TEXELSE 11 COURANT Horecatop blokkeert lokaal bestuursmodel 'Politbureau' versus Texelse 'democratie' VRIJDAG 27 JANUARI 2012 Het terugtreden van Rein Stam als voorzitter van de Horeca Nederland, afdeling Texel kwam dinsdag niet als een volledige verrassing. Maar de buitengewo ne ledenvergadering verliep niet zonder slag of stoot. 'De brief van 29 december van de landelijke voorzitter treedt alle fatsoensre gels met voeten en zit juridisch zeer zwak in elkaar.' Stam hekelde het feit dat alle bestuurslagen binnen Horeca Nederland waren overgeslagen en dat de voorzitter zich rechtstreeks tot de Texelse leden had gericht. Stam vond het 'beneden niveau' dat het hoofdbestuur niet recht streeks contact met hem had opge nomen. Aanwezig was wel Michel Becker, voorzitter van Regio Noord- Holland. Die liet zich niet verleiden een waardeoordeel uit te spreken over de gang van zaken. 'Maar de feiten liegen niet, op Texel wordt op drie punten afgeweken van de regels.' Becker zei dat hij wel wist dat een brief onderweg was naar Texel, maar dat hij de inhoud niet kende. Volgens hem was wel dege lijk sprake van een democratisch genomen besluit. De ledenraad heeft het hoofdbestuur namelijk opdracht gegeven de gewenste bestuurlijke vernieuwing door te zetten en op te treden tegen afde lingen waar de regels niet worden nageleefd. Naber in zijn brief: 'We zetten in op bestuurlijke innovatie en doorstroming opdat nieuwe bestuurders de gelegenheid krijgen de vereniging met frisse ideeën te ondersteunen.' Bestuurslid Co Ver- muë zei, gezien de complexiteit van het bestuurswerk, zes jaar aan de korte kant te vinden. Een pleidooi van Texel om bestuurders een derde zittingsperiode te gunnen, was door een meerderheid van de ledenraad verworpen. 'Als Texel wil dat de regels voor bestuur moeten worden veranderd, dan moeten jullie dat inbrengen in de Ledenraad', advi seerde Becker. Irritaties Stam omschreef de horeca als een dynamische bedrijfstak waarin het mogelijk moet zijn om de afdeling Valkenswaard anders te besturen dan de afdeling Texel of Alkmaar. Hij vond het vreemd dat je richtlijnen voor besturen afspreekt maar alle mogelijkheden om daar van af te wijken in stand houdt, zoals afwij kende afdelingsbijdrage, buitenge woon lid (zonder horecabedrijf) die volgens de regel wel mag besturen maar volgens de richtlijnen niet en een verbod op vergoeding aan Rein Stam, voorzitter van Horeca Texel, maakt zijn aftreden bekend. afdelingsbestuurders geven maar geen opmerkingen maken als die in de begroting staan. Volgens Stam voldoet Texel voor 95 procent aan de regels en is dus sprake van een minimale afwijking. 'Schieten met een heel groot kanon op een mug.' Waar de afgevaardigden van Hore ca Nederland aangaven dat formele gronden de reden zijn van de ingreep van hogerhand, zei Stam dat er vooral persoonlijke motieven me genaaid. Over die ontsnap pingsclausule heb ik een opmerking gemaakt naar Ben Tap van Horeca Nederland, waarna de voorzitter mij belde en ik mijn mening heb gege ven. Het kan niet zo zijn dat als landelijk - op democratische wijze - bepaalde regels worden afge sproken, onder meer dat de voorzit ter uit de sector moet komen, dat Texel daar ineens van afwijkt en een onafhankelijke voorzitter moet heb- aan het besluit ten grondslag liggen. Een kritische opmerking vanaf Texel over de kwaliteit van de opleidings afdeling Horecavakpunt was vol gens hem in het verkeerde keelgat geschoten bij een lid van het hoofd bestuur, irritaties over en weer, uit spraken die weer moesten worden ingetrokken vormden de kiem voor het conflict met Texel. Aanleiding was volgens Stam een telefoontje van een Texels lid naar het hoofdbe stuur. Dat was Paul van Dijk: 'Ik heb niet gebeld, ik bén gebeld. Horeca Nederland is al twee jaar aan het lobbyen voor een nieuwe voorzitter en had mij benaderd. Ik was met stomheid geslagen toen ik hoorde dat Rob Teisman en Rein Stam naar de voorzitter waren geweest en dat hij volgens hen had gezegd dat Stam een jaar adviseur kon worden en daarna weer voorzitter. Ik voelde ben. De tijden zijn veranderd. Het is al lang niet meer zo dat hotels en cafés lijnrecht tegenover elkaar staan. Nu ben ik ineens de gebeten hond. Alsof ik het enige lid ben dat er zo over denkt. Maar ook binnen het bestuur wordt er verschillend over gedacht.' Capabel De ingreep van het hoofdbestuur kwam voor de meeste van de aan wezige Texelse horecamensen als een grote teleurstelling. Bestuurslid Vincent Hoekstra: 'Wat een kritiek krijgen wij nu te verduren vanuit het landelijke bestuur. Er zou niets deu gen van ons bestuur, letterlijk en figuurlijk worden wij niet capabel geacht om u als onze leden te ver tegenwoordigen, terwijl men jaren de loftrompet liet schallen over onze werkwijze, onze vooruitstrevend- [ILsStera.»»3104- BUte ïLmr-IOS cmn«reopTEBlW!lsWP!>nin,i,'1<! JUenonMW®™ „T en «ra.»»® 1 WooBtiiatiS® "P™»iÏÏ RTVNMd-HoIlanti bat'eim J» sterke populatie zeehonden biedt Texel! - .,^^Vict.e>TOiren 'n o n T-'ïll c ehonden moet Opvang z\eke ze ophouden ^ehondenpiaa Waddenzee iv,\ Collage van berichten naar aanleiding van het persbericht over de opvang van zeehonden. Media geven eigen draai aan noodkreet Ecomare 'Ecomare stopt met zeehonden opvang', 'Zeehondenplaag in Waddenzee' en 'Opvang zieke zeehonden moet ophouden'. Deze en andere koppen versche nen deze week op allerlei nieuws sites. Aanleiding was het pers bericht van Ecomare en het interview met adjunct-directeur Anton Hurkens op RTV Noord- Holland. Hoe een positief bedoeld persbe richt ook veel negatieve ophef kan veroorzaken, bleek deze week. Daarin werd overigens helemaal niet gesteld dat Ecomare wil stop pen met de zeehondenopvang, maar werd wel de vraag opgewor pen of de opvang van zieke dieren in de toekomst door moet gaan nu de populatie sterk is gegroeid. Tezamen met de opmerking dat Ecomare door de overvolle zieken boeg in financiële problemen komt, kwam in de media een lawine aan berichtgeving los. In of boven menig bericht werd zelfs gesteld dat Ecomare stopt met de opvang en/of andere onjuistheden beschre ven. Hoe scherp de toon kon zijn, bleek onder meer uit het twitterbe- richt: behalve de ttvuurtorenburen kunnen nu ook de zeehonden doodvallen bij Uecomare, verzon den vanuit Finsterwolde, de nieuwe woonplaats van Marjan Smit. Opmerkelijk is ook het persbericht uit Pieterburen, dat weet te melden dat Ecomare 'overweegt te stop pen met de opvang' en dat het Groningse zeehondencentrum de 'Texelse' zeehonden bereidwillig asiel aanbiedt. Ecomare-voorlichtster Henriëtte De Waal zegt verrast te zijn over de snelheid waarmee de media berichtten. Overigens niet alleen negatief en ongenuanceerd, er was er ook veel positieve en objectieve berichtgeving. Zoals door het heid, onze eenheid, onze daad kracht, ons organisatorisch vermo gen en onze onafhankelijkheid.' 'Dood en doodzonde', zei Co Ver- muë. 'Meerdere malen is gebleken dat juist een onafhankelijke voorzit ter de belangen het beste kan ver dedigen. Voorbeelden zijn er te over. Denk alleen maar aan paracommer- cie, sluitingstijden en openbare orde.' Actueel is de kwestie van een grote receptie in een dorpshuis. Volgens Stam is dat een duidelijk geval van paracommercie en hoort zo'n feest thuis in een horecazaak. 'Als zoiets gebeurt, dan ga ik hier over met de betrokkene of de gemeente in gesprek. Ik heb zelf geen horecazaak, behoor niet tot een bepaalde 'bloedgroep' (natte, droge horeca of hotel of anderszins) en ben dus niet 'verdacht'. Daar door konden we in het verleden goede resultaten boeken. Als een actieve horecaman of -vrouw voor zitter moet zijn, staat de ene onder nemers straks tegenover de andere ondernemer. Precies de situatie die we niet willen.' Vermuë: 'In de jaren dat ik in het dit bestuur heb geze ten, heeft juist de onafhankelijkheid van de voorzitter meermalen een doorslaggevend positief resultaat gegeven aan de onderhandelings tafel.' Hij noemde Stam een meer dan capabele voorzitter, die in alle tijden het belang van de leden van Texel uiterst zorgvuldig heeft behar tigd. Vermuë over de reden dat ook hij opstapt: 'Ik kan voor mijn gevoel niet langer geloofwaardig overko men door in een dermate andere vorm van bestuur zitting te nemen.' Lidmaatschap Geert Bosscha stapt ook uit het bestuur. Directe aanleiding was niet de voorzitterskwestie. 'Maar als ik dat besluit nog niet had genomen, dan zou ik hierdoor alsnog opstap pen.' Ook bestuurslid Jur Schuirin- ga uitte kritiek op de gang van zaken en overweegt ermee te stop pen. Vraag is waarom Texel zich niet afsplitst van Horeca Nederland en een belangenvereniging opricht die naar eigen inzicht opereert. Reden is volgens Stam dat het lidmaat schap van Horeca Nederland aan trekkelijke voordelen biedt, met name financieel. Vertrek Stam op lastig moment Het vertrek van Rein Stam als voorzitter van Horeca Nederland, afdeling Texel komt op een onge lukkig moment. Met het nieuwe Texels Ondernemers Platform (TOP) was een akkoord bereikt dat Stam namens de horeca in het bestuur van TOP zou plaats nemen. Tevens waren doelen afgesproken waarin de ruim honderd aangeslo ten horecaleden een hogere bij drage aan de VW zullen leveren dan tot dusver het geval. Michel Gregoire van TOP: 'Jammer dat dit gebeurt, maar het komt niet onver wacht. Wij staan neutraal in deze kwestie. Basis is dat TOP het belangrijk vindt dat ook horecaon dernemers zich aansluiten. Zolang dat niet of gedeeltelijk geval is, wil len we de horeca in elk geval aan tafel hebben voor de opinie binnen deze groep. Rein wordt gedragen door horeca Texel en heeft veel deskundigheid en ervaring. Zo iemand hebben we graag in het bestuur. Maar het is niet zo dat het aanbod alleen voor Rein geldt. We hopen dat de horeca met een goe de vertegenwoordiger komt. Zoals we ook graag willen dat andere standsorganisaties (aan) aanschui ven, zoals LTO-Bloembollencultuur en de vissers. Er zijn tal van raak vlakken waarbij je elkaar nodig hebt en van elkaar gebruik kunt maken. Jeugdjournaal en Hart van Neder land. 'Daarin komen we goed aan het woord en hebben we alles goed uit kunnen leggen en aange geven dat we in de toekomst een discussie willen aangaan.' Ook via Twitter kwamen positieve reacties en steunbetuigingen binnen. 'Veel mensen hebben aangeboden te helpen, er zijn donateurs die geld storten en er komen andere giften binnen. Groep 7 van de Jozef school heeft aangeboden geld in te zamelen. Zondag 29 januari PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, viering Heilig Avondmaal. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 10.00 u. dhr. M.D. Kuiper. De Waal: dienst in De Koog. Den Hoorn: dienst in De Koog. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. mevr. K.M. Dijker- De Cocksdorp: dienst in Oosterend. Oudeschild: dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel. nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 27 jan. 10.37 en 23.15 u. Zat. 28 jan. 11.00 en 23.34 u. Zon. 29 jan. 10.57 u. Ma. 30 jan. 00.16 en 11.04 u. Din. 31 jan. 00.24 en 11.40 u. Woe. 1 febr. 00.47 en 12.40 u. Don. 2 febr. 01.40 en 13.45 u. eerder hoog water. Dinsdag 31 januari eerste kwartier, donderdag 2 februari doodtij. Zondag 29 januari zon op 8.30 TEXELSE^COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperioi DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastoor Granne- man, dameskoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Hoe is uw verhou ding met God?; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Leid broeders op voor meer verantwoordelijkheid. Denkertje Wie naast zijn schoenen loopt, is snel op zijn teentjes getrapt. via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektij den dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoek uren op zaterdag, zon van 10.30 tot 11.30 ui Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werk dagen, 's avonds en tijdens het week einde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huis houden: Omring Thuisservice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 310270. - Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Oud papier Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk: Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors. Een compleet overzicht en informatie over de emailservice staan op http:// scoutingtexel.nl/ Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag: 9.30 u. Kerkdienst vanuit De Burght, ds. Den Braanker. 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de blues 16.00 u. Sportlokaal 17.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Commissievergadering gemeenteraad 22.30 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking Henk Snijders. 19.00 u. Verzoekplaten 19.30 u. Commissievergadering gemeenteraad 22.30 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Texel se vrijwilligers (onder voorbehoud) 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11