Veiling: 15 mille voor goede doel Boete voor mishandeling met zelfgemaakte knuppel Dijkversterking (deei3) XltC Commissie organiseert zomermarkten Den Burg TEXELSE 5 COURANT DINSDAG 20 MAART 2012 De Lionsveiling heeft zaterdag avond circa €15.000,- voor het goede doel opgeleverd. De vei ling werd goed bezocht, meer dan tweehonderd mensen kwa men naar Hotel De Pelikaan waar de veiling voor het eerst werd gehouden. De nieuwe locatie bleek een geschikte plek. Er werd geveild in de grote zaal, de ontbijtzaal en een deel van het restaurant waren inge richt als expositieruimte waar alle stukken van te voren te zien waren. Van de 170 kavels die onder de hamer gingen, werden er 84 ver kocht. Dit is iets minder dan een jaar geleden. De veiling kende een omzet van €53.000,- en dat is fors meer dan een jaar geleden. Volgens veilingmeester Benno Bakker werd er goed geboden op stukken die mensen zelf als waar devol zagen. De opkomst noemde hij fantastisch. 'We begonnen offi cieel om 18.00 uur met de exposi tie, maar je zag om 17.00 uur de eerste mensen al binnenlopen. Veel mensen zijn daarna tot het einde van de avond gebleven. Je hoorde dat de sfeer van de avond werd ervaren als passend bij wat we veilden.' De andere veilingmees ters waren Willem van Tatenhove en Robin van Sambeek die zijn debuut maakte. De veiling kende de nodige kunst van Texelse kunstenaars van kun stenaarsvereniging Zout, er waren schilderijen van Souwtje de Wijn, Ad Blok van der Velden, Harry Tie- lemans en Jan Wolkers en boeken als 't Lant van Texsel en het Veld- namenboek. Andere opmerkelijke stukken die geveild werden, waren een antieke fiets, een piano, een harnas en een zitzak met boek- weitdoppen die als bureau kon worden gebruikt. Het Atelier, een nieuw onderdeel van de Lionsvei ling, kende een matige verkoop. In Het Atelier werden werken ver kocht die na selectie van alle inge brachte werken niet naar de veiling waren gegaan. Er was de nodige belangstelling voor de gerechten die De Pelikaan tegen kostprijs verzorgde. De opbrengst voor het goede doel wordt later dit jaar uitgekeerd aan het Tesselhuus, Texelse organisa ties en (Texelse) projecten in de Derde Wereld. Mensen die nog een aanvraag willen indienen, kunnen hiervoor terecht bij Maarten Jeroen den Boer, voorzitter van de Fonds- verdelingscommissie van de Lions Club (maartenjeroendenboer@bba ccountants.nl). Een 50-jarige inwoner van Den Burg heeft van de politierechter in Den Helder een boete van €200,- opgelegd gekregen. Ook kreeg hij een voorwaardelijke taakstraf van dertig uur, met een proeftijd van twee jaar. De man werd schuldig bevonden aan mishandeling. Een gezellig avondje uit eindigde op 30 januari 2010 voor zowel de verdachte als zijn slachtoffer min der prettig. De Texelaar sloeg zijn eilandgenoot met een zelfgemaak te knuppel tegen het hoofd, met als gevolg dat hoofd, kleding en handen onder het bloed zaten. Van opzet was volgens de verdachte geen sprake, hij sloeg slechts uit zelfverdediging en uit angst. Aan politierechter Littooy vertelde hij in het verleden zelf een paar keer te zijn mishandeld. Deze had den zelfs tot opname in het zieken huis geleid. Op de bewuste avond kwam het slachtoffer 'wild' op hem af en dat maakte dat hij schrok en uithaalde. 'Ik heb hem inderdaad geslagen, maar ik had zeker niet de bedoeling hem dood te slaan', verzekerde hij de rechter. Het incident vond plaats aan het einde van de avond. De verdachte was niet alleen onder invloed van door de huisarts voorgeschreven medicijnen (waaronder valium en methadon), maar had ook enkele halve liters bier op. Volgens hem was er die avond een onrustige sfeer nabij café Mans en leek het een beetje op 'wild west', maar uit verhalen van andere cafébezoe kers en getuigen van de aanval, blijkt dat dit toch vooral 'in het hoofd' van de verdachte zat. 'Ik voelde me ook niet goed, was depressief en mijn hond lag op sterven', vertelde de man. Officier van Justitie Reekers had Eerst moest van het Hoogheem raadschap alleen de dijk van de Prins Hendrik Polder versterkt wor den. Maar al gauw kwam het Hoogheemraadschap tot de con clusie dat de hele dijk aan de oost kant van Texel niet sterk genoeg was om een storm te trotseren die eens in de 4000 jaar te verwachten is. De dijk hoefde niet te worden verhoogd, maar de dijkvoet moest worden verbreed. Oorzaak was dat de dijk water doorlaat. Daardoor ontstaan kanaaltjes, waarbij men spreekt van piping. Dit kan er voor zorgen dat de dijk zou wegspoe len. De dijkvoet, nu zo'n 45 meter breed, zou een kleine honderd meter breed moeten worden. En dit mag vanwege de regelgeving niet zeewaarts plaatsvinden. En wanneer dit ten koste gaat van de natuur, zal de natuur gecompen seerd moeten worden. Over overi ge compensatie wordt niet gespro ken, de dijkversterking moet sober maar functioneel worden uitge voerd, daar de middelen van de overheid beperkt zijn. Deze verbreding van de dijk landin waarts heeft nogal wat consequen ties voor het landschap en is hier mee een aantasting van de kernwaarden op Texel. Voor de Prins Hendrikpolder bedacht Her man Ridderinkhof het plan om de dijkversterking te realiseren door het opspuiten van zand aan de kant van de Waddenzee. Maar dat was niet de bedoeling van het hoogheemraadschap. Wat resul teerde in een discussie over de kosten. Over en weer werd bere kend of het wel of niet duurder zou uitkomen. Inmiddels heeft het hoogheem raadschap aangegeven dat men waterdoorlatend geotextiel in de dijk wil plaatsen, waardoor het zeewater toch gewoon binnen kan dringen, zonder dat de dijk weg zou spoelen door piping. Maar waarom wil het hoogheemraad schap dat de dijk zout water door laat? Bij navraag bleek dit ten behoeve van de natuurontwikke ling te zijn. Ook bij het hoogheem raadschap heeft het natuurfunda- mentalisme blijkbaar zijn intrede gedaan. En binnen die gedachte past het niet om buitendijks zand op te brengen, waardoor er geen zout water meer binnen kan komen. De overheid is voor natuurontwik keling naar robuuste natuurgebie den, maar de natuur mag zich niet te snel ontwikkelen, want dan ont staat er te veel werk voor beheer ders. Daarom willen natuurorgani satie en de overheid zout water binnen laten, zodat de natuur zich niet te snel ontwikkelt. Dit wordt nu Uit kringen van de nieuwe nog nader worden uitgewerkt, ondernemersclub Den Burg de data zijn inmiddels vastge- Winkelhart van Texel is een steld. Van 11 juli tot en met 22 commissie samengesteld die de augustus is er iedere woensdag zomerse themamarkten in het een markt. Deze duurt steeds centrum van het dorp gaat voor- van 11.00 tot 17.00 uur. bereiden. De thema's moeten Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood Hotel De Pelikaan was zaterdagavond voor het eerst de locatie van de Lionsveiling en dat beviel Lions Club Texel goed. In de grote zaal werden de kavels geveild, onder andere door Willem van Tatenhove die samen met Benno Bakker en Robin van Sambeek veilingmeester WaS. {Foto Jemen ven Hetlum) een poging tot zware mishandeling ten laste gelegd, maar de rechter vond alleen een eenvoudige mis handeling bewezen. Het letsel viel mee en het slachtoffer vond het ook niet nodig langs een huisarts te gaan. 'Als je echter iemand met een knuppel op het hoofd slaat, neem je ook het risico op zeer zwaar letsel. Dat het uiteindelijk meeviel, is dan vooral geluk geweest. Het was hoe dan ook geen verstandige keuze met dit wapen op stap te gaan', aldus de officier. Reekers eiste een boete van €400,- en een voorwaardelijke taakstraf van dertig uur. Dat lijkt niet veel, maar de officier hield rekening met het lichte letsel, het feit dat het al twee jaar geleden is en met het gegeven dat op het strafblad van de man geen andere geweldsdelic ten voorkomen. Advocaat Jorna kon zich in de eis wel vinden, maar vond de poging tot zware mishan deling niet bewezen, wel een gewone mishandeling. De politie rechter was het daarmee eens en halveerde bovendien de geldboe te. Voorafgaand aan de Lionsveiling werden de kavels geëxposeerd op een expositie, zodat iedereen kon bekijken wat er verkocht werd. al toegepast bij Utopia en wil men toepassen in Waalenburg, nu de agrarische beheerders zijn verdre ven. Dat dit ten koste gaat van de Natura 2000-instandhoudingsdoel- stelling is dan blijkbaar niet meer van belang. De kranswiervegetatie is namelijk slecht bestand tegen zout water en de noordse woel- muis houdt ook niet van zout water. In hoeverre Texel bestand moet zijn tegen een storm die eens in de 4000 jaar kan voorkomen is maar de vraag, wanneer het hoogheem raadschap in samenwerking met Staatsbosbeheer aan de noord west kant van het eiland de zeeke ring doorgraaft om zout water bin nen te laten t.b.v. natuurontwikkeling. En als door de beheerder gesteld wordt dat de polder Eierland alleen een econo misch belang heeft, wat niet opweegt tegen het ecologisch belang, hebben we hier echt te maken met natuurfundamentalis- me. Zeker wanneer objectief beschouwd het welzijn van de mens hiermee ondergeschikt wordt aan de natuur. Volgende keer deel 4 "De ontgoo cheling". Veilingmeester Benno Bakker zit in zijn rol tijdens de Lionsveiling en is vol passie bezig een werk verkocht te krijgen, ifoio Jemen ven Hmiumt Leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Montessorischool Houtwijk uit Den Haag overhandigden vorige week een cheque van €3785,- aan dierverzorger Christine Koersen van Ecomare. De kinderen had den dit bedrag met allerlei activiteiten bijeen gebracht. Zo hielden ze een fancy fair, een sponsorloop en een discoavond. De cheque werd overhandigd tijdens een werkweek op Texel, het geld wordt besteed aan de zeehondenopvang. De commissie bestaat uit onder nemers uit horeca en detailhandel. Bedoeling is dat zij enkele nieuwe thema's bedenken. Maar ook de succesvolle onderdelen van de Folklore, waaraan vorig jaar na vijftig jaar een einde kwam, kun nen terugkeren. 'Het hoeft niet per se allemaal nieuw te zijn. Leuke dingen kunnen we best opnieuw organiseren', vertelt woordvoerder Charles Bosma. Volgens hem wordt onder meer gedacht aan een vrijmarkt, een mini-kermis en een proeverij met Texelse producten. Op de nomi natie om opnieuw te worden gehouden staan activiteiten met oldtimers, een kunstmarkt en de Dag van de Zee. Op de jaarvergadering van Excelsior uit Oosterend werden Saar Bak ker, Piet Bakker en Marianne Krotje gehuldigd voor hun trouw lidmaat schap. Niet aanwezig was An Barnard, die op de repetitie wordt gehuldigd. (Foto veeg#) Oudeschild Ik ben één van die kritische oude ren die al een fatsoenlijk dak boven haar hoofd heeft. Maar daarnaast ben ik ook een ouder en wil ik ook dat mijn kinderen in de toekomst een dak boven hun hoofden krijgen. Al dan niet in Oudeschild. Als men tijdens de vergadering goed had opgelet, had men gemerkt dat de discussie over nog een aantal andere zaken ging dan de eventuele weerstand tegen het bouwen op het voetbal veld. Zo is er met name ook gesproken over de belangenver strengeling van enkele personen, iets dat - heel terecht - ontzettend veel weerstand heeft opgeleverd onder de bewoners in Oudeschild. Daarnaast maken de oudere bewoners zich óók zorgen over de toekomst en leefbaarheid van Oudeschild. Krijgen we te maken met leegstand én onverkoopbare woningen elders in het dorp door allerlei nieuwe bouwprojecten? Zijn we dan niet indirect ook aan het bouwen voor gepensioneerde 'overkanters' die hier een rustige oude dag komen slijten met ook weer vergrijzing tot gevolg? En hoe staat het met de huisjes in de Loodssingel? Daar staan al tijden bouwhekken om heen. Verdient niet echt de schoonheidsprijs. Als bewoner wil ik dat dat ook wordt opgeknapt. Juist om ons dorp leefbaar en aantrekkelijk te hou den. Vergeet niet dat een groot deel van de inkomsten op Texel afkomstig is van het toerisme door de aantrekkelijkheid van de dorp jes en de natuurlijke omgeving. Er zijn kritische vragen gesteld over de vastgestelde grondprijs. Er wordt geschermd met €100 per vierkante meter. Alleen wordt niet duidelijk wie voor deze sociale prijs in aanmerking komt. Dus aan welke eisen je moet voldoen en om hoeveel kavels het hierbij pre cies gaat. Ik voorzie dat de overige kavels niet in aanmerking komen voor een starterswoning, omdat deze kavels het 'verlies' op de sociale kavels moeten compense ren. Met andere woorden: het voetbalveld zal maar voor een klein deel worden ingevuld met de zo gewilde starterswoningen op sociaal geprijsde grond. Dus mijns inziens zouden deze woningen ook gerealiseerd kunnen worden op de kavels zoals Loodssingel, de voormalige Spar en misschien wel op de plaats van De Ree, dat al jarenlang kampt met achterstal lig onderhoud en inmiddels zelfs al wordt verhuurd aan mensen direct afkomstig van de overkant. Het gaat hier toch over de wens voor het realiseren van een star terswoning en het hebben van een dak boven het hoofd? Óf gaat het over een gewenste locatie? Ook is tijdens de vergadering gevraagd om een kostenbegroting. Waar moet de bouwer rekening mee houden? Want willen bouwen is één ding, maar we weten allemaal dat het daadwerkelijk afsluiten van een hypotheek vandaag de dag niet meevalt. Dus zul je toch eerst moeten weten waar rekening mee gehouden moet worden, wil je concreet gegadigden kunnen vin den. Ik, een oudere, begrijp de wens van de jongeren heel goed. En ook ik ben zeker voorstander voor woningen voor starters. Zowel koop als huur. Ik begrijp ook heel goed dat het voetbalveld een aan trekkelijke locatie is, maar dat neemt niet weg dat er eerst gede gen onderzoek moet worden gedaan op basis van concrete cij fers en op basis van alternatieven. We moeten niet lukraak groen opofferen wanneer dit niet nodig is. Vooral ook om de leefbaarheid en het karakter van ons dorp te borgen. Playbackshow De Cocksdorp In het Eierlandsche Huis wordt zaterdagavond 24 maart de play backshow van De Cocksdorp gehouden. De avond begint om 19.00 uur. Vooralsnog staan twintig optredens gepland. Belangstellen den kunnen zich tot en met aan staande vrijdag aanmelden bij Sabrina Veldman op 06-12674545.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5