Voor je werk naar het torentje van de premier College wil praten met jeugd dorpen Bedden Immetjeshoeve bevroren TEXELSE 11 COURANTvrijdag e april 201 I Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelaar Theo Bakker uit Pijnacker een week lang een weblog bij. Over de Texelse Boys, Oma en Opa Texel, haaien in een waterloos portiek, een stinkbom in de slaapkamer, de schoonmaak branche en brand bij Vodafone. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Zaterdag) Volgend jaar zitten al mijn drie kinderen op de middelbare school. De oudste kleuterde een jaartje langer, de jongste een jaar tje korter, en zo volgen ze elkaar precies een schooljaar na elkaar op. Ze kunnen goed met elkaar overweg, van vervelend puberaal gedrag hebben we hier voorals nog weinig last. De zaterdag staat altijd in het teken van voetbal. Alle drie de kinderen voetballen, ook mijn dochter. Daar is tegenwoordig niks vreemds meer aan. Eigenlijk is dat voor mij nooit vreemd geweest, want bij de Texelse Boys waren ze daar al dertig jaar geleden mee begonnen. Resul taat van vandaag: twee gelijke spelen en een maal winst. Zelfs mijn dochter wordt nog fanatiek nu ze eens in de top mee doet. Of we volgende week, met Pasen, wat later naar Oma en Opa Texel toe kunnen, want anders kan ze niet meedoen. Vorig weekend was ik op Texel, met name voor de verjaardag van Frans Hopman, voormalig hoofd redacteur van de Texelse Cou rant. Hij werd 50. We zaten vroe ger bij elkaar in de klas, in hetzelfde voetbalteam en in dezelfde disco. Bestaat dat woord nog wel, 'discotheek'? Het was een plaats om elkaar te ontmoe ten. Tegenwoordig gaat 'ontmoe- Welk voorwerp is dit? De foto is aangeleverd door Luchtvaart en Oorlogsmuseum Texel '40-'45. Het antwoord kan worden gestuurd naar redactie@texelsecourant.nl. Het antwoord op de vraag van vori ge week: een pakket eikapsels van een wulk. De wulk is de op een na Benefietdiner voor Roparun Tot donderdag 13 april kunnen nog kaarten worden gereser veerd voor een benefietdiner dat de Texelrunners houden voor de Stichting Roparun. Het benefietdiner wordt gehouden op zaterdag 21 april in de OSG aan de Haffelderweg in Den Burg. Het wordt georganiseerd door de groep Texelaars die met Pinksteren mee doen aan de Roparun, een 520 km lange estafette van Parijs naar Rot terdam. Daarmee wordt geld inge zameld om de zorg voor mensen met kanker te verbeteren. Het diner bestaat uit drie gangen en wordt muzikaal omlijst door Martine de Ruijter. Er wordt een impressie gegeven van de Ropa run en vragen over het evenement beantwoord. De prijs voor het diner is €25,- inclusief drinken. Er wordt geen alcohol geschonken. Belang stellenden kunnen zich aanmelden via roparuntexel@live.nl of tel. 06- 22189112. ten' veelal digitaal, met alle voor- en nadelen die erbij horen. (Zondag) Vannacht was het echter anders. De jongens sliepen bij hun vader. Oorzaak: angst. Cyn thia was tot diep in de nacht naar haar desperate avondje, een avondje met vriendinnen, dus spelletjes, rosé en geen mannen. De rest had tot kwart voor twaalf naar de film When a stranger calls gekeken. En na zo'n enge film blijf je toch liever in de veilige buurt van je vader. Het deed me denken aan 1975 toen ik als veer tienjarige Jaws had beke ken in de bioscoop op Texel. Ik weet niet meer met wie ik daar was, maar in ieder geval moest ik in het donker alleen terug lopen (rennen dus) naar ons huis aan de Wilhelminalaan. Bij ieder donkere portiek of steegje sloeg de schrik mij om het hart. Alsof een haai rondzwemt in een water loos portiek... Zondag, rustdag, uitgesla pen tot half 10. Eigenlijk nog een beetje vroeg, want op 1 april kun je maar het beste veilig in je bed blij ven. De jongens hadden bedacht om een stinkbom bij hun zus in de slaapka mer te leggen. Daar heb ben we maar een stokje voor gestoken. Vrouwlief deed ook mee. Ze had dus gisteravond dat desperate avondje. Ik geloof dat ze tegen twee uur vannacht thuis kwam. Ze had bij thuiskomst de klokken een uur terug gezet. Die grap had drie jaar geleden prima gewerkt. Maar twee keer een zelfde grap? Aldus had de rest van het gezin de klok vanmorgen weer gewoon terug gezet, waarna moeder alsnog in haar eigen grootste zeeslak van de Noordzee. Het wulkenvrouwtje zet haar eieren af tussen planten of rotsblokken in een bolvormige massa die bestaat uit doorzichtige hoornachtige eikap sels. In ieder kapsel zitten meerdere eitjes. Ondanks dat in totaal honder den tot meer dan duizend eitjes in een zo'n pakketje zitten, komen er uiteindelijk maar enkele tientallen uit. De pasgeboren slakjes blijven namelijk een tijdje in de kapsels leven tot ze een wat groter en stevi ger huisje hebben. Tot die tijd leven de eerst uitgekomen larven voorna melijk van de nog niet uitgekomen eitjes. De eikapselpakketten liggen vaak op het strand. De eieren zijn dan leeg en het geheel weegt dan heel weinig. Er kwamen vijftien goe de inzendingen binnen. Winnaar is Marjan Rog. Mini-laboratoria op Antarctica Drie door het NIOZ ontworpen mini-laboratoria voor een Neder lands onderzoeksstation zijn maandag aangekomen op Antarc tica. De laboratoria vertrokken half janu ari uit Nederland. Ze werden zowel ontworpen als aanbesteed door het NIOZ. Het instituut op 't Horntje deed dat aan de hand van ervaring die werd opgedaan met onderzoeks- containers voor de Pelagia. De con tainers worden op de zuidpool onderdeel van een soort 'docking station'. Dat is een vast gebouw op palen op de Britse basis Rothera waarin de containers afzonderlijk als minilaboratorium geplaatst kunnen worden. In totaal komen er vier mini- laboratoria op Antarctica. Het stati on, vernoemd naar de Nederlandse zeevaarder en ontdekkingsreiziger Dirck Gerritsz, is het eerste Neder landse laboratorium op de zuidpool. Het valt onder de hoede van de NWO (Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek) waar ook het NIOZ onder valt. Naam: Theo Bakker Is er ien van: Dirk en Gré Bakker van de Wilhelminalaan Woont in: Pijnacker Beroep: operationeel manager gegraven kuil viel. Beetje dom, zou Maxima zeggen. (Maandag) Mocht u eens van vakantie terugkomen en over de Van Brie- nenoordbrug rijden, kijkt u dan eens naar rechts. Ergens staat op een van de kantorenflats 'Hago', het bedrijf waar ik al decennia lang werk. Ja, in de schoonmaak branche. Daar kun je toch op een verjaardag echt niet over begin nen. Maar het is echt fantastisch werken: veel vrijheid, mooie balans tussen kantoor en buiten De gemeente bevriest de moge lijkheid om nog iets te doen met de dertig bedden die volgens het bestemmingsplan Buitengebied op het perceel van de Immetjes- hoeve aan de Westerweg ont wikkeld mogen worden. Dat gebeurt met een voorberei- dingsbesluit waarover woensdag avond in de raadscommissie werd gesproken. Het is een reactie op het besluit dat de raad in februari nam om de dertig bestemde bed den van de Immetjeshoeve naar het Gerritslanderdijkje te verplaat sen voor de bouw van zes recrea tievilla's. Dat betekende echter niet automatisch dat er niks meer aan de Westerweg zou kunnen gebeu ren. Formeel blijven er dertig bed den op het perceel van de Imme tjeshoeve rusten, totdat het nieuwe Burgemeester en wethouders willen dit jaar tijdens de dorpen ronde gesprekken houden met de jeugd. Het college wil horen welke ideeën zij hebben over hun dorp of Texel in het alge meen. Den Hoorn is woensdag 11 april als eerste dorp aan de beurt. Daar wordt die dag van 16.00 tot 18.30 uur in dorpshuis De Walhoorn een jeugdbijeenkomst gehouden waar- Het seniorenverteltheater is donderdag 12 april vanaf 10.30 uur te gast in De Buureton, waar de nieuwe voorstelling Toen was geluk heel gewoon? wordt gespeeld. In deze voorstelling komen deze keer de bewoners van de dagbe handeling en het verpleeg- en verzorgingshuis van Omring aan het woord. Zij vertellen hun ver haal aan de hand van voorwerpen naar klanten en medewerkers. Wie kan nou zeggen dat hij voor zijn werk wel eens naar het toren tje van de premier moest of naar het Catshuis? Ik wel. De branche is al drie maanden in het nieuws vanwege de stakin gen. Vooral FNV is actief met acties. De laatste twee weken was ons bedrijf aan de beurt, omdat we de grootste opdracht ooit hebben gescoord, namelijk landelijk de treinenreiniging, een opdracht van 28 miljoen per jaar. NS had beloofd fatsoenlijk met werkdruk en dus mensen om te gaan, en de Code Verant woordelijk Marktgedrag ondertekend. Volgens de vakbond heeft NS toch weer te veel op prijs inge kocht, maar ik weet dat concurrenten tot twintig procent lager aanboden. Op ons kantoor in Arnhem waren de actievoerders binnengedrongen en trok ken de spullen uit de kast. Daar tweetert natuurlijk geen vakbondsman over. (Dinsdag) Vandaag een wat saaie kantoordag. Vooral voorbe reiding voor het focuspro- ject Klantpartnership. De focus moet weer naar bui ten. Vreemd dat we dat moeten ondersteunen met een project, ledereen begrijpt toch wel dat het beleg op de boterham bij onze klanten vandaan moet komen? In onze (schoonmaak)branche is het lastig je te onderschei den van de concurrenten. Op de relatie gaan zitten is dan natuurlijk altijd goed. Doelstelling is dat klanten meer tevreden zijn, langer bij ons blijven, meer klan ten als referentie willen dienen. bestemmingsplan Buitengebied van kracht is. Dan krijgt het perceel enkel de bestemming 'woondoel- einden'. Tot die tijd moet het voorberei- dingsbesluit ongewenste ontwik kelingen op het perceel onmogelijk maken. Nils Lely (PvdA) vroeg tij dens de vergadering voor de zeker heid of er na het aannemen van het voorbereidingsbesluit echt geen bedden blijven hangen. Wethouder Edo Kooiman (grondgebied) gaf aan dat de bedden pas echt weg zijn als het nieuwe bestemmings plan er is. Jur Schuiringa (WD) en Aad van Gils (Texels Belang) wezen de wet houder erop dat een voorberei dingsbesluit één jaar geldig is en dat er bijtijds een nieuw voorberei dingsbesluit moet worden vastge steld als er over een jaar nog geen bij burgemeester Francine Giskes en wethouder Hennie Huisman (jeugdzaken) met de jeugd in gesprek willen komen. Giskes: 'Er wordt veel over jonge ren gesproken, maar we willen heel graag ook direct van henzelf horen hoe zij tegen dingen aankijken. Dan kan het bijvoorbeeld gaan om wonen, sporten of vrijetijdsbeste ding in hun dorp en elders op het eiland. Ook zijn we benieuwd hoe er door hen gekeken wordt naar die gebruikt werden voordat elek triciteit en waterleiding gemeen goed werden. Van kolenkit tot akertje dus. De vertellers zijn de dames Vonk, De Vries, Versluis, Huisman, Van de Berg, Stam, Veenstra, Vermeulen, Witte en de heer Vlaming. De muziek wordt verzorgd door Corrie Witte. Het Seniorenverteltheater begon in 2005 als onderdeel van het project 'Kunst In De Zorg'. Onder Staat de fietsband van Sean zijn fiets weer leeg. Gisteren ook te gehaast het lek geplakt. Haastige spoed, zelden goed. Straks nog maar eens keer aan de slag. Nu eerst weer Frans oefenen met hem, morgen heeft hij het proef werk. Is voor mijzelf toch ook wel weer goed. Gisteravond was het mijn vereni gingsavond, de harmonie. Vorig jaar waren we met deze muziek- club op Texel voor een fantas tisch weekend. We speelden samen met KTF op de Stenen plaats, waar het terras helemaal vol zat. Uiteraard met de TX 10 mee en meer van dat soort din gen. Dergelijke uitstapjes zijn belangrijk voor een vereniging, het is al moeilijk zat om een har monie te laten overleven. Mede door een geslaagd jubileumjaar in 2010 zijn we toch gegroeid de laatste jaren. Maar het gevaar ligt op de loer want per 2013 komt er een cultuurbeleid in Pijnacker. Nou is beleid voeren natuurlijk goed, maar het gaat ook hier natuurlijk om keuzes wat je met gemeenschapsgeld doet. Pijnac ker heeft net als Texel wat geld verloren in de IJslandkwestie. Ziet er overigens naar uit dat er toch geld terug gaat komen, maar dat is een eenmalige 'meevaller'. Er moet nu structureel bezuinigd worden. (Woensdag) Afgelopen nacht blijkt er brand te zijn geweest bij Vodafo ne in de regio Rotterdam. We kunnen hier dus niet meer mobiel bellen. Eind vorig jaar zijn we met de hele holding overgegaan op Vodafone. Goedkoop, duurkoop? Er waren continu verbindingspro blemen. Midden in een gesprek werd je er zomaar en veelvuldig uitgegooid. Er zijn gesprekken geweest met Vodafone, de druk is erop gezet, en sindsdien lijkt het beter te gaan. Maar vandaag nieuw bestemmingsplan Buitenge bied van kracht is. 'Anders hebben we echt een probleem', aldus Schuiringa. Een soortgelijk verhaal deed zich een paar jaar geleden ook voor bij de voormalige jeugdherberg Pano rama waar formeel nog een tijdje 144 bedden op bleven rusten, nadat ze verplaatst waren naar Stayokay. Daar werden toen ook met voorbereidingsbesluiten de mogelijkheid tot ongewenste ont wikkelingen bevroren. Overigens hebben de gemeente en initiatiefnemer Adri Mantje afge sproken dat de vergunning voor de nieuwbouw bij de Immetjeshoeve, die aanvankelijk beoogd was, wordt ingetrokken zodra de ver gunning voor de zes recreatievilla's aan het Gerritslanderdijkje is ver leend. Texel als geheel.' Giskes en Huis man hopen ook te horen wat jon geren missen, wat er goed gaat en wat ze verder bezighoudt. Zij willen meedenken en bekijken wie kan helpen om ideeën te realiseren. De bijeenkomst, die van de gemeente de naam watskeburt@Den Hoorn heeft gekregen, is bestemd voor jonge ren van 10 tot 18 jaar. De bijeen komst wordt afgesloten met een gezamenlijk patatje. 's Avonds is er in De Waldhoorn de jaarlijkse bijeenkomst tussen het college en de dorpscommissie van Den Hoorn. Ook in de andere dor pen volgen in samenhang met de dorpenronde aparte bijeenkomsten met de jeugd. leiding van Anneke Berghuis als projectleider worden ouderen uit gedaagd hun verhaal te vertellen. Steeds rond een ander thema worden herinneringen opgehaald en samengevoegd tot een een voudige vertelvoorstelling. De voorstelling in De Buureton is gratis toegankelijk, maar bezoe kers dienen wel in het bezit te zijn van een toegangskaartje. Deze kunnen opgehaald worden de Stichting Welzijn Ouderen Texel aan de Beatrixlaan (tel. 312696, e-mail swot@texel.com) en bij Artex aan het Schilderend. kunnen we niet mobiel bellen hier in de regio. Nou had ik vandaag een afspraak in Den Bosch met een collega die gisteren ziek was, en die was dus onbereikbaar. Ze kon ook ons niets laten weten per sms, en was wellicht te ziek om een mailtje te sturen. Uiteindelijk kwam in de middag, via via, toch door dat mijn collega nog ziek was. Er is waarschijnlijk gepingd, wat niet anders is als een sms via internet, dus betalen via een bundel. Ook trouwens vandaag gesproken over Yam mer, dat is dan weer een soort Facebook voor collega's. Dat zou nu weer de nieuwste trend moe ten worden... Laten we hier eerst maar eens die antieke financiële en personele IT-programma's moderniseren. Die oude program ma's zijn arbeidsintensief. Als je eens iets echt wil uitzoeken moet je de informatie van verschillende programma's aan elkaar koppe len. En dan maar hopen dat het puzzeltje past. Ik verwacht dat we binnen twee jaar over zijn naar de moderne tijd. Het zou toch mooi zijn als al die techniek men sen tijd zou opleveren. De week van... Larissa Klaassen Larissa Klaassen uit Den Hoorn houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij is voorzitter van de Texel se jongerenraad en studeert infor matica aan de Hogeschool van Amsterdam. Collecte ZOA De collecte van ZOA voor het vluchtelingenwerk heeft €1.408,- opgebracht. Het geld wordt inge zet om mensen die zijn getroffen te helpen bij de opbouw van hun bestaan. Dorpenronde start in Den Hoorn Burgemeester en wethouders starten deze maand met de jaarlijkse dorpenronde. Den Hoorn is woensdag 11 april eer ste aan de beurt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in dorpshuis De Walhoorn. Het college wil onder meer praten over alcohol- en drugsgebruik en de overlast die dat veroorzaakt in de dorpen. Dat onderwerp staat in elk dorp op de agenda. Simon Dijkstra, projectleider van het regionale alcoholmatigingsproject Helder in Kop geeft daarvoor een lezing. Daarna volgt een plenair gedeelte waar specifieke punten uit het dorp aan de orde komen. Een lijst met actiepunten en agendapun ten komt voorbij en ook de rond vraag is er weer. Vorig jaar had de dorpenronde een andere opzet, waarbij burgemeester en wethou ders apart aan tafeltjes gingen staan, zodat eenieder ze afzon derlijk kon aanspreken, maar dit jaar hebben de dorpenronden weer de oude vertrouwde opzet. Vorig jaar maakten burgemeester en wethouders ook in elk dorp een rondje met de dorpscommis sies om zaken ter plekke te bekij ken, maar dat gebeurt dit jaar niet. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoe ling om dergelijke rondgangen om de paar jaar te ondernemen. Het college wil in Den Hoorn onder meer praten over de voort gang van de bouwactiviteiten op 't Zouteland en het Loodsproject. Ook de parkeerproblemen in het dorp en de staat van onderhoud van de wegen en paden staan op de agenda. Er zijn al een paar data van andere bijeenkomsten bekend. Op maandag 23 april strijkt het college neer in De Cocksdorp en op donderdag 26 zijn de bestuurders in De Koog. Beide dagen worden zowel jeugd- bijeenkomsten als algemene bij eenkomsten gehouden. Woens dag 25 april is het college in Oosterend voor een gesprek met de jeugd. Een reguliere bijeen komst voor Oosterend wordt later gehouden. J nederlandse brandwonden stichting w-brandwondenstichting.nl museumstuk WAT IS DIT? Theo Bakken 'De jongens hadden bedact bij hun zus in de slaapkamer te leggen.' teen stinkbom Nieuwe voorstelling verteltheater

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11