TEXELSE^COURANT Cf roen ^warLrJexets in het harL, 8 11 Hoogbouw Weikoop moet stuk omlaag Raad heeft genoeg van WKO-perikelen TMJfTEIvSi OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12657 VRIJDAG 9 MAART 2012 c H Dat Jan Wolkers en Texel onlos makelijk verbon den zijn, kwam als een grote verrassing voor zijn biograaf, Onno Blom. 'Een hechte gemeenschap bij vreugde en verdriet', zeg gen Oosteren- ders over hun eigen dorp. Jongeren uit De Cocksdorp repeteren in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp voor de musical Lied van Nubië. SnelStart is blij dat de jonge- renjury het soft warebedrijf heeft genomi neerd voor de Ondernemers prijs 2012. De blijde lanceert een bankstel. Zo vlogen dinsdag ook een televisie, een koelkast en zelfs een piano door de lucht. Spectaculaire taferelen aan de Genteweg bij Oosterend, waar de Blijde Vrienden bijzondere projectielen afvuurden. Heel anders dan de massieve kogels waarmee de schutters met Oosterend Present hun record lieten optekenen in het Guinness Book of World Records. De Blijde Vrienden waren door televisieproducent Talpa benaderd voor het program ma Wat schat je? In dit spelprogramma, gepresenteerd door Jeroen van der Boom, worden deelnemers gevraagd schattingen te doen over de meest bijzondere prestaties. Zo moeten ze raden over welk afstand met de blijde bepaalde projectielen worden geschoten. Als eerste werd een oude televisie gelanceerd. Daarna volgden een twee- zitsbank, een koelkast en ten slotte een piano. Voorwerpen die verderop in het weiland aan stukken vielen. Wanneer het programma precies wordt uitgezonden, wordt binnen kort bekend. (Foto 7™*-™* De kans is groot dat de gemeen teraad de Warmte- en Koude Opslag (WKO) bij een externe marktpartij neerlegt. Raad en college stonden dinsdagavond lijnrecht tegenover elkaar tijdens een bespreking van het duurza me koel- en verwarmingssyteem voor het gemeentehuis en de nieuwbouw van de OSG. Het college had de raad opnieuw gevraagd extra geld uit te trekken om de aanleg van het systeem af te maken en dat was tegen het zere been. Diverse commissiele den stoorden zich eraan dat wet houder Edo Kooiman (WKO) hen min of meer hetzelfde voorstel voorlegde als in november, maar dan met het verzoek een extra kre diet van €370.000,- in plaats van €360.000,- beschikbaar te stellen. Het vorige voorstel had hij in november teruggenomen na weer stand bij de partijen. Rikus Kieft (GroenLinks) maakte de kachel aan met de informatie die het college tot nu toe over de WKO aan de raad heeft verstrekt. Vol gens hem zijn de gegevens meer malen niet in lijn met elkaar en moet de raad maar voetstoots aan nemen dat nieuw verstrekte infor matie wel juist is. Met een bereke ning aan de hand van verstrekte cijfers over de WKO toonde hij aan dat de gegevens soms met elkaar in tegenspraak zijn. De discussie, die al een tijd speelt, ontaardde in de vraag in welke omvang de problemen rond de WKO moeten worden aangepakt. Wethouder Kooiman wil eerst de duurzame installatie afbouwen en daarna een eind maken aan het klimaatbeheersingsprobleem waar het raadhuis en de OSG sinds de oplevering mee kampen. Volgens de meeste politieke partijen kun nen die twee niet los van elkaar worden gezien, onder meer omdat aan het oplossen van het klimaat probleem op het gemeentehuis naar verwachting extra geld gaat kosten. Kooiman schatte dinsdag avond dat dit drie of vier ton kan worden. Eerder sprak hij voor de OSG al de verwachting uit dat daar een ton extra nodig zal zijn. Jur Schuiringa (WD) stelde dat er een situatie ontstaat waarbij de totale kosten niet meer te overzien zijn. De wethouder hield vol dat de gemeente het goedkoopst uit is als de raad een extra krediet van €370.000,- beschikbaar stelt, zodat het college in eigen beheer de WKO kan laten afbouwen. Kieft verwoordde een algemeen gevoel dat de raad geen vertrouwen meer heeft in de ambtelijke afdeling en de adviseurs die zich nu met de WKO bezighouden en dat het beter is externe marktpartijen met ver- Havencijfers De haven van Oudeschild kreeg van de Bruine Vloot nu geen onvol doende meer. Het is een dikke zes geworden. De haven is sterk verbe terd, want ze hoeven nu niet al om twaalf uur uitgevaren zijn. Na een drieste nacht op zo'n zuipschuit is dat tijdstip natuurlijk niet haalbaar. Verder hebben de varensgasten scherp gelet op de vuilcontainers, de toilethokjes en hoeveel Ampères de electra-aansluitingen afgeven. De toeristenbelasting is uiteraard een ernstig minpuntje. Die hoefje in Lelystad niet te betalen en daarom krijgt die haven een jaloers maken de 10. Toch vraag ik me af of je ook zo mooi binnenkomt in Lelystad, of je daar na aanmering ook kunt kie zen uit vijf gezellige havenkroegen, of daar ook van die stoere viskot- ters liggen. Ik denk van niet. Ik denk ook niet dat de klanten van de Bruine Vloot liever naar Lelystad gaan dan naar Oudeschild omdat daar betere vuilcontainers zijn. Mis schien kunnen die strenge keur meesters van de Bruine Vloot eens met andere ogen naar een haven kijken. Woelmuis stand van WKO's te benaderen en te kijken wie de installatie wil over nemen. Hij verbaasde zich dat het bij de wethouder niet wilde door dringen dat de raad niet op de ingeslagen weg verder wil gaan. In de eerstkomende raadsvergade ring komen de partijen met een initiatiefvoorstel om externe markt partijen te benaderen en die motie kan op een ruime meerderheid rekenen. Kooiman trok zijn verzoek om €370.000,- aan het eind van de vergadering in. Een ambtenaar liet weten dat ze op het gemeentehuis bezig zijn de apparatuur goed in te regelen. Dat kost tijd, maar naar verwachting moet dat uiteindelijk tot een beter klimaat leiden waarin het niet te warm of te koud is in het gebouw. Schulpengat dienstboot Veerboot Schulpengat wordt met ingang van vrijdag 9 maart (vandaag) en week lang ingezet als dienstboot. Dit in verband met onderhoud aan de Dokter Wagemaker. Als gevolg van de extreme vorst periode zag veerdienst TESO zich genoodzaakt een gedeelte van het geplande onderhoud aan de Dok ter Wagemaker uit te stellen. Om dit schip voor het seizoen alsnog in optimale conditie te brengen, zal TESO deze resterende werkzaam heden de komende week laten uitvoeren. De Dokter Wagemaker vaart vrijdag nog als reserveboot en zal daarna een week aan de De bouwhoogte van 16,7 meter van het woonwinkelcomplex bij de Weikoop gaat zo goed als zeker van tafel. Nadat eerst bezwaarmakers de vloer aan veegden met het plan van Woon- tij, zette woensdagavond de poli tiek de hakken in het zand. Wethouder Kooiman kon niet anders dan het plan terugnemen en gaat weer met de wooncor- poratie om tafel om een nieuwe aanpassing ervan te bespreken. Het is de zoveelste vertraging voor het project waarvoor Woontij in 2006 met de aankoop van het Wel- koopterrein de eerste plannen op tafel legde. Sindsdien stapelen ver tragingen zich op, door uiteenlo pende oorzaken. Ditmaal was er vooral kritiek op de hoogte van het 16.7 meter. Het hoogste apparte ment moet het gebouw een 'accent' geven, maar wel eentje dat volgens de insprekers vanuit de weide omgeving is te zien. 'Een hele grote vergissing', verwoordde Els van Ierland de mening van velen. In het bestemmingsplan staat een maxi mum van negen meter, dat met tien procent kan worden opgerekt. Een overschrijding van 70 procent, maar daarover bestaat volgens Kooiman binnen het gemeentehuis wel 'concensus'. Reden voor Astrid van de Wetering (D66) het beroep van 'stedenbouwkundige' van een nieuwe betekenis te voorzien. Het college wil de hoogte mogelijk maken via een zogeheten projec- Petitie tegen uitkleden Gemini De gemeente is op internet met een petitie begonnen voor het behoud van het Gemini Zieken huis in Den Helder. Dat dreigt de komende jaren te worden uitge kleed, waardoor diverse medi sche voorzieningen verdwijnen. De petitie is te vinden op het webadres http://geminiziekenhuis. petities.nl. De gemeente vraagt Texelaars om het standpunt te ondertekenen dat het Gemini Zie kenhuis volwaardige zorg kan blij ven verlenen. 'Garandeer ons blij vend de kwaliteit van zorg en de veiligheid van onze inwoners, en de werkgelegenheid in onze regio. De leefbaarheid staat, letterlijk en figuurlijk, op het spel!' Wethouder Hennie Huisman (volks gezondheid) maakte dinsdagavond tijdens een commissievergadering bekend dat de gemeente de petitie op internet had gezet. Gerbrand Poster (Texel 2010) kreeg de eer als eerste de petitie te onderteke nen, omdat zijn partij had aange drongen op de petitie. Volgens Texel 2010 was het de hoogste tijd dat er actie zou worden onderno men en dat werd meteen opge pakt. Tientallen Texelaars hebben de afgelopen dagen inmiddels de petitie ondertekend. Lees verder op pagina 3 'Handtekeningen gaan naar bestuur Gemini' tafwijkingsprocedure. Waar de raad in oktober 2011 nog instemde met een 'ontwerpverklaring van geen bezwaar', maar wel een voorbe houd maakte, gooide de politiek nu de kont tegen de krib. Daarmee reageerden raadsleden op weer stand vanuit de bevolking, in de vorm van 29 zienswijzen en een reeks insprekers. Vooral over de hoogte, maar ook over de ver- keerscirculatie, de procedure, schaduwwerking, geluidsoverlast en de angst dat er meer hoge gebouwen komen. 'Ik verbaas me over zóveel bezwaren', zei Jan Vla ming van Perspectief Noord-Hol land BV die het project voor Woon tij ontwikkelt. Hij wees op een plan uit 2008, dat slechts een meter lager was, dat toen geen zienswij zen had opgeleverd en waarvoor de vrijstelling was verleend. Maar bij dit plan zou Woontij er €2 mil joen bij in schieten, reden waarom dit toen is ingetrokken. Overigens zei een omwonende naderhand dat ook toen is geprotesteerd, maar dat dit kennelijk niet tot zienswijzen heeft geleid. Dat Woontij alsnog een meter hoger wil, was volgens Nils Lely een nieuw 'pijnpunt' en reden voor zoveel bezwaren. Voor klachten over de lange duur van het project, moest Vlaming volgens Lely niet bij de raad zijn. 'In dit plan worden de grenzen steeds verder opgerekt. Op de grens of er over heen, ruimtelijk en emotioneel. Dan is het niet vreemd als je tegen weerstand aanloopt.' De opmer king van Vlaming dat met alle omwonenden was gesproken, leid de tot een scherpe reactie van Wim Grisnigt. 'Ik zie deze man voor het eerst.' Op de vraag wat het kost om het hoogste appartement te schrappen, kreeg de politiek geen antwoord. Maar mocht dit van de tekening verdwijnen, dan staat er straks altijd nog een gebouw van een meter of vijftien hoog. Voor de mooiste T. 06-39599272 GQ3EH33I1XHB G3 ClË0 www.texelseautopagina.nl Sanitair-showroom zaterdags open van 10.00 - 12.30u onderhoudskade liggen. Op vrijdag 16 maart worden de schepen weer gewisseld. TESO verwacht dat zich nauwelijks wachttijden zullen voor doen. Gemeente Texel .tXl Bekendmakingen op pagina 10 MUUR VAN HARRY VLEK, WERKT OP MULDERS' NETVLIES ALS BLINDE VLEK...

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1