ladder 'Iedere taart moet uniek zijn' Descendants TEXELSE 9 COURANT - Verpleeghuis Texel heet voortaan Hollewal Woongroepen voor kleinschalige zorg Cinpmca Te^xeM TAXITEXEL WMO/ziekenvervoer I www.taxitexel.nl onze voordeelpas Handen uit de mouwen op NL Doet Verpleeghuis Texel heet voort aan Hollewal. Bij de start van de open dag zaterdag presenteerde de cliëntenraad de nieuwe naam. Het verpleeghuis heeft een flinke verbouwing achter de rug. Er zijn vier huiskamers gemaakt die het thuisgevoel moeten versterken. Er is ook een serre bijgekomen en binnenkort wordt de binnen tuin verfraaid. 'Mijn moeder zit in het verpleeg huis of... woont in de Hollewal. Dat klinkt heel anders.' Dat zei Roelie Bakker, voorzitter van de cliënten raad van Verpleeghuis Texel, bij de presentatie van de nieuwe naam. Die staat symbool voor de nieuwe manier van zorg, die er onder meer op is gericht dat bewoners zich er zoveel mogelijk thuis voelen. Klein schalig zorgen, noemt Omring dat. De woongroepen voor mensen met dementie zijn hier een voorbeeld van. De thuissituatie wordt zoveel mogelijk nagebootst, maar dan met zorg, warmte, aandacht bege leiding en behandeling. Ook de witte uniformen zijn verdwenen, wat de woonomgeving benadrukt. Er zijn vier huiskamers gemaakt, voor elk zes bewoners. Ze hebben er een eigen plekje, er hangen hun eigen familiefoto's, het is er ver- De Krukel, waar 24 demente men sen wonen, heeft sinds de verbou wing die is uitgevoerd door Bouw bedrijf Duin, een eigen toegang. Als laatste is De Muy, waar mensen met fysieke problemen verblijven, door schilders onder handen geno men en van nieuw meubilair voor- trouwd en wat rustiger. Minder mensen bij elkaar, waardoor de bewoners elkaar beter leren ken nen. Er is een keuken waarin de bewoners zelf hun potje kunnen koken en als ze dat willen dan kun nen ze onder begeleiding naar de supermarkt om boodschappen te halen. De koektrommel gaat rond en er wordt samen koffie gedron ken in de huiskamer. Ook de slaap kamers zijn vernieuwd. De afdeling Agnes Glas, directeur wonen en zorg: 'Het zijn de kleine, alledaagse dingen die ertoe doen. We gaan niet uit van wat iemand niet meer kan, maar zoeken samen naar de kleine dingen die nog wél kunnen. De medewerkers vormen bij klein schalig wonen samen met de bewoners een echt huishouden. Wij kijken naar wat de bewoner wil en waar de behoefte ligt en hoe zijn of haar leven eruit zag voor het wonen in ons huis. In het dagelijks leven spelen de partner, de kinde ren, de kleinkinderen, de vrienden en bekenden een belangrijke rol. En dat verandert niet als je bij ons woont. Dat is een belangrijke uit daging voor onze medewerkers, die in het afgelopen jaar op een hele andere manier zijn gaan wer ken.' Agnes Glas is vol lof over alle medewerkers. Zij beschikken over veel vakkennis over dementie en zijn degenen die de veranderingen elke dag handen en voeten geven. 'Dat doen ze op een voortreffelijke manier.' Daarnaast zijn er veel vrij willigers in touw om het bewoners en hun familie en vrienden naar de zin te maken. De bewoners worden vertegenwoordigd door de cliën tenraad, die adviseert over allerlei zaken. Zoals over de jongste aan passingen en de nieuwe naam. Het naambord is gesponsord door John Veres (hout), Frans Lugtme- ijer (graveren) en Hans Bakker (schilderwerk). Nicolle Kager en Daisy Huizinga met een aantal1 Het maakt niet uit voor welke gelegenheid je een taart nodig hebt. Het bedrijf Taarten op Texel van Nicolle Kager (30) en Daisy Huizinga (31), maakt taarten in alle soorten en maten. Van gebak voor kinderfeestjes tot opdrach ten voor bedrijven. Ware kunst werken, de vraag blijft groeien. Het idee ontstond in augustus vorig jaar toen het duo deelnam aan een workshop taarten maken. Kager wilde een leuke taart maken voor de verjaardag van haar zoon en wilde leren hoe dit moest. Na de verjaardag kregen ze veel positieve reacties, er kwam er van vrienden vraag naar de taarten en zo ont stond een bedrijfje. Via mond-tot- mondreclame bleef de zaaj groei en. 'Inmiddels is het zo druk, dat we vaak tot laat doorwerken om alles af te krijgen. We hebben net weer een aanvraag binnen van een bedrijf dat dertig taarten wil', zegt Kager. Ondanks dat de vraag toe neemt, is elke taart anders. De twee vrouwen hebben hier geen enkele moeite mee. 'De één bestelt een taart voor een verjaardag, de ander voor een bruiloft. Daarnaast zijn de leeftijden van mensen waar voor de taarten bedoeld zijn erg verschillend. Dat maakt het hou den van afwisseling makkelijker', vertelt Huizinga. 'Kinderen willen vaak taarten met televisiehelden erop. Zo zijn de figuren van Cars bij de jongens erg populair. Bij de meisjes doen de prinsessentaarten het erg goed', vertelt Kager. Bij de versiering van de taarten wordt ook vaak gebruik gemaakt van de hobby's van de personen of de identiteit van het eiland Texel. Naast de taarten maken Kager en Huizinga ook cup cakes (kleine taartjes) en cakepops (lollies). 'De cupcakes zijn ook leuk bij verjaardagen van kinderen die één worden. Ouders geven die kinderen dan vaak een stuk taart om mee te knoeien. Maar met onze taarten vinden ze het zonde om die al aan te snijden, zonder dat het bezoek de taart gezien heeft. Daar om maken we er vaak een cupcake bij. Zo heeft het kind zijn eigen taartje', zegt Kager. Taarten op Texel wordt steeds professioneler. 'In Nederland is deze manier van taarten maken echt aan het opko men. In de Verenigde Staten werd het al veel langer gedaan. Doordat de populariteit groeit, komen er steeds meer hulpmiddelen op de markt', vertelt Huizinga. De buitenkant en de vulling maken de dames helemaal zelf, het kapsel wordt aangeleverd door bakker Timmer. Net als de buitenkant is de vulling in alle soorten en smaken te bestellen. Zo wordt er taarten gevuld met kwark, chocolade en zelfs pepernoten. 'En je probeert steeds iets nieuws. Al doende kom je er achter of de smaken, van de zoete marsepein met de vulling, bij elkaar passen.' De dames maken de taarten nu nog in de keuken van de woning van Huizinga, maar binnenkort krij gen ze een aparte ruimte bij het huis. Op dit moment krijgen ze vooral klanten uit Den Burg, maar de bekendheid groeit. 'We bezor gen de taarten gratis op het eiland, maar we hebben ook al regelmatig mensen die bij ons een taart bestel len en die dan meenemen naar de overkant', vertelt Huizinga. Het duo huurt geen personeel in. 'Het moet geen fabrieksproductie worden. De taarten moeten persoonlijk blijven en iedere keer anders. Dat kan alleen als je het bedrijf kleinschalig houdt', zegt Kager. Ruime nederlaag dames Tevoko Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko had zaterdag in Haarlem niets in te brengen tegen het snelle en fanatieke spel van het op de tweede plaats staande Spaarnestad 1. Tevoko verloor met 4-0 en nam geen enkel punt mee naar huis. Tevoko begon, met de overwinning van vorige week nog in gedachten, vol goede moed, maar liep in een mum tegen een grote achterstand op. Bij Spaarnestad lukte alles, Tevoko speelde slecht en maakte fout na fout en verloor eenvoudig de eerste set met 25-8. In de tweede set keek Tevoko weer snel tegen een achterstand aan, maar kwam bij 11-3 terug door een lastige service van Connie Joling en een goede blokkering aan het net. Tot 20-18 kon Tevoko nog bij- Subsidie voor opknappen stolp De bewoners van een monu mentale stolp aan de Oosteren- derweg krijgen €11.310,50 sub sidie voor het opknappen ervan. In 2010 deden ze ook al een aanvraag, maar toen gaf de gemeente aan hiervoor geen geld meer te hebben. blijven, daarna deed Spaarnestad er een schepje bovenop en won de set met 25-20. Zowel in de derde als vierde set had Tevoko niets in te brengen en werd finaal weggeserveerd. Zelfs als de pass wel aankwam, was de aanval te eenvoudig en kon Spaar nestad makkelijk verdedigen om vervolgens een snelle aanval op te zetten, wat bijna altijd resulteerde in een punt. Beide sets werden met 25-11 en 25-13 dan ook ruim ver loren. De subsidie is een tegemoetko ming in de kosten die de eigenaar maakt voor een stevige renovatie. Na de afgewezen subsidie is hij op eigen kosten begonnen aan de verbouwing, dit wel allemaal in overleg met de gemeente. Tijdens de verbouwing kwam aan het licht dat er ook een gedeelte van het vierkant vervangen moest worden. Omdat uitstellen van reparatie werkzaamheden hiervan destruc tieve gevolgen kon hebben heeft de gemeente besloten dat de man al mocht beginnen met de werk zaamheden aan het vierkant, voor dat de subsidieaanvraag ontvan gen was. De subsidie krijgt de eigenaar van de stolpboerderij nu alsnog. Naast het vierkant bestaan de werkzaamheden uit het terugbren gen van oorspronkelijke wagen deuren, het vervangen van kozij nen, houten dakgoten en hemelwaterafvoeren en de voor deur. U VINDT ONS IN HET CENTRUM VAN DEN BURG GRAVENSTRAAT 33 - 0222 312027- WWW.amiATEXH.M. - PARKEREN: Pó TOGS ZANG PROGRAMMA PER DAG: DONDERDAG 22 MAART PROGRAMMA PER FILM: 0 JOURENY JOURNEY 2: THE MYSTERIOUS ISLAND 3D O» MYSTERY MOVIE Programma 22 t/m 28 maart u sewdBBtti Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 v 10% korting met (B '@UITIadderTexel Zaterdag 24 maart - 20.30 uur Dubbel Cabaret met Zazi en Thijs Maas Speciaal 'cabaretdiner' vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Zaterdag 31 maart -19.00 uur Smaak en Vermaak met "Joie de Vivre!" Een Franse avond met 4-gangen diner, wijn en entertainment: €55,00, reserveren gewenst. George Clooney Jelle en Gosro mesten het gei tenhok uit, Sandra helpt op de boerderij en Eveline Huisman en Gerard Kriek repareren de hei ning rond het geitenweitje en verder schilderen enkele dames het clubgebouw. Volop activiteiten bij kleindieren- sportvereniging Kotex op vrijwilli- gersdag NL Doet. Het is bij Kotex inmiddels een traditie dat vrijwilli gers op deze dag allerlei klusjes doen. Zoals ook bij veel andere instellingen en clubs de handen uit de mouwen worden gestoken. Gerard Kriek: 'We waren er bij de opgave voor NL Doet vroeg bij en gelukkig leverde ons dat een bij drage op. Met dat bedrag kunnen we leuke dingen doen. Het was leuk dat Gamma ons bij de aan koop van deze rollen gaas ook nog eens twintig procent korting ver leende. Alle beetjes helpen.' Ook Vrijwilligers verrichten allerlei klusjes bij Kleindiersportvereniging Kotex. Kotex moet het met minder subsi- iemand met groene vingers voor die stellen en mede daarom start het onderhoud van het groen en de club binnenkort een donateurs- die kleine reparaties kan verrich- actie. En ze zijn op zoek naar ten.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9