TEXELSE 5 COURANT KNRM ziet aantal reddingen dalen OSG'ers halen opera van Mozart naar Texel Dames Tevoko pakken punt Burgemeester Francine Giskes zette zondagmiddag tijdens de nieuw jaarsreceptie van de KNRM op De Krim vier redders in het zonnetje. Sandor Mantje, reserve-schipper van de Beursplein, was vijftien jaar actief, Sidny van Zon en Jan Agter (schipper en plaatsvervangend schipper van station De Koog) elk twintig jaar en Rob Vinke (vuurleider in De Koog) vijfentwintig jaar. Zij kregen een jaarteken en een oor konde ter aanvulling op de Vrijwilligersmedaille Openbare Orde en Veiligheid die ze bij hun tienjarig jubileum als redder ontvingen. De 19-jarige eindexamenleerlingen Vera Seegers en de 16-jarige Janne Veenhuizen halen voor hun profielwerkstuk voor de OSG op 18 februari de opera Die Zauberflöte van Mozart naar Texel. Het stuk wordt uitgevoerd in de Burght in Den Burg door het Amsterdam Youth Symphony Orchestra. (Foto Jemen ven Hattum) Een oudere Texelse vrouw vloog zondagavond op de Ploegelander- weg uit de bocht. Haar auto kwam op de zijkant terecht. Ze slaagde er niet in op eigen kracht het voertuig te verlaten. Het duurde even alvorens een andere auto voorbij de plaats van het ongeval kwam. Toen eenmaal alarm was geslagen waren hulpdiensten snel ter plekke om de vrouw uit haar benarde positie te bevrijden en zich over haar te Ontfermen. foto Gereld Vmmomen) Hij is er bijna klaar voor. Het ijsbaantje op de Groeneplaats lag er gis teren redelijk dichtgevroren bij. Er wordt nog niet geschaatst. De KNRM heeft in 2011 in totaal 45 reddingacties uitgevoerd. Dat zijn er vijf minder dan in 2010. Dat maakte burgemeester Francine Giskes, voorzitter van de plaatse lijke commissie van de redding maatschappij, zondag bekend op een nieuwjaarsbijeenkomst De Beursplein 5 uit De Cocksdorp voer 15 keer uit. Dat is twee keer meer dan in 2010. De Francine Kroe- sen (Oudeschild) en de Zalm (De Koog) hadden het wat rustiger en voeren in totaal 23 keer uit, een daling van tien acties ten opzichte van 2010. De wippertruck werd zeven keer ingezet. Giskes blikte terug op een jaar waarin na jaren van voorbereidingen de uitbreiding van het boothuis in De Koog van start ging en waarin de KNRM zich bij diverse evenementen liet zien. Een daarvan was een open dag die de reddingmaatschappij liefst 65 nieu we donateurs opleverde, mede dankzij een actie van De Krim. De bunkerbootjes van Dirk Kruk die bij diverse winkels en bedrijven staan, leverden €2760,- aan kleingeld op (iets minder dan in 2010), bij het HavenVIStijn verkocht de KNRM voor €400,- aan spullen en het vis- bakken tijdens de open dag leverde €1800,- op. De redders werden geprezen voor het vele werk dat ze eigenhandig in De Koog verrichten voor het boothuis. Giskes: 'De bemanning is naast het oefenen op donderdag druk bezig geweest met klussen, slopen en bouwen. Momen teel zijn ze bezig met de laatste afwerking en inrichting.' De uitbrei ding, waar Frans Zegel in september mee begon, is inmiddels opgeleverd. De officiële opening staat gepland op zaterdag 14 april. Giskes kaartte aan dat de KNRM nog wel wat nieuwe vrijwilligers kan gebruiken met het oog op de toekomst. Afge lopen jaar kregen de stations van De Koog en De Cocksdorp er elk één opstapper op proef bij. De Club van 100, donateurs die honderd euro of meer storten, bestaat momenteel uit vijftig personen. De opera Die Zauberflöte van Mozart wordt zaterdag 18 febru ari twee keer opgevoerd in de Burght aan de Binnenburg in Den Burg. De uitvoering komt voort uit het profielwerkstuk van OSG-leerlingen Vera Seegers en Janne Veenhuizen. De twee begonnen een jaar gele den al met de eerste voorbereidin gen en dat leidt op 18 februari tot de komst van het Amsterdam Youth Symphony Orchestra (AYSO) naar Texel. Dat orkest bestaat uit 75 muzikanten van 12 tot 22 jaar oud. Acteur Bart van Gerwen komt mee om de opera als verteller te begeleiden. De organisatie van de opera komt volgens Seegers voort uit plannen die de in 2010 overleden acteur Koomen en Veeger winnen weer Sjaak Koomen en Freek Veeger waren de sterksten in de vierde ronde van het Texels kampioen schap klaverjassen. Na twee opvolgende rondewinsten nemen zij de leiding in het klassement. Koomen en Veeger zijn goed op dreef. De rondewinst in december smaakte naar meer en daar wist het succesvolle duo een goed ver volg aan te geven. Ze legende de basis voor de overwinning in de twee eerste partijen, die ruim boven de 2000 werden afgesloten. In de overige partijen werd de opge bouwde voorsprong bekwaam vastgehouden. Met 7508 punten namen zij de leiding over in het klassement. Piet en Jaap van der Slikke waren na veel pech onderaan het klasse ment terecht gekomen, maar her stelden zich in deze ronde uitste kend. Met vier spellen ruim boven het gemiddelde werd met 7300 punten een tweede plaats behaald. Zij staan nu in de middenmoot. Fenny Caspers en Gerda Veeger zijn meervoudig kampioen en draaien ook dit jaar in de top mee. Vooral in de eerste partij scoorden zij er met een spelletje van ruim 2200 punten flink op los. De teller stopte op 7234 en dat bracht hen dicht bij het erepodium. Roel de Zwart en Hans Westdorp werden vierde met 7123 punten. Ook zij leken hoge ogen te gooien, maar hadden in het derde spel te maken met een klein dipje. Ze staan vierde in het klassement. Muus Smit en Jos Veeger werden vijfde met 7031 punten. Hiermee maken zij een goede kans in de top tien te eindi gen. Het gemiddelde was met 6308 punten aan de hoge kant. Er wer den 40 marsen gespeeld. Met nog één speelronde te gaan, lijkt de strijd om het kampioen schap te gaan tussen Freek Veeger en Sjaak Koomen enerzijds en Wil Maas en Jan Middag anderzijds. De laatstgenoemden bezetten met 459 punten achterstand de tweede plaats in het klassement. Fenny Caspers en Gerda Veeger (derde op 1097 punten) en Roel de Zwart en Hans Westdorp (vierde op 1162 punten) zijn nog niet helemaal kansloos en ook de regerend kam pioenen, Gisela en Lieuwe van der Veen, kunnen theoretisch hun titel nog prolongeren. Zij staan vijfde op 1231 punten. De laatste partijen worden gespeeld op 24 februari. Anthonie Kamerling had. Hij wilde samen met het AYSO een project opzetten voor de Stichting Edu- kans, maar dat viel stil na zijn over lijden. Veenhuizen, die Kamerling persoonlijk kende, besloot zijn wens alsnog op te pakken en deed dat samen met Seegers via het profielwerkstuk. Dat is een werk stuk dat leerlingen op de OSG voor hun eindexamen moeten maken. Bijkomend voordeel was dat Veen huizen ook contacten had binnen het Amsterdamse symfonieorkest. Volgens Seegers en Veenhuizen wordt in de kerk aan de Binnen burg een verkorte versie van de oorspronkelijk drie uur durende opera opgevoerd. 'We hebben hem met elkaar teruggebracht tot een uitvoering van een uur. De opera is in het Nederlands. Bart van Ger wen vertelt het verhaal op humoris tische en begrijpelijke wijze zodat de opera voor jong en oud geschikt is. Er zijn zo'n twintig spelers die zingen en spelen wat hij vertelt.' Die Zauberflöte staat te boek als een sprookjesopera die in 1791 Het damesteam van Tevoko speelde geen topwedstrijd, maar toch waren er kansen op punten tegen Spaarnestad 2 uit Haar lem. Het steeds iets beter spe lende Tevoko kwam drie sets lang te kort, maar pakte op karakter de laatste set. De wed strijd eindigde in 3-1 voor Spaar nestad 2. Tevoko begon wat onwennig. De opstelling was enigszins gewijzigd, omdat Nynke Bolt in de basis start te. Toch slaagde Tevoko er na een kleine achterstand in terug te komen en bij te blijven. Bij 13-13 ging het fout. Tevoko maakte diver se fouten en kon niet meer scoren, waardoor Spaarnestad negen pun ten op rij kon maken. Spaarnestad won de eerste set met 25-16. In de tweede set kon Tevoko met mooie kill-blocks van Monique Leijstra en tactische ballen van Marianne Boekei weer aanhaken. Tot 8-8 ging het goed, maar door een kleine inzinking pakte Spaar- Woning Zwinweg mag vervangen De woning Zwinweg 3 bij Ooste rend mag worden vervangen. Het college ziet geen belemme ring medewerking te verlenen aan nieuwbouw op het perceel, mits de bestaande woning wordt gesloopt. Er is nu een agrarisch bedrijf geves tigd, waarvan de bestaande bedrijfswoning aan vervanging toe is. Het nieuwe huis krijgt een oppervlakte van ongeveer 134 m2. De oppervlakte pas niet binnen de voorschriften van het huidige (ver ouderde) bestemmingsplan buiten gebied Texel, maar wel binnen de oppervlakten die genoemde zijn in de nota van uitgangspunten van het nieuwe (nog vast te stellen) plan buitengebied. Dit is conform het beleid van b en w om aanvra gen voor woningen in het buiten gebied per geval te bekijken. Het plan voldoet eveneens aan de maximale goot- en nokhoogten. Na de realisatie van de nieuwe woning zal de oude worden gesloopt. voor het eerst werd opgevoerd. Het stuk gaat onder meer over de strijd van het licht tegen de duister nis. Net als Kamerling willen See gers en Veenhuizen de opbrengst van de kaartverkoop ten goede laten komen aan Edukans. Die stichting zorgt ervoor dat kinderen in Derdewereldlanden naar school gaan. Voor het profielwerkstuk staat offi cieel tachtig uur, maar dat is vol gens Seegers en Veenhuizen inmiddels wel meer dan het dub bele geworden. De twee regelden bij Jonkersbergen onderdak voor alle medewerkers van de overkant en wisten de Rabobank, TESO, Langeveld de Rooy, Herberg De Aanleg, de gemeente, Govers en B&B bij hun productie te betrekken om alles van de grond te laten komen. In totaal kunnen vierhonderd men sen de twee voorstellingen bijwo nen. Een deel van de kaarten is inmiddels verkocht. De eerste voorstelling is van 19.00 tot 20.00 uur en de tweede van 21.00 tot 22.00 uur. De kaarten, die €6,- per stuk kosten, worden op de avond zelf aan de Binnenburg verkocht en kunnen van te voren bij Janne Veenhuizen op telefoonnummer 06-48169495 worden gereser veerd. Dan kosten ze €5,-. nestad zes punten op rij. Tevoko kon wel iets terug doen door met een lastige service van Joannie Schaapman enkele punten dichter bij te komen, maar Spaarnestad speelde feller en pakte ook de tweede set (25-20). In de derde set werd Nynke Bolt vervangen door Danique Witte, wat aanpassingen in het veld veroor zaakte, maar Tevoko had dit snel onder controle. Tevoko kon bijblij ven tot 15-14, maar Spaarnestad deed er daarna een schepje boven op en won de derde set met 25-17. Ondanks de achterstand Tevoko positief. De spelers kwamen goed in het eigen spel en de set ging gelijk op. Bij 18-17 werd Joannie Schaapman gewisseld voor Nynke Bolt. Dit leek even verkeerd uit te pakken, maar bij 21-18 haalde Tevoko alles uit de kast en pakte drie punten op rij. Hierna stoom den de Texelaars door en met een mooie actie van Nynke Bolt pakte Tevoko de vierde set met 23-25. Gebouw ijsclub mag verplaatst IJsclub Oudeschild mag het clubgebouw verplaatsen. Het huidige pand is nodig aan ver vanging toe. Het is te klein en verouderd en staat op de ver keerde plek. In verband met de voorgenomen nieuwbouw aan de Heemskerck- straat acht de ijsclub het niet wen selijk om een nieuw gebouw op dezelfde locatie terug te bouwen. Een andere plaats op het eigen ter rein is niet mogelijk, omdat het clubgebouw dan te dicht tegen de ijsbaan zou komen. De voorkeur voor de locatie van het nieuwe gebouw gaat uit naar de hoek van de Loodssingel en de De Witt- straat, omdat dit een schaduwzijde betreft. Op dit moment geldt voor die plaats de bestemming 'groen'. Om dit te wijzigen dient door de gemeente een uitgebreide proce dure gevolgd te worden. Ook is de grond eigendom van de gemeente. Om de verplaatsing toch mogelijk te maken vindt een grondtransac- tie plaats. Schuur Krimweg mag gebouwd De familie Lemonakis mag door gaan met de bouw van een opslagschuur met personeels- verblijven aan de Krimweg in De Cocksdorp. Het college heeft twee bezwaarschriften van omwonenden tegen de verlening van een bouwvergunning tweede fase afgewezen. De kwestie sleept al jaren. Eerder werd voor de bouw een vergunning eerste fase verleend. In de eerste fase wordt het plan getoetst aan het bestemmingsplan, in de twee de fase aan het bouwbesluit en de bouwverordening. De twee omwo nenden hadden in eerste instantie ook al bezwaar ingediend. Dit werd al eerder afgewezen. De omwonenden hadden bezwaar tegen de brandveiligheid, een aan tal onderdelen van het bouwbesluit en een ontoereikend onderzoek DINSDAG 31 JANUARI 2012 Slimme meter Heeft u ook zo'n heel vriendelijk aardige brief van Liander gehad? Ze willen zó graag weten wat de reden is waarom wij de slimme meter willen hebben, dat men er zelfs een VW-cadeaubon tegen aan gooit om ons te verleiden om op de zogenaamde gespreksbij eenkomsten te komen, om uit te leggen waarom we dat schitteren de slimme ding niet willen hebben. Nou, beste mensen van Liander, dat is omdat we nog best wel bij de tijd zijn en heel goed zelf kunnen nadenken. En we zijn ook heel zui nig op onze portemonnee, echt waar, dat lukt ons prima. Het zal u duidelijk zijn dat wij lekker thuis blijven en ook verder geen gezeur aan ons hoofd willen. Ik stel voor dat Liander onze €20,- doneert aan Ecomare. Dat kan wel wat centen gebruiken op dit moment. Fam. Boonstra, Den Burg. Ruumte skaadt niet Oorspronkelijk kom ik uit de Rand stad. Daar waar in mijn jeugd de veldjes, pleintjes en speeltuintjes ten prooi vielen aan de projectont wikkelaar. Dan kwam de calculator tevoorschijn, die al naar gelang wie er om vroeg een uiterst ingewik kelde berekening met steeds ande re uitkomst liet zien. De groenste gemeente van Nederland hield alleen naam door graszoden tus sen de trambaan te leggen. Nu lees ik ook op Texel over bou wen in het bos, bouwen in de dui nen, en zie ik hier en daar een bouwkraan in beschermd natuur gebied oprijzen. In een enkel geval zelfs vanuit internationale belan gen. Maar wat als we natuur nu eens zien als het goud der aarde, is de spreekwoordelijke ruilverkave ling naar (harde?) valuta dan wel zo'n goed idee? Ik weet dat Texel stadsrechten heeft, maar wordt het gemeentehuis niet sluipend lang zaam een wisselkantoor in ander mans motief? Ruumte skaadt niet, bijna een oud- Texelse wijsheid. Geld heiligt de middelen, een modern gezegde. Wat leert het ons? Natuur houdt heel ons bestaan in stand. Bezwaar doolhof Postweg afgewezen Het bezwaarschrift dat Arie Lap uit Den Hoorn heeft ingediend tegen het maïsdoolhof aan de Postweg in Eierland is door de gemeente niet inhoudelijk behandeld. Lap is volgens b en w geen belanghebbende. Lap wil zelf ook een maïsdoolhof openen, maar kreeg hiervoor geen toestemming. De gemeente gaf wel een gedoogbeschikking af voor het maïsdoolhof aan de Postweg. Lap vindt dit een vorm van rechtsongelijkheid en teken de bezwaar aan. Het college is van mening dat hij geen belang hebbende is en behandelt zijn bezwaarschrift daarom niet inhou delijk (niet ontvankelijk). B en w baseren dit op de afstand tussen de woonplaats van Lap (Den Hoorn) en de locatie van het doolhof (Eierland). Men kan ook belanghebbende zijn op basis van een concurrentiebelang. Het college vindt dat niet van toepas sing en oordeelt dat Lap een dergelijk belang niet heeft aange toond. naar bodemverontreiniging. De commissie oordeelt dat er geen redenen zijn vastgesteld die moe ten leiden tot weigering van de bouwvergunning. Er is geen strij digheid met bouwbesluit of bouw verordening vastgesteld. Ook blijkt nergens uit dat het gebouw niet voldoet aan de brandveiligheidsei sen. Tot slot is de commissie van mening dat een deskundig bodem onderzoek is uitgevoerd dat geen weigering van een vergunning oplevert.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5