Verkenning: 'Texel els ontzorgproeftuin' zaaivoetbaiiers scoren tien keer Kieft: 'Er liggen veel kansen voor Texel' 'Deze kinderen worden vaak vergeten' Hoogbegaafdheid niet altijd een voorrecht DINSDAG 24 JANUARI 2012TEXELSE 6 COURANT Voorzitter Stichting Samen Één Texel Wim Eel man en adviseur Ir. Rikus Kieft. De toerist vergrijst en vraagt steeds meer zorg. 'Als we daar slim op inspelen, kunnen we de zorgvoorzieningen voor de ouder wordende Texelaars een sterker economisch draagvlak geven. Er zijn kansen, die tegelijk een belangrijke impuls kunnen zijn voor de leefbaarheid van onze dorpen. Maar dan moeten we wel nu beginnen.' Dit blijkt uit de verkenning 'Texel als OntZorgProeftuin' naar de kan sen en randvoorwaarden, die de Stichting Samen Één Texel heeft laten uitvoeren door Ir. Rikus Kieft van Kieft Noord. Uit een eerder onderzoek van Omring (OEI... GROEI 2007) bleek dat Texel de komende jaren een groot probleem zal krijgen om haar ouderen vol doende en volwaardige ondersteu ning te bieden als zij haar beleid in gezamenlijkheid niet aanpast en afstemt. Conclusie is dat de winst voor toekomstige generatie oude ren op het eiland groot kan zijn als creatief en in breed verband wordt gezocht naar nieuwe oplossingen die buiten de gebaande paden het 'probleem' benaderen. Donderdag 19 januari werden de uitkomsten van deze verkenning in Lunchlo- kaal Texelhoeve besproken met een groep betrokken Texelaars. Toekomstbeeld Daar werd een scenario geschetst voor 2025. Daarin krijgen Texelaars in de dorpen zorg aan huis die ze nodig hebben. De rol van de over heid is geminimaliseerd. Texel is vrijwel selfsupporting. Er zijn korte lijnen tussen zorginstellingen en het sociale netwerk in het dorp. Gemeenschapszin viert hoogtij en er bestaat een compleet systeem op het eiland van zorg- en welzijns- De werkgroep 'Zoet waren naar de zee dragen is (een) zonde', die op zoek wil naar mogelijkhe den het schaarse zoet water op het eiland zo lang mogelijk vast te houden, is een van de projec ten die deelnemen aan Kern met Pit, de jaarlijkse project wedstrijd van de Heidemaat schappij. De werkgroep wil niet alleen op zoek naar ideeën om zoet water langer vast te houden, maar deze ook omzetten in concrete plannen en hier draagvlak voor krijgen. Inmiddels heeft het Hoogheem raadschap zich geïnteresseerd getoond in de plannen, die als voorbeeld kunnen dienen voor de rest van Noord-Holland. Kern met Pit is een landelijke wed strijd die bewonersgroepen stimu- In de TC van 17 jan. 2012 op pag. 9 wordt de lezer van deze krant er opmerkzaam op gemaakt dat vol gens de Kantonrechter op de Pont- weg een 45-km gehandicaptenvoer tuig mag worden ingehaald. In het stuk worden resp. de volgende bewoordingen tijdens de rechtszaak aangaande langzame voertuigen gebruikt. Gehandicaptenvoertuigen; 45-km auto ('s); gehandicaptenauto, trekker en gewone auto (3e regel v.o). In het stuk wordt naar mijn mening grote verwarring gesticht door voor bepaalde voertuigen onjuiste conclu sies t.a.v de verkeersregels te trek ken. Getooid met een behoorlijke praktische ervaring in dit onderwerp het volgend: 'Er zijn drie soorten langzaam-vervoer vooertuigen in het geding n.l.: - Gehandicaptenvoertuigen (Canta) max. snelheid 45 km per uur die zich uitsluitend -v.z.v aanwezig- op het fietspad dienen te begeven; - Brommobielen met een max. snel heid van 45 km per uur; - Tractoren welke volgens de wed nog steeds een max. snelheid heb ben van 25 km per uur; Omdat uit het krantenverslag niet duidelijk is geworden of het hier gaat om een gehandicaptenvoertuig of een brommobiel hierna enkele ver schillen: Een gehandicaptenvoertuig moet zich begeven op een aanwezig fietspad. Een brommobiel is een motorvoertuig dat zich dient te gedra gen als een normale auto met inacht neming van de voor auto's geldende verkeersborden en verkeerstekens diensten. Er zijn collectieve woon zorgarrangementen in de dorpen waar ook toeristen met vraag naar zorg terecht kunnen. Huisautoma tisering zorgt ervoor dat de lijnen en de responstijd kort wordt gehou den. Er zijn dorpssteunpunten die dienst doen als ontmoetingsplek en spreekuurlocatie voor diverse ambulante professionals. Per dorp zijn er één of meerdere 'zorgburge- meesters' die leiding geven aan de diverse processen. Het toeristisch leert hun idee binnen een jaar te realiseren. De wedstrijd wordt - al sinds 1978 - uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandsche Hei demaatschappij. De deelnemers hebben tot 31 december de tijd hun project te realiseren. Als dat lukt, ontvangen zij het predikaat Kern met Pit en €1.000,-. Daar naast wordt per provincie een extra prijs van €1.500,- uitgereikt. De Texelse werkgroep stelt dat het eiland in het voorjaar en de zomer vaak een zeer droge periode kent en dat er geen buffervoorraad zoet water is. Water uit de waterzuive ring wordt geloosd en zoete kwel uit de duinen vermengt zich vrij snel met brak water. De groep wil met oplossingen komen om meer zoet water op het eiland te hou den. terwijl de onderlinge gedragingen voor 'gewone' motorvoertuigen ook gelden ten opzichte van een brom mobiel. Voorts: een brommobiel mag zich niet begeven voor autosnelwe gen, op op autowegen en op drukke Provinciale wegen welke middels het bord C9 voor o.a brommobielen en ander langzaam verkeer zijn geslo ten. Conclusie: - Op de Pontweg zijn er t.a.v een brommobiel volgens de wet geen beperkingen en mogen volgens de huidige verkeersregels en -tekens ingeval van inhaalverboden middel borden dan wel belijning niet worden ingehaald; - Een gehandicaptenvoertuig dient zich volgens de wet op de naast de Pontweg en andere wegen liggende fietspaden te begeven. In het krantenverslag zijn n..m.m een paar begrippen door elkaar gehaald waardoor de onduidelijkheid op de Pontweg voor de bestuurders van beide 45-km voertuigen, maar ook andere medeweggebruikers, alleen maar onduidelijker zijn geworden. Overigens is het inhalen van brom mobielen over de volle lengte op de Pontweg, daar waar dit verboden is, in de praktijk heel normaal! Het op te lossen raadsel: 'was het een gehandicaptenvoertuig of was het misschien toch een brommo biel?' Sam Kooy, Den Burg Naschrift: De uitspraak van de rech ter had betrekking op een gehandi captenvoertuig, zoals ook gesteld in het artikel. ontzorgaanbod zorgt voor econo misch draagvlak voor de totale zorgvoorzieningen op Texel. De dorpen hebben zich gespeciali seerd in bepaalde voorzieningen. Het ene dorp heeft zich toegelegd op gastvrije ontvangst van toeris ten met vraag naar thuiszorg en het ander dorp legt zich toe op een wellness-aanbod met kuuroord en massagecentra en specialistische fysiotherapiebehandelingen. Een ander dorp heeft een zorghotel waar gasten en Texelaars kunnen bijkomen van een operatieve ingreep. Er is een voorziening voor reumapatiënten. Ook het 'afkick centrum op niveau' heeft een goe de plek waar managers, onderne mers en bestuurders de laatste fase van de bestrijding van hun drugsverslaving doormaken. OntZorgProeftuin Er hebben zich veel bedrijven ont wikkeld met een aanbod op het gebied van body&brein, aange paste buitenactiviteiten, wandelin gen, rondritjes, Texelse verhalen vertellers, etc. Er is flexibel duurzaam openbaar vervoer eiland- Kinderen die hoogbegaafd zijn, zouden meer passend onderwijs moeten krijgen. Dat is de mening van Anneke Dekker, Femke Kegel, Mariken van der Laan, en Inge Lekkerkerker. Zij verzorgen don derdag 9 februari een lezing in de bibliotheek in Den Burg over dit onderwerp. Alle vier hebben ze regelmatig te maken met het onderwerp. Lekker kerker is leerkracht bij stichting Schooltij en coördinator hoofdbe gaafdheid. Dekker is orthopeda goog en houdt zich in die functie bezig met de problematische leer- en opvoedingssituaties van kinde ren en jeugdigen. Van der Laan is intern begeleider van de Jozef- rond en jaarrond. Texel heeft zich ontwikkeld tot één van de beste ontzorglocaties in Nederland of misschien zelfs wel van Europa. Er is meer dan voldoende verplegend en verzorgend personeel. Texel is heel aantrekkelijk voor nieuwe werknemers die zich vestigen in de dorpen. Zij zorgen voor nieuwe reuring en kinderen voor de scho len. Texel floreert als geheel en op alle fronten, mede door de hoge Europese ontzorgstatus c.q. ont- zorgbekendheid van het eiland. Rikus Kieft: 'Er liggen veel kansen voor Texel. Het kwartet van toene mende vraag naar zorg (thuis oud en verzorgd willen worden, de leef baarheid van de dorpen en toeris tische kansen) is beslist complex. Het vraagt veel van alle betrokke nen, maar wij zijn er van overtuigd dat Texel dit prima aankan. Het is van belang dat klein wordt begon nen en dat er per dorp mensen zijn die de kar trekken. Zonder de inzet van de dorpsbewoners is het vrij wel onmogelijk Texel te laten profi teren van de kansen. Oosterend is wat mij betreft een dorp waar de eerste kansen verzilverd kunnen worden. Als het in Oosterend staat, kan de OntZorgProeftuin verder worden uitgebreid naar alle andere dorpen.' Leefbaarheid Wim Eelman, voorzitter van de stichting Samen Eén: 'Wij krijgen vanuit de dorpen veel signalen dat vooral voor de ouderen en zorgbe- hoeftigen veel te weinig gebeurt. De leefbaarheid moet en kan, veel beter. Ik durf na de verschijning van het verkenningsrapport en deze klankbordavond de conclusie wel aan dat er ruim voldoende draagvlak is in de Texelse samen leving. We zullen spoedig de vol gende stap gaan zetten. Stel dat we daarbij inderdaad kiezen voor Oosterend als start van Texel als OntZorgProeftuin, dan zit ik graag binnenkort met een aantal betrok ken bewoners en de dorpscom missie om tafel.' Stichting Samen één Texel heeft onder andere als doelstelling het ondersteunen van initiatieven als het gaat om het wel zijn, de huisvesting, de begelei ding, de verzorging en de verple ging van inwoners van de gemeente Texel. Het verkennings rapport 'Texel als OntZorgProef tuin' is digitaal beschikbaar op de website van de stichting www. sameneentexel.nl. school en Kegel is afgezant van een groep Texelse ouders die zich sterk maakt voor een betere begeleiding van hoogbegaafden. Ze merken dat er nog steeds veel onwetendheid is over de begelei ding van kinderen die hoogbegaafd zijn. 'Het belangrijkste is dat leer krachten het allemaal leren herken nen. Alleen op deze manier kun je ze goed begeleiden', vertelt Lek kerkerker, die is afgestudeerd op dit onderwerp. De zaalvoetballers van Texel'94 hebben vrijdag met minimale inspanning een maximaal resul taat geboekt. Tegenstander Win kel kon geen representatief team op de been brengen en mocht blij zijn dat de Texelaars één van hun slechtste wedstrijden van het sei zoen afwerkten, waardoor het resultaat nog enigszins het aan zien waard was. Toch werd het 10-3. Met een fitte selectie, buiten de langdurig afwezige Matthijs de Lugt, begon Texel'94 al als favoriet aan het duel, aangezien de uitwedstrijd al met 2-10 was gewonnen. Omdat keeper Alexander Smit verplichtin gen elders had, kwam stand-in Den nis Schouwstra weer eens binnen de lijnen. Schouwstra deed toevalli gerwijs ook in uitwedstrijd mee en wist dus wat hij kon verwachten. Maar ook hij kon niet vermoeden dat de wedstrijd al binnen vijf minu ten gespeeld zou zijn. Pieter-Jan Eelman zorgde in die periode per soonlijk voor een 3-0 voorsprong. Eerst schoot hij na knappe individu ele acties met zijn favoriete linker been de eerste en tweede goal bin nen, om dit kunststukje vervolgens met zijn rechterbeen te herhalen. Helaas voor de vele toeschouwers was na dit hoogtepunt de agressie uit de ploeg. De thuisploeg bleef sterker dan de tegenstander en cre- eerde ook meerdere kansen, maar tot goed spel kwam het niet meer. Zelfs toen Winkel na tien minuten tegen scoorde, werd Texel'94 niet wakker. Tot aan de wisseling van speelhelft speelde de ploeg plicht matig en in een te laag tempo. Arrestatie na diefstal catamaran Het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) heeft dinsdag in Oudeschild een 24-jarige man uit Estland aangehouden op verden king van de diefstal van een cata maran die in Noorwegen werd gezocht. De catamaran, met een waarde van €350.000, lag in de haven van Oude schild en werd door de waterpolitie in beslag genomen. Woensdag hield de marechaussee op Schiphol een tweede verdachte aan. Dat was een 48-jarige man uit Estland die Neder land probeerde te verlaten. Volgens de betrokkenen is er nu nog vaak te weinig specifieke aan dacht voor hoogbegaafde kinderen. 'Kinderen die moeilijk leren, krijgen specifieke aandacht. De hoogbe gaafde kinderen worden vaak ver geten omdat er gedacht wordt dat zij het toch wel redden', aldus Kegel. Van der Laan vertelt dat kin deren met hoogbegaafdheid daar door ondermaats kunnen presteren, buikpijn of hoofdpijn krijgen, gedragsproblemen vertonen en Pas toen Winkel de aansluitingstref fer scoorde, stonden de Texelaars op en zetten ze het duel opnieuw naar hun hand. De energieke alles- kunner Pim de Lugt scoorde na een puike actie en Pieter-Jan Eelman trof het doel met een lobje over de uitgelopen doelman. Toen De Lugt de stand een minuut later op aange ven van Eelman op 6-2 bracht, waren de verhoudingen weer her steld. Na tien minuten in de tweede helft zorgden Jesper Arkenbout en Den nis Daalder met een fraaie een-twee voor de zevende Texelse treffer. Niet veel later mocht Winkel nog iets terug doen, toen de aanvoerder van de bezoekers keepers Schouwstra kansloos liet. Texel'94 ging in het restant van de wedstrijd op zoek naar de dubbele cijfers en bijna van zelfsprekend was het Eelman die Texels achtste doelpunt binnen kegelde. Vijf minuten voor het einde stelde dezelfde Eelman Lesley Koning in staat om de negende goal aan te tekenen. Het slotakkoord was voor Pim de Lugt. die de bal onderschepte en zelf doorliep, daar mee de eindstand op 10-3 bepa lend. Dankzij dit resultaat blijft Texel'94 riant koploper, met een voorsprong van 13 punten op Winkel, dat naar de vierde plaats zakte. Vrijdag speelt de ploeg van coach Marijn de Veij in de strijd om de districtsbeker tegen De Koog, dat de poulefase even eens overleefde en in de eerste ronde van de knock-outfase dus een bekende tegenkomt. De eiland derby wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 19.20 uur. De aanhouding in Oudeschild had plaats nadat de waterpolitie van de Kustwacht informatie had gekregen over de catamaran. Die was gecon troleerd door de Douane. De boot stond te boek als gestolen. Aan boord waren twee mannen die gezocht werden voor de diefstal. Met ondersteuning van de regiopo litie werd één van hen opgepakt. De Kustwacht hield een boot stand by voor het geval de catamaran het ruime sop zou kiezen. Beide arrestanten zitten vast in Haarlem. De politie is een procedure is gestart om ze aan Noorwegen over te dragen. Het schip is terug naar de rechtmatige eigenaar. Een derde verdachte is nog voortvluch tig. zelfs depressief kunnen raken. Dek ker begeleidt momenteel kinderen bij wie dit aan de orde is. Het is volgens de groep belangrijk voor de ontwikkeling van deze kin deren af en toe les te krijgen met ontwikkelingsgelijken aan wie ze zich kunnen spiegelen. Wanneer ze lesstof krijgen die hen wel uitdaagt en waarvoor ze hun best moeten doen, kunnen ze leren hoe ze moe ten leren. 'Als ze nu alleen maar stof krijgen die te simpel voor ze is, hoe ven ze nooit te leren. Als ze dan op latere leeftijd op het punt komen dat dit wel zou moeten, weten ze niet hoe dat moet', vertelt Kegel. Binnen het samenwerkingsverband Kop van Noord Holland, waarin alle scholen participeren, wordt momen teel gewerkt aan een aanbod voor hoogbegaafde kinderen. Ook Lek kerkerker en Van der Laan doen hieraan mee. Gedacht wordt ook aan een plusklas op Texel. Wanneer hoogbegaafde kinderen van ver schillende scholen wekelijks een dagdeel bij elkaar komen, kan de ontmoeting met ontwikkelingsgelij ken plaatsvinden en krijgen ze stof die hen past. 'Op de Jozefschool werken we sinds kort met een aantal plusgroe- pen. Kinderen van verschillende groepen komen wekelijks bij elkaar en werken onder meer aan wereld- oriënterende onderwerpen en maken dan bijvoorbeeld een werk stuk', vertelt Van der Laan. De oudergroep wil met de lezing meer kennis verspreiden over dit onderwerp en hoopt erachter te komen wat er leeft op Texel. Spre ker is Eelco Eijkhout. Hij heeft aan de overkant een eigen praktijk voor hoogbegaafde kinderen. Enkele weken na de avond zal er een ver- volgbijeenkomst worden gehouden voor belangstellenden die behoefte hebben om over dit onderwerp door te praten. Zoet water naar de zee is zonde Inhalen gehandicaptenvoertuig

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6