iexbjvgbsca.nl TEXELSE 2 COURANT Journalisten schrijven Texelse reisgids Voorproef van wat je later in het echt ziet @txl VRIJDAG 3 FEBRUARI 2012 Playbackshow in De Bijenkorf Bewoners van Oosterend en omgeving kruipen zaterdag 4 februari in dorpshuis De Bijen korf in de huid van K3, Beyonce, Queen, Lady Gaga, The Jack son 5 en andere bekende arties ten om hen in het kader van de jaarlijkse playbackshow zo goed mogelijk te imiteren. In totaal zijn maar liefst 28 voorstellingen te zien. De show begint om 19.00 uur. De toegang is gratis. Kuswedstrijd op Valentijnsdag Fletcher restaurant Pure in De Koog houdt dinsdag 14 februari, Valentijnsdag, een kuswedstrijd. Het koppel dat er in slaagt exact dertig seconden lang te kussen (of daar het dichtst bij zit), wint een romantisch diner van vier gangen voor twee personen. Voor een extra romantisch tintje zal het restaurant in kaarslicht zijn gehuld. Opgave via tel. 0347- 750470. Workshop genealogie Harry de Raad, archivaris bij het Regionaal Archief, geeft maandag 13 februari een workshop genealo gie in de bibliotheek in Den Burg. Deze workshop is bestemd voor iedereen die iets meer wil weten over zijn eigen familiegeschiede nis. 'Familieonderzoek is spannend en kan zelfs verslavend zijn', vin den veel genealogen. 'Men ontdekt allerlei bijzonderheden over de voorouders. Waar woonden ze, welke beroepen hadden ze en hoe was hun sociale positie?' In de workshop leren de deelne mers hoe genealogisch onderzoek in zijn werk gaat. Ze maken kennis met de verschillende bronnen die kunnen worden geraadpleegd en leren ook ze te gebruiken. Een belangrijk onderdeel van de work shop is het praktijkgedeelte, waar bij de deelnemers onder begelei ding van de docent zelf op zoek gaat naar genealogische en histori sche informatie op het internet. In het Regionaal Archief Alkmaar worden allerhande documenten, boeken, kaarten, foto's en films bewaard. Belangstellenden kun nen deze archiefstukken kosteloos raadplegen. De bibliotheek in Den Burg heeft een zogenoemd Histo risch Informatie Punt, dat recht streeks in verbinding staan met het Regionaal Archief. De workshop duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Deelname kost €5,- 'Geen buitenland, maar ook geen binnenland meer.' Zo typeren journalisten Jolanda de Kruyf en Roelof Tienkamp Texel in de lees- en reisgids Texel, ander land die zij hebben geschreven. als een 'armelijk dorp' met vervallen huisjes waar borden boven de deu ren met de opschriften 'jenever en brandewijn' volgens hem het enige bewijs van vertier waren. Sightseeing in Den Hoorn wordt Net als een reisgids van bijvoor- omschreven als 'een bescheiden wad doorkruisen en Maarten Boon vertelt over de vrijheid die hij zijn hele leven al ervaart in het noorden van Texel. Beschreven wordt hoe hij haarspelden in zijn muts draagt, zodat hij altijd een vork bij de hand heeft wanneer hij een maaltje ali kruiken heeft. Wat de ontwikkeling van Texel betreft, zetten de auteurs uiteen hoe Texel na het bewind van Napo leon een armzalig gebied zonder veel toekomst was. De bloeitijd van de Gouden Eeuw was voorbij en de overzeese handel lag stil doordat Napoleon die verboden had. Na zijn val in 1815 kwam die handel ook niet echt meer op gang. Beschre ven wordt dat de voltooiing van het Noordzeekanaal in 1824 een andere Koog eind negentiende eeuw nog tegenslag was voor Texel, al wordt hier het Noordhollandsch Kanaal bedoeld. Het gaat weer beter met Texel als een paar wijze mannen halverwege de negentiende eeuw richting aan de toekomst geven. Het leidt tot verbeteringen in de beeld een ver land geeft Texel, ander land op papier een brede kunt verwachten. De Kruyf en Tien kamp verbleven vorig jaar een tijd op Texel om zich in het eiland te verdiepen en dat vertaalt zich terug in het boek. Dat bevat toegankelijk Texelaars. Kenmerkend daarin geschreven verhalen, waardoor geen bergen voor kennis zijn vereist om vat te krijgen op wat het eiland alle maal te bieden heeft. Ze wekken juist de interesse om meer te weten te komen. De reisgids gaat telt bijvoorbeeld hoe hij het beursle- ook onderwerpen als landschap, natuur, musea, het culturele leven, economie en lokale gebruiken komen overzichtelijk aan bod. De Kruyf en Tienkamp kijken met de ogen van een buitenstaander naar Texel en dat levert verrassende visies op. Zo wordt De Koog niet gezien als een dorp waar volgens Texelse begrippen weinig meer aan te redden valt, maar als een dorp dat iets weg heeft van een Spaanse costa. De Dorpsstraat wordt gezien als een 'autovrije promenade' die geldt als 'epicentrum van de gezel- Open dag bij Artex De jaarlijkse open dag van Artex, dit jaar op zaterdag 11 februari, dag wordt geopend met een optreden van de Artex Docen- ligheid dat bestaat uit een veelkleu- tenband. De genres verschillen van uitnodigende terrassen van klassiek tot disco, en bonte winkelpuien met verkoop waar in de open lucht'. Volgens de auteurs zou de bekende schrijver Frederik van Eeden (1860-1932) opkijken als hij nu weer in De Koog l_GZI flQ OV6T zou zijn. Van Eeden beschreef De hoogbGgaafdhGid Feiten en vooroordelen ten aan zien van hoogbegaafde kinderen. Dat is het onderwerp van een (inclusief een kopje koffie of thee), leden van de bibliotheek betalen €3,50. Voor opgave: tel. 312743 of e-mail reserveren@kopgroepbibliot heken.nl Winterkou Al maanden gingen er geruchten over rond, even leek het erop dat ie niet zou komen maar hij is er nu toch echt: de winter. Om deze paar dagen vorst die we hebben gehad nu al een horrorwinter te noemen, vind ik ver gaan, maar met gevoelstemperaturen van - 10 en kouder begint het er op te lijken. En met de kou komt ook de schaatskoorts het land bin nen. Als je op Koop plein kijkt zijn er tientallen nieuwe advertenties in de categorie "Schaat sen". Zelf ben ik ook wel van het schaat sen en omdat de voeten nog niet zijn gestopt met groeien moest ik, ook dit jaar, weer op zoek naar nieuwe ijzers. Dat moest ook omdat ik dinsdag hoorde dat er al op Waalenburg geschaatst kon worden. En als er eenmaal geschaatst kan worden, dan kun je niet gauw genoeg op het ijs staan. En dus stond ik woensdag met m'n nieuwe tweedehands schaatsen op het ijs. Twee broe ken, drie truien en een paar gei tenwollen sokken aan, de ther mometer geeft -2.5 aan en het waait een windkracht zes. Er is geen wolkje aan de lucht en het zonnetje hang laag boven de dennen. En nadat je dan een paar rondjes hebt geschaatst kom je erachter dat een sjaal ook geen overbodige luxe was geweest. Je schaatsen moeten eigenlijk ook een keer langs de slijpsteen wor den gehaald en je baalt als een stekker omdat hier, op een bijna uitgestorven stukje Texel, nie mand op het idee komt een koek en zopiekraam neer te zetten. Kortom: schaatsen gaat nooit zonder pijntjes of andere manke menten. Maar des te langer je door de pijn de kou en de honger heen bijt, des te groter is het gevoel van voldoe ning als je op de fiets naar huis zit. Dan merk je weer dat je de wind in de rug hebt, dat je geeneens blaren hebt opgelo pen en dat er wel dingen bestaan voor aan je voeten die lekker zit ten. Maar aan elke vorstperiode komt een eind, met de huidige techniek kunnen we het tempera- tuurverloop jammer genoeg niet langer dan een week voorspellen. Maar voor de komende week ziet het er weer goed uit voor de win- terliefhebbers. Over de lange ter mijn kan ik één ding zeggen: Het kan vriezen, het kan dooien. Hessel Arensman otheek aan de Drijverstraat in Den Burg. Cinema Texel beleeft deze week de première van War Horse, de nieu we film van regisseur Steven Spiel berg. Het verhaal speelt zich af tij dens de Eerste Wereldoorlog en begint met de opmerkelijke vriend schap tussen een paard, genaamd Joey, en zijn trainer Albert. Wan neer de twee worden gescheiden, gaat Joey op reis. Onderweg inspi reert hij en verandert hij het leven van de mensen die hij tegenkomt. Het bijzondere aan de film is dat de kijker de oorlog door de ogen van het paard ziet. War Horse, eerder succesvol als boek en toneelstuk, wordt 'een ongelofelijke reis van avontuur, geluk en hechte vriend schap' genoemd. In de sciencefictionfilm Darkest Hour (in 3D) wordt de wereld getrof fen door een ramp, waardoor alle elektronische apparaten uitvallen. Een paar Amerikanen, op bezoek in Moskou, kunnen de stad niet meer uit. De chaos wordt nog gro ter als blijkt dat een onbekende kracht alle inwoners probeert te vernietigen. Om te overleven wor den de Amerikanen gedwongen onder te duiken. Als ze vijf dagen later uit hun schuilplaats komen, is Moskou veranderd in een spook- landbouw en de opkomst van het tijdreis door het levensverhaal van toerisme dat na de Tweede Wereld- loodsen, walvisvaarders en kleine oorlog een grote vlucht neemt en impressie van wat je als bezoeker middenstanders' en ook de andere dé pijler onder de Texelse economie dorpen worden neergezet als inte- wordt, ressante plekken om als toerist te - gaan kijken. De verhalen worden Texel, ander land is het vijfde en laatste deel in een serie van reisgid- het begrip vrijheid. René Jager ver- Voor Texelaars zal Texel, ander land waarschijnlijk weinig nieuws bevatten, maar voor toeristen is het een aange naam boek om kennis te maken met Texel en een poort om zich op historie en de ontwikkeling ven in Amsterdam verruilde voor verder te verdiepen in de wondere van Texel door de jaren heen, maar Paal 9 en daar de vrijheid heeft om wereld van een eiland dat geen bui- te kunnen surfen. Dirk Albert Blom tenland, maar ook geen binnenland vertelt over zijn liefde voor het vis- is. sen en de afkeer van mensen die met regelzucht zijn vrijheid op het Jeroen van Hattum den herleven en dat volwassenen zeker moeten komen. Naast de Docentenband treden vele indivi duele leerlingen en orkesten op tijdens het open podium. Kinderen kunnen zich laten schminken en staat in het teken van disco. De creatievere bezoekers leren hoe ze zelf een bespeelbaar fluitje kun nen maken. De open dag begint om 13.30 en wordt om 16.00 uur afgesloten met een Disco Party onder leiding De organisatie zegt dat oude tij- van de Texelse DJ Trappatoni. schetst hij de patronen van leerlin gen, ouders en leerkrachten. Hij pro beert vooroordelen weg te nemen en te komen tot een beter begrip voor de specifieke moeilijkheden die hoogbegaafde kinderen kunnen tegenkomen. Een goede uitwisseling lezing die Eelco Eijkhout donder- tussen school en thuissituatie is vol- dag 9 februari verzorgt in de bibli- gens hem van belang om de ontwik- Een uitgebreid overzicht van acti viteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te ver krijgen, en via www.texelagenda. nl. Vrijdag 3 februari: 19.00 uur. In Stayokay aan de Haf- felderweg in Den Burg wordt van 19.00 tot 20.30 uur een workshop en informatiebijeenkomst over mindful ness voor jonge gezinnen gehou- 20.00 uur. In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een pool- toemooi. Voorstellingen Cinema Texel. 18.45 The Darkest Hour 3D; 19.00 Süskind; 21.15 War Horse; 21.45 The girl with the dragon tattoo: Millennium Trilogy - Part 1. Zaterdag 4 februari: 10.00 uur. Ecomare houdt van 10.00 tot 17.00 uur open dag. 18.00 uur. Inwoners en oud-Inwoners van De Koog eten samen boerenkool en zuurkool in dorpshuis De Hof. Voor kinderen worden pannenkoe ken gebakken. Aanvang 18.00 uur. 18.30 uur. In Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg begint om 18.30 uur een interkerkelijke sing-in. Met presentatie van de Stichting Present. 19.00 uur. Bewoners van Oosterend en omgeving houden een playback show in dorpshuis De Bijenkorf. Aan vang 19.00 uur. Entree gratis. 20.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur het pro gramma 'Bas' van de cabaretière Nina de la Croix. (Eventueel in com binatie met een diner; reserveren is gewenst.) 21.00 uur. In de bovenbar van disco theek de J'elleboog aan de Kantoor straat in Den Burg begint om 21.00 uur het dansfeest Dansen bij Jansen. DJ Moco draait een mix van dans bare muziekgenres. Entree vrij. Voorstellingen Cinema Texel: 13.00 War Horse; 13.30 De Gelaarsde Kat 3D; 16.00 Süskind; 16.15 Alvin The Chipmunks 3 NL; 18.45 The Darkest Hour 3D; 19.00 Süskind; 21.15 War Horse; 21.45 The girl with the dragon tattoo: Millennium Trilogy - Part 1 Zondag 5 februari: 10.00 uur. Op de TESO-haven bij 't Horntje beginnen mountainbikers even voor 10.00 uur aan een toer tocht over Texel. Informatie bij Jan Zijm, tel. 314205. 10.15 uur. In manege Akenburg nabij Den Burg begint om 10.15 uur de vierde (men)wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. 13.00 uur. Bij bospaviljoen Het Turf- veld in de Dennen kan tussen 13.00 en 14.00 uur worden begonnen aan de Winterwandeltocht (over 5 of 10 kilometer), georganiseerd door Het Gouden Boltje. Deelname kost €3,-. Cinema Texel: 13.00 War Horse; 13.30 De Gelaarsde Kat 3D; 16.00 Süskind; 16.15 Alvin The Chip munks 3 NL; 18.45 The Darkest Hour 3D; 20.30 The girl with the dragon tattoo: Millennium Trilogy - Part 1; 21.15 War Horse. Maandag 6 februari: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Süskind; 20.30 'mystery movie'. Dinsdag 7 februari: 19.30 uur. Met Jan van Dijk als gast wordt in Café Doodgewoon in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg aandacht besteed aan rouw verwerking. Aanvang 19.30 uur. 20.00 uur. In de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg wordt een klaverjasdrive voor het goede doel gehouden. Met vaste maat. Aanvang 20.00 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 (in de serie FilmArt) Tinker Tailor Sol dier Spy; 20.15 War Horse. TESO Na voltooiing van de onderhouds beurt aan de Dokter Wagemaker verzorgt TESO vandaag (vrijdag 3 februari) voor het eerst weer extra afvaarten. Dat gebeurt van 9.30 tot 16.00 uur. Er worden geen wachttij den verwacht. Voor meer informatie, tel. 369600 ofwww.teso.nl. keling van deze kinderen zo optimaal mogelijk te laten zijn. De lezing is bedoeld voor ouders, leerkrachten Eijkhout is leerkracht, plusleerkracht en andere belangstellenden. De bij en begeleider van hoogbegaafde eenkomst begint om 20.00 uur. De kinderen en hun leerkrachten. Aan de hand van alledaagse voorbeelden Vriendschap tussen man en paard stad. In de spionagethriller Tinker, Tailor, Soldier, Spy, naar het gelijknamige boek van John Ie Carré, moet de gepensioneerde George Smiley een Russische spion binnen de Britse geheime dienst ontmaske ren. De top van de dienst mag niets weten. Al snel blijkt sprake van een ingewikkelde samenzwe ring en belandt George in een web van intriges. Vanaf woensdag 8 februari draait in Cinema Texel de Nederlands gesproken film The Muppets, over het slechte plan van een rijke olie magnaat om The Muppets Studio's veranderen in een groot olieplat form. Om geld in te zamelen om de studio's te kunnen redden, organi seren de drie vrienden een reünie van The Muppets, die al jaren niet meer bij elkaar zijn geweest en elk een eigen leven leiden. Zo zit Fozzy zit nu bij een band genaamd Moo- pets, is Miss Piggy redactrice bij het modeblad Vogue in Parijs, zit Animal zit in een kliniek in Santa Barbara om zijn woede-uitbarstin gen onder controle te krijgen en is Gonzo is een bekende loodgieter geworden. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. CVA-café in ziekenhuis Het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der verzorgt maandag 27 februari samen met de patiëntenvereniging Samen Verder een CVA-café met als thema 'Psychosociale factoren na een herseninfarct'. Een CVA is meestal een afsluiting van een bloedvat in de hersenen, waardoor bepaalde hersencellen te weinig bloed krijgen en ineens min der goed werken. Tijdens deze tweede bijeenkomst geeft de maat schappelijk werker van het zieken huis, Johan Teekamp, informatie over de psychosociale gevolgen van een hersenbloeding of -infarct. Lezing over wrak Aanloop Molengat De Historische Vereniging Texel houdt op vrijdag 10 februari een lezing over het onderzoek naar het wrak Aanloop Molengat dat in 1984 ontdekt werd. Duikers die het schip vonden stel den destijds de archeologisch dienst in. Aan de hand van de aard en herkomst van de lading is het mogelijk geweest om een wereld wijd netwerk van handelscontac ten in de zeventiende eeuw te reconstrueren. Texel was in die tijd een belangrijk knooppunt voor de handelsvaart. Op de avond wordt gesproken door Benno van Tilburg, ex- direc teur van het Maritiem en Juttersmu- seum en nu manager van het Nati- onaal Depot voor Scheepsarcheologie in Lelystad. De lezing begint om 20.00 uur in de Doopsgezinde kerk aan de Koger- straat in Den Burg. Daarbij wordt stil gestaan bij wat het met de patiënt en eventuele partner en kinderen doet, wat de patiënt er zelf aan kan doen en wat hem of haar verder helpt. Ook wordt gespro ken over de reacties uit de omge ving. Het CVA-café wordt gehouden in de Zuster Kueterzaal van het zieken huis, begint om 14.30 uur en duurt tot circa 16.30 uur. De bijeenkomst is bedoeld voor CVA-lotgenoten, mantelzorgers, vrienden en familie. Deelname kost niets, maar bezoe kers dienen zich wel aan te melden. Dat kan bij het Patiëntenservicebu reau, tel. 0223-696346 of per e-mail psb@gemini-ziekenhuis.nl. Rouwverwerking in Café Doodgewoon Met Jan van Dijk als gast wordt dinsdag 7 februari in Café Dood gewoon aandacht besteed aan rouwverwerking. De bijeenkomst vindt plaats in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Jan van Dijk uit Oosterend was 58 jaar oud toen hij hoorde dat zijn vrouw, volkomen onverwachts, kanker had. 'Een half jaar later was ze er niet meer. Mijn wereld stond letterlijk op zijn kop. Niets was meer hetzelfde.' In Café Doodgewoon vertelt hij over de emoties waarmee hij de afgelopen zeven jaren heeft gewor steld heeft, de lange periode van rouw en hoe hij zich langzaam weer kon oprichten en leerde het verdriet een plaats te geven. Na Van Dijks verhaal is er gelegen heid om na te praten, onder het genot van een hapje en een drank je- Voor meer informatie: SWOT, tel. 312696 of email swot@texel.com.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2