jwwwia Onrust over bouw in Molendwarsstraat TEXELSE 5 COURANT Toeristisch Kennisinstituut Texel stopt Het in 2005 opgerichte Toeristisch Kennis Instituut (TKT) heeft advie zen uitgebracht over tal van onderwerpen. Maar de huidige coalitie van Texel 2010, WD, PvdA en D66 nam over het TKT een kri tische houding in. De WD zei 'nut en noodzaak' niet in te zien. Het TKT bracht adviezen uit over aanwijzing van de Wad denzee als Unesco Werelderfgoed, de nood- camping, de strandnota, intrekking WOR (Wet Openlucht Recreatie), sluitingstijden in de hore ca, gebruik van schapenboeten, aanleg van het Noord-Hollandpad, het slaapplaatsenbeleid en het ont- werpbestemmingsplan Buitenge bied. Daarnaast was het TKT betrok ken bij de wijziging van de inning van toeristenbelasting, de oprichting van STIFT, Natura 2000, het project Ruimte voor Economie, het voortra ject van het Bestemmingsplan Bui tengebied en bij de aanzet van het mobiliteitsplan. Het TKT had onder meer zitting in de Klankbordgroep Parkeervignet, die vond dat het vig net onderdeel zou moeten zijn van een totaalplan voor fiets-, wandel-, auto-, taxi- en busvervoer voor toe risten en Texelaar. Een advies dat raad en college negeerden door het vignet nog dit jaar (separaat) in te voeren. Het TKT adviseerde in 2007 af te zien van de voorgenomen ver ruiming van de openingstijden tot 4.00 uur, wat later toch gebeurde. In september 2011 besprak de gemeenteraad de evaluatie van het TKT. Met name Jur Schuiringa (WD) toonde zich kritisch en vond dat de gemeente voor advies ook terecht kan bij hetTexels Ondernemers Plat form (TOP). Marian Merkelbach (CDA) benadrukte het belang van de onafhankelijkheid van het TKT en dat de toeristische sector meer is ingesteld op het behartigen van belangen. Maar b en w spraken hun tevredenheid uit over het TKT. Vol gens het college zijn de adviezen 'waardevolle stukken', die geheel of gedeeltelijk in beleid of andere stuk ken zijn opgenomen. De WD vond dat de 250 ambtelijke uren die de gemeente jaarlijks aan het TKT (ondersteuning en secretariaat) besteedt beter anders kunnen wor den besteed en dat de €30.000,- die voor het TKT in de begroting was gereserveerd, wel kon worden geschrapt. Overigens maakte het TKT hier geen gebruik van. Bijdra gen van TESO, TVL, TVO, Grand Hotel Opduin en Kop en Munt dek ten de (aanloop)kosten. Bij de oprichting werd wel bepaald dat de voorzitter betaald zou worden, maar hier is nooit gebruik van gemaakt. Geen van de leden ontving een ver goeding. Het besluit om ermee te stoppen, heeft meerdere redenen. 'De meer waarde van het TKT wordt onvol doende onderkend, "het momen tum" is kennelijk niet daar', concluderen de leden. Maar het TKT vindt dat haar adviezen en participa ties wel degelijk een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan een duurzame en vitale ontwikkeling van het toerisme op Texel. 'De adviezen zijn sectoroverschrijdend en geschre ven vanuit een goed onderbouwde visie. Toch zijn de adviezen, vaak zonder nader overleg, terzijde geschoven en hebben niet geleid tot het beoogde effect. Dat heeft het enthousiasme van de leden zwaar op de proef gesteld, er is veel verlies van tijd en energie en het Toekomst beeld van Texel komt niet dichterbij.' Het TKT zegt het uitbrengen van adviezen en het deelnemen in pro jecten niet langer haalbaar en ver antwoord te vinden. De leden van het TKT komen nog wel op regelma tige en informele wijze bijeen om onderlinge kennis uit te wisselen, zodat deze ingezet kan worden in hun persoonlijke netwerken. 'Alles in het belang van het toerisme op Texel.' 'Meerwaarde TKT wordt onvoldoende onderkend' De bouwplannen voor een nieuwe woning met een aangebouwde schoonheidssalon in de Molend warsstraat in Den Burg houdt de gemoederen bezig. Jacomien Wit te, aanstaand buurvrouw, stapte naar de bestuursrechter in Alk maar. Piet Standaart, die namens Witte het woord voerde, stelde tegenover de rechter dat de schrik er in de buurt goed inzit. Volgens hem gaat het nieuwe huis van de familie Weijers 'als een kerk herrijzen tussen de bestaande bebouwing'. Hij noemde het 'onbegrijpelijk' dat V\feijers zijn plannen zonder vooroverleg in de buurt had 'geparachuteerd'. Volgens Standaart leeft eveneens de vrees voor schaduwwerking en lichtverlies. Dit laatste noopte een zegsman van de gemeente te benadrukken 'dat hier slechts de bezwaren van één bewoonster spelen, niet die van een hele buurt'. Volgens hem wekte Witte ten onrechte de indruk dat de gemeente een keuze had toen Weijers de bouwvergunning en de daarbij behorende ontheffing van het bestemmingsplan kreeg. Het bouw plan van Weijers voldeed volgens de zegsman aan alle regels, waarna de gemeente weinig anders te doen viel dan ontheffing en toestemming te verlenen. Standaart liet het daar niet bij zitten, waarna een discussie volg de over de maximaal toegestane hoogten en de vraag welk bestem mingsplan aangehouden moet wor den. Standaart baseerde zich op een herzien bestemmingsplan uit 2004, terwijl Weijers en de gemeente zich baseerden op een bestemmingsplan uit 1991Volgens de laatste twee is dat van toepassing op het te bebou wen deel aan de Molendwarsstraat. De partijen verschilden eveneens van mening over de afstand die tot de erfgrens moet worden aangehouden. Witte maakt er bezwaar tegen dat Weijers het bijgebouw (de schoon heidssalon) op de erfgrens wil bou wen. Volgens haar is dat in strijd met eerder beleid dat de gemeente voer de. De zegsman van de gemeente bestreed dat. De rechter doet over een paar weken uitspraak. Maatschappen cardiologie fuseren De maatschappen cardiologie uit het Medisch Centrum Alk maar en het Gemini Ziekenhuis zijn met ingang van dit jaar gefuseerd. Cardioloog dr. Alf Arnold onderte kende de eerste maatschapfusie namens de Alkmaarse cardiolo gen, Arjen Aalders namens de maatschap uit Den Helder en Harry Luik namens de raad van bestuur van de MCA Gemini Groep. Om goede cardiologische zorg op tijd, op de juiste plaats en vol gens de laatste ontwikkelingen te blijven bieden, is voor de fusie gekozen. Volgens Arnold was de schaalvergroting nodig om in een tijd van overheidsbezuinigingen en steeds verdergaande super specialisaties kwalitatief hoog staande zorg te kunnen blijven aanbieden. Vanuit de hele Kop van Noord-Holland worden acute patiënten bij wie een hartinfarct wordt vermoed veelal met de ambulance naar Alkmaar gebracht. Dit gebeurt ook al van uit het Gemini zelf. Met de fusie kunnen patiënten ook voor niet- acute dotterbehandelingen in Alkmaar terecht komen, voor patiënten uit de noordkop dich terbij dan Amsterdam. De fusie past in de landelijke trend 'con centratie en spreiding van de zorg', waarin het ministerie van VWS met de verzekeraars en alle ziekenhuizen heeft afgesproken dat de complexe ziekenhuiszorg, zoals dotteren, geconcentreerd moet worden in gespecialiseerde ziekenhuizen als het MCA en straks het Regionaal Topklinisch Interventie Centrum (RTIC) in Heerhugowaard. Prestigieuze prijs NlOZ-onderzoeker NIOZ-onderzoeker prof. dr. Stefan Schouten krijgt een prestigieuze internationale prijs. Schouten wordt eind juni tijdens een conferentie in Montreal beloond met de Patterson Prijs van de Geoche- mical Society. Die prijs is vernoemd naar een wetenschapper die bere kende dat de aarde circa 4,55 mil jard jaar oud is. Hij deed dat op basis van een door hem ontwikkelde dateringsmethode met uranium- en loodisotopen. Schouten, leidingge vende op de afdeling Mariene Bio- GeoChemie, krijgt de prijs voor zijn bijdrage aan de ontwikkeling van een zogeheten paleothermometer. Daarmee kan het NIOZ tot miljoenen jaren terug temperaturen berekenen. Schouten gebruikte de chemische structuur van vetten in de celwand van oerbacteriën om de temperatuur van zeewater te bepalen. Dat leerde dat de zee 70 miljoen jaar geleden 15°C moet zijn geweest. De techniek van Schouten wordt inmiddels breed toegepast, onder meer op sediment kernen uit de Noordelijke IJszee. Schouten werkte de afgelopen tien jaar met zijn collega's mee aan de ontwikkeling van de paleothermo meter. Hij krijgt de Patterson Prijs eveneens voor zijn andere bijdragen aan de organische geochemie. De prijs wordt sinds 1998 jaarlijks uitge reikt. Schouten zegt het 'bijzonder leuk voor het vakgebied' te vinden dat de prijs wordt toegekend aan werk in de organische geochemie. Schouten is behalve onderzoeker bij het NIOZ ook hoogleraar moleculaire paleontologie aan Universiteit Utrecht Horecabeurs Sporthal Ons Genoegen in Den Burg is dinsdag 28 februari het domein van de negentiende Hore ca- en Recreatiebeurs Texel. De beurs biedt ruimte aan bedrijven en leveranciers uit de horeca- en recreatiesector. Bedrijven die aan deze beurs willen deelnemen, kun nen contact opnemen met de orga nisatie via www.horecabeurs-texel. nl of tel. 318970. Mooie opbrengst voor Moldavië De inzameling voor voedsel in Moldavië, opgezet door de werk groep Hulp Oost-Europa, heeft een fors bedrag opgeleverd: €4150,-. Het geld is besteed aan voedselpakketten, die inmiddels uitgedeeld zijn aan in schrijnen de omstandigheden levende (alleenwonende) ouderen. De pakketten werden samenge steld in overleg met een arts en bevatten onder meer plantaardige olie, boter, meel, rijst, suiker, pasta, boekweit, kippaté, gerookte worst, yoghurt, thee, koekjes, mandarij nen en bananen. Per pakket werd €20,- uitgegeven. Liuda, de con tactpersoon ter plaatse, was samen met een groep vrijwilligers dagen lang in touw om alles in te kopen, in te pakken en uit te delen. Daarbij werd ook tijd gemaakt voor een praatje met de begunstigden. De ouderen toonden zich diep onder de indruk en zelfs ontroerd door deze voor hen grote gave. De directeur van het tehuis waar zij wonen, nodigde Liuda na afloop uit op zijn kantoor en vroeg hem 'heel grote dank' uit te brengen aan de Texelaars die de pakketten hebben betaald. Ook informeerde hij naar de mogelijkheid één keer in de week een warme maaltijd mogelijk te maken. Ravioli voor alle bewo ners kost €240,-. Als het aan Ria van der Vis van Hulp Oost-Europa ligt, komt die hulp er. 'De gedachte dat je nooit een warme maaltijd krijgt... Wij wil len ons ervoor blijven inzetten. Ik hoop dat de Texelaars ook mee doen.' Elke bijdrage is welkom, op bank rekening 36.25.21.905 t.n.v. Hulp Oost-Europa. Een oudere vrouw uit Moldavië heeft net een door Texelaars gespon sord voedselpakket gehad. Met een overwinning van 6-1 op VZV C1 heeft Texel C2 het najaars kampioenschap behaald. Na alle wedstrijden in de competitie win nend te hebben afgesloten, speelt het team vanaf volgende week in de tweede klasse. Op de foto staand trainer/coach Richard Bijpost, Luc Groenewoud, Jeffrey Bakker, Chris de Ridder, Duco Meskers, Sander Maat, Luuk Boogaard, Lars Jalving, trainer/coach Ron Boogaard en zittend Rik Bijpost, Stijn Kiltz, Wesley van den Berg, Hessel Bos, Gijs ten Hoven en Jurre Daalder. De 15-jarige Sanne Jansen uit Den Burg heeft de Kerst Platte landspuzzel gewonnen die vrijdag 23 december in de Texelse Courant stond. Menno Timmer van de PR-commissie van de Texelse land bouw reikte haar vrijdag een mandje met Texelse producten uit. Debby Kieft uit Den Burg werd tweede, Flip Breman uit De Waal der de. Zij werden geloot uit de deelnemers die alle 26 vragen goed had den. Sanne vulde de puzzel samen met haar opa Jan Koolhof in. De puzzel, een initiatief van de PR van de landbouw, Rob van Heerwaar den en de krant, leverde circa vijftig inzendingen op. (Foto jemer vnn Hattum) Jongeren sliepen in de nacht van zaterdag op zondag in de kerk aan de Binnenburg om te ervaren hoe het is om dakloos te zijn. Ze haal den er €1145,- mee op voor het goede doel. (Foto Jemen vm Hattunv NIOZ-medewerker Stefan Schouten krijgt eind juni in Canada de pres tigieuze Patterson Prijs voor zijn werk op het gebied van geoche mie. (Foto Bert Aggenbech/NIOZ) DINSDAG 24 JANUARI 2012 Centrumplan Texelaars het gaat u allen aan, omdat het over uw gemeenschapsgeld gaat. De gemeente heeft thans een beleid, dat aanleunt tegen onbehoor lijk bestuur. Er is al heel veel geschre ven over het geschil tussen Dros en De Hollebol, maar het ingezonden stuk van Dries Veltkamp heeft iets belangrijks aan deze discussie toe gevoegd dat mij volledig is ontgaan en dat de Texelaar in de toekomst veel geld kan gaan kosten.Want wat is er aan de hand? In de jaren tachtig werd een vergelijkbare discussie gevoerd over Casino/Question in de Zwaanstraat en bij de voorbereiding van het rond 1990 vastgestelde bestemmingsplan Centrum Den Burg werd - na tien jaar voorbereiding en vergaderen - gezegd dat een con centratie van horeca wenselijk zijn. Dit zou moeten gebeuren in het gebied tussen Binnenburg, Hoger- straat, Gravenstraat en (een deel van de) Zwaanstraat. Drie horecabedrij ven vielen buiten dat gebied. Door dat er regelmatig klachten van drie van de zeg maar twintig buren waren, was Question/Casino het eerste bedrijf dat moest verdwijnen. Meer dere malen zei de toenmalige wet houder dat ook de twee andere bedrijven zouden worden benaderd. In werkelijkheid maakte de politiek daar echter een sterfhuisconstructie van, die inhield dat deze bedrijven alleen nog maar als woonhuis kon den worden verkocht, als het bedrijf stopte. Investeren in dergelijke bedrij ven was vanaf toen ook geen optie meer. Daar kwam verandering in bij de komst van burgemeester Van Rappard, die vond dat een gemeen tebestuur niet op deze manier met ondernemers kon omgaan. Met Question/Casino vond een nette grondruil plaats, met wat nu het par keerterrein van De Lindeboom is. Wijs geworden, liet ik bij een nieuwe uitdagingen - zoals De Lindeboom - veel van de door de gemeente gewenste risicovolle investeringen op papier zetten. Toen ik zeker tien jaar later Co Vermuë (van de Twaalf Balcken) vroeg of de gemeente hem, al was het alleen maar uit fatsoen, ooit hierover had benaderd, bleek dat niet het geval. En zo kan ik nog wel vijf gevallen noemen waarbij de gemeente inconsequent heeft gehan deld. Terug naar het heden. Als het waar is wat Dries Veltkamp schrijft, wordt er gedacht aan een derde plein bij De Hollebol met een vrije bestemming wat betreft woningen en horeca, met een limiet van vipg procent. De Hollebol is dan natuurlijk meteen een legaal horecabedrijf en er komen daar waarschijnlijk nog wel een paar bij en Den Burg zal weer aantrekkelijk worden voor de stap pers. Maar stel dat Mans en J'Elleboog beter gaan draaien en de horeca op het derde plein wordt uit gebreid. Dan wordt de Burgwal de Zwaanstraat van weleer. Stappers willen nu eenmaal niets missen en lopen langs de kortste weg heen en eer. Ik heb wel een vermoeden wat er dan voor situatie ontstaat. Aan de Burgwal wonen meer mensen dan indertijd aan de Zwaanstraat en bovendien was Casino al een hore cabedrijf sinds 1934 en was de omgeving daaraan gewend. Ik begrijp dan ook niet dat zelfs de oppositie niet op de banken heeft gestaan om tegen de plannen te protesteren toen deze werden voor gesteld. Heeft dan iedereen in de raad zitten slapen? Het kost nu de gemeenschap in ieder geval geld en de rek is uit de toeristenbelasting en de OZB, dus verwacht ik een groot financieel probleem. De gemeente rekent zich al jaren rijk met het geld dat de Groeneplaats wel niet zou kunnen opbrengen, maar wat wil de Texelaar eigenlijk? Laten we stoppen met de discussie tegen de exploitan ten van De Hollebol. Zij zijn slechts verantwoordelijk voor de openbare orde en als het over een vestiging of een terras gaat, moet je bij de eige naar of de gemeente zijn. En tegen de gemeenteraad zou ik willen zeg gen: lees het oorspronkelijke bestem mingsplan Centrum Den Burg nog eens door. Nu is er nog niet gebouwd aan een derde plein en kan de klok nog betrekkelijk goedkoop worden teruggedraaid. Als er tenminste niet al ruim baan is gegeven aan specu lanten. Indien met toezeggingen het horecagebied aan de ene kant van Den Burg wordt ingekrompen en bin nen vijftien jaar aan de andere kant wordt uitgebreid, vermoed ik dat je bij de Raad van State een redelijke kans maakt met een bezwaar over onbehoorlijk bestuur. Ed Stiekema, Den Burg.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5