Altijd bezig om maximale creativiteit te organiseren' TEXELSE 11 COURANT Martin Fröberg: verrassing en amusement Innovatie centraal op nieuwe horecabeurs VRIJDAG 24 FEBRUARI 2012 Martin Fröberg, per 'Dat Texelaars trots zijn dat we vier musea in één stichting heb ben die samen in de top tien van beste bezochte musea in Neder land staan. Dat je in de Onder waterzaal van Ecomare bruinvis sen echt kunt zien zwemmen en dat ze op je reageren. Dat is zelfs uniek in Europa. Die trots mogen we ook uitstralen.' Het is één van de ambities van Martin Fröberg, de nieuwe alge meen directeur van de Stichting Texels Museum (STM). Bevlogen praat hij over de vier musea waar hij vanaf 1 mei aan het roer staat. Een man ook die verder denkt dan de musea alleen. 'Ik zie Texel als een belevingseiland. Waar je heel veel dingen kunt doen en beleven, de Stichting Texels Museum, vangt de aandacht van een bruinvis. in de gaten hebben. En ze het ver haal vertellen, waarbij ze wel door de bomen het bos blijven zien. En dat we ze niet alleen datgene geven wat ze verwachten, maar ze raak je achterop, ook verrassen en amusement bie den. Dat ze hier een prachtige dag een aandachtstrekker om ook andere informatie over te bren gen.' Fröberg toont zich onder de indruk van de kennis en kunde binnen de musea. 'Met zoveel liefde als hier in Ecomare met de zeehonden en de bruinvissen wordt omgegaan. Kaap Skil is een schitterend ont werp, knap zoals dat past in Oude- schild. Gedurfd ook, een wondertje op een prachtige locatie. Uniek is ook de vuurtoren, zoals je per pla teau informatie krijgt, maar bovenin niet het gevoel hebt dat je over loopt. Die aanpak zegt iets over de betrokkenheid en gedrevenheid van de medewerkers. Ik ben altijd bezig om maximale creativiteit te organiseren. Ik wil mensen prikke len, dat ze elkaar vleugeltjes geven. Dat één en één drie wordt. Dat we voelen hoe het hart van de samen leving klopt, dat mensen nu anders naar informatie kijken dan pakweg tien, vijftien jaar geleden. Als muse um mag je niet stil staan, want dan Intern valt voor Fröberg het nodige werk te verzetten, maar ook buiten weken oud was. Sindsdien kom ik hier twee tot drie keer per jaar. Ik ken alle hoeken en gaten van het eiland. Het is zo'n prachtig gebied. De aanwijzing door de UNESCO als Werelderfgoed bevestigt dat. Die status is zó belangrijk. We staan nu in hetzelfde rijtje als de beleven en plezier hebben. Zodat de deur. 'Het is van belang om Grand Canyon, het Great Barrier ze de volgende keer terugkomen, extern relaties aan te gaan, fond- Reef en noem maar op. Dat moet wat mij betreft veel meer onder de aandacht worden gebracht. Ik zie Texel als de hoofdingang tot het Waddengebied. Er is hier zóveel te ervaren hoe mens en dier hier zeggen: kom niet aan onze Stich- leven.' liefst met hun kinderen en/of klein- sen te werven, zodat we ook finan- kinderen. Dan is het mooi meege- cieel vooruit kunnen. En blijvend nomen dat ze onderweg onze lief- zorgen voor draagvlak voor de vier de voor de natuur meekrijgen en musea op het eiland. Dat mensen zien en kennis over het wad.' ting Texels Museum.' Wat betreft de nieuwe directeur zal Ogenschijnlijk een hele overstap, Aan verhalen geen gebrek in de de stichting geen eiland op een van de hectiek van 't Gooi naar de vier musea. 'Neem de Oudheidka- eiland zijn. 'Texel heeft het gemeen- betrekkelijke 'rust' van Texel. 'Een mer, met die prachtige brieven van schappelijke doel dat bezoekers het naar hun zin hebben. Dat we met trots het eiland laten zien en of je nu jong bent of oud. Buiten in sten met Hilversum. Bij de IKON inzicht in de liefdesrelatie, hoe dat delen met de gasten. En dat er keus met hart en ziel. In het werk Aagje Luijtsen aan haar zeevaren- zie ik overigens veel overeenkom- de man. Die geven een prachtig de natuur of op het platteland en waar ook binnen van alles te doen is. Waar je wat van kunt opsteken. Dat leren moet leuk zijn, dus is het je taak om ervoor te zorgen dat het spelenderwijs gaat. Ik kom binnen onze musea veel vertellen. Daar ben ik hier ook mee hebben die brieven een plekje op gepassioneerde mensen tegen. Als we elkaar aanspreken op onze kernkwaliteiten, op datgene waar Geen verhalen die morgen op tv Zo zijn er zóveel diamantjes ii was ik bezig om een verhaal te Texel toen was en over de VOC. Nu bezig, ook al is dat een ander ver- de zolderkamer. Dat zou je best haal. Maar beide niet vluchtig, wat prominenter mogen brengen. we goed in zijn, dan denk ik dat we als groep nog meer kunnen berei ken dan we nu al doen.' komen en waar je daarna nooit meer van hoort. Ze staan langdurig en gaan de diepte in. Gemeen- die musea. Ecomare heeft bijvoor beeld het verhaal over de Hoge- geld wordt ver diend.' Hij pleit voor meer samen werking, met name op het gebied van infor matieverstrekking. 'Met de huidige technieken kun nen we gasten op maat gesneden informatie bieden. Daarmee kun nen we ons onderscheiden, het aantal bezoekers bestendigen of uitbreiden en de kwaliteit van de bezoekers verhogen. Ik wil zo snel mogelijk contact leggen het Texel- Een nieuwe job voor deze omroep- schappelijk is ook de vraag: hoe geweest, zou Amsterdam niet zijn man en oud-journalist, maar Texel is hem zeker niet onbekend. 'Mijn berg. Als die lemen bult er niet was se bedrijfsleven. Ik wil weten wie er ouders namen mij voor het eerst kunst dat we de bezoekers aan de mee naar het eiland toen ik vier hand meenemen, zonder dat ze dit trek je publiek? Dat ze zich hier ontstaan. Dat soort weetjes kun- thuis en prettig voelen. Het is de nen veel meer over het voetlicht kunnen worden gebracht. Als je die diamantjes uitvergroot, dan is dat bij de bierbrouwerij zit, bij De Krim, Loodsmansduin en om de tafel met de vishandelaar om de hoek.' Gerard Timmerman De week van- Willem van der Vis Wat vindt u? Jongeren raad Innovatie en duurzaamheid zijn belangrijke ingrediënten van de Horeca- en Recreatiebeurs die dinsdag in sporthal Ons Genoe gen in Den Burg wordt gehou den. In totaal zijn er circa 75 deelnemers. Volgens organisator Nico Erwich komt er onder meer een bedrijf met vernieuwingen waar de horeca gemak van kan hebben. Er is een bedrijf dat zich toelegt op recrea- tiebouw met ecologisch gerecy cled materiaal en een leverancier van overkappingen. 'Die zetten we bij de ingang om ze te laten zien.' Bezoekers kunnen ook een elektri sche auto bekijken. De beurs kent eveneens diverse standhouders die jaarlijks hun opwachting maken om producten aan te prijzen en hun contacten met Texelse afne mers te onderhouden. De jaarlijkse kookwedstrijden van leerlingen van het ROC gaat niet door. De Horeca- en Recreatie- beurs wordt voor het eerst niet op de derde dinsdag van maart, maar in de voorjaarsvakantie gehouden en daardoor zijn er geen leerlingen. De andere datum is een gevolg van vorig jaar toen er sprake van was dat de beurs niet langer in de sporthal zou mogen blijven, omdat dit niet zou passen in het beoogde gebruik van de zaal. Een gesprek met het college leidde ertoe dat de Horeca- en Recreatie- beurs in Ons Genoegen mocht blijven. Op initiatief van Erwich werd het tijdstip verschoven naar de vakantie. 'Maar dat moeten we na afloop nog evalueren, maar ik ben blij dat het college akkoord is gegaan. Het gesprek dat we heb ben gehad, leidde tot het inzicht dat je een beurs met achttien jaar historie niet kunt weggooien. Bovendien zitten we al dertien jaar in de sporthal.' De horeca- en recreatiebeurs begint om 14.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Belangstellenden die van tevoren geen toegangskaart hebben gehad, betalen €16,- entree. Jeugd onder de 16 heeft alleen toegang onder begeleiding van een volwassene. Kinderen zonder begeleiding worden door de organisatie de zaal uitgezet. Het weblog De week van... wordt komende week bijgehouden door Vorige stelling: oud-Texelaar Willem van der Vis, De jongerenraad is van toegevoeg- directeur van de Grote of Onze de waarde. Lieve Vrouwe Kerk in Breda. Stuk in studie Toneelgroep Zuid-Eierland brengt vrijdag 9 en zaterdag 10 maart in buurthuis Bethel het blijspel Niets blijkt... wat het lijkt van leke Kap per en Ria Voskuilen. Het stuk, dat gespeeld wordt onder regie van Remco de Jong, handelt over de twee zusters Henriëtte en Louise die met volle teugen van het leven genieten, sherry drinken, orchi deeën kweken en luxe reisjes maken. Maar dan stuit de nieuwe huisge noot Doortje samen met buurman Kees op enkele onverklaarbare zaken. Er is dus meer aan de hand dan op het eerste gezicht lijkt. Aan de voorstelling wordt meegewerkt door Lindy Stroo, Saskia Slot, Miri am Slot, Bert Assink, Remco de Jong, Mies Zoetelief en Christien Paardekam. Souffleur is Janny de Nieuwe stelling: Het is een goede zaak dat leerlin gen van de basisschool onderwijs krijgen in duurzaamheid. Ridder, de grime en het kapwerk worden verzorgd door Henny Eel- man-Vlaming. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Van leefbaar naar sociaal vitaal Op uitnodiging van de dorps commissie van Den Burg spreekt donderdag 15 maart Frans This- sen over de toekomst van Den Burg en Texel. Thissen is onderzoeker en weten schappelijk medewerker van de afdeling Sociale Geografie aan de Universiteit van Amsterdam en schreef in 2001 voor de Gemeente Texel de conceptstructuurvisie 'Tijd voor bezinning', een visie op de toekomst van Texel in 2020. De lezing die hij in maart geeft, draagt de titel 'Van leefbaar naar sociaal vitaal'. Na deze, als 'prikkelend' omschreven inleiding van ruim een half uur, is er ruimte voor discus sie. De bijeenkomst wordt gehouden in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg en begint om 20.00 uur. Jubileumexcursie door de Slufter Onder leiding van Vincent Stork uit De Cocksdorp houdt de Vogelwerkgroep zaterdag 26 februari een excursie door de Slufter. De Vogelwerkgroep bestaat dit jaar dertig jaar en viert dat door rond de 30ste van iedere maand een excur sie te organiseren. Dit keer wordt met verrekijkers en telescopen gekeken naar de vogels die de vorst hebben overleefd. Het win terse weer van de afgelopen tijd zorgde voor een strenge, maar nodige selectie, die alleen de sterk ste en slimste exemplaren overle ven. Een deel door op tijd weg te trekken, een ander deel moet inte ren op de reserves. Vooral jonge vogels maken in zulke tijden vaak verkeerde beslissingen en sterven. De tocht, die ruim twee uur duurt, gaat om 9.00 uur van start bij de trap naar de Slufter. Deelname is gratis. Het is handig om een ver rekijker mee te nemen. Zondag 26 februari PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 10.00 u. ds. C.F. Klaas- Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 10.00 u. ds. P.C. Bar nard, Waddendienst, de cantorij. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 24 febr. Zat. 25 febr. Zon. 26 febr. Ma. 27 febr. Din. 28 febr. Woe.29 febr. Don. i 22.04 u i 22.45 u i 23.16 i 23.36 i 23.35 i 23.55 u 12.00 i Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 1 maart eerste kwartier, zaterdag 3 maart dood tij. Zondag 26 februari zon op 7.36 uur, TEXELSE^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222-32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperioi Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. N. Groot uit Leerbroek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.00 u. eerste zondag in de veertigdagentijd, woord-commu niedienst parochianen, herenkoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Leiding van Gods geest in de eerste eeuw en in onze tijd. Denkertje ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- 10.30 tot 11.30 bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtin gen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Centrum voor Jeugd en Gezin Texel, voor vragen over opvoeden en opgroeien. Tel: 06-82060222, www. cjgtexel.nl of info@cjgtexel.nl. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Scouting Texel haalt zaterdag i papier op in de wijk Weststraat, Holle wal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molen straat, Molendwarsstraat, Anne Frank- Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst RK-kerk, woord en communie, o.l.v. parochianen 11.00 u. Vlaswiek, muziek en poëzie 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. De Wilde vaart Het ui Maandag 18.00 u. Symphonies 19.00 u. Wegdromen met e (H) 20.00 l 21.00 L 22.00 L Natuurwijzer (H) Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking door Jacob Folkers. 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Irene Maas 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11