TEXELSE 5 COURANT Lege kom is polder en Hogeberg Urgenda blij met Texelse leerlijn Opladen auto op 20 parkeerterreinen Nieuw bestuur wil Sint én kermis Ondernemersvereniging Den Burg maakt doorstart Texel heeft er goed aan gedaan een duurzame leerlijn voor het basisonderwijs te maken. Dat liet Marjan Minnesma, directeur van Urgenda, woensdag blijken bij Ecomare. Urgenda is een landelijke organisa tie die Nederland versneld wil ver duurzamen. De organisatie heeft Texel daarvoor als voorbeeld aan wezen. Minnesma, eind vorig jaar verkozen tot nummer 1 in de Duur zame Top 100 van dagblad Trouw, loofde de totstandkoming van de leerlijn. 'Er zijn al diverse projecten over duurzaamheid voor het onder wijs, maar ik ken er niet een waarbij acht jaar lang elke groep aan de beurt komt.' Volgens Minnesma past de leerlijn goed in het rijtje duurzame proeftui nen dat sinds een paar jaar op Texel aan het verrijzen is. In een betoog over het schaars worden van brandstof en grondstoffen kaartte ze aan dat het onderwijs een geschikte plaats is om gedrags veranderingen tot stand te laten komen. Dat kan met behulp van de lesprogramma's. Minnesma haalde een citaat aan van Einstein die ooit zei dat een probleem niet kan wor den opgelost met de denkwijze die het heeft veroorzaakt. Ze gaf de aanwezigen in de zaal de hint om duurzaamheid niet alleen te onder wijzen, maar zelf ook in de praktijk toe te passen. Gedeputeerde Jaap Bond (klimaat en duurzame energie) en burge meester Francine Giskes waren eveneens lovend. Volgens Giskes zou het mooi zijn als de kinderen later in de praktijk laten zien wat zij op school tijdens de lesprogram ma's over water, energie en natuur hebben geleerd. Bond merkte op in het dagelijks leven al veel jonge mensen tegen te komen die zich met duurzame energie bezighou den. Albert Hoven, directeur van De Bruinvis in Oudeschild, gaf Kop- werk en Ecomare de tip om ouders te informeren wanneer er lessen uit de duurzame leerlijn op school worden gegeven. 'Dan kun je ook een klik met thuis maken.' Els van der Meer van de Stichting Kopwerk laat medewerkers van de basisscholen een les over water uit de duurzame leerlijn zien. De vraag is hoe water op Texel kan worden vastgehouden en hoe Texel kan worden droog gehouden. (Foto Jemen Hattumi Binnenkort is het op twintig par keerterreinen mogelijk de accu van een elektrische auto of scooter op te laden. Op daar voor gereserveerde parkeervak ken komen oplaadpalen met twee stopcontacten zodat tege lijkertijd twee voertuigen kun nen worden bediend. De komen de maanden is dat nog gratis, daarna moet voor een gemid delde lading €4,50 worden betaald waarvoor 150 tot 250 kilometer kan worden gereden. De betreffende parkeervakken wor den beschikbaar gesteld door de gemeente, die bovendien verbiedt dat daar wordt geparkeerd door automobilisten die geen gebruik van de laadpaal maken. De gemeente heeft hier nauwelijks kosten aan omdat Texel is aange wezen als een van de negen natio nale proefgebieden voor elektrisch vervoer. Daardoor konden 21 ondernemers en particulieren met rijkssubsidie een elektrische auto aanschaffen. In het kader van dezelfde regeling zorgt de stichting E-laad.nl voor de laadpalen. Intussen rijden enkele tientallen elektrisch aangedreven voertuigen op Texel rond. Bij de aanschaf is een laadpaal bij eigen huis inbe grepen. Het opladen, dat bij de huidige techniek enkele uren duurt, zal vooral daar gebeuren. De open bare oplaadpunten zijn dus vooral bedoeld voor gebruikers van de overkant. De bedoeling is ook op de veerhaven in Den Helder voor een oplaadpunt te zorgen zodat men met een zo vol mogelijke accu het eiland kan bereiken. Halverwege de zomer is opladen niet meer gratis. Wie dan nog elek triciteit wil 'tanken' moet gebruik maken van een soort pinpas, waar over te zijner tijd mededelingen worden gedaan. Als Texel de landelijke trend volgt, zullen ook hier spoedig honderden elektro-auto's rondrijden. Ruime faciliteiten voor elektrisch vervoer passen volgens b en w bij het 'schone' imago van het eiland. De medewerking van de gemeente betekent echter niet dat mensen daar terecht kunnen in geval van vragen of moeilijkheden. Daarvoor moet contact worden opgenomen met de stichting E-laad. Op dit moment staat al een laad paal op het parkeerterrein bij het raadhuis in Den Burg. Straks staan ze ook bij de naburige tennisbaan van Deuce, de parkeerterreinen Elemert-Keesomlaan, Albert Heijn, Bernhardlaan-Waalderstraat en Vogelenzang, op de haven van Oudeschild bij De Kombuis en De Compagnie, op het parkeerterrein De Naai/Kerkstraat in Den Hoorn, de parkeerterreinen Hoornderslag en Jan Ayeslag, Ecomare, Paal 17, op het Stappenland en de Nikadel in De Koog, op de parkeerplaats Zanddijk bij de Slufter, aan de Molenlaan in De Cocksdorp, bij de vuurtoren tegenover café-restau rant De Toren, op parkeerterrein Paal 28 en op parkeerterrein 't Hof in Oosterend. Leerkrachten van de basisscholen doen mee aan een les over duur zame energie. Frank Gorter van De Scholleboe laat ze stroom halen uit citroenen en aardappels om een rekenmachine te laten werken. een aantrekkelijk winkelaanbod en afgelopen zomer voor de laatste (culturele) activiteiten op de straten keer werden gehouden. De Folklore- en pleinen'. Volgens het nieuwe stichting is ermee gestopt, vooral bestuur profiteert ook het winkelpu- omdat de ondernemers niet meer bliek van de bundeling van krachten, konden of wilden bijdragen. Onder bijvoorbeeld doordat meer duidelijk- de paraplu van 'Winkelhart van Texel' heid ontstaat over de winkelopen- worden voortaan zomermarkten stelling in de weekenden. De situatie gehouden op de Groeneplaats. De zieltogende Ondernemersver eniging Den Burg (OVD) wordt nieuw leven ingeblazen en maakt een doorstart onder de nieuwe naam Den Burg: winkelhart van Texel. 'Het is juist in deze fïnanci- eel-economisch moeilijke tijden van groot belang om de krachten te bundelen en de gemeenschap pelijke belangen van de midden standers te behartigen', aldus Maarten Koorn, één van de nieu we bestuursleden. De ondernemersvereniging leidde ruim een jaar lang een slapend bestaan, maar inmiddels heeft een tiental ondernemers de handschoen opgepakt. Vijf van hen zullen het nieuwe dagelijks bestuur vormen. Het zijn Sandor Mantje, Bouke Weber, Eric Venneker, Rob Zwet sloot en Maarten Koorn. Het nieuwe gezelschap heeft volop plannen, waarvan volgens eigen zeggen zowel de middenstand als de con sument moet profiteren en die 'de Texelse "hoofdstad" weer een vibre rend centrum moeten geven, met dat ondernemers hun eigen gang gingen, waardoor de klant niet meer wist waar hij aan toe was, is onge wenst, aldus Koorn. 'We gaan de koopavond op de vrijdag koppelen aan de winkelopenstelling op zon dag. Beide worden samengevoegd tot een "winkelweekend". Daarvoor hopen we zoveel mogelijk onderne mers mee te krijgen.' Ook het leven op straat heeft een impuls nodig, aldus de vijf nieuwe bestuursleden, die de term 'reuring' gebruiken. Dat geldt allereerst voor de traditionele folkloremarkten, die Daarnaast wil de nieuwe onderne mersvereniging jaarlijks herfst- en kerstactiviteiten organiseren. Ook zegt de organisatie de traditionele rondgang van Sinterklaas in ere te willen herstellen én, tot slot, een poging te willen doen de kermis van De Koog naar Den Burg te halen. 'Vroeger was de kermis ook in Den Burg. Dat zal nog een zware dobber worden. Vanuit de politiek is het eer der geprobeerd, zonder resultaat. Maar met nieuw elan vanuit de loka le ondernemers zelf moet het moge lijk zijn', aldus het bestuur. Zonder pardon giet Els van der Meer, medewerkster van Kop werk, een kan water leeg over een kom op een dienblad. De kom staat op zijn kop en stelt denk beeldig de Hogeberg met boerde rijen voor. 'Wat zou er moeten gebeuren om het water vast te houden', vraagt ze haar toehoorders, terwijl het water langs de kom omlaag stroomt. Kol ken luidt het antwoord. Van der Meer draait de kom om, waarna die een Texelse polder voorstelt. Opnieuw giet ze water uit de kan, waarna de kom rap volloopt. 'Wat moet er nu gebeuren om het water weg te krij gen', vraagt ze, waarna het woord hoogheemraadschap valt. Het is een klein, maar aansprekend voorbeeld van één van de lessen uit de nieuwe duurzame leerlijn die Eco mare en Kopwerk (de stichting waar De Akker en De Fontein onder val len) hebben ontwikkeld. Het voor beeld met de waterkan is de inlei ding op lessen die kinderen tot nadenken zetten over de omgang met water in de directe omgeving. Dat kan met lessen in de klas en de kinderen kunnen met Hollands Noor derkwartier het veld in gaan om te bekijken hoe Texel droog wordt gehouden of waar juist water moet worden vastgehouden voor de land bouw. Het voorbeeld van Van der Meer komt het uit lesprogramma 'Droge voeten' dat samen met het pro gramma 'Energie' voor groep 5 en 6 is gemaakt. Voor groep 1 en 2 zijn lesprogramma's over 'Water' en 'Zon, licht en warmte' ontwikkeld. Groep 3 en 4 krijgen les over voed sel en de kust en bij groep 7 en 8 worden de thema's klimaatverande ring en Texel behandelt. De verschil lende onderwerpen zijn afgestemd op de leeftijd van de kinderen. Elk lesprogramma is voorzien van beschrijvingen zodat de docent weet wat te doen. Carla Kersbergen en Quinten van Katwijk van de educa tieve dienst van Ecomare schetsten woensdag hoe de leerlijn tot stand was gekomen met behulp van een stuurgroep, een werkgroep en een ontwikkelingsteam. In de stuurgroep zaten de betrokken instanties om ideeën aan te leveren, in het ontwik kelingsteam medewerkers van Kop werk en Ecomare om het lesmateri aal in elkaar te zetten en in de werkgroep zaten docenten die beke ken hoe in de praktijk met het lesma teriaal te werken was. De vele betrokkenheid leidde soms tot veel overleg en afstemming, maar volgens Kersbergen was dat wel goed om het project goed bij ande ren te laten landen. Ecomare en Kopwerk ontwikkelden de leerlijn samen met hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Duurzaam Texel, nationaal park, KopGroep Bibliotheken, Staatsbosbeheer, gemeente, Natuurmonumenten, Stichting Boerenklassen, IVN, Texel- Energie, Urgenda en het Overlegor gaan Texels Onderwijs. Het lesmate riaal van de duurzame leerlijn is te zien op www.duurzameleerlijn.nl. Het is daar gekoppeld aan een web site van de zogeheten Waddenzee- school, een gezamenlijke project van de bezoekerscentra op de Wad deneilanden (waaronder Ecomare) om schoolkinderen in het hele land meer over de Waddenzee te leren. De makers hebben aan www.duur- zameleerlijn.nl een internetgemeen schap gekoppeld waar deelnemers met elkaar over water, energie en natuur kunnen communiceren. Dat gebeurt met behulp van Yammer, een soort kruising tussen Twitter en Facebook. De site wordt beheerd door Kopwerk en Ecomare. Schooldirecteur Albert Hoven krijgt van gedeputeerde Jaap Bond een map met het lesmateriaal van de duurzame leerlijn voor het Texelse basisonderwijs. Burgemeester Francine Giskes gaf elke schooldirec teur een pop van het personage 'Texelse Tim' die als centrale figuur in de lesprogramma's opduikt. (Foto Jemen Hattum> Na het bezoeken van een fondsenwerving in de buurt, stopte de auto van president Obama bij de school van het Amerikaanse Medina om daar de kinderen te begroeten. Eén van die kinderen was Kasper van der Kooi (geheel links op de foto), de zoon van Rik van der Kooi van de Rozendijk. Simon Ran uit Den Burg was 35 jaar regent van een instelling die Maartje Dijt in de negentiende eeuw oprichtte. Nu wordt hij commis saris van de instelling die bij notaris Marion Hoogerheide in de Stich ting Maartje Dijt is veranderd. VRIJDAG 24 FEBRUARI 2012 WMO-adviesraad bezoekt Den Burg De WMO-adviesraad houdt don derdag 8 maart een informatie bijeenkomst voor de inwoners van Den Burg. Eerder bezocht de adviesraad al de dorpsservicepunten en dorpshui zen van Oosterend, Den Hoorn, De Cocksdorp, De Koog, Oudeschild en De Waal om daar in gesprek te gaan met de bewoners. Reden van deze bezoeken was te ontdekken wat er leeft en uit de bezoeken kwam waardevolle informatie naar boven waarmee de raad gefun deerd het college van b en w van advies kan dienen. De dorpsbezoe- ken hebben ook tot resultaat gehad dat de WMO-adviesraad een klan tenpanel heeft kunnen opzetten. Daarvoor hebben zich vanuit alle dorpen ervaringsdeskundigen aan gemeld, die zelf gebruik maken van de WMO-voorzieningen. De WMO-adviesraad hoopt dat zich op de bijeenkomst van 8 maart ook vertegenwoordigers van Den Burg melden voor het klantenpanel. De bijeenkomst wordt gehouden in de Texelhoeve aan de Kogerstraat en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Snoeiwerk Het zal niemand zijn ontgaan dat de gemeente momenteel op verschillende plekken druk bezig is met snoeiwerk. Zo heeft Gemeentewerken de afgelopen vorstperiode kunnen gebruiken voor het snoeien van slootkanten en greppels. Het is lastig te zien, maar achter veel windsingels zijn greppels voor de afwatering. Deze moeten worden vrijgehouden van struikgewas. Daarnaast worden met een hoog werker hoge bomen gesnoeid. Zo werd vorige week het dode hout verwijderd uit de hoge populieren langs de Pontweg. De populieren langs de Kogerweg staan nog op het programma. Akker haalt 500 euro op voor KiKa Kinderen van groep 7/8 van De Akker in Oosterend hebben ruim vijfhonderd euro opgehaald voor KiKa (Kinderen Kankervrij). De kin deren hielden dinsdag op school een markt waar ze producten van Fairtrade verkochten. De markt was de afsluiting van het project Kids in Bizz waarbij ze leerden hoe ze zelf een bedrijf moeten leiden. Benefietdiner Het benefietdiner dat donderdag in Stayokay werd gehouden, heeft in totaal €3800,- voor Plan Nederland opgebracht. Dat lieten Oriane Pam en Ismee Kok dinsdagavond weten bij de presentaties van de profiel werkstukken op de OSG. Regent wordt commissaris Hij stond nog te boek als regent, maar sinds kort mag Simon Ran uit Den Burg zich commissaris noemen van de Stichting Maartje Dijt. Ran was de laatste regent van de particuliere instelling die in de negentiende eeuw door Maartje Dijt, weduwe van Michiel Spreeuw, werd opgericht ter ondersteuning van de armen. Dat gebeurde bij testamen ten van 20 november 1857 en 10 februari 1858. De instelling is recent een stichting geworden, omdat een deel van de bepalingen in het testa ment achterhaald en niet meer uit voerbaar was. Als gevolg daarvan werd Ran, die 35 jaar regent van de instelling is geweest, commissaris. De Stichting Maartje Dijt heeft twee woningen onder één kap aan de Molenstraat (nummer 60 en 62). Deze worden sinds 1 mei 1859 bewoond. Dijt bepaalde destijds dat de woningen vrij konden worden bewoond door familie dan wel aan verwanten van de families Dijt en Spreeuw, ouder dan 44 jaar. De bewoner kreeg gratis turf in de win ter. Later werd dit omgezet in een wekelijkse toelage. Als er geen fami lieleden voor bewoning waren, kon den mensen ouder dan 52 jaar in de huizen worden geplaatst.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5