'Suukerstikke een lolly, zuurstok of suikerzakje' TEXELSE 5 COURANT 'Je heb hier de tijd voor elkaar' Gedreven promotor gehandicaptensport DINSDAG 17 JANUARI 2012 Zuurstok, suikerzakje, lolly en naaiwerk. Het waren zondag tij dens de derde Texelse Nieuws- en Kennisquiz een paar bijzondere antwoorden op de vraag wat het Texelse woord 'suukerstikke' bete kent Het juiste antwoord, witte dovenetel, werd niet gegeven, maar de teams zaten wel in de goede richting. Jury lid Annie Dogger wist te vertellen dat kinderen vroeger de zoetigheid uit de witte dovenetel proefden om een zoete smaak in de mond te hebben. Witte dovenetel prikt niet zoals brandnetel, dus ze konden er mak kelijk aanzitten. Het was één van de wetenswaardigheden en feitjes die in de loop van de middag voorbij kwa men in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend waar de nieuws- en ken nisquiz werd gehouden. Zes teams uit zes dorpen stonden op het podi um en kregen veertig vragen over Texel voorgelegd. Voor de toeschou wers waren er twintig publieksvra gen. De quiz leek makkelijk te begin nen met vragen over het stukje Texel op Vlieland en de opvolger van de Wampex, maar al snel kwamen er vragen waarvan de antwoorden lasti ger waren. Bijvoorbeeld over een boek waarin honderd wrakken voor de Texelse kust zijn beschreven, de locaties van een aantal wegen op het eiland of de hulpverleningssticker die Richard Bousma en Sander Witte vorig jaar maakten. Een vraag zette de deelnemers op het verkeerde been. De organisatie wilde weten welk café tegenover De Toekomst ligt en rekende Bilder als het goede antwoord. De jongere deelnemers merkten meteen op dat het Biervat echter ook tegenover de Toekomst ligt. Na beraad besloot de jury dat antwoord ook goed te reke nen. Opmerkelijk was dat ook vragen over Texelse woorden lastig bleken. De jury, die naast Dogger bestond uit Marit de Haan, Hans van Heenwaar den en Jacques Dijt beoordeelde of de antwoorden goed waren. De overwinning ging naar Oosterend dat vorig jaar ook won. Het team van het dorp bestond uit Ko Vinke, Jabik Kooistra, Annette Barhorst, aange vuld met debutant Mike Brouwer. Teamcaptain Vinke liet zich eerder de spreuk 'never change a winning team' ontvallen en bleek daarmee gelijk te hebben. Oudeschild, dat volgens teamcaptain Gerard Zijer- veld wel zou 'zien waar het schip zou stranden' werd tweede, gevolgd door De Cocksdorp en Den Burg (gelijke eindstand), Den Hoorn en De Waal. Het laatste dorp kende in SamanthaKooger, Pieter-Jan Kooger, Bert Kooiman en Dennis Eelman allemaal debutanten. Samantha Kooger: 'We wisten niet wat we kon den verwachten, maar het was gezel lig om mee te doen.' Volgens haar en Eelman hadden de vragen gevarieer der mogen zijn. 'De nadruk lag nu wat op wegen op het eiland. Er had den wel wat meer vragen voor jonge ren mogen zijn.' Oosterend had voordeel bij de vragen. Deelnemer Kooistra is civieltechnisch ambte naar bij de gemeente en putte uit zijn kennis over de weg. Vinke lachend: 'Er zaten een paar echte "Jabik-vra- gen" tussen.' Volgens hem dankte zijn team de overwinning aan een goede mix van kennis. De overwinning bij de publieksvra gen bleef eveneens in het dorp. De 14-jarige Jens Barhorst had 17 van de twintig publieksvragen vragen goed en dat leverde hem het foto boek over Texel van Pieter de Vries op. De organisatie had qua bezoe kers een geduchte concurrent aan het mooie weer, maar uiteindelijk zaten er toch aardig wat mensen in de zaal. Gerrit Terwindt uit Oosterend luisterde de nieuws- en kennisquiz op met een optreden. De vakbeurs van de vereniging van Kleine Logies Verstrekkers bij Ecomare heeft zaterdag circa 850 bezoekers getrokken. Standhou ders en bezoekers waren enthou- 'Je hebt hier de tijd om met elkaar te praten', vertelde Ab Jan Witte in de stand van zijn broer Olaf. 'Doorde weeks kom je elkaar ook wel tegen, maar dan ben je vaak beiden ergens onderweg naartoe en heb je eigenlijk geen tijd voor elkaar. Hier wel. Toen we de stand hadden opgebouwd, heb ik zelf meteen een rondje gemaakt.' Het leggen van contacten was één van de belangrijkste ingredi ënten van de beurs die voor het eerst werd gehouden. Circa vijftig Texelse bedrijven en organisaties presenteer den zich aan de kleine toeristische verhuurders. De opzet slaagde. Vol gens de organisatie telde Ecomare zaterdagmiddag in totaal 850 bezoe kers van wie zo'n 600 mensen speci fiek voor de beurs kwamen. De men sen die voor Ecomare kwamen, maakten veelal ook een rondje over de beurs. 'De belangstelling is boven verwachting', vertelde Marike de Veij in de stand van Texelwool en Ooster hof 'Het was vanaf twee uur al met een druk.' De Texelse bedrijven pre senteerden niet alleen zichzelf, maar vaak ook meteen nieuwe producten. Ab Jan Witte: 'Circa tachtig tot negentig procent van de mensen die bij ons zijn geweest, begonnen over het nieuwe PVC-clicklaminaat dat we hier hebben staan.' Anita Muilwijk van Studio Soma had een mobiele sauna als blikvanger bij haar stand. De sauna liet zich het best omschrij ven als een groot uitgevallen zak om in te gaan zitten. Muilwijk: 'Je kunt de mobiele sauna zo instellen dat er stoom in komt als je erin zit. Na circa 30 tot 40 minuten ben je je afvalstof fen kwijt. Ik heb er dertien aange schaft om te verhuren.' Bij Oosterhof en Texelwool werd de Texeler matras gepresenteerd. Een aantal matras sen lag uitgesteld en sommige men sen hadden ze volgens De Veij ook getest door even te gaan liggen. Die KLV-vakbeurs had plaats bij de entree van Ecomare, in de zaal van het nationaal park, in de kantine en het eerste deel van de expositie ruimte. Het centrum bleek zich goed te lenen voor een beurs, al zaten de standhouders in de zaal van het nati onaal park en de eerste deel van de expositieruimte wat buiten de route in verhouding tot de drukte in de kantine. 'Het was bij mij wat rustiger', zegt Ko Vinke bij zijn stand in de expositieruimte, 'maar dat bood wel de mogelijkheid langer te praten met de mensen die naar mijn stand kwa men.' Een aantal mensen hield min der prettigere herinneringen aan de beurs over, omdat de politie parkeer boetes uitdeelde. Volgens een woordvoerder van de politie werden elf auto's bekeurd omdat die in de berm waren neergezet. Op www. texelvakantietv.nl is een reportage van John Smit over de KLV-beurs te zien. In memoriam Niet alleen een gedreven voetbal ler en atleet, maar ook een onver moeibare promotor van de sport voor gehandicapten. Dat was Theo Franchimon, die vorige week, vol komen onverwacht, op 52-jarige leeftijd overleed. Het was moeilijk te geloven voor zijn familie, (sportvrienden en collega's van sociale werkplaats De Bolder, toen vorige week bekend werd dat Theo Franchimon was overleden. Zondag nog eindigde hij in de Halve Marathon van Egmond op de twintig ste plaats bij de recreanten, daarmee zo'n 12.480 andere atleten achter zich latend. Ook zijn tijd, 1.23.34 uur, maakte diepe indruk. Twee dagen later liet zijn hart hem in de steek. De in Den Hoorn opgegroeide en later naar Den Burg verhuisde Fran chimon was een markante persoon lijkheid, die zal worden herinnerd door zijn enthousiasme en doorzettings vermogen. Rond zijn twintigste begon hij met hardlopen, een tak van sport waarin hij ondanks zijn astma grote successen behaalde. Wie het archief van de Texelse Courant raadpleegt, ontdekt dat er vanaf 1979 perioden waren dat Franchimon maandenlang bijna elke week in de krant stond. Vaak werd zijn naam zelfs in twee verslagen in dezelfde krant genoemd, nadat hij op zaterdag én zondag aan een wedstrijd had meegedaan. Een opsomming van zijn resultaten is logischerwijs onmogelijk te geven. Opvallend was dat hij als 23-jarige de halve marathon in Den Oever al vol tooide in 1.14.24. Een jaar later was hij in De Waal zelfs nog een minuut sneller. In 1986 won hij in Castricum een bos- en duincross over tien boslopen op Texel en de Kop van Noord-Holland boekte hij vele over winningen. Vaak na een hevige strijd met concurrenten als Cees Timmer, Minne Goënga en de broers André en Joost Brouwer. Meerdere malen reisde Franchimon ook naar het bui tenland voor zijn sport. Zo deed hij in 1983 mee aan een wedstrijd op het beroemde autocircuit de Nürbuigring in Duitsland. Samen met sportleraar Michel Gomez zette hij halverwege de jaren negentig een sportuur voor verstandelijk gehandicapten op. Daarnaast ver zorgde Franchimon trainingen voor valide sporters, vooral voor (begin nende) atleten. Een bijzondere band had hij met wheeler (rolstoelatleet) Arco de Graaf, die door een ongeluk verlamd was geraakt aan beide benen en met wie hij jarenlang samen trainde. Hij richtte een supportersver eniging voor De Graaf op en samen met politieagent Nico Drenth organi seerde Franchimon een paar keer een wedstrijd voor wheelers op Texel. De Graaf zou het nog ver schoppen De kantine van Ecomare deed zaterdag dienst als locatie voor de eerste beurs van de vereniging van Kleine Logiesverstrekkers. Het bleek er een geschikte locatie voor te zijn. (Foto Jemen «m nettum) Anita Muilwijk van Studio Soma demonstreerde zaterdag tijdens de KLV-beurs bij Ecomare een mobiele sauna. (Foto jem Het team van Den Burg (Tijmen de Wolf, Jos de Wolf, David Tijssen en Cees Swarthoff) beantwoordt een van de vragen tijdens de Texelse Nieuws- en Kennisquiz. (Foto Jemen tan «aitum; in zijn sport. Hoogtepunten waren zijn deelname aan de Paralympics in Bar celona (1992) en Atlanta (1996). Voetbal was Franchimons andere passie. In zijn jeugd speelde hij voor ZDH, de dertig al ruim gepasseerd richtte hij in 1993 een eigen voetbal team op voor zichzelf en zijn collega's van De Bolder. Het befaamde G- team begon als zaalvoetbalteam, maar werd vooral bekend op het veld. De spelers waren aanvankelijk lid van SV De Koog, maar verhuisden een paar jaar later collectief naar Texel'94. Dat gebeurde na een con flict met het bestuur van SV De Koog. Wie daar schuldig aan was, is 15 jaar na dato niet van groot belang meer, maar zeker is dat Franchimon ondanks al zijn enthousiasme niet iemand was die over zich heen liet lopen. Het G-team reisde stad en land af om wedstrijden te spelen. Daarbij was Franchimon jarenlang de grote stimu lator, die veel regelde en verslag deed in de pers, maar ook op het veld van zich deed spreken. In 1996 schopte hij het tot de selectie van West- Nederland en werd hij net niet gese lecteerd voor het Nederlands G-team dat in Engeland om de Europese titel speelde. In april 2003 maakte de Texelse Courant melding van zijn tweehonderdste doelpunt sinds het G-team in 1994 aan de competitie deelnam. Een paar jaar geleden stopte Franchi mon met voetbal en maakte hij zijn rentree in de atletiek. Winnen deed hij niet meer, desondanks leverde hij als vipgplusser prestaties waar menig twintiger en dertiger jaloers op zou zijn. Maar bovenal was het zijn enthousiasme en doorzettingsvermo gen die respect afdwongen. Joop Rommets Toeschouwers in dorpshuis De Bijenkorf doen mee aan de publieks vragen die op een groot scherm werden gepresenteerd. Parkeerboete Beste heren/dames van de politie. Een geslaagde beursdag, georga niseerd door KLV Texel, bij Eco mare, eindigt met een domper voor enkele tientallen beursbezoekers die bij terugkeer bij de auto verrast worden met een prent onder de ramen wegens fout parkeren. Kan dit nu niet op sien Texels? Waarom heeft u ons, de organisa tie van de beurs, en Ecomare niet even verwittigd over de parkeersi tuatie? Dan hadden wij een oproep je gedaan aan alle bezoekers om per direct en binnen vijftien minu ten de auto naar een daartoe bestemde parkeervoorziening te verplaatsen. Natuurlijk heeft u het recht aan uw kant, maar het verdient geen schoonheidsprijs. Het komt ons voor als lekker makkelijk scoren. Bah! Albert Huisman, voorzitter KLV Texel. Kalveren op schapenkeuring in Akenburg Voor de vijftiende keer houden schapenfokkers zaterdag 21 januari in manege Akenburg een winterkeuring. Om dit lustrum extra luister bij te zetten, wordt tegelijkertijd een keuring van kalveren gehouden. Bij de kal veren keuring is een hoofd rol weggelegd voor de zoons en dochters van de melkveehouders en andere jonge enthousiastelin gen. 'Zelf vonden we dat er maar weer eens een koeienkeuring moest komen, maar onze kinderen wilden daar niet van horen. Ze vin den het prachtig de kalveren in de ring rond te leiden, maar zijn nog te klein om met volwassen koeien rond te gaan', vertelt Edwin Boog aard. De jeugd gaf uiteindelijk niet alleen de doorslag, maar tekende ook voor een deel van de organisa tie. Zo zijn de prijzen besteld door kinderen en hebben de aanko mende veehouders ook besloten welke kalveren er naar de keuring gaan. De nog maar 17-jarige Larissa Klaassen nam organisator Boog aard veel werk uit handen door een deel van de administratieve romp slomp voor haar rekening te nemen en ook de veehouders aan te schrijven. Uiteindelijk zegden zes bedrijven hun medewerking toe: Anton en Manuela Bakker, Rob en Marian Boogaard, René en Ina Boogaard, Hans Kikkert, Arno en Werner Kuip en de firma Witte van Wezenspyk. Zij zenden in totaal twintig dieren in. De kalverenkeuring in Akenburg begint rond 13.45 uur en duurt tot circa 15.30 uur. Ewald Witte vormt de jury en kiest uit alle inzendingen de beste vijf kalveren. Welke de allerbeste is, wordt bepaald door het publiek, dat ongetwijfeld vooral uit veehouders en andere kenners bestaat. Boogaard zorgt voor des kundig commentaar. De schapenfokkers brengen vanaf 12.15 uur zo'n 75 dieren in de ring, afkomstig van vijftien bedrijven. Er wordt in negen rubrieken gekeurd door keurmeesters Sake Vellenga en Wieger Paulus. Zij plaatsen de rammen en ooien niet alleen in volgorde van kwaliteit, maar geven daar ook deskundig commentaar bij. Dat doet ook speaker Dick Reijne, die het programma aan elkaar praat. Naast de keurmeesters mogen ook de bezoekers hun voorkeur uit spreken. Zij bepalen met z'n allen welke ram de publiekskampioen wordt. Ook bij de schapenkeuring is er een belangrijke rol voor kinde ren, die in twee rubrieken de dieren door de ring leiden. Een extra attractie voor het publiek is de ver loting. Hoofdprijs is een ARR/ARR- ooilam uit de stal van Jan-Willem Bakker. De kampioenskeuring begint rond 15.00 uur. Onder toeziend oog van kandidaatnotaris Ingrid Witte zette Piet Bek- ker maandagochtend als eerste zijn handtekening onder de leverings akte, waarmee kavelruil Henneboe een feit werd en zestien hectare landbouwgrond van eigenaar verwisselde. (Foto ptP Logeerhuis Texel 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5