CTüna Nauta Boek uw club in de krant Onze voortuin... Dl TEXELSE 11 COURANT Opzomerdag: hoe lelijk mooi werd Park De Wezentuin is een spannende locatie! De Wezentuin Wens: geen huizen, wel muzieknis Hi - 125 jaar Texelse Courant Foto Print Telecom Apple iSound ZAKEN Colofon Tekst: Joyce Pool, Pieternel Geurtz, Marga Lakwijk Tekening muzieknis: Pieternel Geurtz Ontwerp postzegel: Peter Seip Fotografie: Marga Lakwijk Medewerker. Sophia Hogeling Met dank aan: Combi Foto, Oosterhof, Zegel Fietsen, De Hollebol, Coby Dog ger, Texelse Courant, Zilte Zaken en Het open boek. De postzegel die door Peter Seip en Pieternel Geurtz is ontworpen is te koop bij: Albert Heijn, Coby Dogger Bontwinkel en Het open boek. de Groeneplaats 't oude postkantoor Zo op het oog zie je het niet, maar park De Wezentuin en de panden eromheen zijn verschil lende keren het toneel geweest van gebeurtenissen die zomaar in een spannend boek zouden passen. Als we uitgaan van enkele schrifte lijke bronnen, begon het allemaal in een tijd dat de stoere Friezen bezit namen van het grondgebied van Texel. Vroeg in de Middeleeuwen stichtten zij een nederzetting in het huidige centrum van Den Burg. Een Friese krijgsheer of koning bouwde er vervolgens zijn residen tie en oefende van daaruit zijn militaire en politieke macht uit over de bewoners van Texel. Om te voorkomen dat zijn positie werd aangetast of dat hij werd aangeval len, liet hij zijn nederzetting omrin gen door een wal en minstens één gracht. Die gracht liep dwars door de huidige Wezentuin waar in de bodem, als stille getuige, vroeg Middeleeuws Fries aardewerk is aangetroffen. Dat de veiligheidsmaatregelen van de Friezen geen overbodige luxe, maar ook geen garantie voor rust waren, werd duidelijk toen de Fran ken in de achtste of negende eeuw hun oog lieten vallen op Texel. Hoe hevig de strijd was, is onbekend, maar in de negende eeuw ver schijnt in bronnen de naam Texla als gouw (een gebied onder Franki sche heerschappij) en zijn de Frie se krijgsheren van Texel verdwe nen. In het midden van de vroegere Friese burg werd een tufstenen kerkje gebouwd, gewijd aan St Sixtus en verder op hetzelfde ter rein een eenvoudig klooster met lemen muren en een rieten dak. Ergens in de vroege 138 eeuw werd een deftige gravin met de naam Ada van Holland door haar oom gevangen genomen. Als erfgenaam van haar overleden vader zou zij namelijk diens hoge positie erven en haar jaloerse oom weigerde dat te accepteren. Dus joeg hij haar op, nam haar uiteindelijk bij de stad Leiden gevangen en sloot haar op het verre Texel op. Het verhaal gaat dat ze diep bedroefd en angstig in het eenvoudige kloos ter aan de rand van de huidige Wezentuin gevangen zat. In de vijftiende eeuw werd het tuf stenen kerkje vervangen door de grote kerk die nu nog aan de Bin- nenburg staat. Op de plaats van het Activiteiten Natuurlijk vinden er ook dit zomer seizoen diverse activiteiten plaats in De Wezentuin. Hieronder vindt u de agenda: Koninginnedag-party met levende muziek georganiseerd door café De Slock Derde editie van de openlucht schaaksimultaan met mede werking van Jaap Dros Tekenen en schilderen met kinderen onder leiding van Pietemei Geurtz Vleermuizen kijken onder leiding van Pierre Bonnet Yoga en Tai-chi Landelijke Monumentendag op 8 september Diverse muziekoptredens Voor meer informatie, exacte data en tijden: houdt de agenda van de Texels Courant in de gaten Het begint altijd met een gedachte. In dit geval met een gedachte die ontstond tijdens het fotografe ren van het centrum van Den Burg. Op een foto vallen altijd meer din gen op dan wanneer men normaal een plek passeert. Wat is er ondanks het leuke centrum veel lelijkheid in Den Burg, bedachten Marga Lakwijk en Pieternel Geurtz bij het zien van hun eigen foto's. En wat zijn er veel plaatsen die met wat aandacht en liefde mooier en representatiever zouden kunnen zijn! Die gedachte werd een idee: hoe zorgen wij ervoor dat een deel van die lelijkheid wordt omgeto verd tot een stuk pracht Texel? Door gewoon aan te pakken beslo ten de dames. Te beginnen met het echte middelpunt van Den Burg: het groene hart De Wezentuin; een park met een historische betekenis zowel boven als onder de grond. En zo ontstond de Opzomerdag van 2010. In navolging van het goede voor beeld van een Rotterdamse wijk die in 1989 de eigen wijk opknapte en het idee daarachter dat burgers zelf ook de handen uit de mouwen kunnen steken, besloten Lakwijk en Geurtz in 2010 voor de Wezen tuin een Opzomerdag te organise ren. Veel werk ging zitten in de voorbe reiding. Persberichten, vrijwilligers werven, sponsors zoeken, gemeen te benaderen: er kwam van alles bij Het Park is een sieraad van het dorp Rond 1900 P.Deuzeman Uit Aardrijkskunde van het eiland Texel inzetten die terugkeer te realiseren. Wij roepen aannemers, timmerlie den en andere Texelse bedrijven of particulieren die hun diensten wil len aanbieden, op zich bij ons te melden. Samen kunnen we terug keer van de nis werkelijkheid maken en ervoor zorgen dat er weer optredens en zomermuziek- avonden kunnen worden georgani seerd in het groene hart van Den Burg. Dus bedrijven, donateurs, vrijwilligers: meld u aan bij Marga Lakwijk, Burgwal 43 of via tele foonnummer 06- 53275788. Uw bedrijfsnaam kan vanzelfsprekend een mooi plaatsje krijgen op de nieuwe muzieknis! oude klooster kwam een nieuw vrouwenklooster dat genoemd werd naar de heilige Agnes die tijdens de christenvervolgingen in Rome werd onthoofd. Tussen de grote kerk en het Agnietenklooster lag de kloos - tertuin waar de nonnen groenten konden verbouwen en in besloten - heid even van de buitenlucht kon - den genieten. Tijdens de Reformatie veranderde het klooster van bestemming: het werd een tehuis voor de weeskin - deren van Texel. Vanaf die tijd heet te de kloostertuin De Wezentuin. Op 6 april 1945, midden in de Opstand van de Georgiers, werd het centrum van Den Burg zwaar beschoten door de Duitsers. Het zo mooi een - traal gelegen weeshuis raakte daar bij zwaar verwoest. Begin jaren '50 kwam er een postkantoor voor in de plaats. Van alle periodes waarin de omgeving van De Wezentuin bewoond is geweest, dus vanaf de vroege Middeleeuwen, zijn resten achtergebleven in de bodem van het park. Vandaar dat het gebied uniek en onvervangbaar is en door de Rijksdienst van het Cultureel Erfgoed is bestempeld tot beschermd rijksmonument van de hoogste archeologische waarde. Bronnen: Middeleeuwse toestanden, Archeologie, geschiedenis, Monumenten- lijk de middeleeuwse archeologie van Nederland, onder redactie van P.J. Wolte ring, W.J.H. Verwers en G.H. Scheepstra. Verkenning Archeologische randvoorwaar den ontwikkelingsplan 'Ruimte voor het hart'centrum Den Burg (gemeente Texel) samenstelling R.M. van Heeringen e.a. www.cultureelerfgoed.nl - website van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed kijken. Maar het idee viel bij veel mensen in goede aarde en dankzij tal van sponsors en vrijwilligers kon het plan goed aangepakt wor den. Ook de gemeente nam een aantal werkzaamheden voor zijn rekening. Er werden bankjes en een pick nicktafel gesponsord en veel zaden, planten en zelfs bomen werden spontaan aangeboden. Mede dankzij de publiciteit van de media liep de actie uit op een enorm succes. En na een dag flink zwoegen konden de organisatoren tevreden kijken naar een open park met nieuwe en geverfde bankjes, veel inkijk en leuke perken met bloemen en kruiden. Een nieuwe start van een voorheen verwaar loosd park. In de week na de Opzomerdag verscheen er nog een verrassing: totaal onverwacht was plots tuin man Jan Bakker in de Wezentuin aan het werk. De 82-jarige had zijn eigen kruiwagen en gereedschap meegebracht. Tot op de dag van vandaag onder houdt hij het park en daar beleven zowel hij als de omgeving zicht baar veel plezier aan. Betreurenswaardig genoeg volgde kort na de Opzomerdag een flinke domper: de plannen om huizen in de Wezentuin te bouwen werden weer uit de kast gehaald. Vrijwilli gers besloten direct zich niet bij die plannen neer te leggen en richtten actiegroep Behoud het Park op. Later ging de actiegroep op in Stichting De Wezentuin. De stichting houdt zich bezig met het bevorderen van de levendig heid van het park door middel van diverse activiteiten voor een breed publiek. Maar de hoogste prioriteit geeft de stichting aan het behoe den van De Wezentuin voor woningbouw. Daartoe houdt het alle ontwikkelingen in de gaten en neemt waarnodig actie om de plan nen tegen te gaan en nieuwe dis cussies op gang te brengen. Aan spreekpunt van Stichting De Wezentuin is Marga Lakwijk. Park De Wezentuin is de afgelopen jaren mooi geworden. Samen met Gemeentewerken en tuinman Bak ker werkt Stichting De Wezentuin er hard aan om het zo te houden. Zo is er bijvoorbeeld overleg gaan de om het park te behoeden voor vandalisme en andere overlast. Samenwerking vormt daarin het sleutelwoord. Met omwonenden wordt het park bijgehouden, ban ken en picknicktafels worden jaar lijks geverfd en iedereen houdt een oogje in het zeil als het om De Wezentuin gaat. De grote wens van Stichting De Wezentuin is dat de politiek het onzalige plan laat varen om huizen te bouwen in de Wezentuin. De gedachte alleen al om zo'n bijzon der en authentiek historisch park te gaan bebouwen komt menigeen absurd voor. Stichting De Wezen tuin heeft daarom een voorstel aan de politiek: laat de plannen varen en laat ons ons blijvend inzetten voor een levendig en mooi park dat aantrekkelijk is voor Texelaars en toeristen. Muzieknis Verder lanceren we het volgende idee: omdat er steeds signalen komen dat Texelaars terugkeer wil len van de muzieknis in het park, wil Stichting De Wezentuin zich ook. Je komt erin door een flink hek en 't is voor zoo'n klein dorp werkelijk een heel mooi parkmet zwaar geboom te en lager struikgewas en indertijd huisden daar nog heel wat zangvogels en daar onder was de geelbuikige spot vogel altijd haantje de voor ste 1927 Jac.P. Thijse Uit: Verkadeboek

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11