Fruit voor iedereen TEXELSE 9 COURANT 'Het leven bevalt gewoonverder geen onzin' Professioneel stylingadvies bij JOJO mode 'ledereen kent elkaar in een dorp als Oudeschild' VRIJDAG 24 FEBRUARI 2012 De verslaggever Een supermarkt is altijd een plaats waar veel mensen komen. Een ide ale plaats om te kijken wat er in het dorp leeft. Daarom streek ik neer in De Spar. Het begin in de winkel is in ieder geval goed. Ik word harte lijk begroet door eigenaar Erik Kal- verboer. Na de kennismaking stort ik mij op de consumenten. Wat leeft er onder de Oudeschilders? Waarom is het zo mooi en wat gaat er fout? Veel dorpsbewoners vin den het leven in de plaats prachtig en moeten lang nadenken over dingen die niet goed gaan. Maar ook over dingen die juist bovenge middeld goed gaan. 'Het leven bevalt gewoon, verder geen onzin', zegt een man terwijl hij de winkel uitloopt. Wanneer er toch wat negatiefs te zeggen valt, betreft dit meestal het 'kolossale Maritiem en Juttersmuseum', het beleid ten aanzien van het parkeervignet en de verkeerssituatie bij de Heems- kerckstraat. De laatste kritiek is niet vreemd, daar de situatie oogt als een woonerf, dat je zo over kunt steken. Toch komen er van beide kanten auto's, ondanks dat het een eenrichtingsweg is. Toch zijn de meeste mensen posi tief. Oudeschild is een rustig dorp met veel dagjesmensen, die 's avonds weer zijn vertrokken. Hier door is er 's nachts weinig overlast, behalve af en toe van de bruine vloot. 'Die mensen willen nog wel eens rumoerig zijn, maar het is net ook hoe druk je er over maakt', zegt een vrouw die met haar doch ter aan het winkelen is. Het is een nuchtere kijk op het leven. Een sfeer die sowieso wel hangt in de supermarkt. Ook de toeristen lijken het allemaal prima te vinden, al mag het weer volgens velen wat beter. Ik merk al snel dat in een dorp waar veel toeristen komen Duits een nuttige taal is om te beheersen. Hoe kan het ook anders op Texel? Helaas heb ik Duits er in HAVO 2 al uitgegooid en spreek ik welgeteld eenmaal per jaar een week Duits op vakantie. In mijn beste potjes-Duits vraag ik onze Oosterburen waarom ze naar Oudeschild zijn gekomen. Blijkbaar klopt mijn vraagstelling niet hele maal, want het eerste antwoord dat ik steevast krijg is: 'Mit der auto'. Toch begrijpen ze uiteindelijk allemaal wel wat ik bedoel en ze blijken stuk voor stuk te komen voor de haven. Het is natuurlijk ook niet iets waar je omheen kan. Wie Oudeschild zegt, zegt de haven. In totaal spreek ik in de drie uur dat ik in de supermarkt rondloop zo'n dertig mensen. De meesten hier van wonen of werken in Oude schild. Een paar zijn op vakantie op het eiland. Eén van de mensen die ik spreek is Natasja Garritsen van ruiter en mensport-winkel Martha Hoeve. 'Ik zie in Oudeschild toch wel het toekomstig tweede dorp van Texel. Ik woon zelf in De Cock- sdorp, maar ben hier iedere dag voor mijn werk. Ik zie het dorp de laatste jaren groeien en er wordt enorm aan de weg getimmerd. Zelf ben ik hier destijds een bedrijf gestart, omdat de bedrijfspanden hier veel goedkoper waren dan in Den Burg. Ik zit met mijn zaak ach ter de sportschool, dus mensen moeten je wel even weten te vin den. Maar via mond-tot- mond- reclame kom je natuurlijk een heel eind, al heb je minder mensen die gewoon even binnen komen lopen', vertelt ze. Een wat oudere consument ziet deze ontwikkeling van Oudeschild ook, maar is er minder blij mee 'De gemeenschap is toch veranderd. Vroeger was deze veel hechter. Er zijn in de loop der jaren veel over- kanters komen wonen, waaronder veel gepensioneerden. Veel daar van bemoeien zich niet of amper met de gemeenschap. Als je daar iets van zegt, krijg je als antwoord dat ze toch geld meebrachten. Maar dat lost het niet op. We heb ben veel meer aan jonge gezinnen met kinderen. Die kinderen gaan dan naar school. Dat soort zaken houden de gemeenschap levend. Niet het geld van een aantal gepen sioneerden.' Tijdens mijn wandeling door de supermarkt vang ik een discussie op tussen twee vrouwen, die er niet over uit kunnen dat er in deze tijd zoveel geld wordt uitgegeven aan een gebouw dat helemaal niet in het dorpsbeeld past. Het is dui delijk dat ze doelen op de nieuwe entreehal van Kaap Skil, het toen malige Maritiem en Juttersmuse um. Als ze er achter komen dat ik van de Texelse Courant ben, zijn ze een beetje voorzichtig. Maar als ik ze op hun gemak gesteld heb, gaan ze weer verder. De conclusie is dat het pand te groot en te duur is. Bovendien past de bouwstijl niet in het dorp. Wel hebben ze gehoord dat van binnen prachtig moet zijn, maar dat mag ook wel met zoveel subsidie, is de mening van de twee dames. Ondanks de verschillende menin gen overheerst het positieve gevoel na een dag Oudeschild. Er was niemand die me niet ter woord wilde staan en allemaal namen ze de tijd om tot een fatsoenlijk ant woord te komen. Job Schepers Natasja Garritsan rekent haar boodschappen af. ■ïififiifl Oudeschild De Texelse Courant gaat de komende periode van dorp tot dorp om te kijken wat er zich afspeelt en wat er leeft onder de mensen. We beginnen Oudeschild, waar we een middag aanwezig waren in de Spar van Erik Kalverboer aan de Vlamkast. We gingen in gesprek met bewoners, spraken een medewerker en de eigenaar en vroegen aan toeristen wat ze zo mooi vonden aan de havenplaats. De stelling Op een aantal locaties in Oude schild is het gemeentelijk groen nu ook voorzien van fruitbomen en bessenstruiken. Hierdoor kunnen de mensen, naast de uiterlijke verfraaiing, genieten van fruit uit eigen dorp. Afgelopen najaar zijn in een stuk grond aan de Trompstraat drie fruitbomen geplaatst. Verder staan er rode-, zwarte-, en kruisbessen- struiken. Ook zijn er ook gele kor noeljestruiken neergezet waar,volgens Ariën Slagt in de Ouderschilder Dorpskrant, heerlij ke gelei van gemaakt kan worden. Naast de locatie aan de Tromp straat zijn er ook fruitbomen geplaatst aan de De Houtmanstraat, de De Wittstraat en bij de Bruinvis. Hier staan kersen-, appel, peren, en pruimenbomen. De gemeente roept wel op voorzichtig te zijn bij het plukken, zodat andere planten niet vertrapt worden. De gemeente geeft, in de persoon van Muriëlle Bergman, aan dat planting van de fruitbomen niet als project gezien moet worden. Het is een manier om variatie in het groen aan te brengen. 'Bovendien geeft het mensen de gelegenheid om een lekker op straat een stuk fruit te plukken.' Woensdag 22 februari 2012 was de bekende styliste Akke Marije van der Werff bij JOJO mode om dames en heren professioneel kledingadvies te geven. Zij werden met adviezen over haar, make-up en huidverzorging ter zijde gestaan door een Texelse kapper én een schoonheidsspecialiste. Het was een gezellige drukte afgelopen woensdag bij Jojo-mode. Akke Marije van Stylingbureau x-styling image was er de hele dag te gast om dames en heren van professioneel stylingadvies te voorzien. Samen met schoonheids specialiste Martine Westerlaken en Hanneke Drijver van 'De Kapper' in Oosterend bundelden zij hun krach ten op initiatief van Lotte van de Belt van JOJO mode: "In februari zijn we allemaal wel toe aan een beetje ver wennerij en dit is een leuke manier om het voorjaar te verwelkomen!" Akke Marije, die deze week in het blad 'Esta' staat met een groot interview, had zich goed voorbereid door ieder een vooraf een vragenlijst te laten inle veren met een aantal foto's erbij, zodat ze een goed beeld van de deelnemers kon vormen voor ze begon. Daardoor kon ze een heel persoonlijk advies geven over kleur, persoonlijke stijl en pasvormen. Ze combineerde veel korte jasjes over tops met een valkraag en een passende broek erbij. Ook liet ze zien hoe je de colourblocking trend in de praktijk kan brengen met onder meer rozerood en kobaltblauw. Maar ook de meer rustigere tinten als mos groen in jurkjes en tunieken en beige pakte ze vaak op om mee te werken. Daarna konden de klanten terecht bij Hanneke Drijver. Daar kregen ze tips en liet Hanneke zien hoe je op een leuke manier kan variëren in het sty- len van je haar. Ze gaf kleuradvies en er werd af en toe zelfs geknipt! Martine en Irene van 'Schoonheids salon Martine' lieten door middel van make-up zien wat bepaalde produc ten met je uitstraling kunnen doen. Bij de één brachten ze hele felle kleu ren op en bij de ander kwamen de natuurtinten het best tot uitdrukking. Afgestemd op de kleding van de klant, de huidskleur en de ogen. Een leuk contrast. De deelnemers waren positief verrast door het eindresul- Ondertussen was er natuurlijk een kopje koffie of iets anders met wat lekkers en werd er onderling uitge breid gekletst over wat je waarom het liefste draagt en wat de voorjaars mode van 2012 te bieden heeft. "Natuurlijk kost zo'n stylingdag erg veel tijd", vertelt Lotte. "Er gaan een aantal weken van voorbereiding en investeren aan vooraf, maar terug- en vooruitkijkend is dat absoluut de moeite waard. We gingen voor een gezellige dag vol positieve inspiratie en dat is aardig gelukt". Charlie van Beurden (22) woont al zijn hele leven in Oudeschild. Sinds zijn zestiende werkt hij de supermarkt, daarnaast runt hij de Sportschool Texel. Als hij een huis koopt, zal het zijn in Den Burg of gewoon in Oudeschild. 'Oudeschild is een prachtig dorp en ik heb me hier altijd prima thuis gevoeld.' Ik werd op gegeven moment gevraagd door Erik (Kal verboer) om in De Spar te komen werken en ik ben nooit meer weg gegaan. Ik werk hier 38 uur en 38 uur in de sportschool, die ik samen met mijn moeder run', vertelt van Beurden. Dagelijks ziet hij ruim 250 bezoekers komen en gaan in De Spar. 'In de sportschool zijn het natuurlijk meer eilanders, maar ik krijg regelmatig vakantiegangers die even komen sporten, met name wanneer het minder weer is.' Hij vindt niet dat er iets mist aan het dorp, al moet je voor het uitgaan of bepaalde boodschappen toch naar De Koog of Den Burg. 'Toen ik een jaar of zestien was, werkte ik in café De Wijsneus in De Koog. Dan ging ik altijd op mijn brommer en later met de auto. Nu ga ik voor het stappen vaak naar de café Mans in Den Burg. Van Beurden maakt met menig klant een gezellig praatje en de klanten waarderen dit zichtbaar, 'ledereen kent elkaar ook in een dorp als Oudeschild', vertelt hij. Het werk bij De Spar bevalt hem goed en de samenwerking met Kalverboer loopt prima. Stelling: Oudeschild is zelfvoorzienend. De stelling Moet je als Oudeschilder het dorp Moet je als Oudeschilder het dorp uit als je dat niet wilt, of is er geen ontkomen aan. Wat vinden de bezoekers van de supermarkt hier van? Als antwoord op de stelling 'Oudeschild is zelfvoorzienend' verschillen de meningen duidelijk. Van de 24 ondervraagden zijn veer tien consumenten van mening dat je het dorp niet uithoeft. Wel werd hier vaak de aantekening bij gemaakt dat dit alleen zo was, wanneer je helemaal gezond was en geen medicijnen nodig had. Tien mensen vonden dat je voor sommige dingen echt wel naar Den Burg moet. Zaken die dan genoemd worden zijn kleren, uitgaan en dvd's.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9