TEXELSE 5 COURANT Geen zicht op bouwopleiding OSG 'Bouwers moeten zelf leerlingen opleiden' 'Afnemend kindertal biedt ook kansen' VRIJDAG 3 FEBRUARI 2012 Een bouwopleiding op de OSG lijkt geen haalbare kaart. Meer is te verwachten van een scho- jonggehandicapten tot 28 jaar, dat is gegroeid tot bijna 200 Texelaars)- bestand 15 jongeren zouden kun- lingstraject voor jongeren uit het nen instromen. OSG-rector Henk groeiende WAJONG-bestand. Dat moet worden geconcludeerd uit de discussie woensdagavond en welzijn, consumptief of admini stratief volgen. Daarna kunnen ze, ook vanuit de MAVO, doorstromen naar het middelbaar beroepsonder- de Vries gaf aan dat de opleiding wijs. De tijd is geweest dat het in de was gestopt omdat te weinig leer- bouw voldoende is om een hamer in de raadscommissie over de wens van de bouwsector weer geworden. Gesprekken voor een lingen interesse hadden en dat de te kunnen vasthouden, er moet belangstelling er niet groter op is altijd een vervolgopleiding zijn.' een bouwopleiding op Texel I hebben. gezamenlijk bouwopleiding met Scholen aan Zee hebben tot dusver niets opgeleverd. Het bedrag van Oost noemde, zou veel te laag zijn. De Vries stelde ook dat er geen animo is onder middelbare scholie ren voor het volgen van een bouw- 'Wie maakt straks mijn deur als ik in het bejaardenhuis zit', uitte Klaas Veenbaas (CDA) zijn zorgen over de afname van het aantal vakmensen in de bouw. De gemeente had de haalbaarheid van een bouwopleiding laten onderzoeken door bureau Het Grote Oost. Dat concludeerde dat er op termijn wel banen zijn in de bouwsector, maar opleiding aan de overkant. Nico Waertz (TX2010) had een geld over voor een bouwopleiding bij de OSG: 'Het is wel leuk dat de bouw wereld het probleem bij de gemeen- €17.000,- aan kosten dat Het Grote te neerlegt, maar de bouwers moe ten net als vroeger zelf leerlingen opleiden.' dat een herstart van de opleiding niet haalbaar is. Wellicht is het wel mogelijk het onderdeel te laten zijn van een van de bestaande VMBO- opleidingen. Het bureau becijferde proberen ze elk jaar te motiveren de bouw in te gaan, maar niemand doet dat.' De Vries gaf aan dat een bouwopleiding op Texel tot een verdunning zal leiden van het aan- Basisscholen verwachten in een jaar of vier een krimp van 1250 naar 900 leerlingen. De onder grens van 23 leerlingen per school is voorlopig nog niet in zicht, maar men is wel alert. Nel Kant, directeur van Schooltij, over het vraagstuk: 'Het gaat ook om de kwetsbaarheid van de scholen, dat kwalitatief goed onderwijs wordt geboden en dat de kinderen op die plek komen die voor hun het best is. Aan de ene kant is de krimp zorgelijk, maar aan de andere kant biedt het ook mogelijkheden en kansen. Zoals in Oosterend, waar de mogelijkheid wordt aangegrepen om samen te werken en te kijken hoe we daar tot een goede nieuwe school kun nen komen. Ook in andere dorpen zijn goede oplossingen te beden ken. Maar we moeten wel goed kijken hoe het zich in de toekomst gaat ontwikkelen.' Het bestuur van Schooltij buigt zich over de toekomst van het basisonderwijs. Het onderwerp staat ook op de agenda van de Gemeenschappelijke Medezeg genschapsraad (GMR), bestaande uit ouders en leerkrachten van alle scholen van Schooltij. Vanuit de krimpsituatie worden de kansen voor de toekomst verkend. 'Dit is niet alleen thema voor onderwijsprofessionals maar voor al ook van alle ouders', zegt Mimi Eel man, voorzitter en woordvoer der van de GMR van Schooltij. 'De centrale vraag is: welk onderwijs aanbod willen ouders op Texel Meer kosten buitenterrein Ecomare is twee ton over de begroting gegaan bij de aanleg van het nieuwe buitenterrein. Dat laat adjunct-directeur Anton Hurkens desgevraagd weten. De aanleg van het terrein met de nieuwe bassins was aanvankelijk begroot op €3,2 miljoen. Volgens Hurkens kende de overschrijding diverse oorzaken. 'We hadden te maken met een paar grote filters die toch versleten waren, terwijl wij ze nog dachten te kunnen gebrui ken. Er waren ook veel kleine din gen omheen.' Er deden zich onder meer proble men voor bij het aanbrengen en afwerken van de betonnen bas sins, waardoor het werk langer duurde dan verwacht. Ook werden strengere kwaliteitseisen aan de dikte van het glas bij de bassins gesteld. Volgens Hurkens is de overschrijding van bijna 7 procent beheersbaar. Op wat werk in het duinpark na (daar moet nog helm geplant wor den voor een paar paden) is de inrichting van het nieuwe buitenter rein klaar. Het werk ging in maart 2010 officieel van start. hebben en in stand houden en hoe is dat te organiseren? Als GMR van Schooltij verkennen we mogelijke scenario's en bereiden we een thema-avond voor over krimp op Texel. Deze is gericht op GMR-leden om zelfstandig een mening te vormen en aansluitend het bestuur en directie van School tij te adviseren.' Kopwerk Jacco Dros, namens Stichting Kopwerk, die in de Kop van Noord- Holland 25 scholen aanstuurt, waarvan drie op Texel: 'De ontwik keling zelf, daar kunnen we niet zoveel aan doen. Het is wel zaak de tijd goed te besteden en kijken welke kansen er liggen. In Ooste rend zijn we samen met Schooltij bezig één nieuwe school te maken. Dat proces loopt en achter de schermen worden flinke stappen gemaakt. Wat betreft het afne mend kindertal ligt de druk meer bij Schooltij, dat ook scholen heeft in andere buitendorpen en waar de problemen zich het meest manifesteren. Maar we denken hard mee. De situatie op De Fon tein in Den Burg is stabiel, maar ook daar zie je dat de school lang zaam minder kinderen krijgt. Daar door ontstaat meer ruimte en dat geeft nieuwe mogelijkheden. Bij voorbeeld om de Kompasschool naar de Fontein te halen, zonder dat dit afbreuk doet aan de kwali teit van het onderwijs. Dat is dus ook een kans. Texel is overigens niet de enige situatie met krimp, het is een thema in heel onder wijsland buiten de Randstad. We zien hoe andere gebieden daar mee omgaan.' Heel anders is de ontwikkeling op de Vrije School. Dros: 'Die is de afgelopen jaren hard gegroeid. Acht jaar geleden waren daar nog 40 leerlingen, nu 140. De school heeft een aansprekend onderwijs concept en daar is vraag naar.' De groei brengt wel een probleem Strengere controle parkeervignet De gemeente gaat strenger con troleren op het gebruik van het Texelvignet. Eerder was de gemeente bij foutief gebruik nog coulant en kregen de overtre ders een waarschuwing. Dat is nu verleden tijd. Bij veel gebruikers van de parkeer- sticker blijkt nog niet helemaal dui delijk onder welke voorwaarden de kaart geldig is. De sticker dient duidelijk zichtbaar op de voorruit van de auto geplakt te zijn en de automobilist moet op plaatsen waar maximaal twee uur gepar keerd mag worden de parkeerschijf gebruiken. Ter informatie, vooral voor toeris ten, heeft de gemeente een filmpje op de website staan waarin wordt uitgelegd hoe het vignet gebruikt dient te worden. Mensen die het parkeerbewijs fout hanteren riske- Hij had wel oren naar het plan om jongeren uit het 1 WAJONG-bestand de bouw in te trek ken. Er werd zelfs geopperd om samen met jonge ren uit Den Helder een opleiding op Texel te realise ren. Met mogelijk een theorieoplei ding aan de OSG en praktijkles bij De Bolder, dat over moderne machines beschikt. In de eerstvol gende gemeenteraad staat het dat op basis van landelijke statis- tal leerlingen op de huidige vier onderwerp weer op de agenda en tieken er animo zou zijn bij vijftien afdelingen van het VMBO. Volgens wordt mogelijk besloten tot een Texelse leerlingen en voegde toe De Vries ontbreekt ook de nood- onderzoekstraject naar de moge dat er vanuit het WAJON - (Wet zaak. 'Het maakt niet zoveel uit als lijkheid jongeren via een opleiding werk en arbeidsondersteuning ze op het VMBO een metaal, zorg de bouw in te krijgen. De brandweer inspecteerde woensdagochtend Hoorn, nadat daar brand was uitgebroken. Die doordat een rookmelder afging. een woonhuis in Den werd bijtijds ontdekt met zich mee: ruimtegebruik. 'Het gebouw is niet helemaal toegerust voor dit aantal, daar moet een oplossing voor komen. Hoe de toekomst er uit ziet, is koffiedik kijken. Wel is het zo dat er veel instroom is van nieuwe kinderen die op de kleuterschool beginnen. Dat duidt op een stabiele situa tie.' Kinderopvang 2011 Mag dan wat betreft geboor tes een diepterecord zijn en ook de overheid bezuinigt op de opvang, het neemt niet weg dat januari voor kinderopvang De Pepermolen in Oosterend de bes te maand was tot nu toe. Er wor den kinderen opgevangen in de leeftijd van drie maanden tot twaalf jaar. Angela van Kolthoorn: 'We stellen ons flexibel in. Door allerlei combinaties te maken is er van alles mogelijk. En we halen en brengen kinderen. Dat is makke lijk. Ik denk dat dit allemaal facto ren zijn waarom ouders voor ons kiezen. We hebben zelfs kinderen uit Den Helder en Amsterdam. Hun ouders werken één of meer dagen per week op Texel, nemen hun kinderen mee en brengen ze hier onder. Natuurlijk houden wij de geboortcijfers scherp in de gaten. Ik kijk in elke krant meteen naar pagina 3, wie er geboren worden. Ik zeg voor de grap wel eens: dat is voor ons het economische nieuws. Toen we hier begonnen wisten we wel welke kant het op zou gaan met de geboortecijfers. Toen was het van belang alles zo goed mogelijk te doen, dat is nu zo en ook in de toekomst. Ik zie het met vertrouwen tegemoet. Trouwens, in Oosterend zijn best wat kindjes op komst.' Een proef met opvang in Den Hoorn is inmid dels gestopt. 'We kregen dat ver zoek, maar uiteindelijk was er te weinig animo. Maar in De Cocks- dorp gaat het goed.' Waar Waalenburg tot voor kort het domein was van ganzen, maken nu schaatsers de dienst uit. Die moeten er wel rekening mee houden dat de vaste bewoners hun visitekaartje hebben achtergelaten. Ruim vijftig vrijwilligers uit het hele land hebben afgelopen weekend geholpen met het onderhouden van de schelpenbanken in natuurge bied Utopia. De actie was georganiseerd door het Vogelinformatie centrum in samenwerking met Natuurmonumenten en Hotel Prins Hendrik. ren een boete van €56,50. Het parkeervignet dat sinds 1 janu ari geldig is, is verkrijgbaar bij de gemeente en de VVV. Volgens wet houder Hercules ging dit niet van harte, vooral omdat de eilandpro motor hiervoor geen vergoeding ontvang. Dat kan volgens Hercules niet omdat het een belasting betreft. De gemeente is nog in onderhandeling met andere weder- verkooppunten. Het Texels Onder nemers Platform (TOP) en TESO hebben al aangegeven mee te wil len denken met de gemeente over de mogelijkheden. Veel logiesver- strekkers kopen vignetten voor hun gasten. Uit de raad kwam de vraag of de gemeente de overgebleven vignetten aan het eind van het jaar wil terugneemt, zodat de logiesver- strekkers er niet mee blijven zitten. Of, nog makkelijker, dat ze die tegen nieuwe vignetten kunnen omruilen. IJsvorming op het wad levert deze dagen mooie beelden op, onder meer nabij De Cocksdorp. foio Henk Leyen> Op het strand tussen paal 27,8 en paal 30 wordt momenteel zand gesuppleerd. Aannemer Boskalis spuit in opdracht van Rijkswater staat 700.000 kuub zand op het strand. FotoRenéPop) Woningbrand in kiem gesmoord Bij een woning aan de Diek in Den Hoorn heeft woensdagoch tend even brand gewoed. Er was brand ontstaan bij de geiser in de bijkeuken, waardoor het schrootjesplafond vlam vatte Dat werd ontdekt door de zoon des huizes nadat een rookmelder was afgegaan. De jongen waarschuwde de brandweer die snel ter plaatse was. De brandweer hoefde niet meer te blussen, omdat de bewoners het vuur zelf al hadden bestreden. Met een warmtebeeldcamera werd bin nen gecontroleerd of er achter het plafond geen brandhaarden meer zaten. De brandweer keek even eens of er brandhaarden in de iso latie zat. Een paar maanden gele den werd in Oudeschild ook een brand in een woonhuis bijtijds ont dekt, nadat een rookmelder was afgegaan. 'Geen bewoning vakantiehuisje' De gemeente blijft het perma nent bewonen van recreatiewo ningen tegengaan. Dat laat de gemeente weten in een reactie op een kabinetsbesluit om het beleid voor de bewoning van recreatiewoningen aan gemeen ten over te laten. Er lag een wetsvoorstel in Den Haag op tafel waarin gemeenten verplicht zouden worden om per manente bewoning van recreatie woningen toe te staan wanneer dat al langdurig zou zijn gedoogd. Dat voorstel is ingetrokken en ver vangen door het voorstel om gemeenten zelf te laten bepalen hoe ze met recreatiewoningen omgaan. Volgens het kabinet sluit dat beter aan bij het kabinetsbe leid om verantwoordelijkheden voor het ruimtelijk domein bij pro vincies en gemeenten neer te leg gen. Het komt erop neer dat voor Texel, dat volgens van de gemeente in 2011 over 3694 recreatiewonin gen beschikte, niks verandert. 'Er is geen reden om af te wijken van het huidig beleid om permanente bestemmingen van recreatiewo ningen tegen te gaan', aldus een woordvoerder. Mensen kunnen wel tijdelijk ontheffing krijgen voor de permanente bewoning van een recreatiewoning. Dat is altijd per soongebonden, aanvragers moe ten voor een woning staan inge schreven bij de woningstichting en een maatschappelijke of eco nomische binding met het eiland hebben. ■^1JI Kat doodgereden Ik schrijf dit stukje naar aanleiding van een gebeurtenis in de nacht van zaterdag 21 op zondag 22 januari. Tijd geld. Dat weet ik ergens ook wel, en dat er hard wordt gereden op de Boodtlaan, dat weet ook iedereen. Maar als dit betekent dat je als je een kat doodrijdt, je gewoon doorrijdt, dan slaat dat volgens mij echt alles. Natuurlijk kan iedereen per onge luk een kat doodrijden, hoe hard of hoe langzaam je op dat moment ook rijdt. Maar ik wil de taxichauf feur in het groene taxibusje laten weten dat ik erg geschrokken ben van deze gang van zaken. (De jon gens in de taxi hebben de klap meegekregen, dus de chauffeur moet het helemaal gezien/gevoeld hebben.) Niet alleen aan deze meneer, maar vooral ook aan alle andere mensen die dit stukje lezen, wil ik vragen, dat mocht u ooit zo'n beestje aanrijden, wees dan alsje blieft fatsoenlijk en niet zo harte loos door het dier op de straat te laten liggen, maar gewoon even op de stoep te leggen, zodat de betref fende familie het beestje kan vin den. Namens onze lieve ouwe Sjaakie, die bijna 22 jaar heeft mogen wor den, Linda Boersen, De Koog.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5