I 'Bouwopleiding kost €17.000,- per jaar' 'Winkelen met iPad op schoot' Bedrijven Ondernemersprijs genomineerd i TEXELSE 5 COURANT College: geen bouwopleiding OSG VRIJDAG 27 JANUARI 2012 Het college voelt er weinig voor weer een eigen bouwopleiding op de OSG te starten. Het wil wel nader onderzoeken hoe mensen met een uitkering, jongeren die de Wajong verlaten (regeling voor jongeren die arbeidsonge schikt zijn verklaard) en mede werkers van de Bolder scholing in de bouw kunnen volgen. Dat laat het college weten naar aanleiding van het rapport Een bouwopleiding op Texel? waarin bureau Het Grote Oost de moge lijkheden van een eigen bouwop leiding op Texel heeft geanalyseerd. CDA en WD hadden daar vorig jaar op aangedrongen. De Texelse bouwwereld voorziet vanaf 2013 een daling van het aantal goed geschoolde medewerkers in de bouw en wil daar graag iets aan doen, omdat naar verwachting vanaf 2014/2015 een vraag ont staat naar goed geschoold perso neel. De bouwwereld koestert al jaren de wens dat er weer een eigen bouw opleiding op de OSG komt, zoals tot een paar jaar geleden het geval was. De analyse van Het Grote Oost komt niet aan die wens tege moet. Het schoolbestuur van de OSG (het college) spreekt de zorg uit dat de terugkeer van een bouw opleiding gevolgen heeft voor de andere vier afdelingen binnen het VMBO en daar geeft Het Grote Oost gewicht aan. Heroprichting van een eigen bouwopleiding leidt volgens de OSG tot uitdunning van het aantal leerlingen op die afdelin gen en dat kan op termijn het voortbestaan van die afdelingen aantasten. Het college zegt er veel waarde aan te hechten dat het hui dige onderwijsaanbod op de OSG in stand blijft. Volgens Het Grote Oost kan het wel een optie zijn een bouwoplei ding onderdeel te maken van één van de bestaande VMBO-opleidin- gen. 'Dan bestaat de kans dat het onder de reguliere bekostiging van het rijk valt en zijn er geen financi ële consequenties.' Volgens het bureau zouden 10 tot 13 jongeren van 12 tot en met 16 jaar die nu op de OSG zitten interesse hebben in het volgen van een bouwoplei ding. Het bureau adviseert nader te onderzoeken of een scholingstra ject voor jongeren die de Wajong- regeling verlaten (jongeren die (deels) arbeidsongeschikt zijn ver klaard), mensen met een uitkering en medewerkers van de Bolder een haalbare kaart is. Bedoeling is dat zij kunnen instromen in een bouwopleiding. Zo'n 'scholingstra ject' zou met geld uit het Europees Sociaal Fonds gefinancierd kunnen worden. Volgens Het Grote Oost is van zo'n optie meer te verwachten, onder meer omdat het 'klantpotentieel' in de Wajong toeneemt. Volgens het bureau stijgt dat aantal in 2013 naar ruim tweehonderd mensen tegenover 162 mensen per 1 december 2010. Het bureau gaat er vanuit dat jaarlijks 15 personen uit het Wajong-bestand bij een bouwopleiding zouden kunnen instromen. De politieke partijen mogen zich komende woensdag avond in commissieverband uitla ten over het onderzoek naar een bouwopleiding en de adviezen van het college. Bureau Het Grote Oost noemt in haar onderzoek naar een bouw opleiding op Texel vier opties. Een eigen opleiding op Texel ontwikkelen, samenwerking tus sen de OSG en Scholen aan Zee in Den Helder, een door Texel ontwikkelde bouwopleiding in Den Helder en niks ontwikkelen. Volgens het rapport kost een eigen bouwopleiding op VMBO-niveau op Texel €17.000,- per jaar aan exploitatiekosten en daar zou de gemeente garant voor moeten staan. Daarnaast zou eenmalig €250.000,- nodig zijn om een MBO-vervolgopleiding in de bouw op te zetten. Volgens de analyse is een MBO-opleiding ook nodig om aan de wensen van de bouwsector te voldoen. Die is eveneens nodig wanneer rekening wordt gehouden met jongeren die de Wajong-rege- ling verlaten en een opleiding in de bouw gaan volgen. Wanneer de OSG zou gaan samen werken met Scholen aan Zee en leerlingen naar Den Helder laat Keukencentrum Texel, Van Lams oor tot Oorlam en Landgoed de Bonte Belevenis zijn genomineerd voor de Texelse Ondernemersprijs 2012. Uit de 24 voorgedragen Texelse bedrijven scoorden zij volgens de jury het hoogst op het criterium 'toekomstbestendig ondernemen met People, Planet Profit goed in balans'. Woensdag 14 maart maakt Stichting Duur zaam Texel bekend wie de win naar is. Stichting Duurzaam Texel reikt de Texelse Ondernemersprijs voor de vijfde keer uit om duurzaam onder nemerschap op het eiland onder de aandacht te brengen en te stimule ren. Een onafhankelijke jury toetst de bedrijven op de criteria People, Pla net Profit, oftewel financieel gezond ondernemerschap met oog voor milieu eigen omgeving en mensen binnen en buiten de onder neming. Tevens spelen aspecten als innovatief, duurzaam economisch en dynamisch ondernemerschap een rol waarmee Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO) een brede betekenis krijgt. De jury bestaat dit jaar uit voorzitter Jook Nauta (bestuurder/onderne mer), Ruud Koomstra (Tendris), Fen- neke Krafft (Rabobank Noord-Hol land Noord), Jeroen Noot (Kamer van Koophandel Noordwest-Hol land) en Ben Bakker (econoom en docent OSG De Hoge Berg). De jury is aangenaam verrast over de hoe veelheid voorgedragen bedrijven met daadwerkelijk oog voor mens en/of milieu. De drie genomineerden onderscheiden zich volgens de jury door hier op innovatieve en toe- komstbestendige wijze mee om te gaan. De komende tijd verdiept de jury zich verder in deze bedrijven. Op woensdag 14 maart 2012 orga niseert Stichting Duurzaam Texel Er blijft altijd een behoefte aan winkels waar je zaken kunt kopen. Maar internet is een fenomeen waarop een winkelier aanwezig moet zijn voor het groeiend aan tal klanten dat eerst online bekijkt waar ze iets kunnen kopen, voor dat ze op pad gaan. Hoofdbedrijfschap Detailhandel, woensdagavond voor de circa zeventig tot tachtig bezoekers van de tweede winteravond van de WD. Het nieuwe winkelen was het thema van de avond in Hotel Den Burg. Het begrip werd door Janssen omschreven als 'de derde revolutie' in de middenstand na de komst van het warenhuis en de zelfbediening. Wie het 'nieuwe winkelen' als bedreiging ziet en probeert tegen te houden, krijgt in de optiek van Jans sen een zware tijd. Wie het 'nieuwe winkelen' als kans ziet, inspeelt op de veranderingen en zich op inter net profileert, blijft bij. De woorden 'mobiel', 'sociaal' en 'lokaal' moe ten volgens hem daarbij als pijlers worden gezien. Het kwam er op neer dat winkeliers zich met name zouden moeten richten op klanten die op internet niet alleen een pro duct zoeken, maar ook bekijken waar ze het in de buurt kunnen krij gen. Jansen: 'Mensen die via internet lokaal een product zoeken, zijn aan het eind van een koopcyclus en staan klaar om wat te kopen. Zij hebben al besloten om tot koop over te gaan, maar zoeken nog een locatie.' Jansen baseerde zich daar bij op onderzoek dat Google had verricht. Driekwart van de mensen die zoekt op product en locatie onderneemt volgens hem binnen een paar uur actie. Een deel bestelt online het gewenste product, maar veel mensen geven er uiteindelijk toch de voorkeur aan een winkel binnen te wandelen. Volgens Janssen is het van belang dat mensen die gericht op een website zoeken bij wijze van spre ken een 'belknop' en 'routeknop' zien staan. De eerste is met name voor de mensen met een smartp- hone die meteen contact met de winkel willen hebben en de tweede voor mensen die willen weten hoe ze bij de betreffende winkel moeten komen. 'Ga er niet vanuit dat ieder een wel weet waar je zit, maar zorg ervoor dat je vindbaar bent.' 'Puur Texels' was het thema waarmee VW Texel zich dinsdag presen teerde op het kantoor van Sanoma, uitgever van Libelle, Flair, Beau Monde en andere bladen. Texelse producenten waren meegereisd, zoals Oesters en Meer, Kaasboerderij Wezenspyk en de Texelse Bier brouwerij, die redacteuren lieten proeven van Texelse producten. Op het 'menu' stond ook de Texelse Courant. (Foto wwme» gaan om een VMBO-bouwoplei- ding te volgen, moet volgens het rapport rekening worden gehou den met een kostenpost van €20.500,- voor exploitatie en reis kosten. Ook daarvoor zou de gemeente garant moeten staan. In deze optie zou eveneens€250.000,- nodig zijn voor een vervolgoplei ding op MBO-niveau. De optie om te werken aan een Texelse bouw opleiding in Den Helder zou nog eens €40.000,- extra kosten. De Texelse bouwwereld geeft al langere tijd aan dat er een tekort aan personeel gaat ontstaan. De sector gaat er vanuit dat in 2014/2015 een eind aan de crisis komt en het aantal bouworders gaat toenemen. Volgens de bouw wereld heeft Texel ook nog met twee specifieke zaken te maken die een grote vraag naar goed opgeleid bouwpersoneel gaan ver oorzaken. Dat zijn de ambities om Texel te verduurzamen en het grote aantal toeristische accommodaties dat de komende jaren moet wor den onderhouden en vervangen. Met bed en al gingen 'gasten' van het Tesselhuus in De Koog maan dagavond naar buiten tijdens een oefening van de brandweer. Vol gens het oefenscenario was er brand uitgebroken, terwijl de gasten (gespeeld door bestuursleden en andere vrijwilligers) in bed lagen. De brandweer moest de brand bestrijden en tegelijkertijd iedereen in veiligheid brengen. Omdat in het echt de meeste gasten gehandicapt zijn, gebeurde dat met bed en al. (Foto Jeroen ven Hottum) een voor iedereen toegankelijke Ondernemersprijsavond, vanaf 19.30 uur in de OSG De Hoge Berg. De genomineerden krijgen de kans zichzelf te presenteren waarna de uiteindelijke winnaar bekend wordt gemaakt. Nieuw dit jaar is de Jonge- renprijs. Vanuit een door de stichting georganiseerde gastles MVO is een jury gevormd met 5 VWO-leerlingen (sectie economie) die een speciale Jongerenprijs uitreikt aan een van de voorgedragen bedrijven. Stichting Duurzaam Texel wil hiermee jonge ren bewust maken van de relevantie van duurzaam ondernemerschap en een link leggen tussen ondernemers en onderwijs. Daarnaast geeft Mau- rits Groen (succesvol inspirator, motivator, netwerker en initiator van diverse duurzame coalities) een pre sentatie over MVO en wat dat voor een bedrijf/omgeving kan beteke nen. De avond wordt afgesloten met een netwerkborrel. 1 i A F Een brandweerman arriveert tijdens de oefening in één van de slaap kamers van het Tesselhuus om een gast (gespeeld door bestuurslid Anneke Dekker) in veiligheid te brengen. (Foto Jemen ven Hettum) Hij wees erop dat smartphones en iPads een belangrijke rol spelen aan het begin van de koopcyclus. Men sen die 's avonds thuis op de bank met een iPad op schoot zitten, heb ben de tijd om alvast digitaal te winkelen en hetzelfde geldt voor mensen die ergens zitten te wach ten (bijvoorbeeld bij de boot) en op hun telefoon aan het winkelen zijn. Janssen kaartte ook de situatie aan dat mensen met hun smartphone de winkel instappen, de barcode van een product scannen en bekij ken of het elders misschien goed koper is. Dat vergt volgens hem inventiviteit van de ondernemer om iets aan de producten toe te voe gen, zodat het niet meteen één op één vergelijkbaar is. Volgens Janssen biedt het scannen van barcodes of qr-codes van pro ducten ook kansen. Als voorbeeld noemde hij de metro van Seoul waar de Engelse supermarktketen Tesco op de muren van de stations levensgrote foto's van winkelschap pen heeft afgebeeld. Reizigers kun nen daar met hun smartphone boodschappen doen door qr-codes bij de producten te scannen, waar na de boodschappen later bij hen thuis worden afgeleverd. De tweede winteravond van de WD trok woensdagavond ongeveer zeventig tot tachtig mensen naar Hotel Den Burg. Tussen de lezingen door trok gespreksleider Tessa van Daalen de zaal in om bezoekers met elkaar te laten discussiëren. (Foto Jemen «m Hettum) Vrijwilligers zijn druk bezig met het plaatsen van hekken op de Groene- plaats. Vooruitlopend op mogelijke vorst wordt op het plein een kleine ijsbaan gemaakt. Pieternel Geurz van de dorpscommisie kwam met het idee. Ze zoeken nog iemand die met een koek- en zopiekraam naast de ijsbaan wil gaan staan. Volgens Geurz wordt de eerste vorst zondag verwacht. De ijsbaan is donderdagavond onder water gezet. Meer bedden In de Texelse Courant van 29 december 2011 lezen we in een interview met burgemeester Giskes het volgende citaat over toerisme. 'Ik durf niet voorspellend te zeggen wat we in 2012 op gebied van toe risme gaan merken, maar we moe ten in deze sector wel alert zijn. Je wordt in deze tijden eens te meer uitgedaagd het toeristisch product goed in de markt te blijven zetten. Achterover zitten en de dingen doen zoals je altijd hebt gedaan, kan niet altijd meer. Er moet gezocht worden naar innovaties, verbeterin gen en andere vormen van toeristi sche mogelijkheden. Dat kan geho noreerd worden met bedden als er sprake is van iets nieuws of verbre dend. Er zitten nog bedden in de pot.' Einde citaat. 10 Voor Texel zou heel graag van de burgemeester willen weten wat zij hier precies mee bedoelt. Is dit een door haar zelf ingenomen standpunt of vertaalt zij een door het voltallige college ingenomen standpunt? Dat de economie wereldwijd iets terugloopt en dit misschien ook op Texel voelbaar zal gaan worden, wil niet zeggen dat de burgemeester alvast maar een balletje kan opgooien om bed den uit te willen gaan geven. Met dit soort uitlatingen kan zij hierdoor 'valse' hoop geven aan onderne mers die staan te popelen om slaapplaatsen uit te breiden. Regelmatig lezen wij in de Texelse Courant dat er bungalows bij gebouwd worden en diverse uit breidingen in de toeristische sector plaatsvinden. Altijd zullen er onder nemers blijven komen met nieuwe ideeën en vragen om meer slaap plaatsen, zonder rekening te hou den met de 13.900 inwoners van Texel die de leefbaarheid steeds verder in het gedrang zien komen. Wij zitten niet meer te wachten op grootschalige parken, in wat voor vorm van toeristische mogelijkhe den dan ook. De infrastructuur zal te kort schieten, meer fietspaden, meer wachttijden bij de boot, enz., enz. Op een gegeven moment moet het genoeg zijn en volgens 10 voor Texel is dat verzadigings punt inmiddels bereikt. Je kunt als gemeente, en in dit geval als bur gemeester, wel roepen dat we meer slaapplaatsen moeten uitgeven maar weten we wel waar we het over hebben? Hoeveel mensen verblijven er nu op Texel? We weten ongeveer hoeveel toeristen er op ons eiland verblijven, maar niet meegeteld worden de kinderen op schoolreisjes, de Bruine Vloot, de jachthaven, logies met ontbijt (wordt steeds verder uitgebreid), logeerpartijen bij Scouting Texel, de mensen bij paardensportevene menten, mensen bij Rondje Texel, voetbaltoernooienvolleybaltoer- nooien, hardloopevenementen, fietsevenementen, kermismensen, circusmensen. En vooral niet te vergeten: de seizoenwerkers, dag toeristen, familiebezoekers. Ze zijn er allemaal, elk jaar weer. En ze geven allemaal geld uit op Texel. Verbeteringen en kleinschalige uit breidingen zullen er altijd wel blij ven, maar vele kleine uitbreidingen zijn samen toch een 'grote' uitbrei ding. Geachte raadsleden, wij wil len u vriendelijk verzoeken om aan de burgemeester en/of het college van B en W te vragen voorzichtiger om te gaan met dit soort uitspra ken en vooral vast te houden aan het maximumaantal slaapplaatsen van 45.000, zoals het bestem mingsplan aangeeft. Wees zuinig op ons eiland en op de huidige toeristen, meer druk op onze leef baarheid is niet acceptabel. Van de burgemeester en/of het col lege verwachten wij ook antwoord te krijgen. Het bestuur van 10 voor Texel. Naschrift: De gemeente laat weten open te staan voor creatieve en vernieu wende ideeën die het eiland ook voor de toekomst aantrekkelijk houden voor inwoner en toerist. Vanuit bestaand beleid en regelge ving is er ruimte voor ontwikkelin gen, binnen het maximum van de afgesproken 45.000 slaapplaatsen. Deze nieuwe plannen worden zorgvuldig getoetst aan het gemeentelijk beleid en de kern waarden. Overigens heeft de gemeenteraad in de besluitvorming hierover altijd het laatste woord.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5