Texelaars leggen wc's en waterpompen aan in Bangladesh JIMMY éi Sponsors gezocht voor exploitatie van weeshuis exploitatie kost Concrete projecten in plaats van contant geld ^/■Familieberichten Henk van Marti nus de bakker is van ons weggegaan. Plotseling heeft onze lieve (o)pa zijn vertrouwde eiland ingeruild voor de eeuwige rust. Hendrikus Witte Henk Weduwnaar van C.J. Witte-Hoogeduin 3 augustus 1926 t 4 maart 2012 Paula en Jos Bas en Mariëlle Wouter en Soraya Louis en Dorine Richard en Dulcinea Zifio Zorro Astrid en Gerald Raoul Joey Bernhardlaan 25 1791 XA Den Burg Pa is overgebracht naar de Strandkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op donderdag 8 maart van 19.00 tot 20.00 uur in het uitvaart centrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrijdag 9 maart om 13.30 uur in de R.K. Kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij pa begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: Fam. Van de Zwaan-Witte C.J.A. Koelemanstraat 23, 2461 WD Langeraar. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen TEXELSE 3 COURANTdinsdags maart 2012 Bijeenkomst over thuiszorg In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt vrijdag 16 maart een bijeenkomst gehou den over gezondheid en preven tie. Spreker is Jeanette ter Stee- ge,coördinerendverpleegkundige bij Omring. Ter Steege zal ingaan op de vraag wat de thuiszorg kan betekenen voor mensen die zelfstandig wonen. Omring levert maatwerk, waarbij de eigen manier van leven het uitgangs punt vormt. De medewerkers hou den rekening met wat cliënten zelf en hun omgeving nog kunnen doen en ondersteunen zo de wens om zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en is gratis toe gankelijk, aanmelden is gewenst. Dat kan via de SWOT, tel. 312696 of e-mailadres swot@texel.com. Correctie De landelijke actie NL Doet, waarin in een artikel elders in deze krant naar wordt verwezen, wordt niet gehouden op zaterdag 10 maart, maar een week later, op zaterdag 17 maart. FRANS WE ZULLEN JE MISSEN We wensen zijn vrouw Mies, de kinderen en Kleinkinderen veel sterkte bij dit grote verlies Loeky Bert Assink Sibo Lou N ij hu is Jo Flens Bianca René Pruim Anita Ton Martens Rie Witte Janny Cees v. Wijk Wij zijn geschrokken van het toch nog plotseling overlijden van Frans Zoetelief Echtgenoot van onze trouwste speelster Mies. Wij wensen Mies, Kees, Rutger, Annika en de kleinkinderen veel sterkte toe. Toneelclub Eierland Lief klein broertje van Tristan en Pimmetje Geboren op 1 maart 2012 3020 gram 151 cm Josien Wolf en Richard Hensen Chiantigaard 10 3446 WG Woerden 06-53171951 06-46385444 een latrine. Echt nodig is het niet, maar voor de privacy plaatsen we er een golfplaten hokje omheen.' Om ervoor te zorgen dat het geld goed terechtkomt, investeert de stichting alleen in projecten en wordt geen hulp in contanten gegeven. En wordt bij de aanleg samengewerkt met een vaste, plaatselijke, aanne mer. 'Anders gebeurt er niets', vertelt Bakker, die inmiddels vier keer in Bangladesh is geweest, waarvan plaatselijke stadhuis langs de lange rij wachtenden werd geloodst en direct aan de beurt waren. 'Dat voelt wel eens ongemakkelijk. Ik loop er zelf ook met mijn koffers te sjouwen, terwijl de rijke vrouwen dat laten doen. Ik kan daar niet goed aan wennen', vertelt Bakkers echtgeno te. Hij nuanceert: 'Het voelt voor ons inderdaad raar. Aan de andere kant zijn die mensen blij dat ze geld aan ons kunnen verdienen. Je moet er zwakste groep. Zij zijn het meest kwetsbaar voor geweld en uitbuiting in de vorm van prostitutie. Er zijn vrij veel kinderen zonder ouders, door verlating of overlijden.' Bakker en de zijnen hebben de afge lopen tijd gebruikt om de levensvat baarheid van een weeshuis te onder zoeken. 'We wilden eigenlijk een nieuw stenen gebouw laten bouwen, maar dat kost toch te veel. Als alter natief hebben we nu bedacht een drie keer in gezel schap van echtge note Ina. Samen hebben ze zich ver baasd over gewoontes die totaal afwijken van wat ze in Nederland zijn gewend. 'Het straatbeeld is volstrekt chao tisch. Om vooruit te komen, heeft pand te huren. We hebben inmiddels een paar mogelij ke locaties naar schatting niet teveel door een Nederlandse bril vijfhonderd euro per maand. Voor kijken, anders krijg je teveel cultuur schokken.' Volgens Bakker hoeven dat bedrag krijgen tien kinderen 24 uur begeleiding, kleding en voedsel Bangladesh behoefte aan regels. In ze in ieder geval niet bang te zijn dat en wordt de huur betaald. 'Dat bete een miljoenenstad als Chittagong staan een paar stoplichten, maar die de plaatselijke bevolking hen er met kent dus dat je als particulier voor gevoelens van jaloezie zal beoorde- vijftig euro per maand een kind kunt werken niet. Gevolg is dat de sterk- len. 'Wij kijken naar de mensen die sponsoren.' sten en de brutaalsten voorrang krij gen.' Eenmaal waren de Bakkers getuige rijker zijn dan wij, de Bengalen kijken naar wie armer is. Ze zijn daardoor veel blijer.' van een poging van een makelaar Relatief nieuw is het plan van de om twee huwelijkskandidaten aan elkaar te koppelen. 'Ze naderden elkaar tot op tien meter en keken elkaar even aan. Daarna ging de man weer. Op weg naar de volgende kandidaat. De makelaar moet ervoor zorgen dat man en vrouw van dezelf de kaste zijn. Iemand die we spra ken, vertelde dat het er vooral om gaat twee mensen te koppelen. Ze gaan er vanuit dat als je eenmaal getrouwd bent, de liefde vanzelf wel komt.' In Bangladesh logeren de Bakkers in een huis van familie van Litton. Ze worden er verzorgd door een hulp in de huishouding, die onder meer drie warme maaltijden per dag voor hen bereidt. Een chauffeur rijdt hen rond. Iemand anders vergezelt hen wan neer ze naar buiten gaan, omdat ze zonder zo iemand voortdurend zou den worden omstuwd door nieuws gierige kinderen. Ook is het hen overkomen dat ze bij het aanvragen van een officieel document op het stichting om een weeshuis te stich ten. Dat zal uitsluitend huisvesting bieden aan meisjes. 'Dat is de Meer gegevens over de hulporgani satie en over mogelijkheden om te sponsoren zijn te vinden op de web site www.stichtingbab.nl. Joop Rommets Een pas geslagen pomp wordt dankbaar in gebruik genomen. 'Je moet niet door een Neder landse bril kijken, anders heb je er te veel cultuurschokken.' Dat zegt Herman Bakker uit Den Hoorn, die als medeoprichter van een hulp organisatie vorige maand voor de vierde keer een bezoek bracht aan het straatarme Bangladesh. Hoewel hem soms het gevoel bekruipt dat sprake is van 'een druppel op een gloeiende plaat', ziet hij ook vooruitgang. 'Vier jaar geleden viel 's avonds de helft van de stroom uit, nu is dat veel min der.' Bakker glimlacht en voegt er aan toe: 'Dat geldt althans voor de stad. Op het platteland laten ze de stroom nog steeds gemakkelijk uitvallen. Daar wonen minder belangrijke mensen die protesteren.' Het aan India grenzende Bang ladesh, dat vroe ger Oost-Paki- stan heette en als zelfstandige staat na de bevrijdings- stratie van veerdienst TESO was, raakte bij de hulp aan Bangladesh betrokken door eilandgenoot Litton, die er werd geboren. Litton verloor tijdens de bevrijdingsoorlog beide ouders en werd opgevoed door een tante. Na vele omzwervingen over de wereld belandde hij op Texel, waar hij een vliegerwinkel in De Koog begon. Tegenwoordig houdt hij zich vooral bezig met de import van kleding uit zijn geboorteland. Om erop toe te zien dat de fabrieken aan de productie- en kwaliteitseisen voldoen, reist Litton frequent naar Bangladesh. Bakker: 'Het gaat om keurige bedrijven, die geen minder jarige meisjes achter de naaimachi nes hebben. Litton heeft een groot hart en ziet de noden van zijn land. Hij deed er al vrij veel, onder meer in de vorm van kleding en dekens voor Op een gebied van bijna 145.000 kilometer - driëneenhalf keer Neder land - leven ruim 156 miljoen inwo ners, tien keer zoveel als hier. Het land bestaat voor een groot deel uit moerasdelta, gevormd door de mondingen van twee grote rivieren, de Ganges en de Brahmaputra, die vaak voor overstromingen zorgen. Het van nature flinke hoeveelheden arsenicum bevattende water, vormt daarbij een flinke bedreiging voor de volksgezondheid. Vooral veel kinde ren lijden aan diarree en andere darmaandoeningen. Bangladesh is erg arm. Volgens het Ontwikkelings programma van de Verenigde Naties leeft bijna negentig procent van de inwoners onder de armoedegrens. De 66-jarige Bakker, die een eigen accountantskantoor heeft en ruim dertig jaar lang hoofd van de admini- koelt het 's nachts af tot vijf graden. Als je in een bamboe hut woont en niet meer hebt dan een dun jurkje, zoals veel van die weduwen, dan heb je een goede kans door de kou om te komen. Bangladesh heeft geen sociaal systeem, zodat de armen er afhankelijk zijn van hun familie. En, als ze die niet hebben, van de goede gaven van anderen. Litton bood die hulp. Als zijn accoun tant heb ik hem geadviseerd het wat structureler op te zetten en een stichting op te richten.' De Stichting Bouwen aan Bangla desh werd bijna vijf jaar geleden een feit. Het bestuur bestaat vooral uit Texelaars, onder wie Bakker zelf, die secretaris en penningmeester is. Lit ton is behalve het gezicht van de stichting ook de voorzitter. De stich ting is klein, zeker als je het vergelijkt met de grote organisaties die zich Herman Bakker deelt schooluniformen uit. Rechts medebestuurslid Jolanda Zwaagstra. Links de arts Jamser op wiens land, ter ere van zijn vader, twee scholen zijn gebouwd. bezighouden met hulp aan de Derde Wereld. Toch heeft Bouwen aan Bangladesh al het nodige gereali seerd. 'Er zijn verscheidene Texelse goede gevers die ons helpen. Daar naast krijgen we soms geld van scholen van de vastewal en ook een keer van de protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoom.' Omdat het nu eenmaal onmogelijk is alle inwoners van Bangladesh te helpen, concentreert de stichting zich op de omgeving van Chittag ong, de geboorteplaats van Litton en met vier miljoen inwoners de tweede stad van Bangladesh. Aan vankelijk richtte de organisatie zich op het naar school helpen van jonge kinderen. 'Reden is dat de regering wel het schoolgeld betaalde, maar niet de boeken. Die kosten bij elkaar ongeveer tien euro per jaar. Dat lijkt niet veel, maar is wel twee keer het weekloon van een arbeider, zodat veel ouders hun kinderen thuis hielden. Onze stichting heeft ervoor gezorgd dat enige honderden kinderen naar school konden. Inmiddels regelt de regering het beter, al zorgen we nog wel voor pennen, potloden en schrif ten. Dat klinkt misschien een beetje kneuterig, als de VOC die kraaltjes en spiegeltjes uitdeelde. Maar als je geen geld hebt, zijn zulke spullen erg belangrijk.' Daarnaast heeft de stichting met steun van Lions Club Texel een school van een nieuw dak voorzien. Ook werden de leerlingen van twee scholen in nieuwe kleding gestoken. 'Uniformen. Dat is daar gewoon, omdat ze verbloemen dat je arm bent.' Tegenwoordig houdt de stichting zich vooral bezig met het aanleggen van wc's en waterpompen. Vooral op het platteland komen dergelijke voorzieningen nauwelijks voor, wat een ongunstige invloed op de volks gezondheid heeft. In speciaal aan gelegde vijvers wassen inwoners niet alleen hun groenten, maar ook hun kleding, de vaat en zichzelf. 'Het is stilstaand water. Niet vaker dan één per keer jaar, tijdens de moes son in mei en juni, komt er schoon water bij. Je kunt je voorstellen dat zo'n vijver een bron van besmetting is. Als we ergens in de stad een pomp aansluiten, gooien we de vij ver meestal dicht, om te voorkomen dat de bevolking er gebruik van blijft maken.' De aanleg van pompen en wc's wordt zo veel mogelijk gecombi neerd. 'Families in Bangladesh wonen vaak bij elkaar, rond een bin nenplaats. Dat is dus een mooie plek voor zulke voorzieningen. Voor de pomp moeten we vaak diep de grond in, om te voorkomen dat er toch nog arsenicum in het water zit. Soms zit het water zo diep, dat het niet lukt. De wc's sluiten we aan op meen de wind Cangj je Frans Zoetaêlef

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3