groeien' 'Voorrecht om op het mooie Texel op te Texelse Halve Marathon binnen zeven uur vol TEXELSE COURANT Sport Tevoko ontvangt rodelantaarndrager Veeger en Veeger beste klaverjassers Nog geen zeven uur na de ope ning van de inschrijving voor de Texelse Halve Marathon was de limiet van 1600 lopers al bereikt. Al een uur na het openen van de inschrijving hadden ruim 1250 deelnemers zich aangemeld. Simon Lap uit de Dennen was de eerste die zich in de nacht van dinsdag op woensdag inschreef voor de wedstrijd die op 30 sep tember gehouden wordt, de Duitse Sascha Kukulka om 6.40 uur de laatste van de 1600 beschikbare inschrijfplaatsen. Dit aantal wordt aangevuld met zo'n 50 lopers, vooral prominenten, waardoor het totaal aantal deelnemers neerkomt op 1650. Al voor middernacht werd de web site van het evenement druk bezocht, wat er toe leidde dat de deze zeer moeilijk bereikbaar was. Deze problemen waren om 00.20 verholpen. Toen hadden al meer dan vijfhonderd deelnemers zich ingeschreven. Mensen die te laat waren, kunnen zich via de website Taeke van Lingen boekte deze week een mooi succes in de B&B Van der Vis en Den Boer- competitie van schaakclub En Passant. Hij voerde zijn partij tegen Piet Bakelaar in beheerste stijl naar winst. Van Lingen is een typische aan- valsspeler, die de risico's niet schuwt. Tegen Piet Bakelaar kreeg hij na de opening met de witte stukken een stelling die om een aanval op h7 leek te vragen. Meest al bedenkt Van Lingen zich in zo'n situatie niet en zet hij onmiddellijk de aanval in. Deze keer echter voelde hij dat er nog geen directe beslissing in zat en besloot hij rus tig zijn positionele voordeel uit te bouwen. Zijn geduld werd beloond. Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelse Linda Vos- jan uit Amsterdam een week lang een weblog bij. Zij is filmer, schrij ver, radiomaker, debatleider, voi- ce-over en rondleider over IJburg. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Ook ik ben opgegroeid op Texel. In 'the middle of the knowwhere': het gebied van de Hoge Berg. Een van de mooiste stukjes Texel, denk ik. Een plek waar mijn eilandliefde gro te proporties kon aannemen, 's Avonds in je bed de geluiden van kieviten, scholeksters en hoestende schapen. Af en toe een auto die hard voorbij rijdt. Heerrrrrlijk rrrrus- tig- Wat een voorrecht om op het mooie Texel te groeien. Fietsen over het Henneboeweggetje - hobbel de bobbel - naar de Thijsseschool en later de middelbare school. Geluk kig wonen mijn ouders nog steeds op dezelfde plek en kan ik regelma tig met mijn gezin inchecken in hotel In de zoete sommelbes, zoals ik hun huis tegenwoordig noem - een verwijzing naar het boek Het geheim van de zoete sommelbes waar mijn vader aan meewerkte. De lucht in de Amsterdamse wijk IJburg, waar we vanaf het ont staan (nu ruim acht jaar) wonen, is toch veel minder fris, ook al zitten we hier ook op een eiland. Het leuke is dat op IJburg ook een eilandge voel en -liefde heerst. Er zijn onge veer evenveel inwoners als op Texel en de sfeer op straat heeft vaak nog wat dorps, ook al is het de grote stad. Het barst hier van de kinde ren. Het schijnt zelfs het jongste gebied van heel Europa te zijn. We wonen hier dan ook met veel ple zier. Zoveel plezier dat ik een boek over IJburg heb geschreven, kijk maar op www.opijburg.nu En zo ben ik dus met omzwervin gen van het ene eiland naar het andere eiland gegaan. En wie weet ga ik ooit wel weer eens terug naar de eerste eilandliefde in mijn leven. Want dat blijft stiekem trekken. Van eiland naar eiland naar eiland? Voorlopig eerst gewoon maar eens aanmelden voor de wachtlijst. Het aantal Texelaars dat zich heeft ligt vijftien procent hoger dan in 2011, waarbij het aantal deelne mers uit Den Burg het sterkst toe neemt. Ook komen er volgens de organisatie verrassend veel deel nemers uit de grotere steden als Amsterdam, Alkmaar, Amstelveen en Groningen. Ook dit jaar komen de lopers weer uit het hele land, Zeeland uitgezonderd. Verder doen er nog deelnemers mee uit Duitsland en België en komen er zelfs deelnemers uit Denemarken, Zwitserland en Ierland. De wedstrijd, die ook dit jaar weer traditioneel van start gaat vanaf de veerboot, wordt georganiseerd door Stichting Texel Atletiek, onder leiding van Dick van der Weide. Daarnaast wordt er samengewerkt met AV Texel, SV Noordkop Atle tiek, Sportservice Texel en Sport service Den Helder. Ruim 150 vrij willigers staan klaar staan om de zesde Texelse Halve Marathon in goede banen te leiden. Bakelaar belandde in een steeds mindere stelling en moest ten slot te groot materiaal inleveren. Nanning Kikkert troefde Daniël Schreve af. Jeugdspeler Schreve begint steeds beter te spelen, maar het lukte hem nog niet één van de senioren te verslaan. Kikkert speel de de opening gedecideerd en ontfutselde zijn jonge opponent al gauw een stuk. Thomas Richter moest tot het uiterste gaan om nestor Dirk Rijne- ker te verslaan. Pas na lange, zwa re strijd kreeg Richter vat op de stelling van de taaie Rijneker. Met zijn zege liep Richter een stukje in op koploper Jaap Dros, die tegen Mohamed Al Rawy een zetherha- ling niet kon vermijden. Deze partij eindigde dus in remise. bloggen voor de Texelse Courant. (Zaterdag) Het Diemerpark tussen IJburg en Diemen is een groot park dat aan gelegd is op een van de grootste gifbelten van Europa. Het gif is afgeschermd met damwanden en kunststof. Op de meter aarde die erop ligt, kan nooit een diepgewor telde boom staan. Ik woon vlakbij het Diemerpark, dat er eigenlijk meer uit ziet als een weide. Hoe ik geniet van onze grote groene gif belt. Ik stop met mijn betoog voor de uniciteit van IJburg en tegen het parkeren in het Diemerpark. De meeste van jullie kennen mij nau welijks en toch hebben jullie nu al in de gaten dat ik doordraaf en leeg loop op het onderwerp IJburg. Zou dat komen door mijn fijne jeugd op Texel? Mijn liefde voor het lokale? Think global and act local? Vanmid- De heren van Tevoko ontvangen zaterdag Ardea uit Heerhugowaard. Op papier zouden de Texelse vol leyballers een makkelijke middag moeten krijgen, want de tegen stander staat stijf onderaan, zon der zelfs maar één wedstrijd te hebben gewonnen. Onderschat ting lijkt de grootste valkuil voor Tevoko kunnen zijn. Als de Texe laars echter de hele wedstrijd geconcentreerd blijven spelen, moet het mogelijk zijn de volle vijf punten aan het totaal toe te voe gen. De wedstrijd begint om 15.30 uur. Omdat geen andere teams van Tevoko een thuiswedstrijd spelen, is de Burgemeester de Koninghal dit keer het strijdperk. Vier Texelaars schaatsen 200 km op Weissensee Vier Texelaars hebben dinsdag op de Weissensee in Oostenrijk de 200 kilometer lange alternatieve Elfstedentocht geschaatst én vol tooid. Nel Bruining en Piet Roden burg deden dat voor de tweede keer in vijf dagen. Het Texelse kwartet maakte deel uit van een fors deelnemersveld, dat uit 1250 schaatsers bestond. Toen zij om zeven uur 's ochtends vertrok ken, was het zwaar bewolkt en windstil, 's Middags begon het wat te waaien en moest er flink worden gewerkt. De organisatie had een baan van 12,5 kilometer uitgezet, die onder de brug door naar het zoge heten grote meer leidde. Om gevaar lijke toestanden te voorkomen, was onder de brug een constructie met grote vlonders gemaakt, waardoor dit deel van het parcours zonder problemen kon worden gepasseerd. Nel Bruining was een dik uur sneller dan vrijdag en finishte in 8.42 uur. Jet van Karsen en Piet Rodenburg reden samen. Mede door de vele dag was ik weer met de echt belangrijke dingen des levens bezig, want de bessenprofessor (mijn vader) en zijn vrouw (mijn moeder) waren hier omdat onze jongste dochter voor haar A afzwom. Ik was best zenuwachtig. En ze moest zelfs ook een stukje dat niet goed ging overdoen van de juf (bibber). We hadden taart en nog meer visite na afloop. (Zondag) Een van mijn tantes - van mijn moe ders kant - uit Utrecht werd 80 en dat vierden we vandaag met een grote surprise high tea in Zeist. Het was een feest waarbij we hebben gelachen en gehuild, want haar man (mijn oom dus) heeft kanker en zal het niet lang meer maken. Het was zelfs de vraag of het feest van van daag wel door zou gaan, zo slecht is mijn oom eraan toe. Hij heeft de laatste tijd opeens koortsen en Gerda en Freek Veeger hebben de veertiende ronde bij Klaverjasclub Den Burg gewonnen. Zij deden tevens goede zaken in het klas sement Fenny en Rob Caspers bleven lijstaanvoerders. Gerda en Freek Veeger spelen een wisselvallig seizoen en waren zelfs weggezakt uit de top tien. De start was deze week iets boven modaal, maar daarna werden twee scores van ruim boven de 2000 punten bij elkaar gespeeld. Een rustig slot was voldoende voor de rondewinst. De Veegers haalden 7668 punten en maakten een mooie sprong in het klassement, waarin ze van de elfde naar de vijfde plaats sprongen. Het herstel van Gerard en Theo Witte kreeg een mooi vervolg, hoe wel de behaalde 7219 punten niet voldoende waren voor de ronde winst. Na twee openingsspellen van rond de 2000 punten leken ze nog dicht bij een dagsucces, maar in de derde ronde moesten ze flink inleve ren. Het laatste spel was weer prima, maar het gat met de Veegers viel niet meer dichten. Toch namen de Wittes dankzij twee goede opvol gende scores duidelijk afstand van de kelder van het klassement. Zij staan nu dertiende en het verschil met de 'echte' middenmoot is gering. Fenny en Rob Caspers weten de stops die zij maakten, was het al donker toen ze in 10.23 uur over de eindstreep gingen. Ze waren in het gezelschap van de vierde Texelaar, Siebe van der Zee, die hen onder weg inhaalde en besloot bij hen te blijven, ook nadat hij de 200 kilome ter had voltooid en Van Karsen en Rodenburg nog een ronde moesten. Onder het motto 'samen uit, samen thuis' reed hij een extra ronde. Zijn tijd over 200 kilometer was 9.46 wordt dan opgenomen in het zie kenhuis. Iedere keer is het de vraag of hij er wel weer uitkomt. Maar hij wilde n'importe quoi dat dit feest voor zijn vrouw gehouden zou wor den. Het vreemde was dat het eigenlijk tegelijkertijd zijn afscheid was, ook al zei niemand dat met zoveel woorden. Hierdoor werd het feest een vreemde mengeling van lachen en huilen. Onze dochters van 6 en 9 zaten braaf op een hun stoel en smulden van hun sandwiches, scones en bonbons. Ook andere kinderen blaakten van levenslust, speelden piano en zongen nog een lied. Ver baasd zat ik alles aan te kijken en zei tegen een neef: 'Het gebeurt gewoon, op een dag ga je dood.' Hij antwoordde: 'Dat is inderdaad tot nog toe wel met iedereen zo gegaan ja, maar niet met mij. Ik ben een uitzondering.' 'Ja ik ook', viel ik hem meteen bij. Lachend sloegen we elkaar op de schouder en namen nog een slok van ons biertje. Proost! (Dinsdag) Tjonge jonge wat maak ik veel mee deze dagen, moet mijn BTW aan gifte doen, zit dus de hele dag bon nen en rekeningen te ordenen voor mijn bedrijf Linda Vosjan Mediapro- ducties. Ik ben namelijk zelfstandig filmer, schrijver, radiomaker, debat leider, voice over en rondleider over IJburg. Als jullie hier dus eens een kijkje willen komen nemen: call me! (Woensdag) De bekende cabaretier Najib Amhali weet zelf ook maar al te goed dat zijn naam aandacht gene reert. Daarom heeft hij zijn naam verbonden aan een goede doelen stichting: de Najib Amhali Founda tion, NAF (zie www.najibamhali- foundation.nl). Deze stichting regelt en financiert medische projecten voor arme kinderen in Marokko. In december lag de focus op zo'n 100 slechthorende kinderen. Een paar audiologen, een KNO-arts en werk nemers van Phonak (een bedrijf dat hoortoestellen maakt) gingen vrij willig twee dagen naar Tanger om de kinderen te onderzoeken. Sce narioschrijfster Nicolette Steggerda (onder meer van de serie Levens lied van de NCRV) en ik gingen ook hoge weekscores goed vast te hou den. Deze week veroverde dit top- duo de derde plaats met 6807 pun ten. Ze hadden hun hoge score te danken aan een sterke opening van ruim boven de 2000. De andere lagen allemaal rond de 1600. Al met al ruim voldoende om hun kopposi tie te handhaven. Theo Stoelinga en Frans Westenbrugge pakten met 6634 punten de vierde plaats. Dit debuterende duo steeg daardoor naar de negende plaats. John Vla ming en Eric Jan Geus werden vijfde met 6580 punten. Ondanks deze hoge klassering zagen ze het gat met de nummers één toch weer groter worden. Het gemiddelde was met 6269 pun ten precies even hoog als vorige week. Wel ging het marsenrecord van dit seizoen er aan. Er werden er 39 gespeeld. In het algemeen klassement sloegen Fenny en Rob Caspers een gaatje. Zij staan nu een kleine 1300 punten los van John Vlaming en Eric Jan Geus. Jan Zaal en Hans Westdorp staan derde, inmiddels al op een kleine 3000 punten achterstand. Ook in de strijd om de tweede peri ode gaan Fenny en Rob Caspers nu aan de leiding. Gerda en Freek Vee ger staan daarin tweede, Theo en Gerard Witte derde. Klaverjassen in de Witte Burcht Voor de vijfde maal wordt dinsdag 7 februari in de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg geklaver jast voor het goede doel. De avond begint om 20.00 uur. Er wordt gespeeld met vaste maat. Deelna me kost €3,50 per koppel. De avond wordt afgesloten met een loterij. De opbrengst daarvan is ook voor het goede doel. als vrijwilligers mee om een film te maken. Gisteravond hebben Nico lette en ik ons urendurend filmmate riaal eens goed door zitten kijken (in vaktermen heet dat spotten). Ik ben er nog vol van. Wat genoten we weer enorm van alle mensen die we gevolgd hebben! Zoals Mohamed en Aicha, broer en zus van vijf en zes jaar. Alletwee hoorproblemen. Afkomstig uit een arm gezin van negen kinderen waarvan er maar liefst vier doof of slechthorend zijn. Waarschijnlijk kan Aicha wel met een hoortoestel geholpen worden en Mohamed niet. Heel erg wrang. We hebben er geen woorden voor. Maar voor onze film is het eerlijk gezegd goed. Dit verhaal raakt je extra. Je hart breekt als je het jon getje beteuterd ziet kijken dat hij geen afdruk mag maken voor een hoortoestel, omdat zijn gehoorres- ten gewoon te slecht zijn. Hij zal altijd in zijn stilte blijven. Arm en doof in Marokko. Wat voor kansen heb je dan? (Donderdag) Van Lamsoor tot Oorlam. Wat een fantastisch bedrijf is dat! En nu ook nog genomineerd voor de Texelse Ondernemersprijs 2012 van de Stichting Duurzaam Texel. 14 maart is de uitreiking. Alleen die naam al: van lamsoor tot oorlam, culinaire projecten: straalt uit dat je ALLES dat eetbaar is een keer moet proberen: als je er geen bouillon van kunt trekken (oorlam), kun je het misschien wel in een stamppot verwerken (lamsoor). Leuk. Drijvende kracht Annette van Ruitenburg betoogt dat mensen met zorg omgaan met hun eten. Ze omarmt Texelse natuurlijke produc ten en probeert die op alle mogelijke manieren te promoten. Trou wens: afgelopen zomer kreeg ik een rondleiding door de moestuin van Annette en kreeg ik wat groenten mee naar huis. Er zaten ook zoge noemde vergeten groenten bij. Thuis op IJburg begon ik enthousi ast een of andere biet te schillen en lekker rauw op te eten (Annette had gezegd dat dat kon). Maar een half uur later kreeg ik me toch een buik pijn! Misschien woon ik te lang aan de overkant, dat mijn maag niet meer iedere Texelse knol ver draagt? VRIJDAG 3 FEBRUARI 2012 Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 7 februari: Veld A 19.00 Wessels-Albert Heijn Jumbo 19.45 Warmmop-Jumbo Cooky's 20.30 Pepermolen-Cocky's Warmmop 21.15 Kobeko-Vlinderw. Pepermolen 22.00 Randstad-Autocentrale Kobeko Veld B 19.00 PFB-Alektraon Rab 19.45 NIOZ 2-Bouwcenter Rab PFB 20.30 Mantje-Ecotiem NIOZ 2 21.15 Interieurbouw-Falcon Mantje 22.00 Imares-IBS Interieurbouw Veld C 19.00 Otto's Tweew.-Kapper De Waal 19.45 Kees de Waal-Timmer Kapper 20.30 Klif 23-De Rog Timmer 21.15 Moorman de Boer-SVC Klif 23 22.00 Bar Sportief-Kobeko 2 Moorman Wedstrijdleiding Jumbo Kees (tel. 310221) Uitslagen 31 januari: Jumbo-NIOZ 1 0-3; Vlinderwinkel-Texelse Autocentrale 3-0; De Pepermolen- Paal 28/De Krim 0-3; Warmmop-Randstad 0-3; Kobeko-Cocky's Kapsalon 1-2; Ecotiem- PFB 3-0; Alektraon Bliksemwerken-Wes- sels Ontwerpt! 0-3; Bouwcenter Rab- Rabobank 2-1Imares-lnterieurbouw Texel 0-3; Falcon-NIOZ 2 3-0; Slagerij Moorman en de Boer-Kapsalon Salique 3-0; Otto's Tweewielershop-Timmer's Bakkerij 0-3; De Krim-De Kapper 3-0; Otto's- Eetcafé De Rog 1-2; IBS/Oele/Schoo-Mantje 0-3. Buureton wint seniorenbiljart De senioren van De Buureton hebben vrijdag de jaarlijkse wed strijd tegen hun generatiegeno ten van biljartvereniging TOG gewonnen. Al na de eerste ronde in De Buur eton stond het 12-7, uiteindelijk werd het 22,5-14,5 voor de mannen van de thuisploeg, die daarmee revanche namen voor de nederlaag van vorig jaar. Bij de prijsuitreiking overhandigde voorzitter Spigt van TOG de wis selbokaal aan zijn collega Bonne van De Buureton. De overhandiging ging vergezeld door felicitaties en dat de graveerkosten (voor de beker) voor TOG waren. Beide voor zitters spraken de hoop uit dat de wedstrijd nog vele malen zal wor den gehouden. Het traditionele tref fen vond elf keer plaats en werd zeven keer gewonnen door De Buureton. Vierde wedstrijd Jaap de Graaf Naar verwachting twaalf aanspan ningen doen zondag in manege Akenburg nabij Den Burg mee aan de vierde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Er wordt gereden in twee groepen. De eerste begint om 10.15 uur met de dressuur en doet daarna een vaardigheidsproef. De tweede groep gaat om 13.00 uur van start en doet beide onderdelen in omgekeerde volgorde. Emmie Monster verdedigt haar koppositie in het klassement. Piet Beers staat met slechts een half (straf)punt achterstand op de twee de plaats. Publiek is welkom, de toegang vrij. Geknipt Kinderen van de openbare basis scholen in Amstelveen mochten niet naar de wedstrijd Ajax-AZ en dat leidde in het Amstelveens Weekblad tot een zure reactie bij een ouder, omdat er van Texel wel een school naar de wedstrijd mocht. Amstelwjjs verbiedt uitje naar Ajax-AZ AMSTELVEEN - Kinderen van diverse Amstelveense openbare basisscholen hadden zich er enorm op verheugd: een uitje naar de wedstrijd Ajax-AZ. Ou ders en leerkrachten waren al druk bezig met organiseren, tot dat Amstelwijs, als bestuurder van de openbare basisscholen liet weten dat het niet mocht. „Schandalig," oordeelt een ou der van Piet Heinschool. „Er komen zelfs bussen uit Texel, al kregen scholen in een straal van 10 kilometer rond Amsterdam voorrang. De kinderen zijn dan ook enorm teleurgesteld. Dit is toch ook vanuit educatief oog punt iets moois?" Beheerste stijl schaker Van Lingen Linda Vosjan: 'Misschien

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7