TEXELSE 9 COURANT Jan Wolkers' liefde voor Texel in boekvorm Bouwplan bungalows een 'duivels dilemma' Nieuwe Lionsveiling in Hotel De Pelikaan 'Koude' taken brandweer worden samengevoegd in VRIJDAG 3 FEBRUARI 2012 De Tarzan van de schapen: Jan Wolkers Texel is de naam van toren te hebben gehuurd, kwam hij in 1980 met zijn vrouw Karina op een boek dat is geschreven door Texel wonen. Wolkers schreef er Onno Blom en dat zaterdag 10 romans, gedichten en essays en maart verschijnt. Het vertelt de geschiedenis 'van een man en zijn eiland'. Wolkersbiograaf en schrijver Onno Blom heeft voor dit boek gebruik gemaakt van de enorme hoeveel heid nieuw en ongepubliceerd (beeld)materiaal die hij vond in het persoonlijk archief van Wolkers. Als jongen droomde Wolkers al van het eiland Texel, van de planten, de dieren en de zee. In de jaren zestig kwam hij er voor het eerst. Na jaar lijks in de lente en de herfst een aantal weken een klein, bakstenen huisje in de schaduw van de vuur- maakte er beelden en schilderijen. Hij bleef op het eiland tot zijn laat ste dag. De Tarzan van de schapen is een ode aan Texel, waar Wolkers' liefde voor de natuur tot volle bloei kwam. Het boek is een publicatie van uit geverij Het Tillenbeest, telt 160 pagina's full colour, is rijk geïllu streerd en zal in de boekhandel en bij VW Texel verkrijgbaar zijn voor €17,50. Het eerste exemplaar wordt tijdens een feestelijke pre sentatie door Onno Blom aange boden aan Maarten van Rossem, historicus en vriend van Jan Wol kers. Dat gebeurt zaterdag 10 maart om 15.00 uur in kerkgebouw De Burght aan de Binnenburg in Den Burg. 'We gaan van kakkebed naar pissebed.' Aldus vergleek Nils Lely (PvdA) de keus tussen twee grote logeergebouwen bij Imme- tjeshoeve of de bouw van zes vakantiebungalows aan het Ger- ritslanderdijkje. Pijnpunt is dat daarvoor agrarische grond wordt ingeleverd. Ondernemers Adri Mantje en Peter Hin hebben de gemeente aardig in de tang. Ze hebben een vergun ning om bij Immetjeshoeve twee flinke logeergebouwen neer te zet ten, een plan dat veel verzet heeft opgeleverd. Met dat als wissel geld dienden ze een plan in voor zes bungalows op de hoek Ger- ritslanderdijkje-Grensweg. Een 'duivels dilemma' voor de raad. De ruil biedt enerzijds grote land schappelijke voordelen. Immetjes hoeve krijgt een woonbestem ming, dus er komen geen logeergebouwen. Bovendien ligt de nieuwe locatie in het zoekge- bied voor recreatieve bouw. Er is wel een probleem: de grond heeft een agrarische bestemming en het inleveren van agrarisch land ligt gevoelig, zeker na 'Waalen burg'. Aad van Gils (TB) voorzag dat als de gemeente meewerkt, een ander straks niet mag worden gewei gerd. Hij kreeg op voorhand de WD mee met zijn eis dat er com- pensatiegrond moet komen. Die ligt volgens hem bij Immetjeshoe ve zelf, maar de vier hectare bij de stolp is volgens wethouder Kooi man al agrarisch. Het zou dus om het erf zelf gaan en niet duidelijk is hoeveel grond dit betreft. Maar volgens wethouder Hercules staat nergens dat de gemeente agrari sche grond geen andere bestem- DEK en Popkoor geven concert in De Waldhoorn Muziekvereniging DEK heeft voor de jaarlijkse winteruitvoe- ring de samenwerking gezocht met Popkoor Texel. Het geza menlijke optreden vindt zaterdag 18 februari plaats in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. te klein werd gevonden voor zo'n massale uitvoering, werd de afge lopen jaren steevast uitgeweken naar de Burgemeester de Koning hal. Het thema van het concert is 'muziek van de wereld'. Op het programma staan stukken uit ver schillende windstreken, zoals Ierse volksmuziek, Jiddische klezmer en een Chinese mars, waarbij onder meer een gong wordt gebruikt. Indian Fire is een beeldend stuk over de onderdrukking van de Indi anen in Amerika ook wordt een Oostenrijks stuk ten gehore gebracht. Daarnaast passeren diverse evergreens uit de populaire muziek de revue, waaronder Crazy little thing called love van Queen en A brand new day uit de musical The Wiz. Naast hef fanfareorkest, geleid door dirigent Michiel Drijver, treden ook de majorettes van DEK op. Zij staan onder leiding van Baukje Drijver en Debby Kieft. Dirigent van Popkoor Texel is Mathieu Vulto, die van 2002 tot 2005 DEK leidde. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten €5,- en zijn ver krijgbaar bij Spar Goënga in Den Hoorn en boekhandel Nauta Boek in Den Burg. Extra werk voor Liander Een niet bij name genoemde aannemer heeft netbeheerder Liander flink wat extra werk bezorgd. Bij het aansluiten van 'een aantal gasmeters' op Texel had hij niet de standaardproce dure gevolgd. Omdat Liander hoge kwaliteitseisen stelt, besloot het gasbedrijf daarop uit voorzorg alle door deze aanne mer verrichte werkzaamheden te controleren. Het gaat om ongeveer 1000 aansluitingen. Het betreft volgens Liander niet de werking van de zogenoemde slim me meter zelf, maar de wijze van bevestiging. Volgens de netbeheer der is 'er geen aanleiding te den ken dat er sprake is van een onvei lige situatie'. Om de zaak snel op te lossen, gin- Fancy fair op Daalderschool De Jacob Daalderschool in Ooste rend houdt vrijdag 17 februari van 17.30 tot 20.30 uur een kunstzin nige fancy fair. Er zijn tal van crea tieve activiteiten, er is een kunst restaurant met allerlei gerechten en het rad van fortuin draait, ledereen is welkom. gen monteurs deze week bij de klanten langs die de afgelopen maanden een nieuwe meter heb ben ontvangen om te controleren of deze juist is geplaatst. Als dit niet het geval was, werd de meter ter plekke juist bevestigd. Klanten die niet thuis waren, kre gen 's avonds opnieuw bezoek of geprobeerd werd schriftelijk een afspraak te maken. Afspraken met klanten die een nieuwe meter zou den krijgen, worden verzet. Rookontwikkeling in vakantiewoning De brandweer moest woensdag avond uitrukken nadat een mel ding was binnengekomen van een binnenbrand aan de Califor- niëweg nabij De Koog. Het bleek mee te vallen. Achter de open haard van een woning op vakantiepark Vredelust kwam rook uit de muur. Brandweerlieden trok ken de haard en enkele brandwe rende platen los om er goed bij te kunnen, waarna het euvel snel kon worden verholpen. Voor de bewoners werd een ande re woning geregeld. Eén van hen voelde zich niet helemaal lekker, reden om de ambulance te laten komen. Ziekenhuisopname bleek niet nodig. ming mag geven. Het staat vol gens hem niet in de nota van Uitgangspunten van het nieuwe plan Buitengebied en in het raad- sprogramma staat slechts dat het 'niet wenselijk' is. 'Het is dus niet zo dat u buiten uw eigen regels treedt', adviseerde hij de raad. De kwestie was voor Rikus Kieft (GL) aanleiding de vraag te stellen dat als toeristisch gebruik van grond meer waarde oplevert dan agra risch gebruik en de landschappe lijke effecten voordelig of niet nadelig zijn, of het dan nog wel terecht is om zo strak aan het landbouwareaal vast te houden. Hij drong er bij het college op aan hierover met de landbouw in gesprek te gaan. Cees Hoogerheide (D66) wilde over Immetjeshoeve de zekerheid dat de toeristische bedden daar daadwerkelijk verdwijnen en dat het pand geen tweede 'Panorama' (waar slaapplaatsen achter ble ven) wordt. Die toezegging deed Kooiman. Tijdens de eerstvolgend raadsvergadering valt een besluit. Lions Club Texel houdt zaterdag 17 maart 2012 een nieuwe Lions veiling in Hotel De Pelikaan nabij De Koog. Er worden kunst, antiek, curiosa en aandelen geveild. De netto-opbrengst is voor het goede doel. Het is de eerste keer dat de Lions veiling in Hotel De Pelikaan wordt gehouden. De Lions verwachten daar een sfeervolle en aantrekke lijke veiling te houden. De afgelo pen twee jaar zat de veiling in de Burgemeester De Koninghal. Daar voor, toen de Lionsveiling nog een boedel- en materialenveiling was, was Oudeschild jarenlang de standplaats. Kunst, antiek, curiosa en aandelen zijn de hoofdthema's. Voor de kunst werken de Lions samen met kunstenaarsvereniging Zout Texel. De leden daarvan zijn uitgenodigd werken in te brengen die een rela tie met Texel hebben. Ook anderen kunnen kavels aanmelden. Dat is mogelijk via www.lionstexel.nl of Cees Boersen aan Commandeur singel 18 in Oudeschild. De Lions zijn onder meer geïnteresseerd in bijzondere curiosa die nergens anders te krijgen zijn. Naast de veiling wordt dit jaar op zaterdag 17 maart het Atelier geïn troduceerd. Dat wordt een plek waar werken verkocht gaan wor den wanneer er méér dan 150 kavels voor de veiling worden aan geboden. Op de veiling zelf wor den net als de voorgaande jaren maximaal 150 kavels geveild, zodat de veilingmeesters de tijd hebben om alle kavels goed onder de aan dacht te brengen. De keuze of kavels naar de veiling of het Atelier gaan, maken de Lions op basis van variëteit om een gevarieerde en aantrekkelijk veiling te realiseren. De werken die naar het Atelier gaan, worden daar verkocht tegen een door de inbrenger aangeven prijs met een provisie voor de koper. De veiling gaat gepaard met een expositie van de te veilen wer ken, er is aandacht voor Zout en er is eten en drinken verkrijgbaar. Dat wordt ter plekke door de Pelikaan bereid. Op de menukaart komen volgens de Lions verrassende gerechten. De netto-opbrengst wordt traditie getrouw aan derden geschonken. De Lions hanteren al jaren de for mule dat een derde naar het Tes- selhuus gaat, een derde naar orga nisaties op het eiland en een derde naar (Texelse) projecten in de Der de Wereld. Op www.lionstexel.nl kan bekeken worden waar de opbrengsten de afgelopen jaren aan zijn besteed. Hier is ook infor matie over de nieuwe veiling te vinden. Organisaties die in 2012 voor een donatie in aanmerking willen komen, kunnen contact opnemen met Maarten Jeroen den Boer, voorzitter van de Fondsver- delingscommissie van de Lions. E-mail: maartenjeroendenboer@bb accountants.nl. Eerste digitale vergunning De gemeente heeft, ondertekend en wel, de eerste compleet digi tale omgevingsvergunning afge geven. Deze afhandeling gaat sneller, efficiënter en goedko per. Sinds 1 oktober 2010 konden aan vragen al digitaal worden inge diend, maar het antwoord en de uiteindelijke vergunning kreeg de aanvrager nog op papier. Vanaf 1 januari kan alle contact met de gemeente over omgevingsvergun ningen digitaal plaatsvinden. Als de aanvrager toestemming geeft, gaat er geen papieren correspon dentie meer de deur uit. Voor degene die de aanvraag heeft inge diend heeft dit het voordeel dat de communicatie sneller en directer is. Bovendien kan deze informatie makkelijk worden doorgemaild naar de aannemer. Indien gewenst kan men de vergunningen ook op papier krijgen. Ecomare In de krant van afgelopen dinsdag stond een aankondiging voor de open dag van Ecomare. Hierin stond dat deze gehouden wordt op 7 februari. Dit is niet correct, de open dag wordt morgen (zaterdag 4 februari) gehouden. Hij begint om 9.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Hersenstichting Vrijwilligers van de Hersenstichting gaan in de week van 5 tot en met 11 februari langs de deuren voor de jaarlijkse collecte. Meer infor matie kan worden ingewonnen via www.hersenstichting.nl. Zogenoemde koude taken van de brandweer op Texel en in Den Helder worden waarschijn lijk samengevoegd. Het betreft risicobeheersing, operationele voorbereiding en bedrijfsvoe- ringstaken. Voor het daadwer kelijke optreden is samenvoe gen geen optie. Het betreft een voorgenomen besluit, omdat de plannen nog door meerdere partijen goedge keurd moeten worden. Met de samenvoeging volgt het college de uitkomsten uit het onderzoek over het samenvoegen van de koude onderdelen van de brand weren van Texel en Den Helder door Adviesbureau Falck AVD. Hieruit blijkt dat het de kwaliteit van de brandweerzorg ten goede komt. Personeel van de brand weer op Texel wordt gedetacheerd bij het brandweercorps Den Hel der. Op 28 oktober 2011 heeft de stuurgroep samenwerking brand weerzorg Texel en Den Helder de rapportage besproken met beide burgemeesters, gemeentesecre tarissen, de regionaal comman dant en de beide gemeentelijke commandanten. Het eerste gebied waarop samen gewerkt wordt is Risicobeheer sing. Hieronder vallen onder meer zaken als Proactie ruimtelijke ordening, Transport, Industriële veiligheid en grootschalige eve nementen met ruimtelijke aspec ten. Onder de samenwerking bij Stichting Kerken en Minima Texel Striptekenaar Toon van Driel liet zich in het Algemeen Dagblad inspireren door de perikelen die zich de afgelopen weken rond de opvang van aangespoeld zeehon den afspeelden. tlfcfrW Operationele voorbereiding wor den verstaan: planvorming, oplei den en oefenen, onderhoud mate riaal en logistiek, Arbozaken en onderhoud van bluswatervoorzie ningen. De bedrijfsvoeringstaken omvatten werkzaamheden als personeel en organisatie, salaris administratie, management en managementondersteuning en informatisering en automatisering. Rampenbestrijding en integrale veiligheid zijn geen deel van de samenwerking. Deze worden op Texel ondergebracht bij de gemeentelijke. Hiervoor dient Texel nog een extra personeelslid aan te nemen. De kosten voor de vacature (€30.000,-) worden gedekt uit de personeelsbegro- ting. Pooltoernooi Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg houdt vanavond (vrijdag 3 februari) een pooltoernooi. Dat begint om 20.00 uur, deelname is gratis. Er wordt een afvaltoernooi gespeeld. De uit eindelijke winnaar krijgt een bon van Time Out. Bebouwingsvlak niet verplaatsen De eigenaars van Hotel Restau rant Rebecca in De Waal krijgen geen medewerking van de gemeente om het bebouwings vlak te verplaatsen. Het bebouwingsvlak ligt achter het hotel aan het Hogereind 39. De locatie waar naar de eigenaar het bouwvlak wil verplaatsen heeft momenteel een agrarische bestem ming. De gemeente wil dit niet wij zigen. De gemeente geeft de aan vragerwei de mogelijkheid te kijken naar opties binnen het bestaande bebouwingsvlak. Zangdienst in Maartenskerk In de Maartenskerk in Oosterend wordt zondagavond 5 februari een zangdienst gehouden. Bezoekers kunnen uit het liedboek voor de kerken liederen opgeven die ze zelf graag zingen. Medewerking verle nen organist Hans de Goede en op bugel Lo van de wulp Wulp en Lianne Brouwer. De dienst begint om 19.00 uur, na afloop is er koffie en koek in kerkelijk centrum De Parel. Uitbreiding huis mag doorgaan De uitbreiding van een woning aan de Molendwarsstraat in Den Burg mag definitief doorgaan. Het college heeft het bezwaar schrift van een buurvrouw onge grond verklaard. Eerder oordeel de de rechtbank al in haar nadeel. De vrouw is van mening dat er door de ramen in de zijgevel van de woning sprake is van privacy- verlies (inkijk in tuin en woning). Hierdoor zou de waarde van het huis afnemen. Ook zou de afstand tot de perceelgrens niet voldoende zijn en wordt er gehandeld in strijd met een recht van overpad. De bezwaarschriftencommissie heeft al deze bezwaren verworpen. Voor de uitbreiding, die plaatsvindt aan de achterzijde van de woning, is volgens de commissie terecht gebruik gemaakt van een vrijstel lingsregeling en is er geen reden die te weigeren. Verder is ook de afstand tot de perceelgrens in orde volgens de eisen van het Burgerlijk Wetboek. De discussie over het recht van overpad is buiten deze procedure gehouden, daar het een privaatrechtelijke kwestie is. Verbazing Je mond valt open van verbazing als je in de krant leest dat ze van de SWOT yogagym organiseren. Er zijn yogacentra genoeg op Texel? En dan nog terwijl er ook al een dans- en gymuur wordt gehouden. Geweldig! Maar yoga is niet zo onschuldig als wordt voorgesteld. Ex-boeddhist Martin Kamphuis, auteur van het boek Weg van Boeddha, schreef dat hij met lede ogen aanziet hoe yoga steeds populairder wordt. Volgens hem gaat het oppervlakkig gezien om gymnastiek, ademhalingstechnie ken en bepaalde lichaamshoudin gen, maar wordt uiteindelijk een hindoeïstisch doel nagestreefd: vereniging met de godheid Brah man. Yoga heeft een spiritueel doel. Ook door de meest simpele oefeningen, zoals zwangerschapsyoga, wordt je geest beïnvloed. Bepaalde lichaamshoudingen zijn volgens Martin Kamphuis in wezen aanbid ding van hindoeïstische goden. Daarom kun je yoga niet met chris ten-zijn combineren, want het eer ste gebod - geen andere goden naast God eren - wordt overtre den. Yoga lokt je weg van God. De gemeente Texel stimuleert de bewoners van verzorgingshuis De Gollards, waar ook al bejaarden- gym is, mee te doen met ontspan nende gym, maar als je goed leest, zie je dat het om yoga gaat. Waar om jaagt de gemeente Texel de mensen de duisternis in? Als gemeente hoor je toch neutraal te zijn? Elk mens is al gevangen in de duisternis van de zonden, maar kan vrij kiezen om in het licht van de Here Jezus te komen. Na yoga, reiki enzovoorts is dit heel moeilijk. Ga naar Jezus met al je problemen en je zult zien dat er redding is. Alleen Jezus kan ons verlossen uit de duisternis. Lees in de Bijbel Colossenzen 2:8. Paula Brouwer en anderen, Den Burg. SWOT zoekt rijders voor Tafeltje Dekje De Warme Maaltijdvoorziening Texel, in de volksmond beter bekend als Tafeltje Dekje, is op zoek naar een vrijwilliger die vijf dagen per week, eenmaal per maand, maaltijden wil rondbrengen in Oudeschild. De chauffeur krijgt een vergoeding van €0,32 per kilo meter. De Warme Maaltijdvoorziening is één van de activiteiten van de Stichting Welzijn Ouderen Texel en opgezet om mensen langer zelf standig te kunnen laten wonen. Deze voorziening steunt bijna vol ledig op vrijwilligers. Belangstellenden kunnen zich mel den in de Buureton, Beatrixlaan 43 in Den Burg. De stichting is ook bereikbaar via tel. 312696 en email swot@texel.com.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9