Si Dit weekend een stevige aanbieding PAR Amoureuze taferelen bij Oud-leerlingen TEXELSE 4 COURANT Boerentrip naar de stad eindigt met kalverliefde Laat een stel keuterboeren van het platteland los in de stad, meng wat pikante details door het verhaal en giet er wat jene ver overheen. Genoeg ingrediën ten voor een doldwaze klucht, waar je dan alleen nog een paar passende toneelkarakters bij moet vinden. Aan komisch talent ontbreekt het niet bij de Vereni ging van Oud-leerlingen, die zaterdag met de klucht De Nachtclub van Kromme Nelis de lachers op hun hand hadden. Een voorspelbare komedie in twee bedrijven geschreven door B.P. Ramondt, waarin alle denkbare vooroordelen werden bevestigd. Zoals het onwetende boerenecht paar van het platteland, met zes koeien, wat kippen en varkens, dat de stad nog nooit van dichtbij had gezien. De zoon des huizes gaat mee in de vaart der volkeren, trekt naar de stad en vader en moeder besluiten poolshoogte te nemen. Ze ontmoeten Kromme Nelis, een oude kennis die hen meeneemt naar zijn nachtclub. Daar gaan alle remmen los en voor hij het in de gaten heeft zit pa aan de cham pagne met een 'juweel' van een meid op schoot, waarna hij zich laat verleiden tot een bezoek aan haar 'slaapkamer'. Pas dan ont dekt hij haar ware aard, waarna hij er als een haas vandoor gaat. Zon der te betalen, wat uitmondt in een wilde achtervolging over het toneel. Als de stofwolken zijn neergedaald, raakt de zoon des huizes verliefd op het meisje, dat tot inkeer komt en 'uit het leven stapt'. Moraal van het verhaal: echte liefde overwint altijd. Dat het de Vereniging van Oud leerlingen van de Landbouwschool niet te doen was om de boeren stand een modern en eigentijds imago te bezorgen, zat slechts een enkeling dwars. Het merendeel van de toeschouwers beleefde een genoeglijke avond, waarbij tijdens de pauze en het 'bal' na gezellig heid hoogtij vierde en Jug Bros voor de muzikale omlijsting zorgde. Met de aantekening dat de Oud leerlingen aanvankelijk voor een ander toneelstuk hadden gekozen, maar toen niet alle rollen konden worden ingevuld te elfder ure deze plattelandskomedie van de plank haalden. Hoofdrol werd vervuld door Kees Zijm, die zich als keuter boer uitleefde en wat plattelands- gebruiken demonstreerde. Zo goot hij de hete koffie eerst op het scho teltje, alvorens hij het opslurpte. En op zijn glaasjes jenever eiste hij een 'kop', waarna hij zich ander maal voorover boog en zijn piketa- nussie naar binnen lurkte. Zijm is gezegend met komisch talent en versterkte zijn rol door goed te timen en accenten in zijn houding aan te brengen. De invulling die hij aan het begrip 'kippetjes' gaf werk te op de lachspieren en de saai heid van het platteland sprak uit zijn opmerking dat het enige dat er te zeggen valt is dat het 'bedtied' is. De moeder die Miranda Schraag neerzette stond als een huis. Een strenge dame die haar losbandige echtgenoot blijft herinneren aan de normen en waarden van het plat teland en voor wie de stad een poel des verderfs is. Maar met een zwak voor Kromme Nelis, onder wiens invloed ze uiteindelijk ont dooit en zelfs in de nachtclub aan de slag gaat, ook al is het als afwasser. Overtuiging en tekstvast heid waren haar handelsmerk. Bastiaan Willem Witte was in de huid gekropen van Willem, de boe- huisd. De rol van 'aangever' naast de sterk aanwezige vader, paste hem goed. Zijn spel kan nog wat meer karakter gebruiken. Deson danks maakte hij zich onsterfelijk door in het tweede bedrijf met zijn gulp open ten tonele te verschij nen, wat in de zaal het nodige gegrinnik gaf. Bescheiden was de rol van Teun Huisman als Kromme Nelis, die zijn kruidenierszaak op het platteland had verruild voor twee vergelijkbare zaken in de stad. Die had hij van de hand gedaan toen hij kennis kreeg aan een vrouw met een 'juweel' van een zaak, waarin veel juweeltjes rondliepen. De geroutineerde Huis man zette Nelis neer als een flam boyante charmeur, die bij moe oude gevoelens losmaakt. Hij onderkent de risico's om de twee plattelanders in de nachtclub los te laten, maar kan niet verhinderden dat ze er kijkje nemen, wat dus finaal uit de hand loopt. Toeschou wers kregen van die escapades overigens niets van de zien, het stuk speelde zich af in een huiska mer. Willemijne Keijzer maakte als het 'juweeltje' Carla haar opwach ting tijdens een wilde achtervolging met de losbandige pa. Haar aan vankelijke woede over wanbetaler smelt weg als zoon Willum haar de liefde verklaart. Niet dat de passie er vanaf spatte, maar voor ieder een was wel duidelijk dat haar car rière als callgirl ten einde was en het stuk een goed einde kende. Bij tijd en wijle werd de helpende hand van souffleuse Nel Witte dankbaar aangegrepen, al kon zij niet verhinderen dat het spel hier en daar wat aan vaart verloor. Dui delijk zichtbaar was het werk van grimeur Juul Swarthof, over wie men zich onder meer afvroeg op welke manier de rode vlekken op het gezicht van Kees Zijm waren aangebracht. Hennie Eelman ver zorgde de kapsels en Marc van Heerwaarden nam als regisseur zijn verantwoordelijkheid. Licht en geluid waren in goede handen bij Johan Zijm. Gerard Timmerman Remedial teacher Inge Lekkerkerker. Hulp bij leer- of gedragsproblemen Kinderen helpen die last hebben van leerproblemen of gedragspro blemen, dat is in het kort het werk van een remedial teacher. Ook Texel heeft leerlingen die deze hulp goed kunnen gebruiken. Zij kunnen terecht bij Inge Lekker kerker (41) in haar praktijk aan de Keesomlaan 6a in Den Burg. De problemen van de kinderen kun nen zich op verschillende manieren uiten. Zo begeleidt ze een leerling die dyslectisch is, maar ook één die last heeft van faalangst. Ze helpt de kinderen, vooral buiten schooltijd, een aantal uren in de week om ze te helpen deze obstakels te verkleinen of te verhelpen. Lekkerkerker kwam in dit werk terecht door haar studie aan de PABO en een cursus Reme dial Teaching. Later deed ze een master Special Educational Needs (een studie die zich helemaal richt op educatie voor kinderen met spe ciale behoeften). Binnen deze mas ter volgde ze de leerroutes Remedial Teaching en Taal-dyslexiespecialist. Ze doet het werk naast haar baan als docent op OBS Durperhonk in De Cocksdorp. Zij richt zich in haar praktijk met name op kinderen uit het basisonderwijs. Voordat een leerling aan de begeleiding begint houdt ze een intakegesprek of wor den er toetsen, testen en observa ties gedaan. Verder probeert Lek kerkerker een goed beeld te krijgen van de scholier door goede com municatie met ouders, docenten en het kind zelf. Wanneer het probleem helemaal helder gediagnosticeerd is wordt een handelingsplan opge steld. Hierin staan onder meer welke doelen bereikt moeten worden. De aanpak is per kind anders en indivi dueel. De meeste begeleidingsperi odes duren zo'n twaalf weken met één of twee bezoeken aan de prak tijk per week. Voor de remedial tea cher is het erg belangrijk dat kinde ren het leuk en gezellig vinden tijdens de educatieve bijeenkomsten.' Ze hebben al een extra belasting, door dat deze activiteiten veelal buiten schooltijd plaatsvinden. Het is dan zeker niet de bedoeling er met tegenzin naar toe te gaan. Daarom probeer ik het kind zoveel mogelijk op zijn of haar gemak te stellen.' Een van de drijfveren van Lekkerkerker is het feit dat er steeds meer gekort wordt op het onderwijs. Hierdoor neemt de werkdruk voor docenten toe en de aandacht voor het individu af. Hierdoor komen kinderen met leerproblemen of gedragsafwijkin gen eerder in de problemen. Ze probeert de komende jaren zoveel mogelijk kinderen te helpen. Wan neer de ouders het eigenlijk niet kun nen betalen wil ze met ze om de tafel om zo te kijken naar een goede betalingsregeling. Meer informatie is te vinden op haar website, waarop tevens regelmatig nieuwtjes over het onderwijs verschijnen, zoals bijvoor beeld over actuele ontwikkelingen binnen het onderwijs, leren of hoog begaafdheid en de werking van het brein. Ook is ze te volgen via Twitter O Mijn buurt, mijn Spar- Spar culinaire beenham naturel of Amerikaans per 500 gram Frikandelbroodje of kroketbroodje krat (24 x 30 cl)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 4