T E X ELS E^COURANT CsV) Cjrotn '2warLrJ~exeis in het harL, 13 Stichting VW krijgt nieuwe structuur Zoon NSB-burgemeester woont 4 mei-herdenking bij Brandweer iets voor jou? txwonen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12665 VRIJDAG 6 APRIL 2012 Hobby en werk vloeien naad loos in elkaar over bij de fami lie Betsema in Oudeschild. Oud-Texelaar Theo Bakker uit Pijnacker, van Dirk en Gre Bakker van de Wilhelminalaan, doet zijn ver haal. J Met het onthul len van een kunstwerk in Yerseke en op 't Horntje werd het samengaan van NIOZ en CEME officieel. Texel staat posi tief bekend, blijkt uit onder zoek. Maar het imago kan nog beter, bleek op de WV-Promo- tieavond. Honderd jaar geleden hing hij al aan boord en dinsdag hing hij opnieuw op zijn plek. De bemanning van de Texelstroom had bij het binnenvaren van de haven van Oudeschild de originele scheepsbel op de voorplecht van de loodsbotter hangen. De bel lag jarenlang bij het loodswezen in Harlingen waar de Texelstroom van 1952 tot 1958 als loodsschip actief was. Daar na kwam het schip in particuliere handen. Nadat het depot van het loodswezen in Harlingen was opgeheven, ontfermden oud medewerkers zich over de bel zodat die bewaard bleef. Een paar jaar geleden keerde de bel terug aan boord van de Texel stroom toen het schip in Harlingen was. 'Een man van in de negentig ging toen naar huis om de bel te halen', vertelt Henk Troost, vrijwilliger van de loodsbotter, die dinsdag de bel luid de. De bel werd vroeger gebruikt als sein wanneer het mistig was. Nu wordt hij alleen bij speciale gelegenheden op de voor plecht gehangen. De Texelstroom keerde dinsdag terug uit Krimpen aan de Lek waar een nieuwe mast op het schip is De jaarlijkse 4 mei-herdenking in De Burght wordt deze keer bijgewoond door Ewout de Vries, de in 1944 geboren zoon van Rijk de Vries die van 1942 tot 1945 burgemeester van Texel was. Het organiserende 4 en 5 mei-comité wil onder het motto 'Vrijheid geef je door' aandacht vragen voor de kinderen van 'foute' ouders. Dit thema krijgt ook landelijk steeds Woelmui: Jutterij Nee, het is echt niet meer wat het geweest is. Er spoelt steeds min der aan. De vissers halen niets meer boven water. Maarten Boon houdt er mee op, het juttershol aan de Vuurtorenweg is leeg. Gelukkig houdt Jan Uitgeest op Flora dap per vol, nu met 250 reddingsboei en, maar toch. Jutters horen toch ruzie te maken over hun al dan niet gevonden spullen? Ze geven toch nooit iets aan elkaar weg? Ze vech ten toch nog om een plastic badeendje? De Texelse jutters, van die onhandelbare kerels met getaande baardige koppen, bestaan ze nog wel? Zo ja, gaan ze dan nog wel in woeste stormnach ten naar het strand, terwijl de hulp strandvonder ligt te ronken in z'n nest? Of gaan ze liever voor een design kopje koffie in de laagdrem pelige skybox van Mark Röpke? Ik ben er bang voor. meer aandacht. Kinderen van NSB- ouders zouden zich nergens voor hoeven te schamen, maar doen dat vaak toch. Ze kunnen worden beschouwd als de tweede genera tie oorlogsslachtoffers. Zelfs de derde generatie heeft er soms moeilijk mee. Dit gevoelige onderwerp zal in de herdenkingsbijeenkomst aan de orde worden gesteld door erebur ger Prof. Dr. Kees de Jager. Het comité vond hem bereid als gast spreker op te treden. De Jager zal vertellen over een kleine, ontroe rende gebeurtenis die zich na de geboorte van het zoontje van de familie De Vries afspeelde en geeft vervolgens het woord aan Ewout de Vries die kort vertelt over zijn ervaringen als kind van NSB- ouders en hoe het hem in zijn ver dere leven is vergaan. De comitéleden Cees Hoogerheide en Luc van Lubek kunnen zich niet vinden in de genoemde invulling van de herdenking. De betrokken heid van de zoon van de oorlogs burgemeester vinden ze te zwaar beladen. Volgens het woensdag afgegeven persbericht van de gemeente meent de meerderheid van het comité echter dat juist deze gevoeligheid een goede reden is om het thema aan de orde te stellen en te helpen bespreekbaar te maken. Het gaat om een tot dusver onvoldoende belicht aspect van oorlogssituaties: de gevolgen voor de volgende generaties. Hoogerheide en Van Lubek kwa men niet terug op hun bezwaar en hebben bedankt als lid van het 4 en 5 mei comité. Hun plaatsen in het comité zijn ingenomen door Hans Bergamin uit De Koog (Bos- nië-veteraan) en Brigitte Hollands directeur van de stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Stichting VW Texel krijgt een nieuwe structuur. Het bestuur verdwijnt, er komen een Raad van Toezicht en een Raad van Advies en er wordt een presta tiecontract afgesloten met de participanten. Doel is de effecti viteit van de bijdragen en de kwaliteit van de promotie te ver hogen en de onderlinge samen werking en solidariteit beter te verankeren. Sinds de oprichting van de huidige stichting VW Texel Promotie heb ben de participanten van de VW een zetel in het bestuur, waarbij het voorzitterschap door een onafhan kelijke partij wordt ingevuld, momenteel Jan van Andel van Woontij. Met de fusie van TVL en TVO tot TOP als aanleiding wordt de bestuurlijke structuur ver nieuwd. Michel Gregoire, fusiema nager van ondernemersorganisa tie, benadrukte de band met de eilandpromotor. 'TOP en de VW hebben een belangrijke relatie: het in de markt houden van Texel.' Met het verdwijnen van het bestuur, dat in de oude structuur op papier het beleid bepaalde en waarbij de directie een uitvoerende taak had, komt de bestuurlijke verantwoor delijkheid volgens Van Andel te liggen daar waar hij in feite hoort: bij de directie. Taak van Raad van Toezicht is onder meer te controleren of pres tatiecontract goed wordt uitge voerd. Van Andel: 'De wereld van toerisme, internet, boekingen en marketing is dynamisch en veran dert snel. Voor Texel als toeristisch eiland is een top-VW van levens belang voor een gezonde econo mie. De bestuurlijke structuurwijzi ging past bij het streven om aan de top te blijven en geeft de mogelijk heid meer kennis bij de VW naar binnen te brengen.' De participan- .txl Vraag paspoort of ld voor uw kind voor 1 mei aan Kijk voor meer informatie op .texel.nl Hartfalen bij volleybal Een 66-jarige Texelaar is dins dagavond tijdens de eilandcom petitie volleybal in sporthal Ons Genoegen in Den Burg gereani meerd na hartfalen. De man zakte tijdens een wedstrijd in elkaar. Andere spelers verleen den meteen eerste hulp en begon nen met reanimeren. Daarbij werd met de AED die in de sporthal hangt een schok toegediend. Poli tie en ambulance waren snel ter plaatse om hulp te verlenen. De man werd met de ambulance naar het ziekenhuis in Alkmaar gebracht waar hij sindsdien onder behandeling is. De volleybalwed strijden werden meteen afgelast. De reanimatie maakte diepe indruk op de aanwezigen in de zaal. Vol gens een familielid van de man was het goed dat er een AED aan wezig was in de sporthal. HKM261M1Z ■"7 leder kind zijn eigen paspoort of ID-kaart 'Lage bereidheid tot aangifte drugs' Texel heeft een lage aangiftebereid als het om drugs gaat. Dat kaartte burgemeester Francine Giskes woensdagavond aan tijdens de commissievergadering. Volgens Woelmuis haar zijn namen van mensen die zich drugs bezighouden wel bekend, maar leidt dat niet tot aan giften, waardoor het voor de politie lastig kan zijn actie te ondernemen. Dan moet de politie het meer heb ben van betrappen op heterdaad. De burgemeester deed een alge mene oproep met meer informatie voor de dag te komen. TEXELgEjöcOURANT Gecombineerde krant i.v.m. Pasen In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 9 april 2® paasdag zal er op donderdag 12 april een gecombineerde krant Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdag 10 april 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Gemeente gesloten op 2e paasdag (9 april) Informatie over afvalroutes, aangiftes en storingen vindt u op www.texel.nl Gazmm VHD G3 dö ten blijven vertegenwoordigd in de Raad van Toezicht, maar bij de invulling van de vacatures wordt vooral gekeken naar de benodigde kennis. Dat is ook het geval bij de Raad van Advies. Nu heeft de VW per participant een apart contract, binnenkort is er één gezamenlijk, door alle partijen ondertekend, prestatiecontract waarin de afspra ken voor de komende vier jaar zijn vastgelegd. De afgelopen tijd is overleg gevoerd met de participan ten over de vraag welke doelen zij in het prestatiecontract willen heb ben. Het is niet meer zo dat de bijdrage per participant gelijk is. TVO en TVL zijn immers samengegaan, de gemeentelijke bijdragen voor pro motie en informatievoorziening worden samengevoegd. Wat res teert is een bijdragestructuur waar bij de onderlinge verhoudingen zijn vastgelegd en aan elkaar zijn gekoppeld. Een hogere bijdrage van TOP leidt, binnen bepaalde kaders, tot een hogere bijdrage van TESO en gemeente. Een lagere bijdrage van TOP leidt uiteraard tot lagere bijdragen van de overige participanten. Volgens Van Andel verloopt het proces naar de structuurwijziging naar tevredenheid. Bedoeling is dat de nieuwe opzet in mei officieel van kracht wordt. Zie onze adv. op pag. 8 in deze krant. TEXELSE®COURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): mi I INSTHUaTliTECHHIEK I Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Garage Dros www.texelseautopagina.nl txl Gemeente Texel Bekendmakingen op pagina 12 m

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1