Rechter schort nieuwbouw vakantiepark op TEXELSE 8 COURANTD'NSDAG 24 S Pastoor Brigitha bij installatie toegezongen in het Pappiaments 'Aanvrager heeft helemaal geen dienstwoning nodig' de kerk naar voren, waar ze door de deken aan de nieuwe pastoor werden overhandigd, de sleutels van de kerkgebouwen (vier in getal) en van de tabernakel, het liturgisch vaatwerk, het boek met de Evan geliën, de doopschelp, de zieken- Eerder al legde deken Ed Moltzer, hoofdcelebrant van de installatie viering, verband tussen Curagao, het eiland waar Brigitha vandaan komt, en Texel. Hij wees erop dat er weinig pastores zullen zijn, zo doordrenkt van het eilandgevoel als Brigitha, die Moltzer opvolgt als pastoor van de RK-parochie Texel en wiens officiële titel administrator luidt. Na de viering, tijdens de receptie in De Witte Burcht, riep vicevoorzitter Kees Huisman van het parochiebestuur in herinnering dat ook pastoor Scholten, die in 1870 in De Cocksdorp werd geïn stalleerd, afkomstig was uit 'de West'. Zo had ook Brigitha zijn eigen voorganger. De installatieviering werd druk bezocht, niet alleen door de eigen parochianen, ook door afvaardigin gen van de andere kerken op het eiland en uit de regio. De mede- ln processie brachten misdienaars en kerkbestuurders de tekenen van het ambt van pastoor naar voren. sfeervolle eucharistieviering, waar bij Brigitha niet alleen de ambtseed aflegde, maar ook de tekenen van zijn ambt kreeg overgedragen. Misdienaars en kerkbestuurders brachten deze in processie door olie en de paarse en de witte stola. De nieuwe pastoor nam ze met gepaste eerbied in ontvangst. De dienst werd muzikaal begeleid door de gezamenlijke RK-kerkko- ren van het eiland, drie uit Den Burg en drie uit de andere dorpen, zodat dirigent Paul Bakker ineens een zestig zangers tot zijn beschik king had. Begeleid op een Johan- nus-orgel (het eigen orgel van de kerk is in verband met de werk zaamheden aan de ramen afge dekt) zongen zij niet alleen de gebruikelijke gezangen, maar - tot verrassing van de nieuwe pastoor - ook Hesus, mi no sabi ki mas, een Pappiaments lied. Even werd de sacrale stemming doorbroken toen na afloop een spontaan applaus losbarstte en de pastoor werd wel kom geheten met Lang zal hij leven. Voordien sprak deken Moltzer naar aanleiding van de bijbellezingen over nieuwe uitdagingen. Hij ver telde hoe voor een uitdaging twee partijen nodig zijn: 'De parochia nen, de kudde, aan de ene kant en de herder, de pastoor, aan de andere kant.' Hij roemde Texelaars als mensen die ook over het water heen kijken 'Texel is enerzijds een eigen bedrijf, anderzijds is er de blik over de grenzen van de paro chie.' Ook de regiovorming, die in Moltzers tijd als pastoor steeds vastere vormen begon aan te nemen, kent de tweeledigheid van de uitdaging, de pastores hebben de regio nodig, maar de regio kan niet zonder de parochianen. Ook maakte hij duidelijk de nieuwe pas toor te kennen 'als iemand die het blijde van de blijde boodschap in zijn karakter met zich meedraagt'. Na de eedaflegging was hij dan ook de eerste die de nieuwe pas toor feliciteerde met zijn aanstel ling. En terwijl de wind buiten de steiger tegen de kerkmuur deed rammelen en de regen met vlagen viel, bescheen een zonnestraal door de onlangs gerestaureerde glas-in-loodramen de beide man nen op het altaar. Tekst en foto's: Pip Barnard Verbazing gleed over het gezicht van pastoor Franklin Brigitha toen hij tijdens zijn installatie viering in de RK-kerk van Den Burg door de verzamelde RK- kerkkoren werd toegezongen in het Pappiaments, de taal van de Antillen. werkers van het bisdom Essen, 's zomers actief in en rond De Koog, konden niet aanwezig zijn, maar wensten de nieuwe pastoor per brief succes in zijn nieuwe paro chie. Degenen die wel aanwezig waren, waren getuige van een De eigenaar van een recreatie woning op Beach Park Texel bij De Koog mag voorlopig niet beginnen met de bouw van een extra woning op het vakantie park. Dat heeft de voorzienin- genrechter in Alkmaar donder dag bepaald. De gemeente verleende de man weliswaar een vergunning, maar tegen dat besluit loopt nog een bezwaar procedure. Tot de rechter zich daarover heeft uitgesproken, moet worden gewacht met bou wen. De nog te bouwen woning zal worden gebruikt als vakantiewo ning, terwijl de aanvrager (de heer Graafland) een vergunning heeft gekregen om een zogeheten dienstwoning te bouwen. Een dienstwoning is bedoeld voor iemand die beheertaken uitvoert voor de recreatiewoningen en daarbij in de buurt moet wonen, maar daarvan is in dit geval hele maal geen sprake. Dat menen althans de Vereniging van Eige naren (WE) van het Beach Park en twee naburige woningeigena ren. De WE en de twee vakantiewo ningeigenaren willen de vergun ningverlening ongeldig laten ver klaren en stapten naar de rechter. Om te voorkomen dat Graafland in de tussentijd toch bouwwerk zaamheden zou verrichten die niet meer zijn terug te draaien - hij liet al een jacuzzi aanleggen- stapten ze ook naar de voorzie- ningenrechter. Die zaak diende donderdag. Op het 9 hectare omvattende ter rein van Beach Park Texel aan het Stappeland in De Koog staan in totaal 144 vakantiewoningen. De bezitters van 133 woningen zijn aangesloten bij de WE van het vakantiepark, die voor hen alle beheer- en verhuurdiensten rond de woningen verzorgt. De eigena ren van de elf andere woningen koppelden zich onlangs los van de WE en voeren deze werk zaamheden zelfstandig uit. Graafland bezit een van deze elf 'niet-WE vakantiewoningen'. Op een stuk grond naast zijn recrea tiewoning wil hij graag een twee de vakantievilla bouwen. Omdat het bestemmingsplan niet toe staat dat er meer dan 144 vakan tiewoningen op het vakantiepark staan, gaf de gemeente hem geen bouwvergunning. Toen Graafland kort daarop een vergunning aan vroeg voor de bouw van een 'dienstwoning' op exact dezelfde locatie, kreeg hij wél groen licht. De WE en de eigenaren van twee aangrenzende vakantiewoningen hebben echter het sterke ver moeden dat Graafland de dienst woning als vakantiewoning gaat gebruiken. 'We hebben het idee dat hij een spelletje speelt', zei de woordvoerder van de WE. 'De vakantiewoning lukt niet, dus pro beert hij snel wat anders. Hij kan de woning helemaal niet als dienstwoning gaan gebruiken, Ruim 20.000 ouders en verzor gers van kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar gaven eind vorig jaar gehoor aan de uitno diging deel te nemen aan de Kindermonitor, een onderzoek van de GGD. Het percentage deelnemers aan de digitaal uitgevoerde enquête, komt daarmee op 56 procent, een onge kend hoge respons. Tussen okto ber en december nodigde GGD Hollands Noorden de ouders van ruim 37.000 kinderen tussen 0 en 12 jaar uit om deel te nemen aan de Kindermonitor. Ruim 20.000 gaven gehoor aan deze uitnodiging en vulden via internet de vragenlijst in. Ook maakten enkele honderden want hij heeft geen beheerdien- sten om uit te voeren. De WE verricht deze taken voor de ruim 130 vakantiewoningen, de overi ge eigenaren doen dat allemaal zelf. Die hebben Graafland daar voor niet nodig, zo hebben ze ons officieel laten weten.' 'Graafland hoeft alleen zijn eigen vakantiewoning te beheren', voegde de raadsman van de zijn buurmannen toe. 'Hij kan dus onmogelijk een dienstwoning nodig hebben. Alleen daarom al had de vergunning nooit mogen worden verleend, maar de gemeente heeft verzuimd te toet sen waarom Graafland een dienst woning nodig heeft. Ze hebben puur de vergunningaanvraag beoordeeld, zonder verder te kij ken dan hun neus lang is. Daarbij voldoet de vergunningaanvraag ook op andere punten niet aan de eisen. De nok van de woning wordt te hoog en een dienstwo- ouders gebruik van de mogelijk heid de vragenlijst schriftelijk in te vullen. In de enquête kwamen onderwer pen aan bod als gezinssituatie, gezondheid en welzijn, ingrijpende gebeurtenissen, pesten, opvoeding en sociale steun, voeding, slapen, bewegen, (passief) roken, alcohol gebruik, school en vrijetijdsbeste ding. De respons was hoog in alle gemeenten in Noord-Holland Noord. Daarmee is het mogelijk een representatief beeld te schet sen van de gezondheidstoestand van de kinderen in alle gemeenten. De eindconclusies verschijnen medio 2012 op de website van de GGD Hollands Noorden. ning mag maximaal 100 vierkante meter woonoppervlakte hebben, terwijl hij een huis laat bouwen met een woonoppervlakte van 180 vierkante meter.' Het verweer van de advocaat van de gemeente was dat de aan vraag van Graafland aan alle benodigde eisen voldeed. 'Wij hebben het getoetst aan de regel geving, anders verlenen we de vergunning niet. Het bestem mingsplan staat toe dat een dienstwoning op het park wordt gebouwd en we hebben geen enkele aanleiding om te vermoe den dat hij de woning niet als dienstwoning gaat gebruiken. Als achteraf blijkt dat hij de woning toch onjuist gebruikt, zullen we handhavend optreden.' 'En dan blijkt inderdaad dat de woning niet goed is: moet hij dan weer worden gesloopt?', reageer den de eisers fel. 'Dat is het paard achter de wagen spannen. Het is nu al duidelijk dat hij iets Mariska Witte heeft hoge ogen gegooid bij de wedstrijd die zon dag gehouden werd in manege Akenburg. Ze behaalde vier winstpunten en twee eerste prij zen tijdens haar debuutwedstrijd met haar jonge paard Cyrana in de klasse B. In het kielzog van Witte eindigde Lisanne Rentenaar als tweede, zij behaalde drie winstpunten met Rachmaninov. Laura Westerlaken eindigde met Corrieta II Texel op de derde plaats en behaalde twee winstpunten. In de klasse L1-L2 paarden was er tweemaal winst voor Kim van der Werve met Zand- ro. Zij behaalde een winstpunt. Bij de pony's klasse L1-L2 was er eenmaal winst voor Manon List (L2) met Puck. Zij behaalde een winstpunt. De andere proef werd gewonnen door Louise Schagen (L1) met Ryvanna. In de categorie anders gaat bouwen dan in de aanvraag staat. Dat moet de gemeente niet afwachten. Zoek eens actief uit wat voor beheerta ken hij dan zou moeten uitvoeren, dan hadden jullie zelf kunnen constateren dat het hier nooit om een dienstwoning kan gaan.' De voorzieningenrechter hoorde alle partijen aan en deed donder dag direct mondeling uitspraak. Omdat de rechter geen enkel spoedeisend belang zag voor Graafland om snel te starten met de bouw, bepaalde hij dat er niet wordt gebouwd voordat de bodemprocedure is afgerond. De rechter liet zich ook nog ontvallen dat 'het bestemmingsplan inder daad ruimte biedt voor een dienstwoning, maar niemand aan nemelijk heeft gemaakt dat de woning ook zo gaat worden gebruikt'. Hij vroeg zich dan ook hardop af of de vergunning stand houdt, een vraag waarover in een van de volgende hoofdstukken van deze zaak meer duidelijkheid ontstaat. E voor B-pony's was Anna van der Sluis tweemaal de sterkste met Be Delecious. Ze behaalde twee winstpunten. Marousha van Egmond debuteerde in de klasse B,categorie A. Zij behaalde twee winstpunten en werd tweemaal eerste. Verder waren er eerste prijzen voor Esmée Zoer (M2) en Milou Kooi man (M1). Kooiman behaalde een winstpunt.ln de klasse M1-paar den was de eerste proef een prooi voor Caroline Wetenkamp met Cylithya Z Texel. Zij behaalde twee winstpunten. De tweede proef ging naar Marloes van der Vis met Zor- ro. Zij kon een winstpunt noteren. In de klasse Z1-Z2 tot slot werd eenmaal gezegevierd door Mandy Bosma met Utra Large Texel. De tweede proef ging naar Eva van der Linda met Zeestar Texel. Beide dames behaalden een winstpunt. Sprookjesboek met aquarellen Hij noemt zich 'toekomstig bewo ner van Texel' en heeft een sprook jesboek geschreven waarvan hij het eerste exemplaar aan kapster Cocky Penha heeft gegeven en dat hij alleen op het eiland wil verko pen. 'Het speelt zich af in de Noor se fjorden, is geïllustreerd met prachtige aquarellen en geschikt voor alle opa's en oma's die het aan hun vier tot acht jaar oude kleinkinderen willen voorlezen', zegt maker John Schotten er zelf over. Het verhaal gaat over twee kabouters, die vanuit de wildernis naar 'grote mensenstad' in een klompje. Onderweg overwinnen zij allerlei gevaren, zijn er ontmoetin gen met orka's, zeemeerminnen, bevers, zeepaardjes en andere die ren. Ze zien ook het noorderlicht. Het boek kost €7,50 en is verkrijg baar bij boekhandel Nauta Boek in Den Burg. Geslaagd Charlotte Bakker (25) is aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor de masteropleiding Staats- en Bestuursrecht. Ze schreef haar scriptie over de juridi sche grenzen aan positieve discri minatie van etnische minderheden bij werving en selectie op de arbeidsmarkt. Vorig jaar slaagde ze ook voor de masteropleiding Poli tieke Theorie en Politiek Gedrag. Toen studeerde ze af op de wis selwerking tussen etnisch nationa lisme en democratisering in Span je. Ze is werkzaam bij het Project Management Bureau van de gemeente Amsterdam. Kindermonitor succesvol onderzoek Uitstekend debuut Mariska Witte

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8