AN1 i TEXELSE 8 COURANT Caspers en Caspers vergroten voorsprong Vernieuwde Talk of the Town geopend Auteur zoekt informatie over Sarasani Over linkshandigheid, witte was en lichaamstaal VRIJDAG 24 FEBRUARI 2012 7099 punten bleven steken. Zij staan nu op de dertiende plaats. Hans Westdorp en Jan Zaal hand haafden zich in de top van het klassement door de vierde plaats op te eisen. Zij kwamen tot 6733 punten en slaagden erin in het rechtstreekse duel tegen Caspers en Caspers gelijk te spelen. Dat is iets wat niet al te vaak voorkomt. Carlo Bos en Cees Vinke behaal den een vijfde plaats met 6677 punten. Een mooie score, die voor al in de eerste twee ronden werd behaald. In de laatste twee spellen kwam er wat zand in de machine, maar Vinke en Bos stijgen naar de vierde plaats. Het gemiddelde was met 6303 punten aan de hoge kant. Er werden 33 marsen gespeeld, ook dat is boven het gemiddelde. De strijd om het kampioenschap kent nog maar drie kanshebbers. Fenny en Rob Caspers leiden met een voorsprong van 2500 punten op John Vlaming en Eric Jan Geus. Hans Westdorp en Jan Zaal staan derde met ruim 3000 punten ach terstand. Het verschil met de vierde plaats, Carlo Bos en Cees Vinke, bedraagt al ruim 5000 punten. Dat lijkt met nog een maand te gaan een te grote achterstand om nog in te lopen. Ook in de periode leiden Caspers en Caspers, voor Hans Westdorp en Jan Zaal. Theo en Gerard Witte handhaven zich uitstekend op de derde plaats. Fenny en Rob Caspers hebben in de zeventiende speelronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg hun leidende positie verder verstrekt. Tiny Zwanen- veld en Piet Moree tekenden voor de hoogste score. De winst ging voor de tweede keer dit seizoen naar Tiny Zwaneveld en Piet Moree, al fladderden hun sco res alle kanten op. Na een sterke opening van bijna 2200 punten was het tweede spel met net 1300 ver beneden gemiddeld. In de derde ronde volgde weer een sterk her stel met ruim 2300 punten, waarna in het laatste spel de 1300 niet eens gehaald werd. Al met al was de totaalscore wel voldoende voor de rondewinst, want Zwaneveld en Moree behaalden 7169 punten. Dat leverde een plaats winst op in het klassement. Zij staan nu twaalfde en hebben weer aansluiting met de grote middenmoot. Fenny en Rob Caspers waren goed op dreef en bouwden hun voor sprong in het klassement kundig uit. Met mooie regelmatige scores werden 7100 punten behaald. Daarmee werd het gat met de con currentie verder vergroot, want de nummers twee kijken al tegen een achterstand van ruim 2500 punten aan. Lieuwe van der Veen en Co Koomen begonnen met 2400 pun ten en leken op weg naar de ron dewinst, maar ook zij moesten genoegen nemen met een lage laatste speelronde, waardoor ze op Open Texels crosskampioenschap Restaurant Talk of the Town in De Koog is weer open. Het res taurant is nu in handen van Mar- tijn Rosman (24), Paul van Dijk (50) en Kiri Jorissen (23). Tijdens de opening vorige week donder dag kregen de genodigden alvast een voorproefje van wat er in de keuken wordt bereid. In de Talk of the Town kan men terecht voor Mexicaanse gerech ten of een steak. Ook zijn er tapas- hapjes voor bij de borrel te verkrij gen. Met de opening werd een periode van klussen afgesloten. Sinds januari zijn ze met man en macht bezig geweest om het res taurant op te knappen. De hele zaak werd binnen veranderd en het terras werd volledig vernieuwd. 'Binnen vonden wij het wat te druk. In de nieuwe opzet lijkt het alle maal veel ruimer en overzichtelij ker', vertelt Martijn Rosman. De drie zijn niet nieuw in de Koger horeca. Rosman werkte in Quinty's en Jorissen in SamSam. Van Dijk is al jaren actief in de horeca, onder andere als bedrijfsleider bij Langeveld in 1959 al gebruik van speech dat hij er het volste vertrou- SamSam en De Toekomst. In janu- maakte met zijn ijskar. Hij droeg wen in heeft dat dit 'dreamteam' ari tekenden ze gedrieën het con- hiermee symbolisch het stokje over van Talk of the Town een succesvol tract en inmiddels zit het eerste aan het nieuwe team en zei in een restaurant maakt, weekend erop. 'Het was druk en je komt achter allemaal kleine dinge tjes die je nog moet regelen. Zo kwamen we er bijvoorbeeld achter dat we nog geen idee hadden waarin we de patat moesten opdie nen', vertelt Rosman. In de voorjaarsvakantie is het res taurant de hele week open, daarna vier dagen in de week. Vanaf april zal Talk of the Town de rest van het seizoen zeven dagen per week geopend zijn. De eerste reacties die het drietal kreeg zijn erg posi tief. 'We krijgen te horen dat het eten goed is en dat het niet te scherp is. Ook denken mensen dat er minder stoelen staan, maar dat is niet zo. Het is ruimer ingedeeld, maar we hebben nog steeds zo'n negentig stoelen binnen en veertig stoelen buiten', vertelt Rosman. De opening werd voltooid door Frits Langeveld (eigenaar van het pand) en Jorissen. Zij deden dit door het luiden van de bel waar iFotoJob schepers) Atletiekvereniging Texel houdt zondag 26 februari het open Texel kampioenschap bos- De wedstrijd, die voor de 28ste keer wordt gehouden, loopt over een parcours rond de Heidvlak- weg. Het hele parcours voert over bospaden en is dus op spikes te lopen. De deelnemers strijden in verschillende leeftijdscategorieën. De jeugd tot en met 9 jaar loopt een ronde van bijna 900 meter, de jeugd van 10 tot en met 12 jaar loopt deze ronde twee keer. Zij starten om 11.00 uur, de prijsuitrei king vindt aansluitend plaats. De overige deelnemers, waarvoor een ronde van 2100 meter is uitge zet, gaan om 11.30 uur van start. Jeugdlopers lopen het parcours een maal, dames drie maal en heren vier maal. Recreanten kun nen kiezen uit één, twee of drie ronden. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg, waar na afloop ook de prijsuitrei king plaats vindt. Tegelijk worden ook de prijzen uitgereikt van de crosscompetitie van afgelopen winter. Cursus hardlopen voor beginners De roerige geschiedenis van beattempel Sarasani is onder werp van het boek dat Jan Blei bezig is te schrijven. Hoewel hij al veel informatie heeft verza meld, is de auteur komende week op Texel om gesprekken met nog meer 'insiders' te voe ren. Wie hem ook iets te vertel len heeft, is donderdag 1 maart welkom in taveerne De Twaalf Balcken in Den Burg. Sarasani was van 1966 tot 1976 wat Blei 'de navel van de neder- beat' noemt. De boerenschuur aan de Kogerweg, even buiten Den Burg, trok jaarlijks tienduizenden liefhebbers. Bands als Cuby the Blizzards, Outsiders, Golden Ear rings, the Bintangs, Focus, Earth and Fire, Kayak, Shocking Blue, Les Baroques, the Motions en vele andere waren kind aan huis op het eiland. Volgens Peter Vink, bassist van de legendarische Haagse band Q65, maakten zij Texel daarmee tot 'het Texas van het noorden'. Blei heeft inmiddels 180 bands en artiesten getraceerd die in Sarasani hebben gespeeld en concludeert na tientallen gesprekken dat 'geen enkele artiest Texel is vergeten'. Dat heeft er volgens hem vooral mee te maken dat zij na het optre den niet terug naar huis konden en noodgedwongen in Sarasani ble ven overnachten. 'Dat levert juweeltjes van verhalen op.' Op zoek naar nog meer bijzonders komt de in Zwartsluis wonende Blei komende week naar Texel. Donderdagmiddag 1 maart heeft hij 'gereserveerd voor Texelaars met bijzondere herinneringen, anekdotes, foto's, posters en andere parafernalia'. 'Sla uw ver geten fotoalbums er nog eens op na. Elke snipper Sarasani-info is meer dan welkom en verdient een plekje in de uitgave. Ook wanneer u denkt: dat verhaal van mij is niet bijzonder genoeg, neem vooral de moeite om even binnen te wippen, het verhaal wordt er alleen maar rijker van', aldus Blei, die ook 'de gepensioneerde ambtenarij en aperte tegenstanders' graag van harte welkom heet. De auteur wil met de uitgave 'een belangrijke lacune in de rijke historie van Texel' vullen. Blei zit donderdag van 14.00 tot 17.00 uur in De Twaalf Balcken. De gesprekken neemt hij op. Wie hem op een andere manier wil spreken, kan contact opnemen via tel. 06- 1976 53651168ofe-mailjanbleisr@gmail. Op 125 locaties in het hele land gaat zaterdag 10 maart om klok slag 9.30 uur de eerste training van Start to Run van start. Voor de derde keer wordt deze cursus voor beginnende hardlopers ook op Texel gegeven. Start to run laat volgens de organi satoren zien dat het heel gemak kelijk is 'fit de zomer in te gaan'. 'Je zult ervaren dat hardlopen leuk en ontspannend is. Je moet alleen de eerste stap zetten. Geloof het of niet: na zes weken trainen op zater dag en één of twee doordeweekse trainingen ben je klaar voor Start to finish, een testloop van 3 kilometer in de Dennen.' De cursus wordt feestelijk afgesloten met koffie, appeltaart en de uitreiking van een certificaat. Hardlopen biedt volgens deskundi gen veel voordelen. Het vergroot de conditie, geeft energie, ver brandt meer calorieën dan enige andere sport, zorgt voor een betere gezondheid en leidt tot een betere nachtrust. Daarnaast leidt het tot meer zelfvertrouwen bij de beoefe naars. 'Het geeft echt een kick als je lekker ontspannen 3 kilometer kunt hardlopen. Je gaat het leven positiever bekijken.' De trainingen worden geleid door Wolbert Broere en Cees Timmer van Atletiekvereniging Texel en gaan steeds van start op het Turf- veld in de Dennen. Ze duren onge veer een uur, later kan dat wat uit lopen. Elke training begint met een warming-up en eindigt met een cooling-down. In de training wordt veel aandacht besteed aan de techniek van het hardlopen. Deel nemers krijgen een schema voor zes weken, 's Zaterdags trainen ze met de groep, doordeweeks doen ze 'huiswerk' in de vorm van één of twee zelfstandige trainingen. Voor meer informatie en aanmel den: www.starttorun.nl. Vlinderwinkel Eilandcompetitie In verband met de voorjaarsvakan tie zijn er dinsdag 28 februari geen wedstrijden. Seniortoernooi Tennisvereniging Deuce houdt vrij dag 27 juli voor de derde keer het 'Texels senior 50 plus eendags- toernooi'. Deelnemers spelen drie partijen met wisselende partners, inschrijven kan tot 17 juli, uitslui tend viatoernooi.nl. Deelname kost €15,-, inclusief lunch. De opbrengst komt geheel ten goede aan een goed doel. i-Jumbo 1-2; Warmmop-Paal 28 de Krim 0-3; Mantje-Wessels Ont werpt! 1-2; NIOZ 2-Rabobank 1-2; PFB- Albert Heijn 0-3; IBS/Oele/Schoo-Bouw- center RAB 0-3; Imares-Alektraon Bliksemwerken 0-3; Falcon-Ecotiem 3-0; De Krim-Otto s Tweewielershop 2-1Expo- tise-Timmer's Bakkerij 3-0; De Kapper- Kapsalon Salique 0-3; Bar Sportief-Kees de Waal, huis en tuin 0-3; vakantieburo Kobeko 2-Eetcafé De Rog 0-3. Vluchten F-16 boven Vliehors Kapitein Stefan 'Stitch' Hutten, vlieger van het F-16 demonstratie team van de Koninklijke Lucht macht, voert komende week enke le trainingsvluchten uit boven de Vliehors Range en vliegbasis Leeu warden. Afhankelijk van het weer en het vliegprogramma vinden de trainingsvluchten plaats in de voor- en namiddag. Een trainingsvlucht duurt ongeveer 15 minuten. ^ü^handuftiód slechtst werkt. Even verderop pre senteerde Lars Veldhuis zijn onder zoek naar hoe je leugenaars ont maskerd. Veel is af te leiden uit de lichaamstaal. Zoals de stand van de wenkbrauwen en oogleden, het plukken aan neus of oren of een hand voor de mond. Niet altijd leverde onderzoek het gewenste antwoord op. Zoals de vraag of eventuele problemen voor linkshandigen zijn op te lossen. Dat vergt een vervolgonderzoek, stelde VWO-leerling Bonnie de Boer eerlijk. Als linkshandige sprak ze als ervaringsdeskundige. Zelf ondervond ze geen problemen van die linkshandigheid, door zich aan te passen losten die vanzelf op. Al vonden haar ouders het wel vreemd dat ze haar fiets steeds op een andere plek neerzette, kenne lijk beïnvloedt linkshandigheid het richtinggevoel. Zoals een vrouw die een draaideur steevast in de tegenovergestelde richting duw de. Het onderzoek van Bonnie, die onder meer enquêtes had gehou den onder scholieren van enkele basisscholen, had onder meer als uitkomst dat vanaf groep vier dui delijk wordt of kinderen linkshan dig zijn. De uitkomsten toonde ze op een poster die uitblonk in dui delijkheid en ook van afstand goed leesbaar was. Menig wetenschap per kan hier een voorbeeld aan nemen, concludeerde Jan-Berend Stuut, één van de vele juryleden die waren gevraagd om de presen taties te beoordelen. Omdat Bon nie's toelichting op de poster beknopt en helder was en een kop en een staart had, kwam ze in haar categorie als winnaar uit de bus, wat haar een cadeaubon oplever de. Zo waren er meer winnaars, zoals de zes die de film Leef! maakten. De eerste voorstelling in de bioscoop was dinsdag al uit verkocht. Hogeberg een antwoord. Dins dagavond presenteerden ze de uitkomsten van hun onderzoek. Zo'n 'profielwerkstuk' telt wel mee voor het examen, maar is niet ver plicht. Toch deden liefst 81 van de 100 kandidaten mee en hadden zich de meest uiteenlopende onderzoeksvragen gesteld. Zoals hoe je jezelf het best tegen natuur rampen kunt beschermen, hoe je als Texelse zeilster de Olympische Spelen kunt bereiken, hoe ziet het huis van de toekomst er uit en hoe maak je een tijdschrift. Taboes werden niet geschuwd. Zoals de leerlingen die zelfmoord door de jaren heen onderzochten. Slechts een greep uit de vele onderwerpen en vraagstukken die de revue pas seerden. De kwaliteit van de pre sentaties wisselde, de onderzoe ken leverden veel interessante uitkomsten op. Menig vader, moe der, jurylid of andere belangstel lende vond het jammer dat de avond om was gevolgen en geen tijd resteerde om meer presenta ties te bekijken. De presentaties waren heel divers. Menigeen was diep in de materie gedoken. Allerlei bronnen waren geraadpleegd, veelal via internet, er waren interviews gehouden, tot in Amerika aan toe, er waren insti tuten bezocht en er was getekend, geknutseld, gesleuteld, geknipt, geplakt, gewassen en gedroogd. Dat alles om antwoord te krijgen op de onderzoeksvraag. Wast witte wasmiddel echt zo schoon als ze in de reclame bewe ren?, wilden de zussen Elise en Madeion Vonk weten. Hiervoor hadden ze veertien wasmiddelen onderzocht. Voor de proef hadden ze over witte lapjes stof ketchup, chocolademelk en rode wijn gemorst en deze veertien lapjes met even zoveel verschillende wasmiddelen behandeld. Conclu sie één was dat geen van de lapjes echt wit waren geworden, dus dat de reclame een verkeerd beeld geeft. En uitkomst twee was dat het duurste wasmiddel niet per definitie het beste resultaat geeft, maar het goedkoopste ook niet Hoe kun je zien of iemand liegt, ervaren kinderen voor- of nade len van hun linkshandigheid en kun je dromen beïnvloeden? Op deze en veel andere vragen zochten leerlingen van OSG De Bonnie de Boer met haar presentatie over linkshandigheid. Kiri Jorissen luidt de klok met Frist Langeveld. Links Martijn Rosman.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8