TEXELSE^COURANT SI □anna texel ZONDAG OPEN! Cjrotn ^warL-Jexels in het harL, Meierblissen mogen worden opgebouwd 'Granaat afleveren niet zo'n goed idee' Maquette nagebootst op eerste dag van Sail luuoonHuvs 1 .txl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12663 VRIJDAG 30 MAART 2012 Manouk de Vries van Coc- ky's Kapsalon in De Koog heeft de ROC Kappers Awards in Den Helder gewonnen. Een groot deel van de collectie van Maarten Boon is ver huisd naar schipbreuk- en juttersmuseum Flora. Houders van zoogkoeien hebben de han den ineen gesla gen en een ver eniging opgericht. Nog mooier dan we vooraf had den gedacht', zeggen Corina en Mark Röpke trots over hun nieuwe paviljoen Paal 17 Aan Zee. De openbare en particuliere mei erblissen mogen vanaf morgen (zaterdag 31 maart) weer opge bouwd worden. Dat kan met schoon afvalhout, snoeiafval en slootruigte. De gemeente heeft negen plekken aangewezen waar een openbare blis mag worden opgebouwd. In Oude- schild is dat langs de Redoute circa één kilometer voorbij het dorp, in Oosterend op de hoek Nieuwe- schild/Fanneweg en in Den Hoorn op de gemarkeerde plaats aan de Stolpweg. De openbare meierblis van De Cock- sdorp is gepland aan de Stengweg op het opslagterrein van het hoog heemraadschap, die van De Waal op de gemarkeerde plaats naast de boerderij van Flip Breman aan de Spangerweg en de blis van polder Het Noorden is op de hoek van de Stuifweg en de Lancasterdijk nabij hoeve Utopia. De grond van Rijkswaterstaat achter de fietsverhuur is aangewezen als plek voor de blis van 't Horntje, de meierblis van Den Burg is aan de Haffelderweg op het weiland naast het sportpark en die van De Koog op het terrein tegenover Kustpark Texel. Deze blis mag vanaf zaterdag 14 april tussen 9.00 en 18.00 uur wor den opgebouwd. Buiten deze tijden is het storten van meierblisafval vol gens de gemeente niet toegestaan. Texelaars die een particuliere blis willen bouwen, moeten contact opnemen met de gemeente. Men sen die vorig jaar een meldingen hebben gedaan en bij wie de situatie niet gewijzigd is, kunnen volstaan met een melding per e-mail naar gemeente@texelnl Zij krijgen per e-mail de voorschrif ten en als deze worden geaccep teerd is de melding volgens de gemeente volledig. Anderen kunnen een aanvraagformulier ophalen bij het gemeentehuis of downloaden van de gemeentelijke website om een ontheffing aan te vragen. Dat is volgens de gemeente mogelijk tot en met vrijdag 20 april. De gemeente stelt de volgende voorwaarden aan een particuliere meierblis: hij moet op vrij terrein wor den opgebouwd, buiten de bebouw- Kijkend naar het afgezette en ontruimde gemeentehuis komen twee Duitse toeristen al snel tot een conclusie. Het was toch niet zo'n goed idee om een op het strand gevonden brisantgranaat bij de gemeente af te leveren. De twee toeristen trokken woens dagmiddag met de beste bedoelin gen naar het gemeentehuis in Den Burg om een circa 25 centimeter lange projectief af te leveren. 'We zagen het liggen op het strand en we wilden voorkomen dat kinderen ermee zouden gaan spelen', aldus de twee. Op het gemeentehuis werden bij het zien van het projectiel meteen de hulpdiensten gealarmeerd. De toeristen kregen het verzoek met de granaat, die verpakt zat in een tasje, naar buiten te gaan. Het voorwerp, waarvan op dat moment de status niet bekend was, werd bij het plantsoen gelegd. De brandweer besloot in overleg worden overgedragen. Het met de bedrijfshulpverlening van de gemeente het gemeentehuis te ontruimen, waarna de medewer kers via de achterdeuren het pand verlieten en buiten moesten wach ten wat er verder zou gebeuren. Het gebouw werd afgezet met lint om iedereen tegen te houden. Intussen waren foto's van het pro jectiel naar de EOD gemaild, zodat zij op afstand een beoordeling kon den maken. Dat leerde dat het om een ver roeste, maar nog intacte brisant granaat uit vermoedelijk de Tweede Wereldoorlog ging. 'Het gevaar op explosie was gelukkig laag', aldus officier van dienst Martijn van Hen gel van de brandweer. Brandweer en politie besloten de granaat in een kist met grond naar het politie- Medewerkers bureau te vervoeren. Daar werd het de brisantgranaat die projectief opgeborgen in een bevei- a'9ete"erd- gemeentehuis werd na het verwij- werk kon. ligde kluis om later aan de EOD te deren van de granaat vrij gegeven, de kom. De blis moet op voldoende afstand van bouwwerken, sloten en beplanting staan en omwonenden, verkeer en dieren mogen geen hin der ondervinden van rook, as en vuurresten. Wanneer het harder waait dan windkracht 5 mogen de vreugdevuren niet worden aange stoken. De locaties worden vóór, tijdens en na de meierblis gecontroleerd. Bij overtredingen mag de blis niet bran den. Alle restanten moeten uiterlijk drie weken na het branden van de vreugdevuren volledig zijn opge ruimd. Het gebruik van geverfd of behandeld hout is verboden, even als het verbranden van meubels, verlijmd plaatmateriaal, bedrijfsafval of boomstobben. De maquette van de Rede van Texel wordt donderdag 20 juni 2013 nagebootst tijdens de eerste dag van Sail Den Helder. Dat liet directeur Jeannette Blijdorp-Jon- ker woensdagavond weten tij dens een eerste presentatie van de plannen voor het evenement dat volgend jaar van 20 tot en met 24 juni wordt gehouden. Bedoeling is dat op de eerste dag van Sail Den Helder 2013 alle deel nemende schepen van 6.00 tot 16.00 uur op de Rede van Texel lig gen, zodat daar een maritiem spek takel ontstaat dat vanaf de kant en het water bekeken kan worden. Sail Den Helder 2013 is bezig een keur aan tallships naar de Noordkop te halen. Na 16.00 uur lopen de sche pen één voor één de haven van Den Helder binnen, waarna ze tot en met zondag 23 juni geopend zijn voor publiek. Zondagmiddag verlaten de schepen via een Parade of Sail Den Helder. Tijdens de presentatie van de plan nen, die nog op hoofdlijnen zijn, werd benadrukt dat Sail een evene ment van de regio wordt. 'Het is niet alleen een feest van Den Helder', aldus Johan Remkes, commissaris van de koningin in Noord-Holland en voorzitter van het comité van aanbeveling. 'Het is belangrijk dat Texel en Hollands Kroon (de nieuwe gemeente die per 1 januari is voort gekomen uit Wieringen, Wieringer- meer, Anna Paulowna en Niedorp) Groet van F-16's Een escadron F-16's brengt zon dagmiddag een groet aan Texel. Het is een dankbetuiging van de luchtmacht voor het feit dat Texe laars niet geklaagd hebben over overlast tijdens een oefening die vorige week nabij De Cocksdorp werd gehouden. Rond twaalf uur komen vijf F-16's in formatie boven het eiland voor bij. Ze vliegen extra laag en lang zaam, zodat belangstellenden de vliegtuigen goed op de foto kun nen zetten. De F-16's komen twee keer voorbij. ook meedoen. Sail Den Helder 2013 moet worden neergezet als een regionale gebeurtenis met een regi onale uitstraling.' Volgens Blijdorp biedt het eiland de nodige mogelijkheden voor het eve nement. 'Ik ben er laatst geweest en ik was verbaasd nog zoveel elemen ten tegen te komen die herinneren aan de VOC-tijd. Neem bijvoorbeeld de Wezenputten, daar moet je meer mee doen.' Blijdorp, eerder direc teur van Delfsail in Delfzijl, liet zich eveneens inspireren door de maquette bij Kaap Skil. Blijdorp liet weten dat ze dinsdag 17 april naar Texel komt om met onder meer bedrijven, de VW en de gemeente te bespreken wat er op het eiland mogelijk is voor Sail. Texelaars kunnen zelf ook met idee- en komen. Verder in deze krant:'Sa/7 belooft groots spektakel te worden' TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): %C"T'4 Aannemingsbedrijf TATENHOVE bv Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. waarna het personeel weer aan het een met grond gevulde kist op het gemeentehuis hadden Gemeente gesloten op Goede Vrijdag en 2e Paasdag (6 en 9 april) Informatie over aangiftes, afvalroutes en storingen vindt u op www.texel.nl txl Gemeente Texel I Bekendmakingen op pagina 15 1 april van 10.00 tot 17.00 uur MAAK GEBRUIK VAN UW COUPONKORTING! Ganna Het vergrote helofytenfilter van Everstekoog tekent zich dui delijk af in het landschap tussen Den Burg en De Koog. De afgelopen tijd heeft hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier liefst 80.000 kuub grond laten afgraven, waarvan volgens het hoogheemraadschap circa de helft bij buren in de omgeving is gekomen. Het al bestaande filter van circa 3,4 hectare is vergroot naar ongeveer 9 hectare. In het filter wordt gezuiverd water uit de nieuwe rioolwaterzuivering nagezuiverd, zodat het met de kwaliteit van slootwater aan het oppervlaktewater kan worden toegevoegd. Het hoog heemraadschap verwacht dat de nieuwe zuivering tegen de bouwvak in gebruik kan worden genomen. <Foioronzege www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1