De Hof week lang domein biljarters TEXELSE 7 COURANT Vijf punten voor heren Tevoko Voetbaluitslagen Bik en De Vries periodekampioen Wandelaars door besneeuwde Bollekamer ntüMiin De Texelse biljartkampioenschap pen gaan zaterdag 11 februari van start in dorpshuis De Hof in De Koog. De organisatie telt in totaal 196 inschrijvingen van 112 Texe laars. Dat is gelijk aan voorgaande jaren, al ziet de organisatie een daling bij de 55-plussers. Die categorie telt dit jaar slechts 22 personen. Volgens de organisatie is de afname vermoede lijk te wijten aan de extra spanning die het kampioenschap met zich meebrengt. Het bandstoten telt 43 deelnemers, aan het libre doen 74 Texelaars mee en voor het drieban den hebben 57 personen zich inge schreven. Diverse mensen doen aan meerdere klassen mee. Het biljarten begint zaterdag met wedstrijden bandstoten en de voorronden voor de Jan Zoeteliefbokaal (bandstoten). De finale voor die bokaal wordt zon dag 19 februari gespeeld. Van maan dag tot en met vrijdag worden de wedstrijden in het libre gespeeld. Op Dacht het damesteam van vol leybalvereniging Tevoko vooraf nog kansen te hebben tegen hekkensluiter Abcoude, het team kwam van een koude ker mis thuis. Abcoude pakte alle sets en won met 4-0. Tevoko begon goed, met lastige services, waardoor Abcoude niet aan aanvallen toe kwam. Daar naast scoorde Monique Leijstra diverse punten met haar blokke ring en Tevoko pakte een voor sprong van drie punten. Toch werd niet sterk gespeeld, want net als in voorgaande wedstrijden werden veel fouten gemaakt. Bij een stand van 18-10 overdonderde Abcoude Tevoko door drie punten op rij te scoren. Tevoko wist daarna nog wel enkele punten te pakken, maar moest de set met 26-24 aan de tegenstander laten. In de tweede set bleef het spel van Tevoko onder de maat. Abcoude serveerde las tig, waardoor de pass niet bij spel verdeler Connie Joling aankwam. Dit leidde tot overzichtelijk aanval- spel, waardoor Abcoude de harde aanvalsballen van Marianne Boe- kei en Ivet Former eenvoudig kon blokkeren of verdedigen. Abcoude won de set met 25-18. Na dit ver lies was Tevoko er van doordron gen dat er beter en feller gespeeld moest worden. In de derde set startte Joannie Schaapman in de basis, wat resulteerde tot wat rust binnen het team. De pass kwam beter aan en er werd weer gevari eerd aangevallen. De kleine voor- dinsdag- en woensdagmiddag zijn de libre-wedstrijden voor de 55- plussers. Vrijdagavond 17 februari begint het bandstoten wat doorloopt tot zaterdagavond. Zaterdagmiddag 18 februari zijn eveneens de finales van het libre, gevolgd door de voor rondes voor de Cor Hoogenboom- bokaal (libre). Zondag 19 februari is de dag van de finales. Die dag wordt gespeeld om de Jan Zoeteliefbo kaal, de Cor Hoogenboombokaal en de Piet de Graaf Trofee voor het driebanden. Publiek kan de wed strijden bekijken. Zaterdag 11 febru ari beginnen de wedstrijden om 13.30 en 19.30 uur. Zondag 12 februari: 12.00 uur. Maandag 13 februari: 19.30 uur. Dinsdag 14 februari: 13.30 en 19.30 uur. Woens dag 15 februari: 13.30 en 19.30 uur. Donderdag 16 februari: 19.30 uur. Vrijdag 17 februari: 19.30 uur. Zater dag 18 februari: 9.30 uur, 13.00 uur (finale libre) en 19.30 uur. Zondag 19 februari: 12.00 uur. sprong die Abcoude in het begin van de set nam, werd snel omge zet in een voorsprong voor Tevoko. Tot 21-21 leek het erop dat het goed zou uitpakken, maar weer met een lastige service pakte Abcoude twee punten achter elkaar en het geloof in eigen kunnen ver dween als sneeuw voor de zon. Tevoko gaf zich gewonnen en ver loor de derde en vierde set met 25-23 en 25-11. Door deze nederlaag bekleedt Tevoko nu de laatste plaats. De Mareis U18 verliest uitwedstrijd De jeugd U18 van basketbalver- eniging De Mareis heeft de uit wedstrijd in Hoofddorp met 50- 30 verloren. Coach Erik Venneker is niet hele maal zeker of het verlies uitsluitend te danken was aan de tegenstan der, of dat de reis een belangrijke rol speelde. 'Als je naar Hoofddorp moet en al na tien minuten inspe len aan de bak moet, zijn de auto matismen ver te zoeken', verklaar de hij na afloop. 'Het eerste kwart ging nog aardig, maar in het twee de en derde kwart werden we compleet weggespeeld.' Of Hoofd dorp inderdaad een beter team is, zal volgende week blijken, als de thuiswedstrijd op het programma staat. Monsterscore voor De Mareis De jeugd U14 van basketbalver- eniging De Mareis heeft zater dag de thuiswedstrijd tegen JBC-Noorderhaven gewonnen met de monsterscore van 117- 57. De verschillen tussen de teams in de competitie zijn groot. Dat maakt de uitkomst van een wedstrijd moeilijk te voorspellen. Ditmaal nam De Mareis al snel een voor sprong. Indachtig te instructie van coach Venneker lieten de spelers de bal goed rondgaan. Bij rust was al een voorsprong van 49-23 opgebouwd en was het duidelijk dat De Mareis een goede kans maakte de wedstrijd te winnen. Alle spelers scoorden meerdere malen en het derde en vierde kwart werden goed uitgespeeld. Vaak zijn 57 punten voldoende om de wedstrijd te winnen, ditmaal was het voor JBC-Noorderhaven bijlange na niet voldoende. Het gebeurt niet vaak dat de grens van honderd punten wordt gepasseerd en De Mareis kan dan ook met voldoening op deze wedstrijd terugzien. Scores: Maxim van Ree (53), Zino Tanod (24), Annette Hin (8), Max Tuntelder (8), Joris Venneker (8), Amaya Vorsteveld (6), Cynook Rijk (6), Laurien de Wolf (4). Toertocht IJs en weder dienende houdt IJs club De Geul zaterdag een toer tocht op het Groote Vlak aan de weg naar paal 9. Informatie over afstanden volgt. Een eerdere poging voor deze tocht moest op de dag zelf in verband met dooi worden gestaakt. Dames aanwezig, biljarters van slag Biljartvereniging De Doorstoot had donderdag een primeur. Een vijftal echtgenotes bezocht de competitieavond. Dit was niet eerder vertoond en zal er - volgens correspondent Jan Heemskerk - met alle liefde en respect, niet vaak meer van komen. De dames bleken volgens Heemskerk van goede wil en had den lekkere hapjes mee, maar van het edele biljartspel hadden ze weinig verstand. Toen de felle lampen boven het laken uitgin gen, riepen zij verrast: 'Is het afgelopen?' Geen wonder dat Boon en Weel, wier betere helft op de tribune zat, al hun partijen verloren en de enige winnaar van zijn twee potjes, Joost Smit, een Forse nederlaag dames Tevoko Het herenteam van Tevoko had zaterdag weinig moeite met het onderaan staande Ardea uit Heer- hugowaard. Alleen in de eerste en laatste set bood Ardea serieus tegenstand. Desondanks kon Tevoko de volle winst bijschrij ven, de einduitslag werd 4-0. Tevoko ging stroperig van start, met veelvuldig kleine foutjes. Omdat ook het spelniveau van Ardea niet bijster hoog lag, ontstond er een rommelige wedstrijd. Pas bij 15-15 kreeg Tevo ko enigszins de geest, zeker omdat er vanaf dat moment beduidend beter geserveerd werd. Dat resul teerde in een voorsprong en een setwinst van 25-17. Hoewel Ardea in de tweede en derde set duidelijk maakte waarom het onderaan staat, liet Tevoko zich niet meer verleiden mee te rommelen. Door een prima passing en een dito spelverdeling konden zowel de middenaanvallers als de buitenaanvallers zich heerlijk uitleven. Met 25-6 en 25-12 lieten de cijfers niets aan de verbeelding over. Biljarters uiten kritiek op moyenne Onder de biljarters van DVO, maar ook bij andere clubs, wordt momenteel discussie gevoerd over het berekenen van de handicap, het moyenne. Het aantal caramboles dat een speler in een partij moet maken, wordt doorgaans bepaald door zijn moyenne met een vast aantal, doorgaans twintig of dertig, beur ten te vermenigvuldigen, waarbij de geluksfactor van een fraaie aanvangsstoot of een foute klos bij de spelers met een lager gemid- Helaas kon Tevoko daarna niet meer de concentratie opbrengen om ook de vierde set snel te beslissen. Hoe wel er snel een voorsprong werd genomen, zakte het spelpeil van de thuisploeg dusdanig, dat Ardea in het spoor kon blijven en zelf nog enig geloof in een setwinst kreeg. Bij een stand van 23-21 had Tevoko het geluk dat de goed leidende scheids rechter Remmers een opstelfout bij Ardea opmerkte, waardoor het gescoorde punt niet bij hen, maar bij Tevoko terecht kwam. Hiermee was het verzet gebroken en konden de Texelaars de set alsnog met 25-22 binnenhalen. Met de behaalde vijf punten heeft Tevoko nu reëel uitzicht op de vijfde plaats. Daartoe zal volgende week wel gewonnen moeten worden tegen JVC 94, de streekgenoten uit Julia- nadorp. Uitslagen overige teams: VCJ 94 D2-Tevoko D3 1-3; Wham Wham MA2-Tevoko MA1 4-0; Dinto MB1-Tevoko MB1 4-0; MBSOV D4-Tevoko D4 0-4; MBSOV H3-Tevoko H2 0-4. delde naar verhouding groot is. Tijdens de competitie wordt het aantal te maken caramboles aan gepast aan het in die periode gespeelde gemiddelde. Dit bete kent dat slecht presterende spe lers beloond worden met een ver laging van het aantal te maken caramboles. Aan de andere kant wordt het aantal te maken caram boles voor goed presterende spe lers verhoogd, zodat zij in feite worden gestraft voor hun goede prestaties. De kans dat slecht presterende spelers op deze manier bovenaan de ranglijst komen, neemt daarmee toe, wat niet de bedoeling kan zijn van een competitie. Zaterdag 4 februari: Alle wedstrijden werden afgelast. Zondag 5 februari: Alle wedstrijden werden afgelast. Zaaltoernooien voetbalpupillen Ter overbrugging van de vorstperi ode duiken de Texelse voetbalpu pillen de zaal van sporthal Ons Genoegen in voor twee onderlinge toernooitjes. De F-pupillen zijn zondag 12 februari als eerste aan de beurt, de E-pupillen volgen op zaterdag 18 februari. Om lange wachttijden tussen de wedstrijden door te voorkomen, worden de groepen in beide categorieën opgedeeld in twee poules, inge deeld naar sterkte. Het programma voor komende zaterdag is als volgt: Poule B: Valencia-Real Madrid 10.00 SVO-Barcelona 10.21 Real Madrid-SVC 10.42 Barcelona-Valencia 11.03 SVO-SVC 11.24 Barcelona-Real Madrid 11.45 Valencia-SVO 12.06 SVC-Barcelona 12.27 Real Madrid-SVO 12.48 SVC-Valencia 13.09 Poule A: De Koog-AC Milan 13.30 Chelsea-Manchester United 13.51 AC Milan-Porto 14.12 Manchester United-De Koog 14.33 Chelsea-Porto 14.54 Manchester United-AC Milan 15.15 De Koog-Chelsea 15.36 Porto-Manchester United 15.57 AC Milan-Chelsea 16.18 Porto-De Koog 16.39 De beide periodekampioenen, Harm de Vries en Frans Bik, met geheel rechts Jack Bruin, de nummer twee. ifo/h Frans Frans Bik en Harm de Vries hebben de derde periode van de competitie van biljartver eniging DVO gewonnen. Deze titel geeft hen het recht in april mee te dingen naar de Wim Vendelbokaal. Jack Bruin leek met zijn sterke en constante spel onbedreigd op het periodekampioenschap af te stevenen. Nog op de slotavond van de donderdagavondpoule was hij torenhoog favoriet met een winstpercentage van maar liefs 76 procent. Niemand hield het voor mogelijk dat De Vries hem op de laatste avond voorbij zou streven. De Vries en Bruin trainen dagelijks met elkaar, waarbij het analyseren van video beelden van topbiljarters zeker avond vrijgezel was. Uitslagen: M. Boon-Weel 2-0, Heemskerk-Van der Kooy 0-4, J. Boon-Smit 0-4, Huizing- Homan 0-2, M. Boon-Luyt 2-4, Weel- Heemskerk 2-4, J. Boon-Huizing 0-2, Smit-Van der Kooy 2-0. aan de groei van hun speelwijze heeft bijgedragen. De Vries stond vier wedstrijdpunten achter op Bruin. Op een gewone speel avond zijn er zes wedstrijdpun ten te verdienen. De kans dat Bruin minimaal twee punten zou pakken was vrijwel zeker. Toch lukte hem dit niet. Bruin had zijn avond niet, maar ook De Vries verloor zijn eerste partij van Theo Kemper. Toen duidelijk werd dat Bruin zijn tweede partij - tegen Eduard Keijzer - ook niet kon winnen kreeg De Vries de smaak te pakken. Hij scoorde de volle winst tegen Adrie Barhorst en Roel Terpstra in respectievelijk elf en veertien beurten. Nadat Bruin op slechts één carambole van Kick Smit verloor, wist hij dat het gedaan was. In de slotpartij trok De Vries in slechts dertien beurten aan het langste eind en werd hij met een moyenne van 1,45 en een hoog ste serie van vijftien caramboles verdiend periodekampioen. Ab Witte leverde een bijzondere prestatie door alle vier partijen te winnen en klom daarmee van de zevende naar de tweede plaats. In de maandagpoule lag de situ atie geheel anders. Na een erbar melijke start in de competitie zakte het moyenne van Frans Bik van 4,25 naar 3,01Daardoor vermindere het aantal carambo les dat hij per partij moet halen van 85 naar 61 Nadat hij zijn eerste twee partijen verloor, leverde Bik in de zeven tien daaropvolgende partijen geen punt meer in. Op de voor laatste avond was hij zeker van de titel door de volle winst in zijn partijen tegen Harry Schrama, Hans van Zeijlen en Rint de Vries in respectievelijk 9, 11 en 14 beurten. Daarmee was het voor de altijd gevaarlijke Piet Plug en Sieme Bakker niet meer mogelijk op de slotavond langszij te komen. Bik scoorde een winst percentage van ruim eenentach tig procent en krikte zijn moyen ne op naar 3,71 met een hoogste serie van zevenendertig caram boles. Niet iedereen was gecharmeerd van het koude winterweer en er waren ook fervente wandelaars die liever gingen schaatsen. Toch trok de vierde en afsluitende tocht uit de winterserie van wandelvereni- ging Het Gouden Boltje zondag nog 75 deelnemers. De organisato ren hadden twee prachtige trajec ten (van 5 en 10 kilometer) uitge zet, die door het zuidelijk gedeelte van de Dennen en het besneeuwde natuurgebied de Bollekamer lie pen. De deelnemers aan de lang ste tocht werden bovendien getrak teerd op een ruime kilometer over het strand, tegen de wind in. De organisatie toont zich dik tevre den over het verloop van de win terserie, die in totaal 396 deelne mers trok en waarvan alle wandelingen onder gunstige weersomstandigheden werden gehouden. Veel gezinnen met kin deren liepen alle vier de tochten en dan vooral de kortste afstanden. De wat oudere wandelaars kozen meestal voor een langere wande ling. Het eerstvolgende evenement van Het Gouden Boltje is de Pro- pagandawandeltocht, die zondag 4 maart in de omgeving van De Waal wordt gehouden. Het belooft een editie met veel deelnemers te worden, aangezien de Noord-Hol landse Wandelsport Bond, die het 75-jarig bestaan viert, de tocht heeft aangewezen als één van de twee jubileumwandelingen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7