TEXELSE^COURANT Plan Spa Resort stuit op weerstand bij b en w Cjroen ^warL-Jexels in het harL, Mi ft 9% 1Ü; Vruchtbaar overleg Bleker met agrarische jongeren Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12658 DINSDAG 13 MAART 2012 Bezoekers van de Johannes Passion raakten ontroerd door de glansrijke uitvoering van dit meesterwerk van Bach Het kampioen schap kan het zaalvoetbal team van Texel'94 met 14 punten voor sprong niet meer ontgaan Na een kritische evaluatie gaat de Jongeren- raad verder met negen leden en lanceerde vrij dag een websi- Bij de opvoe Hl ijJ'Jk (ffl ring van Blithe Spirit door de Hoornder Vriendenkring liep een seance danig uit de hand. Staatssecretaris Henk Bleker met het bestuur van de Agra- renweg bij De Cocksdorp. Tijdens het bezoek werden diver- rische Jongeren Texel en burgemeester Giskes tijdens het se problemen aan de kaak gesteld waar de Texelse boeren bezoek dat hij bracht aan boerderij De Hoek aan de Vuurto- mee te kampen hebben. (Foto job schept) op Texel tweeduizend broedparen aan ganzen op het eiland, waar het streefaantal ligt op tweehonderd. De ganzen zorgen voor schade aan landbouw en natuur. De compensa tie die hiervoor wettelijk is vastge legd is zeer moeilijk aan te vragen. In 2009 werd op Texel slechts 25 procent van de schade uitgekeerd. Toch mag nog steeds te weinig op ganzen gejaagd worden, waardoor het probleem groeit. De AJT roept de staatssecretaris dan ook op om vrijstelling voor het jagen op de die ren. Op dit moment probeert men nog altijd de populatie terug te drin gen door het prikken van de eieren en het vangen van de kuikens. Een ander probleem is het gebruik van drijfmest Bij deze manier van bemesting wordt stuiven tegenge gaan. Op dit moment heeft Texel nog uitzonderingspositie, waardoor hier nog steeds gebruik van gemaakt mag worden. Ondanks dat de boe ren, onder meer door gebruik van proefvelden, experimenteren met andere oplossingen zijn deze er nog niet. In 2013 loopt de uitzonderings positie af. Bleker heeft toegezegd dat hij zich sterk zal maken voor een blijvende uitzonderingspositie, mits de boeren hard blijven werken aan alternatieven. Alfons Kuip van LTO- Noord afdeling Texel gaf aan dat ze er hard mee bezig zijn en dat ze ook veel contact hebben met andere gebieden die met hetzelfde pro bleem zitten, zoals de Veenkoloniën in het noorden van Nederland. Bleker kreeg ook zorgen te horen over de teruglopende landbouw grond ten behoeve van natuur, bouwprojecten, dijkverzwaring en recreatie. De aanwezige boeren zien een toenemend probleem, wanneer deze situatie geen halt wordt toege roepen. Bleker reageerde door te melden dat het bewustzijn in de maatschappij over de belangrijke rol van agrariërs steeds groter wordt. De slotlezing werd gehouden door Michel Stroo, vicevoorzitter van de AJT. Hij vertelde dat de Texelse boe ren innovatief zijn en niet bang voor de toekomst. Ze zijn gebrand om te ondernemen en willen zich in de toekomst onder meer gaan onder scheiden op het gebied van typisch Texelse producten. Staatssecretaris Bleker heeft toe gezegd zich sterk te maken voor een blijvende uitzonderingsposi tie voor Texel voor het uitrijden van drijfmest, mits de boeren hard blijven werken aan alternatieven. Hij zei dat maandagmiddag tij dens een gesprek met de Agrari sche Jongeren Texel (AJT). Na een rondrit in een bus over het eiland werd Bleker ontvangen op boerderij De Hoek op de Vuurto- renweg bij De Cocksdorp. Tijdens het bezoek werden Bleker meerdere Texelse problemen voor gelegd zoals de stuifdekproblema- tiek en de ganzen. Ook kwam het probleem met de te compenseren landbouwgrond aan bod en liet de AJT zijn licht schijnen op de toe komst zoals die in hun ogen is. De veertig leden van de AJT lieten weten gemotiveerd te zijn om Texel bloeiende te houden op het gebied van de landbouw, maar gaven wel aan zorgen te hebben over een aan tal ontwikkelingen. Zo zijn er jaarlijks Onder leiding van Edwin van Egmond van Staatsbosbeheer werd zaterdag door 36 vrijwilligers het vloedmerk in de Slufter ontdaan van zwerfvuil. Door het hoge water van afgelopen winter ligt aan de duinvoet een dik vloedmerk, dat voornamelijk bestaat uit organisch materiaal, maar dat ook veel zwerfvuil bevat, leder jaar wordt een grote schoonmaakactie gehouden, die ditmaal zo'n twintig kuub zwerfvuil opleverde, voorna melijk kunststof en glas. Er werd gewerkt van het Slufterdijkje tot Surfer strandt op Steenplaat De KNRM heeft zaterdag een Texelse windsurfer van de Steen plaat tussen Texel en Vlieland gehaald. De man was daar gestrand, nadat hij problemen met zijn mast had gekregen. Hij had geen mobiele telefoon of andere apparatuur bij zich om hulp in te roepen. Als alter natief zette hij zijn plank overeind in het zand en dat werd op een gegeven moment opgemerkt. De Beursplein 5 uit De Cocksdorp voer daarna uit om de man veilig terug naar het eiland te brengen. Keukencentrum in eindstrijd verkiezing NH Keukencentrum Texel zit in de finale van de Ondernemersver kiezingen Noord-Holland 2011 /2012. De prijs wordt woens- dag 18 april uitgereikt. De ondernemingsverkiezing is vol gens de organisatie dé erkenning voor ondernemerschap in de pro vincie. 'Het is een belangrijk en breed gedragen initiatief om waar dering voor ondernemingen in de provincie uit te spreken. Onderne mers zijn immers de drijvende kracht van de economie in NH. Keukencentrum Texel is één van tien genomineerde bedrijven in de categorie MKB Klein voor de titel Beste Onderneming van NH. De jury bestaat uit prominenten uit het Noord-Hollandse bedrijfsleven. Zij kijken onder meer naar perso neelsbeleid, innovatie, creativiteit en financieel beleid. De winnaars wacht een prijzenpakket ter waar de van €5.000,-. De verkiezings avond wordt gehouden in theater Philharmonie in Haarlem. Adrie Mantje en Peter Hin krij gen vooralsnog geen medewer king voor hun plan voor een Texel Spa Resort. Het college heeft vorige week negatief beslist over hun principeverzoek voor de aanleg van onder meer een hotel, zestig villa's, 48 zorgs- uites, wellness-, zorg- en cos- medische voorzieningen aan de Pelikaanweg. De initiatiefnemers werden eind vorige week telefonisch van het besluit op de hoogte gebracht. Uit een mondelinge toelichting bleek volgens de twee dat het plan vol gens b en w niet voldoet aan de uitgangspunten in het bestem mingsplan en de kadernota Toe risme en Recreatie. Tot verbazing van Mantje en Hin, die tot vorige week hoop hadden dat b en w positief zouden besluiten en het plan aan de raad zouden voorleg gen. Het door Bureau Hosper ont wikkelde plan past volgens de ondernemers naadloos in de Struc tuurvisie 2020 en andere gemeen telijke beleidsnota's en de ruimte lijke onderbouwing door Buro Vijn was volgens de twee waterdicht. Ook het ambtelijke advies aan col lege zou positief zijn. Volgens de ondernemers zou voor wethouders Visman (D66) en Kooi man (Texel 2010) het licht al lang op groen staan. Bij Visman al vanaf de eerste presentatie, met de opmerking dat 90 lodges teveel waren. Dat is toen naar 60 bijge steld. Hercules (PvdA) was meteen al tegen. Huisman (VVD) was door de zorgsuites eerst enthousiast, maar de uitgifte van extra bedden en de omzetting van agrarische grond werden later struikelblokken. Stripprijs voor Eric Hercules Eric Hercules uit Den Burg heeft zaterdag tijdens de Nationale Stripdagen in Gorcum een lan delijke prijs voor de strip Elsje gewonnen. Samen met Gerben Valkema, met wie hij sinds zes jaar Elsje maakt, kreeg hij de Stripschapspenning voor het album 'Probeer ze alle maal maar es op een rijtje te heb ben'. Dat was genomineerd in de categorie Jeugd. Han Peekei, een autoriteit op gebied van strips in Nederland, reikte de prijs uit. Het bestuur van het Stripschap, organisatoren van de Nationale Stripdagen, stelde dat Elsje eigen lijk geen jeugdstrip is, 'maar meer voor ouders en kinderen met pit'. Het bestuur noemde het bijzonder dat Elsje met korte verhalen zowel jongen als meisjes weet aan te spreken. Het Stripschap is een vereniging die werd opgericht in 1976 om de waardering voor het beeldverhaal te bevorderen. Hercules en Valkema werken al tien jaar samen en hebben inmid dels zeven albums van Elsje uitge geven. Hun samenwerking ont stond bij Studio Jan Kruis waar ze voor Jan, Jans en De Kinderen honderden pagina's en vele albums maakten. Elsje staat dagelijks in diverse regionale dagbladen, waar door deze vrijwel landelijk dagelijks te lezen is. Volgens de makers is dat een belangrijke factor in het succes van hun strip. Daarop hebben Mantje en Hin een WD-raadslid benaderd, om via fractieoverleg de wethouder op andere gedachten te brengen en zo de benodigde steun binnen het college te krijgen. Dat is dus uitein delijk niet gelukt. Wel zouden b en w naar verluidt de deur op een kier laten staan. Want het college, de raad en ambtenaren zouden achter gesloten deuren overleg hebben gehad over de hoogte van het aan tal toeristische bedden. Uit een recente telling zou blijken dat er geen 43.000 slaapplaatsen zijn, maar circa 41.000. Dit omdat in huisjes die niet meer worden ver huurd, van de vijf bedden er nog twee worden meegerekend. Veron dersteld wordt dat in het hoogsei zoen 39.000 bedden effectief wor den verhuurd. Naar verluidt kan dit aanleiding zijn voor heroverweging van het slaapplaatsenbeleid. Een gesprek hierover zou nog deze maand moeten plaatsvinden. Ove rigens betreft dit 'uitgelekte' infor matie die de redactie gisteren nog niet bevestigd kreeg van de gemeente. Gezien deze ontwikke ling en de verwachting die wethou der Kooiman onlangs uitsprak dat 24 hectare landbouwgrond wordt gecompenseerd, zien Mantje en Hin politieke ruimte voor hun pro ject. De grond voor het Spa Resort heeft momenteel een landbouwbe- stemming, maar heeft agrarisch gezien beperkte waarde. Mantje heeft het land inmiddels aange kocht. Het negatieve besluit vinden ze teleurstellend. 'Het college maakt de raad in feite monddood.' Maar de ondernemers hebben zich er nog niet bij neergelegd. Ze bena deren de steunfracties, in de hoop dat Bureau Vijn tijdens een com missievergadering een visie kan presenteren over het plan, ook in het belang van initiatiefnemers van andere plannen. TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl BP: Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. SNELCODE: 570j AUTO www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1