Jeugd PSV wint eerste editie Texel'94/De Krim-toernooi TEXELSE 6 COURANT 'Op siert Tessels met pleziêr' Feestavond, loterij en jeugdclinic bij Texel'94 Volle winst voor heren Tevoko DINSDAG 20 MAART 2012 en tegen PSV 0-6. Daarbij mochten de Texelaars het excuus aanvoeren dat ze zaterdag als enige drie keer in actie moesten komen. Polder man: 'Probleem voor onze jongens was ook dat ze door de lange win ter relatief weinig hebben getraind, terwijl de aankomende profs vier keer in de week trainen. En Texel'94 had maar twee wisselspelers. Je kunt er wel andere jongens bij vra gen, maar als je dan moet wisse len, word je er alleen maar minder door, terwijl die grote clubs alle maal even sterke spelers hebben. Misschien moeten we voor vol gend jaar kijken of er in de buiten dorpen nog versterkingen rondlo pen die we voor het toernooi kunnen vragen. Dan maken we er een Texelse selectie van.' Hoewel er nog moet worden geëva lueerd, staat al bijna vast dat het toernooi een vervolg krijgt. 'Alle clubs hebben laten weten graag terug te komen. Dan willen we graag doorgroeien naar een toer nooi met acht clubs.' Het Belgi sche Anderlecht is één van de kandidaten om dan mee te doen. 'De contacten zijn er al. Dankzij de coach van AZ, die eerder bij Ander lecht heeft gewerkt.' Uitslagen: Feyenoord-AZ 1-2; Texel'94-Ajax 2-4; PSV-Feyenoord 2-3; AZ-Texel'94 6-0; Ajax-PSV 0- 2; Feyenoord-Texel'94 5-0; AZ- Ajax 0-1; Texel'94-PSV 0-6; AZ- PSV; Feyenoord-Ajax 1-0. Eindstand: 1 .PSV 4-9 (12-3); 2.Feyenoord 4-9 (10-4); 3.AZ 4-6 (8-4); 4.Ajax 4-6 (5-5); 5.Texel'94 4-0 (2-21). Joop Rommets Verslag Georgië (5) 'Texelaars werden als ware hel den afgeschilderd.' Dat zei een journalist uit Tiblisi toen Marjan Boontjes hem op haar culturele reis naar Georgië (hem) vroeg naar Texel. Op school had hij alles gehoord over de 'Russen oorlog'. Vandaag, in de aanloop van concert van het Georgische koor Rustavi komende zondag, aflevering 5 van haar reisverslag. Het is niet voor niets dat Texel bij een cultuuruitwisseling met Georgië is betrokken is. Er is een gezamen lijk verleden en er is daardoor altijd al cultuur uitgewisseld.Afgelopen herfst heb ik de lezers van deze krant in vier reisverslagen meege nomen naar de Nederlandse editie van Festival Iberia in de hoofdstad Tiblisi. Dit is het laatste verslag. In Georgië ben ik ook op zoek gegaan naar hoe Texel daar bekend staat. Tijdens de opening van festi val Iberia in het filmtheater van Tiblisi heb ik verschillende mensen daarop aangesproken. Als eerste spreek ik een Georgische journalist die 17 jaar in Nijmegen heeft gewoond. Ik sta naast hem als we naar de grote verrassing voor de aanwezige Nederlanders luisteren. Een optreden van het jongenskoor van kinderen van 4 tot 14 jaar. Hun geoefende krachtige stemmen vul len de hele ruimte en er straalt een enorm enthousiasme en plezier in zingen van ze af. Ongelooflijk, dit jongenskoor is de broedplaats van 'Rustavi' en zingt met een vlekke loze uitspraak ons Wilhelmus. Vijf coupletten maar liefst. We zingen zachtjes mee maar moeten na twee afhaken. Meer kennen wij niet. Mijn buurman, de journalist, woont nu weer in Tiblisi en vertelt dat hij zich bewoner voelt tussen twee werel den. In beide landen voelt hij zich half thuis. Ik vraag hem of hij van Texel heeft gehoord. 'Ja, natuurlijk Texel', roept hij uit. 'De Sovjetschool vond de geschiedenis van de twee de wereldoorlog heel belangrijk. Daar heb ik alles gehoord over de opstand van de Georgiërs. De Texe laars werden als ware helden afge- heeft mij mijzelf teruggegeven. Dat kan ik nu op afstand zien omdat ik hier ben teruggekomen. Ik zocht naar de vrijheid van denken die bij jullie is. In de Sovjettijd was hier alles wat NATO was verwerpelijk. Het socialisme in Nederland is eigenlijk een vrije vorm van het communisme. Tussen kapitalisme en communisme in. En de diversi teit van mensen uit verschillende culturen spreekt me aan. Dat behoud van de etnische bevolking hier in Georgië vind ik maar een vorm van racisme.' Lachend gaat hij verder: 'Wat ik me van Nederland vooral herinner zijn de lekkere toe tjes.' Later op de avond zal ik de vraag stellen aan Mieke, de vrouw van de ambassadeur hier in Tiblisi. Haar man Pieter zal straks het festival met een toespraak openen. Ze is op de hoogte van de speciale band met Texel. Ze vertelt me dat in deze bioscoop de film heeft gedraaid over een romance tussen een Geor gische vliegenier en een Texels meisje. Aha, 'De vliegenier van Kaz- bes', denk ik. Ineke Smits is hier geweest om haar documentaire te vertonen. Ik vertel haar over de opera van Pip Barnard. Voor haar is dat nieuwe informatie en het lijkt haar geweldig om deze opera in Tiblisi op de planken te brengen. 'Als ik in Nederland ben wil ik dat onderzoeken', besluit ze ons gesprek. Het valt me op dat oudere mensen de geschiedenis met Texel in de Sovjettijd op school geleerd heb ben. Voor onze reisleidster van het bureau Toerisme, de veel jongere Nini, is het nieuws. Terwijl ze me verbaasd doet staan over haar grondige kennis van het land en vele verhalen weet te vertellen. 'Er is sinds we onafhankelijk zijn een ander schoolprogramma, is haar verklaring. Ze wil alles graag van me horen, om het op haar repertoire te zetten. Dat doe ik 'op sien Tes sels met pleziêr'. Zo, Texel staat bij haar op de kaart. Meer informatie op www.festivaliberia.nl. Marjan Boontjes Texel'94 viert in het weekend van 11, 12 en 13 mei het feit dat op het eiland honderd jaar georganiseerd voetbal wordt gespeeld. Texel'94 ontstond in 1994 uit een fusie van Texelse Boys, dat in 1932 werd opgericht, en het in 1912 gestarte SV Texel. Het feest programma staat nog niet vast, maar zeker is dat alle teams en geledingen binnen de club aan bod komen. Het jubileumweekend begint op vrijdagavond met een lezing door een bekende spreker en een grote voetbalquiz, waarbij de leden kunnen laten zien hoe veel ze van hun sport weten. Op zaterdag komen alle jeugdspelers Het herenteam van volleybalver eniging Tevoko heeft zaterdag in Ons Genoegen revanche kun nen nemen op de reserves van WW uit Wervershoof. In een prima wedstrijd werd de eerder in Wervershoof geleden neder laag met 4-0 ruimschoots goed gemaakt. Tevoko had er duidelijk zin in en speelde een van de betere wed strijden. Met in het achterhoofd de 3-2 nederlaag in Wervershoof, nam Tevoko door middel van een moei lijke service direct het initiatief. De VW kwam daardoor in de eerste set totaal niet in het spel, terwijl de aanvallers van Tevoko op alle posi ties konden scoren. Met 25-15 kwamen duidelijk cijfers op het bord. In de tweede set werd het beeld nog versterkt. Spelverdeler Beintema wist het blok van WW diverse malen op het verkeerde been te zetten, waardoor de aan- en damesteams in actie tijdens een attractieve voetbalclinic. 's Middags wordt bovendien een receptie voor leden, oud-leden en andere belangstellenden gehou den. 's Avonds wordt een feest avond gehouden. Op zondag spe- lenalle heren-seniorenteams. Ter herinnering aan de eerste wed strijd - een eeuw geleden - staat ook een wedstrijd tussen de vete ranen van Texel en Den Helder op het programma. Ter gelegenheid van het jubileum wordt een loterij gehouden met duizend loten van €50,- en een auto als hoofdprijs. Daarnaast zijn tien andere grote prijzen te win nen, waaronder een vakantiereis, vallers van Tevoko zich heerlijk konden uitleven. De set werd met 25-10 gewonnen. In de derde set nam Tevoko wat gas terug. Het secure spel werd wat minder, zon der dat de ploeg echt in de proble men kwam. WW wist lang bij te blijven, maar op het eind werd het beslissende gat geslagen en won Tevoko met 25-21Ook in de vier de set wist Tevoko niet meer het niveau van de eerste twee te halen, maar het kwaliteitsverschil was dusdanig, dat het tamme WW geen schade kon uitrichten. Met 25-20 kon ook het vijfde wedstrijd- punt worden behaald. Door dit resultaat heeft Tevoko nog steeds uitzicht op een mooie vijfde plaats. Uitslagen overige Tevoko-teams: Tevoko H2-De Boemel H2 2-3; Tevoko D3- Tevoko D4 3-1 Tevoko MA1-Madjoe MA1 0-4 Tevoko D5-WSW D1 1-3; Tevoko D2- Wieringermeer D1 4-0; Tevoko MB1 -Polis- port MB1 3-1. een flatscreen-TV en een elektri sche fiets. De opbrengst is bestemd voor een kunstgrasveld. De verkoop van loten is inmiddels van start gegaan. Voor een doorlopende voorstelling tijdens het jubileumweekend is de organisatie nog op zoek naar foto's en historisch materiaal van Texel'94, SV Texel en Texelse Boys. Spullen kunnen desgewenst in bruikleen worden afgestaan. Men kan zich melden bij Henk-Jan Klok (tel. 06-22929048) of Frans Hopman (tel. 06-12216330). Vermoeide helden bij De Doorstoot Naarmate de lente naderbij sluipt, kruipt de biljartmoeheid omhoog bij enkele spelers van biljartvereni ging De Doorstoot. Primus inter pares Corjan Luijt, die de meeste caramboles moet maken, bleef op de clubavond ver onder zijn nor male doen en verloor al zijn partij en. De vakantie lokte. Daarentegen leek Jaap Boon moed te putten uit de gedachte dat andere horizonten lokken. Trefzeker haalde hij de punten binnen. Biljarters zijn wis pelturig als ivoren ballen. De lang verwachte confrontatie tussen Zijm en Homan leverde veel spanning. Homan won nipt, maar heeft voor het laatst van zijn te lage gemid delde geprofiteerd. Volgens cor respondent Heemskerk zal de wraak van de anderen zoet zijn. Uitslagen: Huizing-Weel 0-2, J. Boon-Luyt 4-0, Smit- M. Boon 0-4, Huizing-Homan 4-2, J. Boon-Heemskerk 4-2, Weel-M. Boon 0-2, Smit-Hoiman 4-0, Heemskerk-Luit 2-0, J. Boon-Weel 2-4, Zijm-Homan 2-4, Huizing- Luyt 4-0, Smit-Heemskerk 4-0, M. Boon- Zijm 0-2. Overigens was de in mei 1912 opgerichte SV Texel niet de eerste voetbalclub op het eiland. Bijna een jaar eerder, in juli 1911, werd in De Cocksdorp de Cocksdorper Voetbalvereeniging opgericht. Rond dezelfde tijd ontstond tij dens het RK zomerkamp de ver eniging Texalia. De eerste wed strijd tussen beide (inmiddels ter ziele gegane) verengingen - de eerste echte eilandderby dus - werd onder grote publieke belang stelling gespeeld op zondag 19 mei 1912 in De Cocksdorp en ein digde in 0-0. Menwedstrijd Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag 25 maart een oefenwedstrijd in de bin- nenbak van manege Akenburg. De wedstrijd bestaat alleen uit een hindernisparcours, dit jaar voor het eerst samen met Waddenruitertjes, Kleppertjes en Bixies, kinderen van 7 tot en met 13 jaar die onder begeleiding leren mennen. Omdat er jonge kinderen meerijden, wordt de wedstrijd niet vooraf gegaan door een wegparcours. De start vindt plaats om 11.00 uur, het par cours wordt drie keer gereden. Winnaar is degene met de minste strafpunten. De combinatie van aangespannen paarden en paar den onder het zadel, en de combi natie van jong en oud, belooft een spannende wedstrijd, die rond 16.00 uur afgelopen zal zijn. Publiek heeft gratis toegang. iedereen verdient een morgen jonge Alkmaarders wonnen zater dag beide duels (met 2-1 van Fey- enoord en 6-0 van Texel'94), terwijl de concurrenten allemaal tegen een nederlaag aanliepen. Een dag later verloor AZ echter met 0-1 van Ajax, waardoor de strijd weer hele maal open lag. Het kwam ten slotte aan op de laatste ronde. Daarin won PSV met 2-0 van AZ, zodat Ajax en Feyenoord wisten dat alleen een overwinning met grote cijfers in hun onderlinge duel nog soulaas kon bieden. Net als bij de volwassen mannen in de eredivisie maakten de Amsterdammers en de Rotterdammers er een boeiend spektakel van, waarin de kansen voortdurend wisselden. Hun ver richtingen werden gevolgd vanaf een volle tribune, met (Texelse) supporters die zelfs gezangen aan hieven om hun favorieten aan te moedigen. Feyenoord won na twee keer twintig minuten met 1 -0, waar mee het in punten op gelijke hoog te kwam met PSV. Het doelsaldo van de Eindhovenaren bleek echter een stuk beter (+9 om +6), zodat zij de wisselbokaal in ontvangst mochten nemen. De derde prijs was voor AZ, dat Ajax aftroefde op doelsaldo. Hoewel ze gemiddeld twee jaar ouder waren dan hun tegenstan ders, had Texel'94 niet veel in te brengen. Alleen tegen Ajax, in hun eerste wedstrijd, leken de Texe laars een kans te maken. Ze kwa men zelfs twee keer op voorsprong, maar moesten ten slotte toch bui gen: 2-4. Vervolgens vloeiden lang zaam de krachten weg en werd het tegen AZ 0-6, tegen Feyenoord 0-5 Niet op voorhand zeker weten dat je gaat winnen, maar pittige tegenstanders, die het beste in jezelf bovenhalen. Dat was wat de deelnemers aan de eerste editie van het Texel'94/De Krim- toernooi voor junioren tot 14 jaar wilden en dat was ook wat ze kregen. De zege ging naar PSV, dat een beter doelsaldo had dan Feyenoord, dat op de tweede plaats eindigde. Organisatoren Gerrie Plaatsman, Hans Polderman en Jan van Dee en Maup Martens, de jeugdcoördi- nator van Feyenoord die hen met raad en daad terzijde stond, kun nen terugkijken op een zeer geslaagd evenement. De deelne mende clubs hadden niets dan lof. Dat was uiteraard voor een belang rijk deel te danken aan de uitste kende ontvangst op vakantiepark De Krim, waar geslapen, gegeten en gerecreëerd werd. Zaterdag hadden alle teams er een gezellige avond, met onder meer een geza menlijke maaltijd, bowlen en disco- zwemmen. En alsof ze de hele dag nog niet genoeg hadden gevoet bald, stond binnen de kortste keren het pannaveldje vol spelers die nog wel een partijtje wilden doen. Maar een nog belangrijkere factor in het succes was misschien wel het sterke deelnemersveld. Om hun wedstrijden te winnen, moes ten de spelers steeds op de top pen van hun kunnen spelen. Gemakzucht konden ze zich niet permitteren en dat was precies wat hun coaches voor ogen stond toen ze besloten aan het toernooi mee te doen. 'Vaak doen er aan dit soort toernooien maar twee goede ploegen mee. Dan wint bijvoor beeld Ajax alle wedstrijden in de ene poule met gemak en Fey enoord in de andere en wordt het alleen in de finale tegen elkaar even spannend. Bij ons waren - op Texel'94 na - alle teams aan elkaar gewaagd', vertelt Polderman. Dat resulteerde in een spannende strijd, waarin AZ aanvankelijk de meeste kans leek te maken. De

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6