan', vertelt oud- Texelse Marinka van Dijk in het weblog. Karin ter Steege (5 HAVO) orga niseert voor haar profiel werkstuk een voorlichtings middag over borstkanker. Naar Somalië om piraterij te bestrijden. Het overkwam Texelaars Twan Roeters, Ernst Zijm en Marcel de Ridder. Bewoners en medewerkers van het Maartenhuis brachten dinsdag een bijzonder bezoek aan zwemparadijs Calluna. Normaliter zwemmen zij op dinsdagochtend een uurtje in het bad, maar dat is momenteel helemaal leeg in verband met groot onderhoud. Voor de gelegenheid mochten de zwemmers onder leiding van Colinda Vlaming in ploegjes over de bodem van het bad wandelen. Volgens Henk Ziilig wilde Calluna de mensen van het Maartenhuis zo laten zien hoe het bad leeg overkomt en waarom er niet kon worden gezwommen. Het bad van Calluna was in 2003 voor het laatst helemaal leeg. De werkzaamheden worden volgende week afgerond en vanaf zaterdag 21 januari kan er weer worden gezwommen. Meer over de werkzaamheden elders i n d eze krant. (Foto Jemen van Hattumja De eigenaar van een zomerhuis die zonder toestemming een bij gebouw heeft neergezet moet dit bouwsel weer verwijderen. Dit heeft het college besloten. Het gebouw was geplaatst ter ver vanging van een bestaand bijge bouw dat in slechte staat verkeer de. Het oude gebouw stond aan het zomerhuis vast, het nieuw staat er los van. Maar vrijstaande bijge bouwen bij zomerhuizen zijn niet toegestaan. Volgens het college zijn er geen mogelijkheden om het bouwsel alsnog te legaliseren. Aangezien de eigenaar niet heeft voldaan aan het verzoek tot verwij dering van het bijgebouw gaat de gemeente nu over tot een dwang som van €260,- per dag, met een maximum van €15.600. Durper Plusmarkt wil verhuizen Het college stemt onder voor behoud in met de verhuizing van de Plus supermarkt in De Cocks- dorp. Eigenaar Kleis Hooy- schuur wil de zaak verplaatsten van de Kikkerstraat naar de Molenlaan. Aan de verhuizing stelt de gemeente een aantal voorwaarden. Hooyschuur hoopt in 2013 te kun nen verhuizen naar de Molenlaan. 'Het plan ontstond al een aantal jaren geleden. Op de huidige loca tie zou er geïnvesteerd moeten worden om te vernieuwen. Toen zijn we ook nog eens aan het kij ken geweest naar de bereikbaar heid en de parkeermogelijkhe- den.' Voor dit plan moet een procedure worden gevoerd om het bestem mingsplan te wijzigen. Om defini tief toestemming te krijgen moet aangetoond worden dat de uit breiding van het aantal parkeer plaatsen planologisch haalbaar is en voorziet in het, volgens de par- keernormen vastgestelde, aantal parkeerplaatsen. Daarom is beslo ten het plan onder voorbehoud goed te keuren. Wel dient de aan vrager een goed ruimtelijke onder bouwing in te dienen. Op de locatie aan de Molenlaan zouden energiezuinige woningen komen te staan. Om dit te com penseren zullen er achter de nieu we winkel twee a drie woningen gebouwd worden. Ook komen er achter de huidige supermarkt drie woningen te staan. Aan de Molenlaan stond tot voor kort een barak die in de Tweede Wereldoorlog is neergezet door de Duitsers en daarna voor meerdere doeleinden werd gebruikt, het laatst als vakantiewoning. Eind vorig jaar werd het gebouw afge broken. De Raad van State heeft een plan van het college om de mest handel van Arie van Zuilen aan de Zeshonderd te legaliseren vernietigd. Volgens het rechtsor- gaan was het plan in strijd met een verordening van de provin cie Noord-Holland. Valt mee Hoe was de eerste week van het onheilszwangere jaar 2012? Kiek er es an, het viel best mee. De boot bleef de hele storm door in de vaart. Er was niet veel schade, de meeste strandpaviljoens hebben hun dak nog. We hoefden ook de parkeerboetes nog niet te betalen. Eenderde van het in de IJslandse tombola zoekgeraakte geld kwam terug. Ook de nabije toekomstver wachtingen zijn onverwacht gun stig. We krijgen nooit meer te maken met bezopen ambtenaren, want het gemeentehuis is droog gelegd. We kunnen ons dit jaar elke maand aan weer een andere knappe Texelse man vergapen. We mogen her en der wat huisjes bou wen. En, dat is echt een pak van m'n hart, de burgemeester houdt de moed er in en vindt de Texe laars toch niet lui. Nou is het mooi geweest, dit stukkie is af. Gelukkig nieuwjaar! Woelmuis 'agrarisch gebied' in 'agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf'. Onder die laatste omschrijving is onder meer de aanwezigheid van een (kunst)mestverzamel- en distribu tiebedrijf toegestaan. Van Zuilen is leverancier van mest aan tientallen boerenbedrijven op het eiland en beschikt daarvoor aan de Zeshon derd over een afgesloten mestzak als opslag. Tien voor Texel en de vereniging Landschapszorg Texel tekenden bezwaar aan bij de Raad van State en werden in het gelijk gesteld. Het wijzigingsplan, dat het college in november 2010 officieel vaststel de, gaat volgens het rechtsorgaan voorbij aan een provinciale veror dening die bepaalt dat een bestem mingsplan niet mag voorzien in 'bestemmingen en regels voor niet- grondgebonden agrarische bedrij ven'. Het college vond dat dat niet van toepassing was bij de mest handel, maar dat was volgens de Raad van State onjuist. Volgens een woordvoerder van de gemeente dacht het college dat de provincie met niet-grondgebonden bedrijven doelde op intensieve veehouderij. 'Maar een mestbedrijf wordt ook als een niet-grondge- bonden agrarisch bedrijf gezien. We zijn wat verrast over die uit spraak.' Burgemeester en wethou ders willen daarover in overleg gaan met de provincie. Wethouder Edo Kooiman (grond gebied), de bezwaarmakers en Van Zuilen zaten gisteren met elkaar om tafel om te bespreken hoe het nu verder moet. Naast de uitspraak van de Raad van State loopt er ook nog een zaak van Tien voor Texel bij de rechter in Alkmaar waarin Tien voor Texel tot handhaving heeft opgeroepen. De rechter besloot een uitspraak in die zaak uit te stellen totdat de Raad van State uitspraak zou doen. Wat de gemeente betreft, wordt bekeken welke mogelijkheden er nog zijn om de aanwezigheid van het bedrijf alsnog mogelijk te maken. Daarvoor wordt onder meer bekeken of het transport van de vrachtwagens mogelijk anders zou kunnen verlopen. Een optie is dit via de Middellandseweg te laten plaatsvinden. Tien van Texel geeft er volgens Menno Stam de voor keur aan dat de handel wordt ver plaatst naar het bedrijventerrein van Oudeschild. Tien voor Texel is eveneens voorstander van hand having, onder meer omdat de mestzak niet volledig in het bebou- wingsvlak ligt. De gemeente werkt eraan om het bouwvlak in het nieu we bestemmingsplan Buitengebied een bedrijfsbestemming te geven. Van Zuilen zei nog niet veel over de kwestie te kunnen zeggen, omdat nu opties worden bekeken. Vol gens hem bestaat wel het risico dat boeren op meerdere plekken op het eiland eigen mestzakken gaan plaatsen wanneer ze niet meer bij hem terecht zouden kun nen. Zijn bedrijf voert mest aan per schip of vrachtwagen waarna het in principe direct naar de klant gaat. Wanneer dat niet lukt, wordt voor de continuïteit gebruik gemaakt van de mest die aan de Zeshonderd is opgeslagen. Energiesubsidie tegen het licht Wie met zonlicht elektriciteit wil opwekken, kan tot dusver niet voor subsidie terecht bij het Energieloket van de gemeente. Subsidiëring van PV-panelen verloopt via TexelEnergie, dat hiervoor een huurkoopregeling heeft. De gemeente gaat nu toch kijken of Texelaars die zelf zon nepanelen willen aanschaffen ook van de energiesubsidie kun nen profiteren. Het energieloket van de gemeente heeft €2,5 miljoen beschikbaar voor isolatie en andere maatrege len voor particuliere woningen. Het is onderdeel van totaal €5 miljoen van de provincie voor duurzame energie, waarvan één miljoen voor het PV-project dat via TexelEnergie loopt. Deze regeling voorziet er in dat Texelaars er op kunnen vertrouwen dat ze met hulp van subsidie een bedrijfsze- kere installatie op het dak krijgen die minimaal gedurende de loop tijd van de huurkoopovereenkomst goed blijft werken. 'Want er is veel kaf onder het koren, veel spul wat er nu op de daken ligt, werkt niet meer. Ook de omvormers zijn een probleem. TexelEnergie houdt alles in de gaten en 'ontzorgt'. Het is een mooie regeling', verklaart een woordvoerder van de gemeen te waarom voor TexelEnergie is gekozen. Desondanks informeer den Texelaars aan het Energielo ket of er ook subsidiemogelijkhe den zijn als ze de installatie zelf kopen, in plaats van de huurkoop constructie van TexelEnergie. 'We kijken er serieus naar. We willen niemand tegenwerken, maar juist meewerken.' Of en welke mogelijkheid er even tueel komt, is nog niet besloten. Het zou volgens de gemeente kunnen dat zo'n koopregeling ook via TexelEnergie loopt. Maar er zijn ook tal van andere partijen die met interessante aanbiedingen komen. De markt is behoorlijk in beweging. Meer hierover op pagi na 6. Valse facturen Meerdere Texelse bedrijven heb ben afgelopen week een valse fac tuur van het bedrijf Proweb Office Products uit Amsterdam ontvan gen. De factuur ziet eruit als een rekening voor een applicatie, maar in de kleine lettertjes staat dat het om een aanbieding gaat. Op de factuur wordt een te betalen bedrag van €283,28 genoemd. Op internet wordt Proweb Office Products veelvuldig genoemd wanneer het om spookfacturen gaat. 03EQ£m rem eis CEg TEXELSE1 UH.RW Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Bekendmakingen op pagina 8 Garage DrosS-w www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1