I We zien wel waar het schip strandt 1EXBJVG8sCA.NL TEXELSE 2 COURANT Nieuws- en kennisquiz in Oosterend VRIJDAG 13 JANUARI 2012 Diner SWOT In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt maan dag 24 januari het maandelijks diner van de Stichting Welzijn Ouderen Texel gehouden. Op het menu staat nasi met saté, atjar en kroepoek. Deelname aan het diner, dat om 17.30 uur begint, kost - inclusief nage recht - €8,-. Aanmelden kan via tel. 312696 of e-mailadres swot@texel.com. Nieuwjaarsparty In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg wordt vrijdag 13 januari (vandaag) vanaf 20.00 uur een Nieuwjaarsparty gehouden. De avond is bedoeld voor jon geren tussen de 12 en 18 jaar. Hen wordt aangeraden hun bes te kerst-, nieuwjaars- of vrijdag- de-dertiendepak aan te trekken. Er is een hapje en een drankje, gratis popcorn en er wordt een film over vrijdag de dertiende vertoond. Voor meer informatie: jsegerink@pharostexel.nl. Uur voor iedereen In De Poort aan de Elemert in Den Burg wordt zondag 15 janu ari vanaf 19.00 uur een 'Uur voor iedereen' gehouden. Voor ganger van deze speciale zang- dienst is dominee Den Braanker, organist Jan Kruithof. Medewer king wordt verder verleend door The Messengers. Live muziek in 'nieuwe' Kuip In café De Kuip in De Koog vindt zaterdag 14 januari een optre den plaats van coverband @Last. Het is voor de nieuwe eigenaren van het café alvast een kleine kennismaking met hun nieuwe werkomgeving. Het optreden begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. Bluesavond In eetcafé De Kroonprins aan de Kerkstraat in Oosterend wordt zaterdag 21 januari een blues avond met jamsession gehou den. De muziek begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. Diner vooraf is mogelijk, reserveren is in dat geval gewenst. Mensen die muziek willen maken, zijn welkom. wisselbokaal. Het is weer bijna tijd voor de Texelse Nieuws- en Kennisquiz. Welk dorp kroont zich dit jaar tot winnaar van het evenement dat zondag 15 januari voor de derde keer gehouden wordt? De loca- van de WV en een gemeenteamb- tie is dit jaar dorpshuis De Bijen- tenaar in de gelederen. 'Onze korf in Oosterend. Tijdens de quiz worden vragen gesteld in allerlei categorieën zoals nieuws, geografie, cultuur, maar ook over het Texelse dialect. Alle team af dat is opgebouwd met Texelaars van verschillende leeftijden. Om een indruk te krijgen, hierbij een aantal vra gen van vorig jaar: 'Welke plant wordt in het Texelse dialect Piepekoppe genoemd? Welke Texelse auteur is Ook in Den Burg is het vertrouwen dertien maal beloond met de Zilve- groot: 'We hebben een team met ren Griffel? Bij welk buurtschap ligt veel verschillende achtergronden, de Mosselweg? En welke Texelse coureur deed mee aan het WK stockcar racen? Veel teams hebben zich voorbereid door het volgen van het nieuws in Wolf, deelnemer en sinds kort de Texelse Courant en op de voorzitter van de dorpscommissie. Kabelkrant. Daarnaast kunnen ze Toch wordt er niet door alle deelne- leunen op de kennis van 'oude rot- mers al lang van tevoren geoefend, ment en er is live/muziek van Gerrit Terwindt uit Oosterend. De quiz begint om 14.00, de zaal opent een half uur eerder. Meditatieweekend In Bethel in Zuid-Eierland verzorgt Inge Stevenson van De Verbinding in het weekend van 20 tot en met 22 januari de opleiding Meditatie spirituele psychologie. De training omvat onder meer mindfulness, energiewerk en inner lijke groei. De gigantische blunder Wie kent het niet? Het soort momenten dat je eerst om je heen kijkt of iemand het gezien heeft en dan pas checkt of je je bezeerd hebt en alles er nog aan zit. Juist, van die gigantische blunders die je alleen hebt als je op een openbare gelegenheid bent, waar dus iedereen van je uitglijder kan genieten. Nog geen week geleden knalde ik tegen een lan taarnpaal op. Vra gend kijk ik om me heen. 'Laat alsjeblieft niemand dit gezien hebben', is het eer ste wat er door me heen schoot. Natuur lijk zit het me dan tegen en blijkt dat er een stuk of zeven mensen op straat lopen waarvan ik er ongeveer vier ken en elke dag tegenkomt. Nadat ik me besef dat ik dus een fantas tisch lachsalvo kan ontvangen voel ik mijn neus en de pijn die erop drukt. Het wordt alleen maar beter. Beste manier om te reage ren? Je kan je natuurlijk voorne men om op dit soort momenten gewoon om jezelf te lachen en door te lopen, maar als het nou eenmaal zover is doen we toch iets anders. Sjaal omhoog, capu chon op, handen in de zakken, gebogen rug en met een stevige pas doorlopen om vervolgens als @txl een bekende er een opmerking over maakt verontwaardigd te roepen; Ik was het niet! Ben benieuwd wat 2012 nog voor ons in petto heeft. Maar dat is natuur lijk nog lang niet alles. Lente/ zomer overal vlieg jes. Jij op je fiets met dat heerlijke weer, bloemetjes in bloei, geen wolkje aan de lucht, maar toch een lekker briesje. Dan met de hele breedte van het fietspad kom je bij zo'n stel zoemende diertjes. Ja, we heb ben het over de zomerkwaal met beestjes. Het enige waar je aan kan denken is dat dat ding er uit moet en je vergeet verder alles. De oplossing met de sjaal, capuchon, handen in je zakken en de gebogen rug is dus geen slim idee. Ook vergeet je dat je net een bocht hebt gemaakt en dat dat briesje nu gelijk is aan tegenwind. In je paniek denk je niet aan briljante dingen als 'opzij spugen'. En nu kunnen we ons allemaal voorstellen wat er gebeurt. Als de blunder in je een tje was, hulde aan jou. Zo niet, hulde aan je verontwaardigde 'Dat was ik niet!' Karleen van Dee Aanmelden voor ondernemersprijs Ondernemers die willen mee dingen naar de prijs van Beste Onderneming van Noord-Hol land kunnen nog tot zondag 15 januari worden genomineerd. De verkiezing van beste onderne ming, een breed gedragen initiatief, wil de erkenning van het onderne merschap zijn en waardering uit spreken voor de ondernemingen in de provincie. Inschrijven kan in de categorieën MKB Klein (tot vijf medewerkers), Midden (tot vijftig medewerkers) en Groot (meer dan vijftig medewerkers). Inschrijven kan via www.ovnh.nl. Een jury, samengesteld uit prominenten uit het Noord-Hollandse bedrijfsleven onder voorzitterschap van Gede puteerde Jan van Run, maakt uit de aanmeldingen een selectie van bedrijven die zich op de verkie zingsavond kunnen presenteren. Deze avond wordt gehouden op 18 april, in de Philharmonie in Haar lem. Meer informatie, het reglement en de deelnameformulieren zijn te vinden op www.ovnh.nl. Vrouwen van Nu De Vrouwen van Nu afdeling De Cocksdorp-Eierland krijgen op woensdag 18 januari een opfris cursus van Verkeersschool Istha. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, wordt gehouden in Het Eierlandsche Huis. Mission: Impossible - Ghost Protocol Mission: Impossible - Ghost Protocol, is de spectaculaire nieuwe actiefilm van regisseur Brad Bird en producent J.J. Abrams, met Tom Cruise, Jere my Renner, Paula Patton en Simon Pegg in de hoofdrollen. In dit vierde deel wordt de organi satie Impossible Mission Force (IMF) ervan verdacht betrokken te zijn bij een internationaal terroris tisch complot en op non-actief gezet. Ethan Hunt komt in het geheim samen met zijn nieuwe team om de naam van de organi satie te zuiveren. Tijdens deze ondergrondse missie treedt het 'Ghost Protocol' in werking, waar bij hulp en contact met de buiten wereld onmogelijk zijn. In de serie Filmart draait dinsdag en woensdag Habemus Papam, We hebben een paus. Deze film, van regiseur Nanni Moretti, begint met de dood van de oude paus en de periode erna waarin zijn opvol ger gekozen wordt. Als er dan uit eindelijk een nieuwe paus is aan gesteld raakt deze direct in een persoonlijke crisis, door de vele verantwoordelijkheden die het ambt met zich meebrengen. Dit leidt er toe dat hij zich niet durft te tonen aan het publiek en uiteinde lijk zelfs de benen neemt, de kardi nalen en de pr-medewerkers in het Vaticaan verbijsterd achterlatend. A Game of Shadows is de naam van het tweede deel van een film serie over de Engelse meester- detective Sherlock Holmes en zijn trouwe metgezel Dr. Watson. Het verhaal begint met de dood van de kroonprins van Oostenrijk. De poli tie constateert zelfmoord, maar Holmes vermoedt al snel dat spra ke is van een complot, gesmeed door professor Moriarty. Nova Zembla vertelt het legendari sche, waargebeurde verhaal van de avontuurlijke ontdekkingsmissie van Willem Barentsz, die in 1596 een noordelijke doorgang naar Indië probeerde te vinden, met zijn bemanning vastraakte in het ijs en moest zien te overwinteren op Nova Zembla. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. ten' of specifieke kennis van team- zo wordt duidelijk na een gesprek leden. Zo beschikt het team uit met Gerard Zijerveld uit Oude- Den Hoorn over één van de wet- schild. 'We bereiden ons nooit echt houders en titelverdediger Ooste- voor en eindigen altijd hoog. Twee rend heeft onder andere iemand jaar geleden had het team uit Den Burg zich uitstekend ingelezen, maar eindigde ergens onderaan, de brede interesse die Sindsdien zien wij wel waar het we hebben. De één weet door haar schip strandt, al lezen we natuurlijk werk veel plekjes op Texel, terwijl wel de Texelse media en kunnen een ander juist veel weet over we ons buigen op een schat aan zaken die onder jongeren spelen', ervaring.' aldus deelnemer Ko Vinke uit Oos- De Texelse Nieuws- en Kennisquiz vragen hebben betrekking op het terend. 'We willen onze titel natuur- is georganiseerd door een initiatief eiland. leder dorp vaardigt een lijk het liefst prolongeren, maar we groep met mensen van de Kop- hopen wel dat het een spannende Groep Bibliotheek in Den Burg, Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), de gemeente en de Texelse Courant. Ze zijn al een tijd bezig met het bedenken van een afwisselend vra- genspectrum. De quiz bestaat uit veertig open teamvragen en twintig meerkeuzevragen voor het publiek. Ondanks dat de teams graag wil- dus we hebben kennis op veel len winnen, lijkt het meedoen toch gebieden. We hebben ons indivi- belangrijker te zijn. Zo hopen de dueel voorbereid en vanavond zien deelnemers op een grote opkomst we elkaar nog dus dan komt het en een gezellige sfeer. Radio Texel ook wel ter sprake', aldus Jos de doet live verslag van het evene- Een volledig overzicht van work shops, excursies en exposities is te vinden in de gratis Vakantiekrant, die over het hele eiland is te verkrijgen, en opw Vrijdag 13 januari In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een nieuwjaarsfeest in het teken van vrijdag de dertiende. In Klif 12 in Den Hoorn vinden van daag en motgen de laatste voorron des van het Amsterdam Kleinkunst Festival plaats. Voorstellingen Cinema Texel: 18.45 New Year's Eve; 19.00 Nova Zembla 3D; 21.30 Sherlock Holmes 2: A Game of Shadows; 21.45 Mission Impossible - Ghost Protocol. Zaterdag 14 januari De vereniging van kleine logiesver- strekkers houdt van 14.00 tot 20.00 uur in Ecomare de KLV Vakbeurs. In sporthal Ons Genoegen begint om 17.15 uur het Dorp tegen dorp zaal- voetbaltoernooi. Bij de firma Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg begint om 20.00 uur de Nieuwjaarsrit van de MAB-club. Deelname kost €7,- per In café De Kuip in De Koog begint om 21.00 uur een optreden van coverband ©Last. De toegang is Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Dolfje Weerwolfje; 13.45 De Gelaars de Kat 3D; 16.00 Mission Impossible - Ghost Protocol; 16.15 Alvin The Chipmunk 3 NL; 18.45 New Year's Eve; 19.00 Nova Zembla 3D; 21.30 Sherlock Holmes 2: A Game of Shadows; 21.45 Mission Impossible - Ghost Protocol. Zondag 15 januari In verschillende kerken op het eiland Bij Bos en Duin aan de Bakkenweg begint om 10.00 uur een bosloop van AV Texel. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 14.00 uur de Texelse Nieuws- en Kennisquiz. In De Poort aan de Elemert in Den Burg wordt vanaf 19.00 uur een 'Uur voor iedereen' gehouden. Voorgan ger is ds. Den Braanker, medewer king wordt verleend door The Mes sengers. Voorstellingen Cinema Texel: 13.15 The Best Of IDFA On Tour; 13.45 De Gelaarsde Kat 3D 16.15 Alvin The Chipmunks 3 NL; 20.00 Nova Zem bla 3D; 20.30 Mission Impossible - Ghost Protocol. Maandag 16 januari In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Bodemkundige Jan van Berkum spreekt tijdens een voorlichtingsbij eenkomst voor de landbouw in Stay- okay. Aanvang 20.00 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 20.15 Sherlock Homes 2: A Game of Shadows; 20.30 Mystery Movie. TESO Veerdienst TESO zet deze week geen tweede veerboot in. Vervoer van gevaarlijke stoffen is daarom gelimi teerd en kan uitsluitend op afspraak. Vrijdag worden tussen 12.00 en 15.00 uur wachttijden tot een uur verwachten. Dienst voor de eenheid In drie kerken op het eiland wordt zondag de gebedsdienst voor de eenheid van christenen gehouden, een oecumenische viering, ondersteund door de Texelse Raad van Kerken. De diensten worden gehouden in de doopsgezinde kerk in Den Burg, de Maartenskerk in Oosterend en de RK-kerk in De Cocksdorp. Alle diensten beginnen om 10.00 uur. In Den Burg gaat dominee Petra Bar nard voor, in Oosterend kandidaat M. Aten en in De Cocksdorp domi nee Den Braanker. De muziek wordt verzorgd door de Maar- tenscantorij, de heren De Goede en Van der Wulp en het RK-kerk- koor. De diensten in de eigen kerk komen te vervallen. De gebeds dienst voor de eenheid van christe nen is dit jaar voorbereid door een groep Poolse kerken, die zich heeft laten inspireren door de Europese eenheid. UNESCO rentmeester Waddenzee? Moet UNESCO worden aange steld als rentmeester voor het werelderfgoed Waddenzee? Dat is de vraag die maandag 16 januari centraal staat op de vierde avond van de lezingen en documentairereeks Wadblik in Filmhuis Leeuwarden. Wadblik is een initiatief van de Waddenacademie, het Fries Muse um, Film in Friesland en de Natio nale UNESCO Commissie. In het programma worden lezingen gekoppeld aan documentaires. De vierde avond wordt verzorgd door Barend ter Haar van Instituut Clingendael, Nederlands ambas sadeur bij UNESCO en leider van de Nederlandse delegatie op de vergadering van het Werelderf goedcomité waar werd besloten de Waddenzee op de Werelderf- goedlijst te plaatsen. Hij spreekt over de invloed van ontwikkelingen elders in de wereld op de Wadden zee en omgekeerd. Daarbij zal hij met name ingaan op de rol die UNESCO kan spelen. Na de pauze wordt een groot gedeelte van de film De Wereld is Plat van Helmie Stil vertoond. Zij volgt de bevlogen bioloog Theunis Piersma tijdens zijn werk op het Wad. Piersma, een groot kenner van wadvogels en trekroutes, is onderzoeker bij het NIOZ en hoogleraar aan de Univer siteit van Groningen. Het volledige programma van Wad blik, dat loopt tot en met mei, is te vinden op www.waddenacademie. knaw.nl. Negen klussen voor NL Doet Het inzamelen van voedsel voor de stichting Broodnodig op Texel, het verzorgen van een high tea in het Verpleeghuis en het aanleggen van een rolstoelpad bij Kotex. Dat zijn enkele van de negen klussen die inmiddels zijn aangemeld bij NL Doet. Voor alle klussen, die worden uitgevoerd op vrijdag 16 en zater dag 17 maart, zijn nog vrijwilligers nodig. Aanmelden kan via www.nldoet.nl. Op de site is een volledig overzicht van aangeboden klussen te vin den. Ook is het nog mogelijk nieu we klussen aan te melden. Voorleesdagen in bibliotheek De bibliotheek in Den Burg besteedt van 18 tot en met 28 januari aan dacht aan de Nationale Voorlees dagen. Deze zijn bedoeld om het voorlezen aan kinderen die zelf nog niet kunnen lezen te bevorderen. Voorlezen is volgens deskundigen erg belangrijk. Het prikkelt de fan tasie, ontwikkelt het taalgevoel, vergroot de woordenschat en bezorgt bovenal veel plezier. Ter promotie wordt woensdag 18 januari in de bibliotheek voorgele zen uit Mama kwijt (aanvang 15.00 uur). Dit boek, van de Ierse illustra tor Chris Haughton, is gekozen tot Prentenboek van 2012.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2