Tv MPtots TEXELSE 6 COURANT Kostprijs PV-installatie zonne-energie daalt snel Prijzenoorlog op markt van zonnepanelen Winterse keuken en gezellige thema- avonden bij Eetcafé De Steenenplaats Erfpachters: SBB zorgt niet goed voor eigendommen VRIJDAG 13 JANUARI 2012 -sk. A 1 v d Plaatsing van zogeheten PV-pane- len om met behulp van zonlicht elektriciteit op te wekken wordt snel aantrekkelijker. Bij TexelEner- gie zijn tot dusver zo'n 200 aan vragen binnen gekomen van parti culieren voor een PV-installatie om elektriciteit op te wekken. Nu de inkoopprijzen van zonnepane len in korte tijd spectaculair zijn gedaald, stelt de energiecoöpera tie het eerder berekende maand bedrag flink naar beneden bij. Ook de concurrentie zit niet stil. Ande re leveranciers komen met scher pe aanbiedingen. De markt van zonnepanelen is volop in beweging. Volgens Maickel van Haren van leverancier Solesta uit Nijmegen zijn de inkoopprijzen in een jaar tijd zelfs met 50 procent gedaald. Dat het roerige tijden zijn in de PV-wereld valt ook op te maken uit reacties die bij deze krant binnen kwamen naar aanleiding van de actie van TexelEnergie. Het betreft een lease (huurkoop) overeenkomst voor een termijn van vijftien jaar, waarbij de klant maandelijks een vast bedrag betaalt. Texelaars die de opgegeven maandkosten naast offertes van andere bedrijven had den gelegd, claimen daar aanzienlijk voordeliger uit te zijn. Dit ondanks het feit dat daarvoor geen subsidie geldt, terwijl TexelEnergie voor het leaseproject een subsidie van €1 miljoen van de provincie ontvangt. Reden voor de redactie uitleg te vragen bij Brendan de Graaf van TexelEnergie. Volgens De Graaf kun nen grote (kwaliteitsverschillen voorkomen tussen de soorten PV- panelen, garantiebepalingen, ser vice, levensduur, geleverde onder delen en andere zaken. Ook de wijze van financiering kan aanleiding zijn voor kostprijsverschillen. 'Ik snap dat aanbieders proberen hun aan bod zo gunstig mogelijk voor te stel len. Maar je kunt geen appels met peren vergelijken.' Maar volgens Frans Kamphuis uit Den Hoom, die in zee is gegaan PV-panelen tegen scherpere Total zijn van het merk Diehl. Wij werken met SMA, de allerbeste in de markt.' De Graaf houdt na bestude ring van een rekenvoorbeeld staan de dat Texel Energie toch een gun stiger aanbod heeft dan een concurrerende offerte. Huurkoop Het huurkoopproject waarmee Texel Energie in oktober 2011 mee van start is gegaan, wordt voor eenderde gefinancierd met de subsidie van de provincie Noord-Holland en voor tweederde met een lening die Texel Energie is aangegaan. In principe installatiebedrijf De Wit uit Den Hoorn, is er wel degelijk een vergelij king mogelijk. 'Ik heb de offertes van Texel Energie en van een Texelse installateur naast elkaar gelegd, opbrengst, kwaliteit, service en andere zaken vergeleken en ze zijn goed vergelijkbaar.' Kamphuis toont onder meer een offerte van Solar Total, het bedrijf dat ook panelen installeert in opdracht van Texel Energie. De panelen zijn van het merk Yingli. Maickel van Haren van Solesta over zijn concurrerende aan bod: 'Panelen die wij ook kunnen leveren. De omvormers van Solar gaat het om 330 installaties op daken van particulieren. Het aanvan kelijke aanbod was zodanig dat men voor de huurkoop een bepaald maandbedrag betaalde (bij tien panelen €61,17) en dat het maande lijks voorschotbedrag voor elektrici teit met tweederde van dat bedrag (€40,-) werd verlaagd. Na vijftien jaar wordt men eigenaar. Door meerdere oorzaken stelt TexelEnergie het maandbedrag naar beneden bij, ook voor degenen die al een overeen komst hebben getekend. Dat kan onder meer doordat wordt geprofi teerd van lagere inkoopprijzen van PV-panelen. Door de gunstige rente zijn ook de financieringskosten lager. Concrete bedragen kan De Graaf nog niet noemen. De Graaf bena drukt dat de bijkomende kosten voor de particulier minimaal zijn. 'Texel Energie houdt er zelf niets aan over. Het gaat er ons om dat er meer PV- panelen op Texel komen, waarmee duurzame energie wordt opgewekt. We rekenen drie procent voor admi nistratiekosten en een klein percen tage voor risicodekking.' Subsidie Wie kiest voor een andere aanbieder profiteert niet van de subsidie van de provincie. De bijdrage voor duurza me investeringen in de bouw (ener giesubsidie) die via de gemeente kan worden aangevraagd voorziet namelijk niet in PV-panelen. Deson danks, zo blijkt uit de hoogte van verschillende offertes, kan het finan cieel aantrekkelijker zijn (zonder sub sidie) PV-panelen aan te schaffen en die in één keer te betalen, in plaats van een huurkoopovereenkomst af te sluiten, zeker voor een particulier die de investering met eigen geld kan financieren. Offertes voor 16 panelen lopen uiteen van €7.855,- (3.680 Watt piek) tot €9.367,68, (3840 Watt piek). Er zijn verschillen de aanbieders op de markt, waarbij met plaatselijke installateurs samen werkingsverbanden zijn aangegaan. Zo werkt Solesta samen met instal lateur IJsbrand Kikkert en Installatie bedrijf De Wit verricht werkzaamhe den voor Solar Total, het bedrijf dat werkt in opdracht van TexelEnergie. De Texelse energiecoöperatie biedt (via Solar Total) ook zelf de mogelijk heid PV-panelen te kopen (en dus ineens te betalen) en daarmee te profiteren van de buikinkoop van TexelEnergie. Naast de 200 aanvragen van parti culieren liggen er ook aanvragen van bungalowterreinen voor PV-installa- ties. Gezien de grote animo maakt TexelEnergie momenteel geen recla me voor het project. Inmiddels staan de eerste installaties op de daken en is proefgedraaid, vooral om de orga nisatie van het huurkoopproject te testen. De mogelijkheid bestaat dat als scherper kan worden ingekocht er meer dan de 330 geplande instal laties kunnen worden geplaatst. Eetcafé De Steenenplaats staat Ik I kan nu nog niet zeggen waa r het menu bekend om zijn heerlijke terras, uit bestaat. Ik werk met dagversi - producten maar ook in de winter is het een en pas in die week bedenk ik w 'at lekker is gezellig en knus eetcafé waar u om te maken met de beschikb; goed kunt eten. in deze koude ten De doelstelling van deze avonden is maanden is de menukaart uitge nie uwe gasten kennis te laten maken met breid mef winterse gerechten als om ie keuken en met ons eetc :afé. Het is lamsstoofpotje, lamsragout en ijs het mooiste als gasten aan het i ïind van de met warme kersen. Tevens wordt ava ind met een grote glimlach het bedrijf elke maand een thema-avond uit! van de the- georganiseerd met een lekker ver ma -avonden bestaat altijd uit 'ier gangen rassingsmenu. plu s een amuse. De kosten bedn igen slechts 622,50 per persoon. Lang tafelen Op de uitgebreide menukaart De Steenenplaats staat altijd et driegangen menu. Op dit mi u voor €23,50 genieten van i beye chef-kok Den 'Met thema-avonden willen we nieuwe lijke vis Df gebi lijk een heerlijke gasten kennis laten maken met onze De Steene~nplaats richten ze zich op het langere tafelen. Eigenaar keuken Richard Segers: 'Onze gasten kunnen lekker lang blijven zit ten en rustig de tijd nemen voor Huïzïnga is dit kooktechnisch een uitda- hun avondje uit. Ik vind het belangrijk ons n de garnituren anders dan standaard we bijvoorbeeld m ijn. Hij vertelt hier enthousiast over: 'We naar Barcelona gi rganiseren dit één keer per maand op houd je je mensei ondag. De afgelopen editie hadden we het hier ook bij onze eeld fazantfilet, kangoeroebiefstuk en een eten, willen we dt hocolademousse met glühweinpeertjes. De er olgende keer, op zondag 12 februari, orga- tip Chocolademousse en glühweinpeertjes. Nieuwsgierig naar het recept van dit heer lijke dessert? Kijk op de Facebook-pagina van Eetcafé De Steenenplaats! Eetcafé De Steenenplaats is dagelijks geopend. De keuken is doordeweeks tot 20 uur open en in het weekend tot 21 uur, maar in overleg zijn ruimere tijden uiteraard bespreekbaar. U vindt Eetcafé De Steenen plaats op Stenenplaats 9-10 in Den Buig, telefoonnummer 0222-312871. Voor meer Huize De Witte Blom een de Hollandseweg, eigendom van SBB, staat er vervallen bij. De gerestaureerde woning van erfpachter Kees Smit aan de Ploegelanderweg. iondag 12 februari kunt u bij Eetcafé De Wat ik zeggen wou 't Ouwe Boekie Heeft u dat ook wel eens? U stapt ergens binnen en krijgt niet alleen het gevoel dat de tijd stil staat, maar ook dat de personen die in dit tijdperk leven er helemaal thuishoren. Zelf heb ik zo'n erva ring op Texel in 't Ouwe Boekie. Dit winkeltje bevindt zich in een zijstraatje van de hoofdstad van het eiland Den Burg. Als je het niet weet, bestaat de kans dat je er gedachteloos langs loopt. Bui ten staan een paar tafels met boeken in kratten. Als de eige naar lunchpauze heeft, staat er een busje op de tafel waarin je zelf het aankoopbedrag kunt vol doen. Zo blijft de kassa ook tij dens de lunchpauze rinkelen. Het geeft, voordat je één stap binnen hebt gezet, de sfeer aan waarin deze ZZP-er leeft en handelt. Schijnbaar zonder problemen, anders was het busje allang ver dwenen. Geef vertrouwen en krijg vertrouwen, zou de les kunnen zijn die wij hieruit kunnen leren. Eenmaal binnen, als het (bijna uit het straatbeeld verdwenen) win kelbelletje aan de deur zijn werk heeft gedaan, betreed je een andere wereld. Sinds mijn eerste keer dat ik hier binnenstapte, zo'n 15 jaar geleden en alle vervolgbe- zoeken is de sfeer gelijk geble ven. Zachte klassieke muziek, de geur van boeken maar vooral de sere ne rust met als toonbeeld hiervan de eigenaar achter zijn bureau in een hoek van de winkel. De boe ken staan op planken door de hele ruimte, op de trap, op de grond en natuurlijk op het bureau waaraan de eigenaar rustig zit te lezen. Kartonnen bordjes op de planken geven de categorieën aan en anders is de 'Google' van 't Ouwe Boekie altijd bereidt om mee te zoeken. Je ziet direct: deze gedistingeer de man zit hier op zijn plaats en doet iets wat zijn passie is. Met name voor mij is dit laatste iets 'Eigenaren en erfpachters kunnen hun eigendommen prima beheren. Het blijkt juist Staatsbosbeheer te zijn die niet altijd goed voor hun opstallen zorgt.' Met die boodschap stuurden erfpachters twee foto's op. Eén van het fraai gerenoveerde en gerestaureerde huis van erfpachter Kees Smit aan de Ploegelanderweg en één foto van Huize De Witte Blom aan de Hollandseweg. Dit pand ver keert in vervallen staat. Navraag bij Erik van der Spek van SBB leerde het volgende: 'Bij de herinrichting van gebied Dorpzicht staat de schuur op de nominatie om te wor den gesloopt, zodat er natuur kan komen. De Dienst Landelijk Gebied maakt in opdracht van de provincie plannen. We verwachten dat die dit jaar of komend jaar klaar zijn, zodat het plan kan worden gerealiseerd. Omdat niet duidelijk is wat er met de woning moet gebeuren, hebben we er niets mee gedaan. Als het huis midden in het gebied zou staan, zou het waarschijnlijk worden gesloopt, maar het staat aan de rand, aan de Hollandseweg. Dus, aansluitend op het beleid van SBB, hoeft hij niet weg en is op dit moment het idee de woning te verkopen. Dan kan de nieuwe eigenaar er mee aan de slag.' De erfpachters hebben een andere verklaring: 'SBB heeft gewoon geen geld om het op te knappen. Als ze het verkopen, net als die van ons, dan komt er ook geld vrij om de natuur goed te behe- ongrijpbaars en prikkelt mijn nieuwsgierigheid hoe hij dit voor elkaar heeft gekregen. Op mij is meer het fantastische lied van U2 van toepassing: 'I still haven't found what I am looking for'. Gelukkig geldt dit laatste alleen voor mijn arbeidsleven. Het is bekend dat activiteiten die je leuk vindt energie geven en dat dit ook tegenovergesteld werkt. De (waarschijnlijk nooit opgestel de) functie omschrijving voor deze eigenaar zit zo gegoten dat er zelfs met een waterpas geen millimeter afwijking is te consta teren. Vanuit mijn bedrijfsecono mische achtergrond ben ik altijd geïnteresseerd of dit soort onder nemingen wel voldoende bestaansrecht hebben om aan het eind van de maand alle reke ningen te kunnen betalen. Het lijkt de eigenaar niet te deren en in plaats van eurotekens in de ogen te hebben, bij het afhande len van een verkocht boek, is hij eerder geïnteresseerd in het boek dat weldra zijn handelshuis gaat verlaten. Er kunnen in de wereld volksop standen plaatsvinden, munteen heden op omvallen staan of een Nederlander voor maanden de ruimte in worden geschoten, maar bij het antiquariaat 't Ouwe Boe kie blijft alles hetzelfde. Hoewel, sinds een paar jaar zit er een bordje naast de deur dat geen 'nieuwe' boeken meer worden ingenomen. Gezien de stijging van de gemiddelde omvang van de mensheid, kan de ruimte van het looppad tussen de boeken, niet verder verkleind worden. En heeft een politicus in een andere context niet eens ver klaard: 'Vol is vol'. ©Jaap Rietdijk, Barendregt. (j.rietdijkl 963@hotmail.com, http://jaapuitbarendrecht.blogs- pot.com/) Tuinvogels tellen voor onderzoek In samenwerking met SOVON Vogelonderzoek houdt Vogel bescherming Nederland in het weekend van 21 en 22 januari de jaarlijkse tuinvogeltelling. Bij de tuinvogeltelling, die dit jaar voor de negende keer wordt gehouden, benoemen en tellen deelnemers een half uur lang de vogels die zich in hun tuin bevin den. De gegevens worden online verzameld en doorgegeven aan de Vogelwerkgroep, die zo een beter inzicht krijgt in de ontwikke ling van aantallen en soorten tuin vogels. Om het deelnemers makkelijk te maken is op de website www. tuinvogeltelling.nl een vogelgids te vinden met daarin verschillen de soorten tuinvogels, beschre ven met afbeelding en geluid. Ook de resultaten van het tellen kunnen via de site worden door gegeven. Vorig jaar namen ruim 30.000 mensen deel en werden bijna 850.000 vogels geteld. De topdrie bestond uit huismus, koolmees en merel. Tijdens het weekend is de winkel van de Vogelbescher ming in Zeist geopend, om de tellers van dienst te zijn. Stuk in studie De Vereniging van Oud-Leerlin gen heeft het stuk 'De Nachtclub van Kromme Nelis' van B.P. Ramondt in studie genomen. De uitvoering is zaterdag 28 janu ari om 20.00 uur in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Na afloop is er een optreden van Jug Bros.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6