AMSANi TEXELSE 9 COURANT 'Poel des verderfs, maar nooit rotzooi' K 'Het is nu tijd om de verhalen over Sarasani op te schrijven' □nemd Texel TAXITEXEL www.taxitexel.nl DINSDAG 6 MAART 2012 Sarasam geregeld groepsfoto s. Volgens overlevering maakte de huisfotograaf1 Hij is zelf te jong om ooit in Sarasani te zijn geweest. Toch speelt de legendarische beat- boerderij zo'n belangrijke rol in het leven van Jan Blei, dat hij heeft besloten er een boek over te schrijven. 'Als jongetje kam peerde ik altijd met mijn ouders op camping Kogerstrand. Daar liepen ook de artiesten van Sarasani rond: met blote boven lijven, lange haren en vaak zo zat als een Maleier. Dat beeld staat op mijn netvlies gebrand. Net als de auto's met luidspre kers op het dak die door De Koog reden om reclame te maken voor wie er 's avonds optraden.' Toen Blei als volwassen man naar het eiland terugkeerde en op zoek ging naar een boek over de geschiedenis van zijn dierbaarste jeugdherinnering, kreeg hij bij één van de Texelse boekhandels te horen dat er nooit iets van enige betekenis over verschenen was. 'Maar de mevrouw die me hielp, begon wel meteen te vertellen wat ze zelf nog wist. Dat liet goed zien hoe zeer het nog leefde. Sarasani heeft maar tien jaar bestaan, maar is een naam met mythische pro porties.' Op zoek naar informatie kwam Blei in contact met Frits Lange- veld en Fred Brinkhorst, die samen met de overleden Armand André de la Porte in 1966 aan de wieg van Sarasani stonden. Langeveld vertelde hem dat hij al eens het idee had gelanceerd om een reü nieconcert te organiseren. Dat zou in 2001 plaatsvinden, ter herinne ring aan de vijfendertigste verjaar dag van de oprichting. Een werk groep moest de plannen uitwerken, maar het idee stierf in schoonheid. 'Doodzonde! Het had best een kans van slagen gehad en Veroni ca had me al tienduizend gulden geboden voor de uitzendrechten. Maar dan moesten we wel een compleet draaiboek kunnen over leggen en door onenigheid in de groep lukte dat niet', vertelt Lan geveld aan de keukentafel in zijn boerderij aan de Schilderweg. Ook twee andere coryfeeën uit de geschiedenis van Sarasani zijn aangeschoven: Bert Groote, van 1975 tot 1976 uitbater en ooit drummer van de Geebros (die in 1968 een hit scoorde met Henry the Horse) en oud-Texelaar Klaas Smidt, die er van 1970 tot 1974 disjockey, kastelein en reclame man was en later bij platenmaat schappij Polygram naam maakte als ontwerper van platenhoezen en reclamemateriaal. Hun herin neringen zorgen voor groot Twitter heeft Blei inmiddels zo'n 180 artiesten en bands getra ceerd. Niemand van hen is Texel ooit vergeten, concludeert hij, en allemaal zijn ze van harte bereid hem te helpen bij het maken van het boek. Ook meerdere buitenlandse arties ten maakten de oversteek over het Marsdiep. Bekende namen zijn die van onder anderen Rod Argent, The Pretty Things, Marme lade, Magna Carta en Hawkwind, met zanger Lemmy Kilmister, de latere voorman van Motörhead. In 1969 stond zelfs het legendari sche Pink Floyd geprogrammeerd, maar om nog niet opgehelderde redenen is dat optreden niet door gegaan. De concerten trokken jaarlijks tienduizenden bezoekers. enthousiasme bij Blei, die vorige week op Texel was om oud-mede- werkers, vaste gasten en andere betrokkenen van weleer te inter viewen. 'Het is nu de tijd om alles op te schrijven. De generatie van die tijd is in de zestig. Als we nog langer wachten, zijn die mannen en vrouwen straks weg en daar mee hun verhalen', vertelt de in Zwartsluis (Overijssel) woonachti ge Blei, die als manager in de gezondheidszorg zijn brood ver dient, maar daarnaast actief is als columnist, dichter en schrijver. Gedurende een decennium was Sarasani één van de toonaange vende concertzalen van Neder land. Alle bekende Nederlandse bands uit die tijd speelden er, in veel gevallen zelfs meerdere keren, waaronder The Golden Earrings, Cuby the Blizzards, Outsiders, Kayak, Shocking Blue, Q65 en Earth and Fire. Via Facebook en Blei schat dat in totaal tussen de 200.000 en 300.000 popliefheb bers er binnen zijn geweest. Ook op ander terrein werden bezoekers gelokt. Roemrucht waren de drive-in-shows van radiopiraat Veronica, die voor het eerst in Sarasani werden gehou den en nadien landelijk bekend werden. 'Die shows hebben een belangrijke rol gespeeld in de naamsbekendheid. De naam van Sarasani was in die jaren heel veel op de radio te horen.' Blei vindt het niet overdreven te stellen dat Texel een groot deel van z'n roem aan Sarasani te danken heeft. Seks, drugs en heel veel drank. Sarasani had het imago dat alles er kon. Dat is zeker niet gelogen, blijkt ook uit het relaas van de oud-medewerkers. De één ver haalt over de zakjes verdovende middelen die er bij een kraampje verkrijgbaar waren en die gretig aftrek vonden. 'De politie kwam af en toe kijken, maar vond het best.' De ander noemt de drank die rij kelijk vloeide. En de vrije omgang tussen mannen en vrouwen. Nog nagenietend vertelt Groote over zangeres Jerney Kaagman, die zich - zonder enige scrupules - voor zijn ogen verkleedde. 'Zo joh, ik wist niet ik zag. Ze had prach tige borsten. Dat moet je niet doen, zei ik. Maar ze antwoordde: wat geeft dat nou, mijn vriend heet ook Bert. Ik heb daarna drie dagen met haar opgetrokken. Nee, ik ben niet met haar naar bed geweest. Ik had haar best kunnen krijgen, maar ik vond dat ik dat niet kon maken.' Met een verheerlijkt gezicht maakt Blei aantekeningen van een ver haal over de diefstal uit de kassa, die een medewerkster toegaf tij dens een autoritje van Sarasani naar De Koog. 'Dat gaf zoveel consternatie dat we uit de bocht vlogen en een paar keer over de kop sloegen. Gelukkig stapten we er allemaal weer heel uit.' Maar ondanks alle spraakmaken de gebeurtenissen, was er toch vooral sprake van flower power, pais en vree. 'Er was nooit rotzooi. Volgens de kranten was Sarasani een poel des verderfs, maar wat er tegenwoordig 's zomers in De Koog gebeurt, is tien keer erger', meent Langeveld. Groote en Smidt hebben het over de vermaarde vloeistof- en lichtshows van Bunk Bessels, die in 1967 de organisa tor was van de eerste editie van Lowlands (dat aanvankelijk A flight to Lowlands Paradise heette). 'Voor de show zorgden we ook voor watergordijnen. George Kooi- mans van The Golden Earrings pakte een keer zijn microfoon en kreeg toen door dat water zo'n stroomstoot, dat hij tegen de grond werd geslagen. Toen hij weer bijkwam, zei hij: als ik dood ga, wil ik op Texel worden begra ven. Dat was lachen, natuurlijk. Dat was helemaal de sfeer.' Eén keer dreigde er werkelijk tram melant, toen een groep Deense Heli's Angels z'n opwachting maak te. Maar nog voor dat ze vervelend konden worden, besloot Groote de motorrijers dronken te voeren met het bier dat in de nog niet hele maal lege vaten overbleef voordat deze werden vervangen door vol le. 'Met een vrachtrijder sprak ik af dat hun motoren naar Den Helder werden verscheept. Toen ze wak ker werden, heb ik verteld dat hun bezit aan de andere kant van het Marsdiep op hen te wachten stond. Dat werkte. Ze maakten geen problemen en gingen keurig weg.' Blei is niet alleen geïnteresseerd in de spectaculaire gebeurtenissen. 'Mijn boek moet een soort calei doscoop worden. Met heel veel foto's en de geschiedenis die daar als rode draad doorheen loopt. Foto's, krantenknipsels, aanplak biljetten, elke snipper informatie is daarbij van belang. Het is bijvoor beeld bekend dat Sarasani een eigen fotograaf had en dat er regelmatig groepsfoto's voor het gebouw werden gemaakt. De vraag is: waar zijn die foto's. Het zelfde geldt voor een film die ooit is gemaakt: De Nacht van de Nederbeat. Niemand weet waar die is. Misschien in de nalaten- Auteur blij met foto's en verhalen 'Het was een prachtige week', blikt Jan Blei terug op de vijf dagen die hij vorige week op Texel was om materiaal te verzamelen voor zijn boek over Sarasani. Zo voerde hij niet alleen gesprekken met Fred Brinkhorst en Frits Langeveld en andere betrokkenen van het eerste uur, maar werden hem ook bijzon dere foto's beschikbaar gesteld. Daaronder 42 stuks van 'het dage lijks gebeuren' in Sarasani plus vier groepsfoto's. Gijs Berger overhan digde hem 70 'al even opwinden de' foto's van een optreden van Focus en Anne Klomp uit Den Hel der had 'prachtige pics' van Wally Tax en the Outsiders. 'Kortom: heel veel materiaal waar ik gelukkig mee ben.' schap van André Armand de la Blei is bereikbaar via e-mail Porte, maar dat is maar afwach- janbleisr@gmail.com. ten. Ik zou het geweldig vinden als mensen me willen helpen, waar- Joop Rommets mee dan ook.' '@UITIadderTexel Zaterdag 10 maart - 20.30 uur - Cabaret Thijs Kemperink met "Achteraf bekeken" Stand upper als ambassadeur voor boeren, koeien en buitenleven. Entree €16,00. Speciaalcabaretdinervooraf mogelijk, reserveren gewenst. Zaterdag 17 maart - 19.00 uur Diner Cabaret nieuwe show! 4-gangendiner incl. show €49,50 Programma 8 t/m 14 maart PER DAG PROGRAMMA PER FILM GHOST RIDER: SPIRIT OF VENGEANCE 3D Ene... verjaardagsfeestje in Cinema Texel! Tel. 0222-315555 WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer 10% korting met onze voordeelpas De leden van ZZ en de Maskers met de reclamebordjes waarmee promotie werd gemaakt. (Foto archie! Jan Biel)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9