Tuinmuur verdeelt buren Zaandammerdijk 'Texel en Breda: ik ben een kind van twee werelden' TEXELSE 6 COURANT 'Kwalijk dat we straks ons uitzicht kwijt zijn' DINSDAG 6 MAART 2012 I Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelaar Willem van der Vis een week lang een weblog bij. Hij werkte in het verle den als directeur bij het Maritiem en Jutters Museum en vervult dezelfde functie bij de Grote Kerk in Breda. Over carnaval, suunig- heid, de Russenoorlog, Huug Snoek, historische boeken over Texel en Breda en hockey. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Toch maar even voorstellen: Willem-Peter van der Vis, kleinzoon van Willem 'Weutje' van der Vis, kot- tervisser uit Oosterend, en Frouwtje Burger, en zoon van Willem Pieter van der Vis, ook kottervisser uit Oosterend, en Marianne van der Slikke, voormalig uitbaters van het Vispaleis op de Stenenplaats in Den Burg. Mijn broer Marco is de siga- renboer in Den Burg. Zojuist een feestelijke week achter de rug, Carnaval in het Zuiden. Als (inmiddels voor zijn inburgeringscur- sus geslaagde) Tesselse Brabander heb ik daar volop aan meegedaan. Het lijkt een beetje op Ouwe Sun- derklaas, maar dan 5 dagen en op veel meer plekken. Maar er zijn ook mensen in Breda die mij superkoster noemen, omdat ze niet precies weten wat mijn func tie inhoudt. Het komt er op neer dat ik mag zorgen voor het binnen roeien van geld voor restauratie en onderhoud en er voor moet zorgen dat in de kerk leuke, aardige, bijzon dere en belangrijke activiteiten kun nen plaatsvinden. (Zaterdag) Volgens mij zijn de Tesselaars de uitvinders van de duurzaamheid. Ooit heb ik in een boekje van Theo Timmer (of was het Harry de Graaf?) gelezen dat 'suunigheid' een goede eigenschap van de echte Tesselaar is. Werkelijk alles werd vroeger meerdere keren gebruikt en mis schien is dat bij veel eilandgenoten nog steeds zo. Waarom is duurzaam nou zo inte ressant en kan de rest van de wereld nog iets van de Tesselaar en zijn 'suunige' mentaliteit leren? Eigenlijk is dat heel eenvoudig uit te leggen. Denk hier maar eens over na: heeft u het beter dan uw ouders? De meeste mensen zullen dan zeggen: ja Maar stel de vraag: denkt u dat uw kinderen het beter zullen hebben dan u? Dan zijn er toch veel mensen die lang nadenken over het ant woord en dan zelfs nee zeggen. Als je nee zegt moet je daar iets aan doen. Er voor zorgen dat er ook iets goeds voor onze kinderen en hun kinderen overblijft. En voor onze planeet. (Zondag) mijn 81-jarige vader Willem belde me dat hij in de Texelse Cou rant gelezen had dat ik deze week meedeed aan een blog en wat dat nou weer voor nieuwerwets gedoe was. Ik heb het uitgelegd en gezegd dat ik de afleveringen zou opsparen en zou opsturen. Want hij heeft geen fax. En zeker geen computer. Wel een mobiel, maar alleen om te bellen of gebeld te worden in geval van nood. En op reis gaat hij ook niet: 'Als ik naar Discovery kijk, kom ik over de hele wereld.' Dus hoeft en wil hij niet (meer) van het eiland af. Prima. Terug naar Shanghai. Willem junior loopt als student International Busi ness Studies daar vijf maanden stage bij de Bencham, de Benelux Chamber of Commerce ofwel Kamer van Koophandel. Globetrotters zijn die studenten van tegenwoordig, want hij heeft ook al vijf maanden in Finland gezeten. Dat is leuk voor ons ouders, want wij zoeken ons kind op in den vreemde, waar hij ook zit. Finland was leuk, China is natuurlijk een avontuur. Het kost een paar centen, maar dan heb je ook wat. (Maandag) Aan het begin van mijn nieuwe werkweek kom ik erachter dat ik de hele week MOET lunchen. Nu ga ik in de middagpauze wel eens een broodje eten met mijn communica tiemedewerker Joep (tevens mijn zwager maar dat is toeval) en com bineren we ook regelmatig een ver gadering met een lunch omdat een mens toch moet eten en we dat uurtje dan tevens kunnen gebruiken voor overleg onder het mom van tijdbesparing, maar zo vol als het deze week is heb ik volgens mij nog nooit meegemaakt. rekool moete.' Overigens doet al dat eten me den ken aan een mooie anekdote, opge- (Dinsdag) daan tijdens de reis van 200 Tesse- Als ik in bed lig en naar links kijk, zie laars naar Georgië in 1983, waar de ik in een blik mijn roots en mijn Oud-Texelaar komen min of meer regelmatig Naam: Willem Peter van der Vis Is er ien van: Willem Pieter van der Vis, kottervisser uit Oosterend, terug. Uitgezwermd over de hele en Marianne van der Slikke, voor overlevenden van de Russenoorlog werden opgezocht. Er werd daar een feestmaal opgediend dat voor Nederlandse begrippen al overdadig was, maar zeker voor Georgische begrippen in die tijd. Normaliter kwam in Tbilisi één keer in de week vlees op tafel, maar voor de Tesselse gasten zat bij elk gerecht vlees, en niet zo'n beetje. Ik zat naast Huug Snoek, de Tesselse ver zetsstrijder, die ik in het Oorlogsmu seum van Georgië al had horen roepen: 'Hee, deer leit mien mes!' Diezelfde Snoek wist de overda dige tafel op z'n Tessels te relative ren: 'Ze zelle nag opkieke als ze bee ons op visite komme en an de boe heden broederlijk naast elkaar. Mijn slaapkamer is ook mijn boekenkast. In de woonkamer beneden staan nauwelijks boeken, alles wat ik graag lees of gelezen heb staat bin nen handbereik naast mijn bed in een heel grote boekenkast. De roots en het heden zijn Texel en Breda. Op de plank staat T Lant van Texsel van Van der Vlis (jammer die L er tussen), De kroniek van Den Hoorn, Waddenjutters van Piet Liefhebber, en nog heel veel meer over Tessel. Natuurlijk ook het Tessels Woorden boek (met sèèggies) van Gelein Jan sen, maar ook Harry de Graaf (De besten gaan eerst) en vier boeken van Nico Dros, waarvan ik Terhoog- wereld voelen ze zich nog altijd verbonden met het eiland. In het weblog De week van... laat de Texelse Courant deze oud-Texe laars aan het woord. te van het Salsa Paviljoen en Noor derburen het leukst vindt. Over Breda vooral historische boeken over bijvoorbeeld de Nassaus (beet je mijn tik en hobby), de geschiede nis van 750 jaar Breda, maar ook een boek over Het Mastbos (dat broederlijk staat naast een boek over Staatsbosbeheer 100 jaar natuur voor iedereen op Texel van Toon Fey). Ik ben duidelijk een kind van twee werelden. (Woensdag) Tot de Tachtigjarige Oorlog begon woonde Willem van Oranje op het kasteel van Breda en ging ter kerke in de Grote Kerk. Zijn bestuursamb tenaren woonden in Breda in prach tige hofhuizen. Breda was het bestuurscentrum van de uitgebreide bezittingen van Willem. Door de Tachtigjarige Oorlog konden Willem van Oranje, maar ook de Oranjes die daarna stierven, niet in Breda worden begraven en werd dat dus Delft. En verschoof het machtscen trum naar Delft, Den Haag, Amster dam: de huidige Randstad. Als Wil lem in Breda zou zijn teruggekeerd, zou Breda zich heel anders hebben ontwikkeld. Waarom zo'n uitgebreid geschiede nisverhaal Omdat ik jullie wil laten weten dat Breda zo'n mooie stad is met een historisch stadshart dat er zo uitziet omdat de Nassaus hier zo lang hebben vertoefd Ponderdag) Op Tessel had je vroeger geen hoc key. Nu nog steeds niet. Hockey was iets elitairs. Net als tennis. Dan heb ik over wel heel lang geleden, 50 jaar of zo. Wij deden aan voetbal, later kwam de zaalvoetbal erbij (toen de sporthal Ons Genoegen gereed kwam) en nog weer later volleybal. Maar hokkie met een stokkie (zoals malig uitbaters van het Vispaleis op de Stenenplaats in Den Burg. Woont in: Breda Werkt als: directeur is van de Grote Kerk. ik me de uitdrukking herinner die wij als kinderen gebruikten) was iets 'overkants'. Ik ben nu hockeyverslaafd. Het spel letje is natuurlijk compleet veran derd: van spelen op gras naar kunstgras heeft het spel supersnel gemaakt. En dus veel aantrekkelij ker. Het is ook veel professioneler geworden. Vroeger waren het alleen maar bierdrinkende corpsballen en -meisjes die het spel beoefenden, die bovendien maar heel weinig trainden, tegenwoordig is het een sport voor iedereen en is er een professionele opleidingslijn van de jeugd tot het eerste team. Mijn twee dochters zijn, toen ik in Breda kwam wonen in 1995, allebei op hockey gegaan. De oudste doch ter eerst twee jaar op voetbal (als enig meisje in een jongensteam), maar daarna toch echt op hockey. En het bleken toch wel sportieve meiden te zijn want zij hebben inder daad zo'n 1 -lijn opleiding gehad en spelen nu allebei in Dames 1 van Push. En als je dan bedenkt dat onze mei den als topsporters 5(!) keer per week trainen, en dat ze allebei ver kering hebben met een hockeyer, dan begrijp je wel dat het in het gezin Van der Vis aan tafel heel vaak over hockey gaat. Nooit gedacht dat ik 'hokkie met een stokkie' zo leuk zou vinden. Voortschrijdend inzicht noemen ze dat. Maar ik heb ook altijd geroepen dat ik nooit aan dingen zoals het schrijven van een weblog zou mee doen. Andere mensen op het inter net een kijkje zou gunnen in mijn privéleven. Ik heb dat deze week tóch gedaan, en het was hartstikke leuk. Maar ook weer genoeg geweest. Het allerbeste en tot ziens op Tessel (of in Breda). vragen ons af hoe we dit hadden door Belangenvereniging 10 voor kunnen voorkomen. Hij heeft de Texel, die zich ook zorgen maakt, bouwvergunning in fases aange- 'Wij willen hier op Texel geen Gooi- vraagd, zodat een gewone burger sche taferelen met hoge ommuurde Aan de Zaandammerdijk bij De Waal is onmin ontstaan. Oorzaak is de ommuurde tuin die bij de nieuwe stolpboerderij van Harry Vlek wordt aangelegd. De buren, de familie Mulder, claimen dat ze hierdoor hun vrije uitzicht op de polder kwijt raken. De oorsprong van dit probleem ligt in het verleden. De vorige bewoner van het huis van de familie Mulder (Zaandammerdijk 7) kreeg door een foutieve verandering in het bestem mingsplan de mogelijkheid een huis te bouwen op de locatie waar nu de nieuwe stolpboerderij is gebouwd. In de loop der jaren werd het ene huis gekocht door de fami lie Mulder (2007), het andere door Vlek (2008). Het huis dat op het kavel van Vlek stond, was van een matige kwaliteit en hij besloot daar om een nieuwe stolpboerderij te realiseren. Ook de familie Mulder was hier blij mee, omdat zij dach ten dat er een boerderij van verge lijkbare grootte kwam met behoud van het uitzicht. De ene partij is van mening dat de situatie gelijk blijft, of zelfs verbetert, de ander is van mening dat het uitzicht totaal weg genomen wordt. Nu het verhaal van beide partijen. Familie Mulder Doordat de nieuwe boerderij gebouwd is op een (aangelegde) terp komt deze een stuk hoger te staan. 'Bovendien is de woning een stuk groter dan de vorige, zodat we er niet meer overheen of langs kun nen kijken', vertelt Remkje Mulder. De familie vond dit vervelend, maar begreep ook dat het Vleks goed recht was een nieuwe woning te plaatsen op het perceel. Hij had hier immers ook de bouwvergun ning voor verkregen en ondanks dat hij het totale bouwvlak lijkt te benutten, is hier niets tegenin te brengen. Een tijdje geleden werden ze door de buurman op de hoogte gebracht. Hij gaat rond zijn tuin een muur gaat bouwen. Als de familie het goed begrijpt komt de muur op de terp te staan. De terp is 1,10 meter hoog, de muur wordt 2,00 meter hoog. Dit komt in totaal neer op een muur van ruim drie meter hoogte, die om het hele perceel heen te staan. 'En dan heb ik het nog niet eens over de bijgebouwen die geplaatst worden', vertelt Rem kje Mulder. De familie vraagt zich af hoe het kan dat bebouwing van deze aard gerealiseerd kan worden in het buitengebied. Ze namen con tact op met de gemeente en die gaf de volgende verklaring. 'In het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied mag er aan drie zijden van een woning gebouwd worden, behalve aan de hoofdingang.' Daar komt direct een groot deel van het probleem naar voren. Want waar zit de hoofdingang? De familie Mulder is van mening dat de hoofdingang zich aan de voorzijde van het huis bevindt. Volgens Vlek is dit echter de visuele entree en niet de daad werkelijke. 'Deze zal namelijk niet als ingang gebruikt worden, er komt daar een hal waarin kunst komt te hangen. De meest gebruikte ingang zal zijn bij de bijkeuken aan de zij kant van het huis.' Dit tot grote onvrede van de familie Mulder, die hierop de gemeente om ophelde ring heeft gevraagd. De gemeente heeft tot op heden nog geen offici eel standpunt ingenomen, maar onofficieel is vastgesteld dat Vlek de muur mag bouwen en de bouw werkzaamheden zijn inmiddels begonnen. De familie Mulder dringt nu aan op een officieel standpunt van de gemeente, maar begrijpt dat het lastig zal worden de realisatie tegen te gaan. 'De heer Vlek heeft het enorm slim gespeeld. We gun nen hem die woning wel, maar wil len wel ons uitzicht behouden. Ik twijfel er niet over of hij volgens de regels heeft gehandeld, maar wij er geen overzicht meer over heeft, de architect heeft het slim aange pakt door op de tekening de voor ingang zo te noemen. We vinden het een kwalijke zaak dat dit zomaar allemaal mag, en dat we straks ons uitzicht kwijt zijn. Dit past toch totaal niet in het buitengebied, waar per slot van rekening de boeren zijn uitgekocht om het natuur te laten zijn', aldus een teleurgestelde Rem kje Mulder. De familie Mulder wordt gesteund tuinen', laat Menno Stam opteke nen. Harry Vlek Harry vlek vindt de kritiek op de plannen niet terecht. Hij is van mening dat het verwaarloosde erf dat op het kavel lag ernstig verbe terd wordt. Bovendien wordt de genoemde hoogte van de muur volgens hem zwaar overdreven. 'De hoogte van de muur wordt geen 310 centimeter, aangezien de garage lager is. Die staat namelijk op het niveau van de weg en niet op het niveau van de terp. Door deze constructie zal de scheidings muur niet hoger zijn dan de hoogte van de garage.' Toen hij het per ceel kocht, bleek het opknappen van het bestaande huis te duur en bepaalde aanpassingen waren niet mogelijk. Daarom diende hij een aanvraag in volgens de stolprege- ling en werd de oude bebouwing inclusief bijgebouwen gesloopt. 'Deze procedure heeft veel voeten in de aarde gehad, maar uiteindelijk verkreeg ik de vergunning voor een stolp van maximaal 250 vierkante meter en een praktijkruimte van 100 vierkante meter.' Of de ruimte daadwerkelijk als praktijkruimte wordt gebruikt, trekt Remkje Mul der in twijfel. 'Het uizicht wordt de familie Mulder niet verder ontno men dan voorheen het geval is geweest. Het zicht op het huis en alle bijgebouwen was van dien aard dat de buren hun eigen uitzicht daar naar toe hadden en hebben geblokkeerd met een wand van betongaas met daarvoor en omheen klimop en struiken, waardoor in rechte lijn het uitzicht, zeker wan neer het blad er aan zit, nauwelijks mogelijk is. Het uitzicht was, en is diagonaal vanuit hun huis en zal zo grotendeels blijven', zo zegt hij. Volgens de familie Mulder is dit onjuist. 'Wij zitten vaak in de zomer aan de kant van onze parkeer plaats, omdat we daar zon hebben en een prachtig uitzicht. Nu kunnen we De Waal zien liggen, straks een muur', zegt Remkje. Vlek benadrukt het zo mooi moge lijk te maken voor de buren. 'De stolp had gezien de maten van de bouwkavel veel dichter op het huis van de buren gebouwd mogen worden. Omwille van de buren heb ben wij dat niet gedaan en de grootst mogelijke afstand bewaard. Dit had als gevolg dat wij op het lagere gedeelte moesten heien onder de gehele stolp, met alle extra kosten van dien.' Volgens hem zal van de muur weinig te zien zijn. 'Kosten noch moeite zijn gespaard de garage op gelijk niveau te houden als die van de stenen omheining. Het schuine dak van de garage krijgt een sedum beplanting en op verzoek van de buren is de zichtbare kant van hardhout, gepot- dekseld (de familie Mulder zegt dit nooit gevraagd te hebben). Op eni ge meters van de buitenkant van de afscheiding komen tuunwallen en de tussenliggende ruimte wordt voorzien van struiken. Een tuunwal is ongeveer zeventig centimeter hoog en struiken ongeveer 130 centimeter, dus van een schei dingswand is niet al te veel meer te zien. De gemeente onderzoekt de zaak momenteel en laat de belang hebbenden binnenkort een stand punt weten. 1 stolp van Harry Vlek. Links de woning van de familie Mulder. De

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6