Beginners en routiniers binden schaatsen onder Geen relatie erfpacht en verhuur vakantiehuizen' TEXELSE 11 COURANT VRIJDAG 3 FEBRUARI 2012 IJspret alom, zeker nu het blijft doorvriezen en steeds meer ijsbanen open gaan. Op de baan op de Groeneplaats wordt vanavond (vrij dag) rond 18.30 een schaatsdisco gehouden. Volgens de organisa ties kan de tijd iets verschuiven doordat de medewerkers eerst moeten werken. Verder weet de organisatie te melden dat de kans rond de vijftig procent is dat de vorst ook de komende week aan houdt. De foto's van Waalenburg, Oudeschild en Den Burg zijn gemaakt door Job Schepers en Gerard Timmerman. De afgelopen vijftien jaar is er geen directie relatie geweest tus sen verhuur van vakantiewonin gen op de Waddeneilanden en de hoogte van de erfpacht. De huur prijs wordt bepaald door vraag en aanbod. Dat stelt de Grontmij in een onderzoek in opdracht van Staatsbosbeheer en het samen werkingsverband De Waddenei landen. Volgens de Grontmij is er evenmin een directe invloed tussen erfpacht canons en de lokale economieën op de eilanden. Dan gaat het om de periode van 1995 tot en met 2010. Het advies- en ingenieursbureau merkt op dat in die periode ook nog geen sprake was van grote stijgin gen in de erfpacht. De vakantiewo ningen op erfpachtgrond ondergin gen in die periode een grotere kwaliteitsslag dan vakantiewonin gen op eigen grond. De Grontmij constateert, op basis van gegevens van Vlieland en Ter schelling, dat 70 procent van de vakantiewoningen wordt verhuurd aan toeristen. De overige 30 pro cent wordt gebruikt als tweede woning en daardoor niet of in min der mate verhuurd. Volgens de Grontmij is één op de acht vakan tiewoningen die in 1996 nog aan gasten werden verhuurd in 2010 niet meer terug te vinden als ver- huurobject. Volgens het bureau zijn vakantiewo ningen de afgelopen jaren aardig in prijs gestegen, waardoor verhuur ders ze veelal de nodige weken moeten verhuren om uit de kosten te komen. Volgens de Grontmij is het reëel te veronderstellen dat het daardoor aantrekkelijk wordt vakan tiewoningen uit de verhuur te halen en als tweede woning te verkopen. Belangstellenden voor een tweede woning malen volgens de Grontmij niet om erfpachtkosten. Voorzien wordt dat die ontwikkeling wordt versneld wanneer de erfpacht wor den verhoogd. 'Deze belangstellen den hebben geld over voor een huisje en betalen ook een hogere canon.' Een afname van verhuurbare vakan tiewoningen heeft volgens het adviesbureau invloed op de lokale economie. Berekend wordt dat tien uit de verhuur gehaalde vakantie huisjes gelijk staat aan afname van vijfduizend overnachtingen op jaar basis. Er wordt twee ton minder besteed en er zijn twee tot drie min der arbeidsplaatsen nodig. De Grontmij doet de aanbeveling de bezettingsgraad van vakantiewo ningen op de eilanden te laten stij gen. Daarvoor zouden eigenaren van vakantiehuizen een 'professio nele verhuur- en marketingsorgani- satie moeten opzetten' of zich bij zo'n organisatie moeten aansluiten. Staatsbosbeheer zou eigenaren wellicht kunnen helpen bij het pro moten van hun vakantiehuisjes. De Stichting Erfpachters Texel in oprichting veegt de vloer aan met het onderzoek. Bij monde van Harry Wuis laat de stichting weten dat een 'onjuist en eenzijdig beeld van de situatie op de Waddeneilanden' wordt gegeven. 'Men denkt te kun nen bewijzen dat zowel de verhuur prijzen en als de bezettingsgraden om de eilanden behoorlijk omhoog kunnen. En men stelt zelfs dat SBB hier wel een actieve rol in kan heb ben. Jammer is dat het rapport geen antwoord op de belangrijkste vraag geeft: zullen de door Staats bosbeheer beoogde verhogingen van de erfpachtcanons een nega tieve invloed hebben op de eilander economie? Het onderzoek is geba seerd is op drijfzand, raakt kant noch wal en geeft geen antwoord op de centrale onderzoeksvraag. Ook de erfpachters op de andere eilanden hebben zich kritisch uitge laten over het rapport.'Texel heeft in totaal 3915 vakantiewoningen, waarvan er 221 te boek staan als tweede woningen die niet altijd wor den verhuurd. Er staan 236 huisjes op erfpachtgrond. Jacuzzi mag Het college heeft twee bezwaar schriften tegen het plaatsen van een zwembad en een jacuzzie op het Stappeland in De Koog afge- De eigenaar van een zomerwoning wil de faciliteiten aanleggen Hier dienden de Verenigingen van Eige naren van het park en een individu ele eigenaar van een naastgelegen zomerwoning bezwaar tegen in. Zij vinden dat de bouw van een zwem bad en jacuzzi niet vergunningsvrij zijn wanneer het een zomerwoning betreft. Bovendien zijn ze van mening dat de aanleg van de baden in strijd is met het bestemmingsplan. Ook vinden ze dat er gebouwd wordt buiten het bebouwingsvlak. De Bezwaarschrifte commissie ver werpt te bezwaren onder meer omdat de bebouwing tot één meter hoog niet binnen het bouwvlak hoe ven. En omdat de jacuzzi en het zwembad binnen de bestemming passen. De bezwaarmakers voer den ook aan dat de hoogte vanuit een verkeerd peil was gemeten. Ook dit bezwaar werd niet gehonoreerd. 'Warme trui en kachel omlaag' 'Trek je warmste trui aan en zet de verwarming een graadje lager' Stichting Duurzaam Texel roept bedrijven, scholen en par ticulieren op mee te doen aan de Nationale warme truiendag die op vrijdag 10 februari wordt gehouden. De Warme Truiendag is onderdeel van een landelijke actie van Vereni ging Klimaatverbond Nederland en wordt sinds 2007 jaarlijks gehou den. Wanneer de verwarming één graadje later staat, kan dit een energiebesparing opleveren van zeven procent. Bovendien worden minder broeikasgassen uitgesto ten. Naast de actie roept Stichting Duurzaam Texel deelnemers op om een foto te maken van zichzelf in de warme trui en deze te sturen naar info@duurzaamtexel.nl of te uploaden via de Facebookpagina van de stichting.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11