'Ontgrenzing Zeeburg sigaar uit eigen doos' Koppen bij elkaar steken TEXELSE 5 COURANT Wat ik zeggen wou Winkelrondje Ik word een beetje moe van de dis cussie die de laatste maanden in deze rubriek wordt gevoerd over winkels op de Groeneplaats en horeca in De Hollebol. Niet dat ik niet geinteresseerd ben in de meningen van de schrijvers, maar door het feit dat ze interpreteren dat er nog dis cussie mogelijk is. En helaas, dat is een gepasseerd station. Na een uit gebreid distributie-planologisch onderzoek en na goed overleg met vertegenwoordigers van winkeliers en horeca is, denk ik, ongeveer drie jaar terug in de gemeenteraad dit onderzoek voor het centrum bespro ken en aangenomen als nieuw beleid. Dit nieuwe beleid is daarna gepubliceerd via de daartoe aange wezen wegen en zonder ook maar enig aangetekend bezwaar toege voegd aan het bestemmingsplan Centrum Den Burg waar het op dit moment onderdeel van vormt. Wat daar aangaande winkels in staat, komt op het volgende neer: Zowel in de aanloopstraten van het winkelrondje Weverstraat- Stenen- plaats-Binnenburg- Groeneplaats- Parkstraat als in de straten van het winkelrondje zelf mag van elke woning een winkel gemaakt worden en van elke winkel een woning. Dit geldt tevens voor de Kantoorstraat en de Burgwal. Naar mijn mening een correct besluit. Elke eigenaar van een perceel in dit centrum krijgt zo gelijke rechten en mogelijkheden. Wat betreft overbe- winkeling zal de wal het schip van zelf keren. Leegstaande of nauwe lijks iets aan huur opbrengende winkels worden vanzelf weer omge bouwd naar woningen. Aangaande de horeca staat er het volgende: Het gesloten winkelrondje zal op drie plaatsen worden onder broken door een plein, de bestaande pleinen Stenenplaats en Groenen- plaats en een nieuw te ontwikkelen plein Hollebol op de locatie Wever- straat-Parkstraat-Burgwal. Alleen op deze pleinen zal uitbrei ding van de horeca mogelijk zijn met een maximum van vijftig procent van de op het plein aanwezige bebou wing. Elke discussie in het openbaar over horeca in De Hollebol is dus achterhaald. Het is toegestaan vol gens het al enkele jaren geldende bestemmingsplan. Sterker nog: op deze locatie - plein Hollebol - is nog ruimte zat voor horeca en zelfs de nog te ontwikkelen woningen aan de Burgwal mogen volgens het huidige bestemmingsplan met een functie wijziging worden omgebouwd tot winkels of horeca. Met een grond prijs van €450,- per vierkante meter lijkt dat een koopje voor elke onder nemer. Discussie over wel of geen winkels en wel of geen horeca is dus een gepasseerd station en is recent vast gelegd in het bestemmingsplan Centrum Den Burg. Waar nog wel discussie over moge lijk is, is of het gesloten winkelrondje ook in zijn geheel autovrij gemaakt gaat worden. En het lijkt me zinnig deze discussie te voeren voordat er grond uitgegeven gaat worden. Het heeft mijns inziens geen zin parkeer plaatsen te plannen of te verkopen als ze alleen toegankelijk zijn via een autovrij gebied, dus ontoegankelijk. Een geheel autovrij winkelrondje geeft tevens de mogelijkheid de doorbraak Warmoesstraat- Groeneplaats te sluiten, die 35 jaar terug werd gemaakt met als enig doel het mogelijk maken van auto verkeer in de Parkstraat. Bij sluiting van deze doorbraak hebben we de middeleeuwse stratenstructuur van het centrum van Den Burg hersteld, naar mijn gevoel geen gek idee. Tevens geeft het de mogelijkheid het nog te ontwikkelen plein Hollebol te realiseren zonder een dit plein door kruisende autoweg. Dan kunnen de terrastafels van de aan dit plein gele gen horeca veilig in de zon naast de boom op het plein geplaatst worden in plaats van in de schaduw langs de goot van een doorgaande verkeers weg. Niet alleen prettiger, maar voor al ook veiliger voor de terrasbezoe kers. Ik wil dan ook dit stukje besluiten met op te roepen tot een openbare gedachtewisseling over het geheel autovrij maken van het gesloten win kelrondje Den Burg. Tevens doe ik het verzoek aan het college van b en w over dit gedeelte van het ver keerscirculatieplan met spoed een voorzet te geven in deze discussie. Dries Veltkamp, Den Burg. Ries Swanink is maandag op de nieuwjaarsreceptie van het Texels Ondernemers Platform (TOP) afgezwaaid als voorzitter van het voor malige Texels Verbond van Ondernemers (TVO). Jan Jacob Rab nam namens TOP in De Kiekedief op De Krim afscheid van Swanink die in 2002 VOOrZitter Werd Van TVO. IFolo Jemen van Hattum) Dewi Huiding van Het Proeflokaal van Texel neemt de zilveren tap- knop in ontvangst van Inez Frencken van Heineken Nederland. Sloopwerkzaamheden aan de barak aan de Molenlaan in De Cocks- dorp. Kleis Hooyschuur wil zijn Plus supermarkt naar deze plek ver huizen. (Foto HenkLoyen) Met belangstelling kijken mensen van het Maartenhuis naar het lege zwembad van Calluna. IFoto Jemen van HattumJ Niels Kossen, Manon Kamminga, Menno Kiewit en Sil van Angeren van Bakker Timmer in De Koog met de zogeheten Bronzen Schieter. Bakker Timmer kreeg de onderscheiding omdat de winkel derde werd in een landelijke wedstrijd van Echte Bakker waar Bakker Timmer ook bij is aangesloten. Foto Marianne Kossen-de Gier) Gezamenlijkheid en geregeld 'de koppen bij elkaar steken' zijn ingrediënten om door de crisis periode heen te komen. Dat zei Iwan Groothuis maandag op De Krim tijdens de eerste nieuw jaarsbijeenkomst van het Texel se Ondernemers Platform. Volgens Groothuis, die voorzitter is geworden van de nieuwe belan genorganisatie, zit juist op een eiland als Texel de kracht in de gezamenlijkheid. "Niet alleen met ondernemers, maar ook met de gemeente en overige instanties.' Hij kaartte aan dat op gebied van gezamenlijkheid echter nog wel terrein te winnen valt. De invoering van het parkeervignet leverde eind vorig jaar een deuk op in de verhoudingen tussen de gemeente en diverse belangenor ganisaties en ook rond de toeris tenbelasting (die dit jaar is geste gen van €1,50 naar €1,53) deed zich opnieuw irritatie voor. Volgens Groothuis leidt de 'weer zeer laat gecommuniceerde verhoging' bij veel bedrijven tot problemen, omdat zij hun prijzen al in het voor jaar vaststelden en publiceerden. Groothuis vroeg zich hardop af hoe het zit met de plannen voor een forfaitair systeem, waarbij de logiesverstrekkers een vaste hef fing krijgen opgelegd. 'Zowel gemeente als ondernemers heb ben in het verleden aangegeven positief te staan tegenover zo'n systeem. Zijn er nog initiatieven op dat vlak? Zo ja, waarom zijn wij er dan niet bij betrokken en zo nee, waarom niet? De communicatie met de gemeente kan op diverse terreinen nog sterk verbeteren en we zullen trachten als TOP hier een positieve rol in te spelen.' Groothuis zei te hopen komend jaar nog vaker dan voorheen de koppen bij elkaar te steken met ondernemers onder elkaar, maar ook met het college, de gemeente raad en andere organisaties en instanties op het eiland om een beroep te doen op eikaars kennis, invalshoeken en inzet. Het moet uit de lengte of de breedte komen en bij krimpende geldstromen vooral ook uit de diepte.' Proeflokaal wint Zilveren Tapknop Het Proeflokaal van Texel behoort tot de drie beste hore cazaken van Noord-Holland. Dat is althans de mening van Heineken, dat het café onder scheidde met de Zilveren Tap knop 2011. De verkiezing van de Tapknop 2011 maakt deel uit van het Goed Getapt programma van Heineken, waaraan jaarlijks ruim tweeduizend horeca ondernemers deelnemen. Onder nemers en personeel worden getraind, technisch ondersteund en getoetst op het gebied van speci- aalbier, fris, wijn, gedistilleerd, koffie en thee. De gouden, zilveren en bronzen tapknoppen worden toe gekend op basis van ervaringen en rapportages van mystery guests die de deelnemende horecazaken beoordelen op gastheerschap, ser vice en bierbehandeling. 'Met de zilveren tapknop mag het Proeflo kaal zich rekenen tot één van de drie cafés in de regio waar het beste bier wordt getapt. Daarbij is het café uitermate gastvriendelijk'. Texel moet oppassen de afronding van het project Waalenburg niet in de waagschaal te stellen. Die waarschuwing gaf burgemeester Francine Giskes woensdagavond in de raadsvergadering bij de bespreking van een brief die een aantal belangenorganisaties op Texel aan Provinciale Staten van Noord-Holland willen sturen. De brief gaat over 128 hectare natuur op Texel die niet nodig is voor de Ecologische Hoofdstructuur en ter compensatie van Waalenburg (waar meer natuur is ontwikkeld dan eigen lijk nodig was) ontgrensd kan wor den. Die grond kan dan weer voor de landbouw worden gebruikt. Dat pro ject is in een afrondende fase beland, maar niet iedereen is even gelukkig over de uitkomst. De ontgrenzing van 128 hectare wordt niet helemaal gehaald en de teruggave aan de landbouw bestaat vooral uit de ontgrenzing van Zee burg (106 hectaren). Bedoeling is dat dat gebied in handen komt van een boer, maar Zeeburg blijft beschikbaar voor de opvang van ganzen. Volgens Joop Groeskamp (Texels Belang) kan daardoor niet over de teruggave van volwaardige landbouwgrond worden gesproken. "Daar schiet de landbouw niet veel mee op. Dat is meer een sigaar uit eigen doos.' Hij verwees ter ondersteuning naar een door de raad gesteunde motie van Texels Belang uit 2008 waarin een lans wordt gebro ken voor de landbouw op het eiland. De provincie gaat volgens TB aan die motie voorbij. Volgens Groeskamp zouden LTO Noord, agrarische natuur- en land schapsvereniging De Lieuw, de Agra rische Jongeren Texel en de gemeen te krachtiger stelling moeten nemen tegen de provincie in de brief die zij gezamenlijk hebben opgesteld. Daar in staat onder meer dat het proces rond de 128 hectare compensatie- grond 'nog wat verdere aandacht verdient' en dat de Provinciale Staten Gedeputeerde Staten hierop 'zouden moeten aanspraken'. Dat was in de ogen van Groeskamp te lief op papier gezet. Giskes waarschuwde de raad ervoor te waken bij de provincie geen verkeerd beeld te scheppen. 'Als je blijft ventileren dat je nooit genoeg krijgt, weet ik niet watje krijgt.' Giskes wees erop dat Texel van geluk mag spreken dat de provincie het project Waalenburg wil afronden, omdat er sinds het aantreden van het kabinet- Rutte een andere wind waait en staatssecretaris Bleker weinig geld meer over heeft voor de ecologische hoofdstructuur. "De provincie neemt het financiële risico van Waalenburg nu voor eigen rekening.' Giskes rekende de raad voor dat de provin cie naar verwachting acht van de 128 genoemde hectare niet zal ontgren- zen. Ze vroeg zich af of die acht hectare ('één promille van het totale areaal voor de landbouw') het waard was Waalenburg in de waagschaal te stellen. Het verzoek van Texels Belang om de gezamenlijke brief toch aan te scher pen, leidde tot een schorsing, de nodige discussies en daarna het besluit alles te laten zoals het was. Het was te kort dag de brief om te gooien, omdat Provinciale Staten komende maandag over het onder werp spreekt en de Statenleden de brief voor die tijd moeten hebben. Marian Merkelbach (CDA) vond dat de brief wel moest worden aange past en zei zich niet te willen laten sturen door de angst dat de provincie niks meer aan Waalenburg zou willen doen. "Dat zou onbehoorlijk bestuur zijn.' Cees Hoogerheide (D66) rea geerde dat Giskes de angst wel goed had onderbouwd. Jur Schuiringa (WD) deed een oproep aan de raads leden om de Statenleden van hun partijen toch nog eens te benaderen over het onderwerp. VRIJDAG 13 JANUARI 2012 Timmer derde in winkelwedstrijd De winkel van Bakker Timmer in De Koog is derde geworden in een landelijke wedstrijd van Ech te Bakker. Het Echte Bakkersgilde, waarbij 396 winkels zijn aangesloten, beloonde de bakkerij annex lunch room in de Dorpsstraat met brons in de strijd om de titel Beste Winkel van 2012. Het gilde liet alle winkels onaangekondigd een keuring ondergaan, waarbij in totaal 73 punten onder de loep worden genomen. De inspecteurs letten onder meer op netheid en presen tatie van de producten. Een bakkerij in Nieuw Weerdinge kwam als beste uit de bus, gevolgd door een winkel in Wolvega en vijf winkels die ex aequo op de derde plaats eindigden. Voor Bakker Tim mer was de prijs een beloning voor de grondige verbouwing die de bakkerij annex lunchroom een jaar geleden onderging. Daarbij werd flink geïnvesteerd in nieuwe appa ratuur en er kwam voor de klanten een zelfbedieningssysteem. Volgens het Echte Bakkersgilde, eind jaren zestig opgericht door zelfstandige bakkers om de kwali teit van het vak hoog te houden, zijn de scores voor de titel Beste Winkel een belangrijke pijler voor de vraag of een bakker wordt toe gelaten tot het gilde. 'Uit de cijfers van het afgelopen jaar, blijkt dat over de prijswinnaars geen twijfel hoeft te bestaan.' De prijs leverde Bakker Timmer een zogeheten Bronzen Schieter op. Geen subsidie Het verzoek van de festiviteiten commissie Den Burg voor een eenmalige subsidie voor het orga niseren van Ouwe Sundeklaas is afgewezen. De commissie maakt onderdeel uit van de dorpscom missie Den Burg welke al een jaar lijkse bijdrage van de gemeente ontvangt. Het college is van mening dat het evenement hiermee bekos tigd kunnen worden. Voorlichting over drainage Jan van Berkum, bodemkundig specialist bij Aequator Groen en Ruimte uit Dronten, is spreker tijdens een voorlichtingsbijeen komst voor de landbouw die maandag 16 januari wordt gehouden in Stayokay. Na een natte zomer en herfst is opnieuw gekeken welke waarde bij de oogst van landbouwgewassen moet worden toegekend aan een goed functionerende drainage. Om goede en kwalitatief hoogwaardige gewassen te kunnen laten groeien moet de grond het hele jaar in goede conditie verkeren. Dit bete kent het voorkomen van water overlast en overtollig water zo nodig snel afvoeren. Bovengrond se wateroverlast moet snel kunnen afstromen naar sloten en het teveel aan water moet via goed functio nerende drainbuizen vlot kunnen plaatsvinden. Van Berkum brengt aandachtspun ten die van groot belang zijn bij de aanleg van drainage. Hierbij valt te denken aan omhullingsmateriaal rond de drainbuis in gronden met uiteenlopende bodemprofielen. Ook wordt antwoord gegeven op de vraag of en hoe onderhoud moet worden gepleegd aan drain- reeksen. De bijeenkomst, uit het winterprogramma van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting, begint om 20.00 uur. De Hollebol In het ingezonden stuk 'De Holle bol' van Sita Mijwaard in de krant van vrijdag 8 januari is opgenomen de tekst: "De gemeente heeft in alle vergunningen beperkende voorwaarden gesteld." (5e alinea). Kees Dros (Weverstraat) stelt dat dit volledig in tegenstrijd is met de waarheid en hetgeen wat door de gemeente Texel schriftelijk is bevestigd. 'De gemeente heeft geen enkele beperking gesteld in de afgegeven vergunningen (anders dan de gebruikelijke) voor De Slock (en hiermee De Hollebol). De let terlijke tekst van de gemeente Texel op de vraag van onze zijde was: De vergunningen zijn niet beperkt.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5