2 TEXELSE 5 COURANT Jongeren deze zomer via Badweg Ton Jong: 'Leerlingen Pijler niet automatisch begeleid' VRIJDAG 6 APRIL 2012 Het college wil als proef de looproute wijzigen die jongeren 's avonds en 's nachts gebrui ken om van de Dorpsstraat in De Koog naar de jeugdcamping op Kogerstrand te komen: niet langer via het bos en de Ruij- slaan, maar via de Badweg. Met stichting Texelcampings en andere betrokkenen is daarover overeenstemming bereikt. Inwoners van De Koog pleiten al jaren voor de nieuwe route omdat deze het meest logisch is en bovendien ondervonden aanwo- nenden van de oude route veel overlast van gaande en komende jongeren. Zij zijn dan ook blij met de verandering en ondanks dat bewoners en ondernemers van de Badweg er anders over denken, wil het college de maatregel toch doorzetten. De Badwegroute kan gebruikt wor den tussen 22.00 en 8.00 uur. Voorwaarde is dat de toegangen aan de kant van de Ruijslaan met hekken worden afgesloten. Door voorlichting en begeleiding zal het gebruik van de gewijzigde route worden gestimuleerd. Aan het eind van het seizoen wordt het effect beoordeeld. De route is uiteraard alleen bedoeld voor stappers die op Kogerstrand kamperen. Het uit gaanspubliek bestaat echter voor een niet gering deel uit toeristen die elders op Texel verblijven en uit Texelaars die langs andere wegen komen en gaan. Daarop kan weinig invloed worden uitgeoefend. De afgelopen zomer is voor De Koog betrekkelijk rustig verlopen, blijkt uit evaluatie. Dat is mede ver oorzaakt door het natte en koude weer waardoor er veel minder jeug dige bezoekers waren. In de week ends was het wel drukker. In hoe verre er minder of juist meer gevallen van vernieling en overlast zijn geweest, staat niet vast omdat de cijfers elkaar tegenspreken. Bij de gemeente kwamen 72 meldin gen van overlast binnen tegen 47 in 2010. De cijfers van de politie geven een veel gunstiger beeld wat betreft aangiften, incidenten en meldingen. Vrijwel over de hele linie is sprake van een forse daling, met uitzondering van een lichte stijging wat betreft mishandeling en door de horeca veroorzaakte geluidsoverlast. De tijdelijke slui ting van café De Blauwvinger wegens het verstrekken van alco hol aan minderjarigen was de meest spraakmakende gebeurte nis. Afgezien van de genoemde wijzi ging van de looproute komt er geen verandering in het beleid aan gaande openbare orde. Dat geldt dus ook voor de samenwerking tussen gemeente, politie en horeca en de inzet van dorpswachten en het laten rijden van de nachtbus. De bus reed de afgelopen zomer twintig keer, waarbij meer passa giers werden vervoerd dan het jaar ervoor: 992. Het budget dat beschikbaar is voor de uitvoering van het ordebeleid is niet toereikend. Jaarlijks is structu reel €2.500, - méér nodig en voor de komende zomer daarboven éénmalig €2.500, -, onder andere voor de begeleiding van jongeren die gebruik maken van de nieuwe looproute. 'Leerlingen van De Pijler moe ten zo weinig mogelijk begeleid reizen', dit zei Ton Jong van Stichting Samenwerking Scho len dinsdag tijdens een discus sie over de 'opstapkaart' in de commissievergadering. Het is juist de bedoeling dat deze groep zo zelfstandig mogelijk leert functioneren. Jong is dan ook niet direct voor stander van een zogenaamde opstapkaart voor alle leerlingen van De Pijler. 'Van alle leerlingen op De Pijler, is 65 procent uitste kend in staat om zelfstandig te reizen', aldus Jong. Wel gaf hij aan dat de school de gemeente graag van advies wil gaan dienen bij het indiceren van leerlingen. Door hun ervaring op dit gebied, kunnen zij goed inschatten welke leerling wel begeleiding nodig heeft en welke niet. Volgens Jong moet de ver antwoordelijkheid te allen tijde bij de gemeente liggen en moet De Pijler puur een adviserende rol gaan spelen. PvdA-lid Nils Lely begrijpt dat de verzelfstandiging van het kind een belangrijk element is, maar wil ook dat het vervoer goed geregeld is. Hij kan zich vinden in een oplos sing waarbij deskundigen van De Pijler vaststellen welk kind wel begeleiding nodig heeft en welk niet. 'De Pijler heeft het kinddos sier en heeft dus de kennis in huis. Die moeten we zeker benutten', zo zei hij. Hij benadrukt dat iedere situatie individueel beoordeeld moet worden. Willem Vlas van Texels Belang vroeg zich af of er ook een moge lijkheid was tot het herzien van zelfstandig reizen: 'Wat gebeurt er als blijkt dat een kind, dat zelf standig reist hier toch niet toe in staat is? Is er dan de mogelijkheid dat dit vanuit de Pijler aangegeven wordt, zodat het kind wel weer met begeleiding kan reizen?' Vol gens Ton Jong is dit zeker een optie als dit noodzakelijk is. Wet houder Visman gaat nu verder onderzoek doen, daarna komt hij er op terug. 'Realistisch' plan voor Wezenland De gemeenteraad krijgt het voorstel de vestigingsmogelijk heden voor bedrijventerrein Wezenland in Den Burg te ver ruimen. In een deel van het gebied zal naast bedrijfsmatige activiteit ook detailhandel en maatschappelijke activiteit zoals fitness/sport worden toe- Voorwaarde is wel dat de omge ving beter en veiliger wordt inge richt: extra parkeergelegenheid, verbetering van de toplaag van de weg, verruiming van de bochten en aanvulling van de groenvoorzie ning. Er ontstond discussie over de bestemming van het bedrijventer rein toen Nico Waerts zijn sport school wilde vestigen in een gebouw van Drijver en TexelEner- gie zijn kantoor wilde onderbren gen in het pand van De Witte Engel. Deze aanvragen werden van de hand gewezen omdat deze 'maatschappelijke' objecten niet pasten in de bedrijfsbestemming. Mede naar aanleiding van een door de raad aangenomen motie liet de gemeente door een extern bureau en in overleg met de ondernemers organisatie een onderzoek instel len naar de mogelijkheden en con sequenties van vestiging van andere dan bedrijfsactiviteiten. Dat heeft het rapport 'Bedrijventer rein Wezenland: vernieuwen met realisme' opgeleverd. Daarin staat dat het gebied ten noorden van het Wezenland kan worden gebruikt voor 'lichtere' functies na het voe ren van een afwijkingsprocedure. Gegadigden moeten daarbij een beeldkwaliteitsplan overleggen en zorgen voor voldoende parkeer plaatsen. De verbetering van de inrichting van het plangebied kan samenval len met de voorgenomen vernieu wing van de riolering. B en w zien graag dat het inzamelpunt voor klein chemisch afval in het gebouw van Gemeentewerken wordt ver plaatst naar De Hamster in Oude- schild. Gemeente betaalt vloer Fontein B en w stellen de raad voor om €74.579,- beschikbaar te stellen voor de vervanging van de vloer in de centrale ruimte van basis school De Fontein in Den Burg. Daarmee wordt tegemoet geko men aan een verzoek van het schoolbestuur dat vindt dat ver vanging van de vloer nodig was wegens een constructiefout waar de school niet verantwoordelijk De vloer in de grote centrale ruimte werd aangebracht toen het gebouw in 2004 en 2005 werd uitgebreid en aangepast. Aanvankelijk zou de vloer met marmoleum worden afgewerkt, maar het bestuur wilde een gietvloer omdat deze praktisch in het gebruik en makkelijker te onderhouden zou zijn. Het gemeen telijk bouwteam ging daarmee akkoord. Na de oplevering ging de gietvloer echter scheuren en uit onderzoek bleek dat dit het gevolg was van een constructiefout: in de cementen ondervloer had extra wapening moeten worden aange bracht. Over de vergoeding van de kosten bestond tussen schoolbe stuur en gemeente onenigheid en 'communicatieruis'. De bezwaren- commissie adviseerde het college nogmaals met het schoolbestuur om tafel te gaan. Dat leidde tot overeenstemming over het genoemde bedrag waarvoor de nieuwe vloer is aangelegd en de herstelwerkzaamheden zijn ver richt. Een losgeschoten achterklep was er de oorzaak van dat een vracht wagen op de hoek Pontweg-Pijpersdijk zijn lading verloor. Nadat Gemeentewerken de plek had afgezet, kon de rommel worden opge ruimd. (Foto Rob van Heerwaarden) Feestje eindigt in arrestaties De politie heeft zaterdagavond op de Pontweg drie Wieringers aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. De drie maakten deel uit van een groep van acht Wieringers die op Texel een vrijgezellenfeestje vier den. Zij waren met gehuurde solexen naar een eetcafé in Den Burg gereden waar er volgens de politie lustig op los werd gedron ken. Een aantal Wieringers zou al in 'kennelijke staat' zijn geweest toen ze bij het café aankwamen. Later vertrok de groep om door te rijden naar De Koog, waarna ze op de Pontweg staande werden gehouden en een blaastest moes ten doen. Dit leidde tot de drie aanhoudingen van onder andere de vrijgezel in kwestie. De eigenaar van de solexen kwam meteen naar de Pontweg om alle gehuurde solexen terug te halen. De drie aangehouden personen moesten op het politiebureau nog een keer blazen, waarbij volgens de politie uitslagen van 170 ug/l, 340 ug/l en 490 ug/l (de hoeveel heid alcohol in een liter uitgeblazen lucht) werden geblazen. De maxi mum toegestane waarden zijn 220 ug/l voor een ervaren bestuurder en 95 ug/l voor een beginnend bestuurder. De Wieringers kregen een proces-verbaal en een rijver bod. Daarna werden ze bij de boot afgezet. Bel op Texelstroom Honderd jaar geleden hing hij al aan boord en dinsdag hing hij weer op zijn plek. De bemanning van de Texelstroom had bij het binnenvaren van de haven van Oudeschild de originele scheeps- bel op de voorplecht hangen. De bel lag jarenlang bij het loods wezen in Harlingen waar de Texel stroom van 1952 tot 1958 als loodsschip actief was. Daarna kwam het schip in particuliere han den. Nadat het depot van het loodswezen in Harlingen was opgeheven, ontfermden oud medewerkers zich over de bel zodat die bewaard bleef. Een paar jaar geleden keerde hij terug aan boord van de Texel stroom toen het schip in Harlingen was. 'Een man van in de negentig ging toen naar huis om de bel te halen', vertelt Henk Troost, vrijwil liger van de loodsbotter. De bel werd vroeger onder meer gebruikt als sein wanneer het mis tig was. Nu wordt hij alleen bij speciale gelegenheden op de voor plecht gehangen. De Texelstroom keerde dinsdag terug uit Krimpen aan de Lek waar een nieuwe mast op het schip is gezet. Beeldhouwen In het kunstatelier voor kids bij Artex gaat woensdag 11 april Beeldhouwproject Beestenboel van start. De deelnemers werken met verschillende materialen. De cursus wordt gegeven door Door Dogger en bestaat uit vijf lessen van anderhalf uur. Deelname kost €65,-, inclusief materialen en limo nade. Voor de grote jubileumloterij van Texel'94 zijn al enkele honderden loten via inschrijfformulieren besteld. Dat meldt de organisatie, die de komende weken alle duizend loten hoopt te verkopen. De loten kos ten €50,- per stuk en geven kans op één van de vijftig prijzen. De hoofdprijs is een Peugeot 107 Access Pack Accent ter waarde van €9.932,-, geleverd door Garage Grisnigt. De trekking is op 11 en 12 mei. De opbrengst is voor een kunstgrasveld. Loten zijn verkrijgbaar via www.100jaarvoetbal.nl en bij de verkoopstand in de kantine. Samen met begeleiders Ivo de Bode en Nico Kremer verbleven afge lopen week negentien leerlingen uit de derde klas HAVO/VWO van de OSG in Steinfurt. Ze volgden daar enkele lessen en brachten een bezoek aan Münster. De kinderen verbleven in gastgezinnen. Hun Duitse uitwisselingspartners brengen in juni een tegenbezoek aan Texel. Met het onthullen van een kunstwerk, gelijktijdig in Yerseke en op 't Horntje, werd het samengaan van NIOZ en CEME officieel. De plech tigheid werd in Zeeland bijgewoond door de kroonprins Willem- Alexander en de Commissaris van de Koningin, op Texel door burge meester Giskes. Het 'Texelse' kunstwerk werd gemaakt door Kerstin Edelmann en geplaatst op een houten sokkel van Sieme Zijm. Tijdens de toespraken, online te volgen door alle aanwezigen, werd het NIOZ geroemd als een van de toonaangevende onderzoeksinstituten op de wereld. ifomniozi Bij de Dio Drogisterij van de familie Mets in De Koog zijn donderdag diverse fotoshoots gehouden. Deze zullen gebruikt worden voor de reclamecampagnes op de landelijke televisie. De zaak van Mets werd onder meer gekozen door de ligging op Texel en de goede reputatie van de zaak, de winkel werd vorig jaar gekozen tot Local Hero in een wedstrijd van de keten. (FotoJobSchepas) Ben ik een dief? Ik steel van iedereen en stoot hard werkende bollenboeren het brood uit de mond. U zult zich nu wel afvragen waar dit mee te maken heeft. Wel het gaat om het plukken van narcissen in de berm van de Westerweg. Zondag 1 april (geen grap) laat ik samen met mijn dochter de hond van een vriendin uit. We hebben heerlijk gewandeld in het duingebied tussen Ecomare en Westerslag. De zon schijnt het is heerlijk rustig en er hangt al een groen waas over de natuur. Als we met de auto terugrijden vraag ik mijn dochter even te stoppen. Die narcis sen zien er zo aanlokkelijk uit, even een paar plukken voor op tafel. Ter wijl ik sta te plukken hoor ik dat er een auto aankomt, hij stopt met piepende remmen ondertussen druk toeterend. Ik schrik me rot en loop een beetje onzeker naar de auto toe. Een heel boze man doet het raam naar beneden en begint gelijk te roepen: 'Wat doe je nou? Dat doe je toch niet', en nog meer van dezelfde strekking. Als ik begrijp waar het over gaat, vraag ik waarom ik geen narcissen mag plukken, 'Waarom niet? Omdat je op deze manier steelt van iedereen en je kan ze overal kopen voor een euro en deze hardwerkende boeren probe ren op deze manier nog wat te ver dienen, wat jij ze dus afpakt.' Dan vraag ik hem of het verboden is. Dan verandert zijn toon en hij zegt: 'Dat weet ik eigenlijk niet, maar het is mijn mening.' Ik antwoord. 'Nu meneer, daar hebt u recht op en ik heb recht op mijn mening.' Als hij aanstalten maakt om weg te rijden, loop ik terug en pluk nog een paar narcissen om hem te laten zien dat ik mij niet laat intimideren. Als we weg rijden kom ik er achter dat een boer op nog geen twintig meter van waar ik aan het plukken was een bord heeft neergezet waarop staat dat je bij hem tulpen en narcissen kunt kopen. Voor alle duidelijkheid, het is niet mijn gewoonte om narcis sen langs de kant van de weg te plukken, meestal koop ik ze in de winkel of langs de weg. Ik heb het bord niet gezien en al was dit wel het geval; we hadden niet eens geld bij ons. Ik vind dat deze man buiten proportie heeft gereageerd, maar ik laat het aan u als lezer over om te beoordelen of ik inderdaad een dief ben. Jannie Mattner, Den Burg Nieuwe suppletie tussen paal 9 en 12 Baggerbedrijf Boskalis start half april met een zandsuppletie tus sen paal 9 en paal 12. opgespoten om het strand te ver breden. Het zand wordt aange voerd door de Shoreway en met een zinkerleiding aan land gebracht. De 97,5 meter lange sleephopper zuiger heeft een capaciteit van 5600 kubieke meter. Boskalis maakt gebruik van de zinkerleiding die de afgelopen tijd werd gebruikt voor de zandsup pletie tussen paal 27,8 en paal 30. Dat werk is afgerond. Volgens Rijkswaterstaat is het lastig te zeg gen wanneer de werkzaamheden tussen paal 9 en paal 12 klaar zijn; dat is afhankelijk van het weer. Later staat nog een grote vooroe- versuppletie van 3,7 miljoen kubie ke meter zand tussen paal 12 en paal 21,1 op het programma. Dwangsom voor te grote berging De gemeente treedt met een dwangsom op tegen de eige naar van een zomerhuis met vrijstaande berging op een der bungalowparken aan de Califor- niëweg. Bij het afschouwen van deze nieuwbouw bleek de berging een oppervlakte te hebben van 11 vier kante meter, wat strijdig is met de voorschriften. Het gebouw moet worden gesloopt of verkleind tot 6 vierkante meter, want deze opper vlakte wordt de laatste jaren gedoogd. Als de eigenaar dit na drie maanden nog niet heeft gedaan moet hij een dwangsom betalen van €260, - per dag, wat kan oplopen tot €15.600, -.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5