JiülMIMM TEXELSE 5 COURANT 'Kinderopvang wil ik later doen' Strandexploitant verwijt Poster dubbele moraal 'Risico overname haven NIOZ goed afgedekt' Demonstreren hoe een baby moet worden gewassen, spijkers slaan in een blok hout, vele maquettes, styling en flessen omgooien. Tweedeklassers van het VMBO van de OSG maakten werk van de projectweek die ze vorige week hadden. Alle 72 tweedeklassers bezochten een aantal Texelse bedrijven om in de praktijk met beroepen kennis te maken. Vrijdagochtend sloten ze de week af met een beroepenmarkt op de begane grond van de OSG om te laten zien wat ze hadden opge stoken. Dat leidde tot een aantal goed gevulde stands dat een divers beeld gaf. Iris Witvliet liet zien hoe een baby moet worden gewassen. Zij had meegelopen bij kinderopvang Olmenhoeve en dat was haar goed bevallen. 'Ik heb meegeholpen, met Concert Jug Bros voor CD en DVD De Texelse band Jug Bros geeft zaterdag een concert in Question Plaza in Den Burg. Het materiaal daarvan wordt gebruikt voor een live CD annex DVD, die tegen het einde van het jaar moet verschij nen. Het optreden bestaat uit zestien a zeventien nummers, die achter elkaar worden gespeeld. Na een pauze worden dezelfde nummers nogmaals ten gehore gebracht. Het beste materiaal wordt gebruikt voor de CD en DVD, die zo'n tachtig minuten muziek zullen bevatten. The Jug Bros werd achttien jaar geleden opgericht door Ewout Adri aans, kende in de loop der jaren diverse bezettingen en nam in die tijd zes CD's op. Sinds een half jaar is de band een zestal, dat verder bestaat uit Hannes van Angeren, Rikus Kloosterhuis, Michel Blaauboer, René Pop en Zoe Ste- fansson. Het repertoire bestaat uit een mix van blues, country en ste vige rock 'n' roll. De band hoopt zaterdag op veel belangstelling. Toeschouwers mogen vanaf 21.00 uur gratis naar binnen. Duurzame energie logiesverstrekkers Stichting Waddengroep wil het gebruik van duurzame engergie voor de kleine logiesverstrek kers makkelijker maken. Het gaat hierbij met name om zonne- energie. Op 10 februari om 20.00 is een informatiebijeenkomst in Ecomare. Stichting Waddengroep, bekend van het keurmerk Waddengoud, richt zich hierbij vooral op bed breakfasts, vakantiewoningen en - appartementen, boerencampings en kleine vakantieparken. Kleine Logiesverstrekkers die deelnemen aan het project krijgen deskundig advies op gebied van duurzame energie en ze krijgen informatie over welke installatie het beste bij hun bedrijf past qua praktische en financiële haalbaarheid. Tijdens het project werkt de Waddengroep samen met Zo Texels, Vereniging Kleine Logiesverstrekkers, Texel Energie, Duurzaam Texel en NBC Eelman en Partners. Het samenwerkingsverband onder zoekt of er voor deelnemers ook een subsidie mogelijk is, wat een extra impuls zou kunnen beteke nen voor bedrijven om deel te nemen. Spookfacturen Gemeentegids Op Texel circuleren wederom spookfacturen. Ditmaal betreft het een spookfactuur van de Gemeentegids-2012. Het bedrijf dat de factuur ontving, kreeg een rekening van €220,15. Een medewerker belde om ophel dering naar het telefoonnummer dat op de factuur stond, maar kreeg alleen een warrig antwoord. Bij de gemeente weten ze niets van de facturen die worden verstuurd door Regioburo Schut uit Franeker. Het bedrag dat betaald zou moe ten worden, was volgens de fac tuur afkomstig voor een vermelding in de Gemeentegids-2012. de kinderen geverfd, ze te drinken gegeven en ook met de kinderen gespeeld. Dat was erg leuk en dit is iets dat ik later ook wel wil doen.' Marijn Langeveld vertelde te heb ben meegelopen bij Garage Dros waar hij schokbrekers mocht ver wisselen. Rowan Brokken toonde trots hoe hij bij steenhouwer Pieter van der Woude zijn eigen naam in een stuk steen mocht graveren. 'Dat was ook erg leuk.' Jolijn Schiphorst, Mandy Smidt, Eva van Maanen en Suzanne Kuip waren tijdens de beroepenmarkt bezig het haar van Debby Kuiter met een krultang te restylen. De dames hadden voor hun stage Kap salon Corine bezocht waar ze een rondleiding kregen. Viergeline den Teuling bezocht onder meer De Lin deboom waar ze meehielp in de bediening. Voor de leerlingen was het niet alleen kennismaken met beroepen in de praktijk, maar ze konden ook meteen aan den lijve ervaren of een beroep hen wel of niet aansprak. IJsbrand Kikkert koos voor een sta ge op de boerderij van Kees Kikkert en dat was niet zomaar. 'Ik word later boer of ik begin een loonbe drijf', klonk het zonder twijfel op de vraag wat hij later wil gaan doen. IJsbrand liep eveneens mee bij het hoogheemraadschap en dat leerde hem dat ze daar meer doen dan hij aanvankelijk had verwacht. Leerlingen uit de brugklas bezoch ten vrijdagochtend voorzien van vragenlijsten de beroepenmarkt om alvast een beeld van de project- week te krijgen. 'Volgend jaar zijn zij aan de beurt', aldus begeleider Ben Krause. Door de hevige sneeuwval vrijdagmorgen raakte menig chauffeur het zicht kwijt op de weg of in de slip. Er werden obstakels geraakt en op meerdere plekken belandden auto's in de sloot. Spitsuur voor de takelwagens, onder meer van autoschadebedrijf Schoenmaker. Nadat de pekel z'n werk had gedaan, keerde de rust weer. 'Een paar discussies geleden zei Poster nog: Gelijke monniken, gelijke kappen. Maar als het over de strandpaviljoens gaat, geldt dat ineens niet meer.' Aldus rea geerde René Jager van de Ver eniging van Strandexploitanten op het initiatief van Texel 2010 om tweede verdiepingen voor strandpaviljoens te verbieden. Jager wees er woensdagavond tij dens de raadscommissie op dat meerdere paviljoens op Texel uit drie en in één geval zelfs uit vier verdiepingen bestaan, zoals de gebouwen aan de Badweg. 'Terwijl andere paviljoens wat betreft Pos ter nu ineens nog maar één verdie ping mogen.' De Jager vond die ongelijkheid in tegenspraak met het pleidooi van Poster kort daar voor om de uitbreiding van cam- Als de gemeente de NlOZ-haven van het Rijk heeft overgenomen en beheer en exploitatie tegen vallers opleveren, dan komen die voor rekening van het NIOZ en Ontwikkelingsbedrijf Noord- Holland Noord. Zij vormen samen een 'entiteit' aan wie de gemeente de haven in erfpacht uitgeeft voor een termijn van 50 jaar. Enkele gebouwen bij de haven die door het NIOZ zijn neergezet, neemt de gemeente ook over van het rijk. Plan is om deze opstallen direct door te ver kopen aan de entiteit of het NIOZ. B en w stellen dat de gemeente ook hierbij geen risico loopt, omdat NIOZ bereid is het aan koopbedrag in z'n geheel te ver goeden. 'Als wij eigenaar van de opstallen blijven, lopen wij wel risico.' Het NIOZ huurt de haven nu van het RVOB (Rijks Vastgoed en Ontwikkelingsbedrijf), dat elk moment huurverhogingen kan aanbieden en de overeenkomst zelfs elk jaar kan opzeggen. In de nieuwe situatie verwerft het NIOZ een langdurige zakelijk recht en maakt minder kosten. Volgens wethouder Hercules is de overname van de haven 'een soort' garantie dat het NIOZ op Texel blijft. Rikus Kieft (GL) zag de voordelen. 'Het draagt bij aan de Schaatswedstrijd in Oudeschild Onder de naam Skil Open houdt IJsclub Oudeschild woensdag schaatswedstrijden voor alle kin deren van het Texelse basisonder wijs. De jongste leerlingen (uit de groepen 1 tot en met 4) rijden een recht stuk, de oudere (groepen 5 tot en met 8) een circa 200 meter lang rondje. De organisatie han teert het systeem van de afvalra ces. Wie verliest, is klaar. Wie wint, gaat door naar de volgende ronde. Inschrijven kan tot 13.45 uur in de keet. Het eerste startschot klinkt om 14.00 uur. Wie met de auto komt, wordt drin gend verzocht deze op de parkeer plaats bij de Spar neer te zetten en niet op het pad naar de ijsbaan. kenniseconomie die we willen ont wikkelen. De risico's zijn goed afgedekt.' Nils Lely (PvdA): 'Dit is een kans voor Texel om banen aan te trekken.' Nico Waerts (TX 2010) had vragen over het kostenplaatje en onderstreepte het belang van een 'second opinion'. Jur Schui- ringa (WD) vroeg zich af of de kosten van een nieuwe ontslui- tingsweg in de berekeningen zijn meegenomen. Het NIOZ wil name lijk geen zwaar verkeer langs de deur. Maar volgens Hercules is zo'n weg nog niet aan de orde. B en w vragen de raad tijdens de eerstvolgende raadsvergadering een besluit te nemen over de intentieverklaring, die de overna me mogelijk moet maken. Voorlichting voor agrariërs De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting verzorgt woensdag 8 febru ari in Stayokay in Den Burg een bijeenkomst met twee sprekers. Voor de pauze vertelt Cristian van Dinther van opleidingsbedrijf VCF over de huidige regelgeving omtrent veetransport. Daarna praat René van der Brom van de Gezond heidsdienst voor Dieren zijn gehoor bij over de ontwikkeling rond Sch- mallenberg, het nieuwe virus dat voor vergroeiingen en misgeboor tes zorgt bij schapen, geiten en runderen. Naast de leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting zijn ook betrokkenen bij de gezondheidsdienst welkom. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Veldtoertocht fietsers afgelast De veldtoertocht die mountainbi- kers afgelopen zondag over Texel zouden maken, is niet doorgegaan. De organisatie laat weten dat het uitzetten van een route wegens de harde, bevroren en besneeuwde ondergrond vrijwel onmogelijk was. Daarnaast was de kans op onge lukken en valpartijen te groot, reden om de tocht af te blazen. ping De Bremakker gelijktijdig en - waardig te behandelen met de aanvraag van Mantje en Hin voor bungalows. Jager: 'Tot dusver is de strandex ploitant vrij om bij de maximale hoogte van zes meter de ruimte te gebruiken die hij nodig heeft. Dat is al vijftig jaar zo en dat is ook de strekking van het raadsbesluit.' Dat besluit nam de raad eind vorig jaar, toen naar aanleiding van een ver geefs initiatief van TX 2010, D66 en de PvdA om de tweede laag te verbieden. Nadat D66 afhaakte en de PvdA alleen commercieel gebruik op de verdieping wilde verbieden, stond de partij van Pos ter alleen, zoals woensdagavond weer bleek. Ook het voorstel van de PvdA om geen commerciële activiteiten toe te staan op de tweede laag, was vruchteloos. Een paar leerlingen lieten vrijdag tijdens de beroepenmarkt op de OSG zien hoe een baby in bad moet worden gedaan. De leerlingen uit de tweede klassen van het VMBO waren bij verschillende Texelse bedrijven op stage geweest en hadden daarover presentaties gemaakt. (Foto Jemen ven Helium) Voorzien van vragenlijsten lopen brugklasleerlingen langs de stands van de tweedeklassers van het VMBO om te zien wat hun ervaringen tijdens de stages bij diverse bedrijven op het eiland waren. Een 52-jarige man uit Nijkerk kwam zaterdagmiddag door de gladheid lelijk ten val op de Bernhardlaan in Den Burg. Hij moest met een ver moedelijke beenbreuk met de ambulance worden afgevoerd. Ondanks de gladde wegen was de brandweer vrijdagavond snel ter plaatse om een schoorsteenbrandje aan de Herenstraat in Den Hoorn te bestrijden. Er bleek sprake van een stevige rookontwikkeling, maar blussen was niet nodig. Een controle met behulp van de ladderwagen leerde dat de schoorsteen schoon was. Volgens de bewoners is het euvel mogelijk te wijten aan een constructiefout. Een tijd geleden is een nieuwe pijp door de oude getrokken. Niet uitgesloten wordt dat daar ietS fOUt iS gegaan. /Foto Memel WinterfTexelphoto) DINSDAG 7 FEBRUARI 2012 Yoga Beste Paula, Doorgaans kunnen we moeiteloos accepteren dat anderen een ande re geloofsbeleving hebben dan wij. Maar er zijn grenzen aan die accep tatie. Het is niet aan u om uit te maken op welke manier spirituali teit mag worden beleefd. Als yoga meer harmonie kan brengen tus sen lichaam en geest, kan daar, uit welke leer dan ook, niets tegen zijn. Dat zal van waarde zijn in het hindoeïsme, maar daarbuiten kan het evengoed van waarde zijn. Uw ervaringen lijken uitsluitend uit boekjes te komen; u doet alsof u uitmaakt wat goed is. U geeft er geen blijk van hierin ook enige kennis van de beleving te hebben. 'Yoga lokt je weg van God' doet geen recht aan de waar de van yoga en ook niet aan de kracht van God. U zou juist blij moeten zijn als yoga kan bijdragen om mensen te laten functioneren naar hoe Hij mensen heeft bedoeld. Met beheersing van hun functies. Of heeft u soms een heel andere God voor ogen dan wij? Joke en Jaap Vlaming, Den Burg. Yoga (2) Ik heb respect voor het diepe geloof van Paula Brouwer en hecht waarde aan de goede werken die daar uit voort komen. Haar inzet voor het verspreiden van het Woord getuigt van een grote geloofskracht, waar grote veran deringen ten goede mee verwe zenlijkt kunnen worden. Maar die zelfde geloofskracht kan tot een kwetsend wapen worden, wan neer die ingezet wordt voor het verkondigen van het eigen gelijk met uitsluiting van andere overtui gingen. Paula gaat voorbij aan de wijsheid en vredelievendheid die de kern uitmaken van de Oosterse religies. Voor mij inspireert het leven vanuit het Evangelie van Christus tot het zoeken van ver binding en interreligieuze dialoog. Dit is de enige manier om vrede een stapje dichterbij te brengen. Paula's opvattingen over andere religies zijn gebaseerd op angst. Ik kan daarbij slechts Einstein cite ren die zei: 'Wie angst heeft, kent God niet'. Arien van Erkelens, Den Hoorn. Botsing tussen Hin en Hercules Raadslid Annie Hin en wethou der Eric Hercules kwamen don derdag stevig met elkaar in botsing over de €50.000,- die het college bijdraagt aan Sail Den Helder in 2013. Hin verwoordde tijdens de com missievergadering namens Texel 2010 de kritiek op de uitgave en vertaalde het als 'tienduizend euro per collegelid voor een rond vaart'. Dat viel verkeerd bij Her cules die het van laag allooi vond dat er gesuggereerd werd dat het college zou profiteren van de uit gave. Hij eiste excuses van Hin en vond dat ook de andere commissiele den van zich moesten laten horen. 'Als wethouders zijn we te gast bij de commissievergaderingen, maar als zulke opmerkingen wor den toegestaan, wil ik hier niet meer te gast zijn.' Ook burge meester Francine Giskes vond het beneden peil dat gesugge reerd werd dat de uitgave voor een speeltje van het college zou zijn. Hin vond de reactie van Hercules overtrokken, maar nam de opmer king over de tienduizend euro terug. Volgens haar was die cynisch bedoeld geweest. Nadat Joop Groeskamp (TB) ook had gezegd dat de bewoording niet passend was, kwam Hercules tussenbeide en vroeg de voorzit ter het erbij te laten. De opmer king was voor hem vergeten en vergeven.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5