Bleker bereid meer grond te verkopen Werk bij Helderse veerhaven gereed TEXELSE 9 COURANT Hobby en werk hand in hand bij Bets Fietsen Ontwikkelingen gaan snel in familiebedrijf Veel animo Lammetjestocht Dure paleisjes John, Simone en Denise Betsema met in haar armen Jukka, de derde generatie. Hét Familiebedrijf Hobby en werk vloeien naadloos in elkaar over bij de familie Betsema in Oudeschild. Het ene moment zitten ze zelf op de mountainbike, het andere staan ze klanten te woord in hun fami liezaak Bets Fietsen in Oude schild. De vraag is of ze het wel eens niet over fietsen hebben. Simone, John en dochter Denise kijken elkaar aan. 'We praten ook wel eens over wat anders, maar weinig. Mensen die hier binnen komen, hebben het natuurlijk ook over fietsen.' Hun fraaie winkel aan de Heemskerck- straat is zo ongeveer de zoete inval. John: 'Vooral als het weer wat minder is. Dan stappen hier veel toeristen binnen. We hebben hier veel fietsspullen hangen, zoals tassen en andere accessoires. Daar snuffelen ze graag in.' Sinds de entree van Kaap Skil schuin tegenover hun winkel ligt, komt er meer volk langs de etalage. 'Toen we anderhalf jaar geleden deze zaak openden had ik de illusie dat ik het alleen wel af kon als ik af en toe wat hulp zou hebben.' Het liep anders. Per 1 januari zegde Simo ne, die twintig jaar als kapster heeft gewerkt, haar baan op om zich vol ledig op de wielerzaak te richten. Ze staat in de winkel, doet de administratie en heeft haar specia liteiten. Simone: 'John doet de fiet sen, accessoires en kleding zijn mijn afdeling.' John: 'Vrouwen zijn beter in kleren en kleuren. Als ik op dat gebied iets niet weet, dan vraag ik het aan Simone.' Ook Denise helpt regelmatig in het bedrijf. 'In het begin kreeg ik wel eens moei lijke vragen, bijvoorbeeld over een bepaald onderdeel. Als ik dan alleen in de zaak was en ik wist het niet, dan belde ik mijn vader op zijn mobiel.' John: 'Zeg maar de alarm centrale.' Denise: 'Het leert snel en ik begin het steeds leuker te vin den.' John: 'Denise weet heel veel over mountainbikes.' Haar jongere zus Esmeé beheert de website van het bedrijf, waarop onder meer tweedehands fietsen worden aangeboden en mountain- biketochten over het eiland kunnen worden geboekt. Simone: 'Ze houdt de site up to date, want het werkt niet als de informatie verou dert. We krijgen veel respons op die site.' Mountainbiken is dé familiesport. Denise beoefent die al vanaf haar tiende. Talent, inzet en het vermo gen pijn te kunnen lijden en slecht tegen je verlies kunnen, maakte dat ze op de fiets grote successen boekte. Haar zwangerschap vorm de een korte onderbreking, maar vijf weken na haar bevalling reed ze alweer mee op SuperSunday. Ze rijdt ook in het door het familie bedrijf gesponsorde ATB-team dat meedoet aan de Rabo Top. Als het even kan zit vader John ook op de fiets, net als moeder Simone, die af en toe een wedstrijdje meepakt. Simone: 'Ik ga niet voor het klas sement, maar als ik meedoe, dan doe ik wel mijn best.' Valse bescheidenheid, vindt Denise: 'Papa en mama zijn beiden heel goede fietsers.' John: Ach, wij wil len niet achteraan rijden. Wel is het zo dat naarmate het drukker wordt in het seizoen, wij minder tijd hebben om te fietsen. De win kel gaat nu eenmaal voor. In de competitie kunnen we daarom niet met de snelle jongens meegaan.' Desondanks weet hij het werk te combineren met de organisatie van de SuperSunday en ijvert hij binnen Wielersport Texel onder meer voor een 100 kilometerpad voor mountainbikers. Vijf jaar geleden begon John Betsema voor zichzelf, nadat hij jarenlang op de kotter had gevaren en daarna een periode bij het NIOZ had gewerkt. 'Het NIOZ was echt een levenservaring, maar tien jaar was wel genoeg. Als je de stap naar zelfstandigheid neemt, moet je je realiseren dat je zeventig tot tachtig uur in de week gaat wer ken. Als je voor je veertigste nooit zelfstandig bent geweest, hoef je daar echt niet meer aan te begin nen. Wij hadden een eigen kotter gehad, voor mij was die stap mak kelijker' Dat het een rijwielzaak werd, was gezien zijn passie voor mountainbiken een logische keus. 'Ik begon thuis aan de Hout manstraat met verkoop en repara tie, toen vooral mountainbikes. Het was er aan de kleine kant. We merkten al snel dat er veel vraag was naar stadsfietsen, maar ik kon daar geen keus bieden en weinig laten zien. En mensen kopen niet uit een boekje. Achteraf gezien is het heel snel gegaan. In oktober 2010 maakten we de overstap naar deze zaak. Een heel grote stap. Deden we er wel goed aan, konden we het trekken. Toen dacht ik nog dat ik het alleen wel af kon, maar met twee verdiepingen is dat niet te doen.' Het bood ruimte voor een breed assortiment.Van alleen sportfietsen kun je hier niet leven. We hebben hier bijvoorbeeld een grote collectie stads- en elektri sche fietsen en allerlei accessoi res. Dat is onze hoofdmoot en daarmee bereiken we een breed publiek.' De verdieping staat vol racefietsen, mountainbikes en andere sportieve fietsen. 'De tech nische ontwikkelingen gaan heel snel. Elektrische aandrijving, nu ook op sportieve fietsen. En elek- VRIJDAG 6 APRIL 2012 trisch schakelen. Het zit op de racefiets die ik sinds kort heb. Ik vind van mezelf dat ik in al dat soort ontwikkelingen voorop moet lopen. Nu zit het op de racefiets, straks op gewone fietsen. Zo gaan die dingen. Ik ben dan wel fietsen maker, er komt steeds meer elek tronica op de fietsen. En al die merken werken weer met andere systemen. Daarom verkoop ik hier in principe drie merken elektrische fietsen, zodat het is bij te houden en ik mijn certificaten kan halen. Natuurlijk verkoop ik ook andere merken, want nee verkopen doen we niet. Zoals een klant die een speciale ligfiets wilde, die uit Enge land moet komen. Zoiets is ook wel weer wat. Doordat ik in het begin alles deed en de tijd nam om zaken uit te zoeken, heb ik enorm veel geleerd.' Bets Fietsen werd vorig jaar uitge roepen tot Trek dealer van het jaar. 'Een hele eer. Er zijn winkels in Nederland die tien keer zoveel fiet sen als wij verkopen. Maar Trek was onder de indruk van ons omdat wij hier zo'n breed assorti ment verkopen, van mountainbike tot tijdritfiets en van elektrische- tot stadfiets. Het hele arsenaal en dat zien ze maar weinig.' Nieuw is het body scan systeem. 'Hier mee kunnen we mensen op professionele wijze opmeten. Met die informatie kun nen we de fiets op de juiste maat zetten. Het is voor ons een grote investering maar voor een speci aalzaak zoals wij onmisbaar. Veel mensen hebben problemen met hun houding op de fiets en krijgen bijvoorbeeld rugklachten. Met dit systeem kan de fiets op de juiste manier worden afgesteld.' Gerard Timmerman tussen de kruising met Willemsoord het asfalteren van een deel van het en de veerboot is bijna afgerond, terrein, wordt later in april uitge- Een aantal resterende werkzaam- voerd. Om overlast te voorkomen heden op het terrein voor de loket- voornamelijk in de nachtelijke uren. ten op de veerhaven, waaronder De vernieuwde kruising Molen plein/Westgracht in Den Helder is woensdag in gebruik genomen. Hierdoor is de doorstroming van en naar de veerhaven van Teso vergroot. De kruising bij de ingang van het haventerrein is voorzien van vier zogeheten linksafstroken. De aan passing was onderdeel van de tweede fase van de reconstructie van de provinciale N250 in opdracht van de Provincie Noord-Holland. Voorheen stonden auto's die recht door gingen of linksaf moesten door elkaar. Daar is nu een einde aan gekomen. De capaciteit van de kruising is vergroot en daarmee de doorstroming van het verkeer van en naar de veerhaven. Dankzij deze verkeerskundige aanpassing kun nen de verkeerlichten langer op groen staan. Met het drukke paas weekend voor de deur is het Molen plein op tijd klaar voor het seizoen. Het werk kon ondanks de vorst conform de planning op 4 april wor den opgeleverd. Het groot onder houd van de provincie aan de N250 Zo'n tachtig wielrenners en mountainbikers deden zondag mee aan de Lammetjestocht. Om de voorjaarsklassiekers aan trekkelijker te maken was gekozen voor een nieuwe opzet. Snelle en minder snelle groepen, jeugd en dames werden begeleid door voor rijders. Er werd gepauzeerd in de schapenschuur van 's Hertogen bosch in Eierland. De jeugd had toen 41 kilometer op de teller, de 'oudjes' 42. Gastheren Sieme en Johnny Ran keken toe hoe de fiet sers van allerlei kaliber hun spor tieve ervaring van het eerste deel van de ochtend uitwisselden. Pas geboren lammetjes hadden de nodige belangstelling van jong en oud. Na de pauze gingen de oude ren er vandoor voor hun tweede deel van de tocht. De jeugd en hun ouders kregen een instructie over veiligheid en fietsonderhoud van de jeugdcommissie onder leiding van Willem van Tatenhove. Geknipt Weekblad Elsevier benoemt het gemeentehuis van Texel in een artikel over nieuwe gemeentehui zen. Onder de kop 'dure paleisjes' wordt in het algemeen gesteld dat 'burgers het zat zijn en in een tijd dat gemeenten bezuinigen op onderhoud van speeltuinen, plant soenen en basisscholen in opstand komen tegen de stadspaleizen'. Over het gemeentehuis van Texel wordt geschreven dat dat €962,- per bewoner kostte als de kosten van €13,2 miljoen worden verdeeld over 13.727 eilandbewoners. In het blad staat een overzicht van alle vormen van nieuwbouw, verbouw en aankopen van gemeentehuizen die plaatsvonden sinds 2002. stichting BROODNODIG OP TEXEL meer grond aan erfpachters van Staatsbosbeheer op Texel te verkopen dan hij aanvankelijk van plan was. Dat bleek tijdens een Algemeen Overleg tussen de staatssecreta ris en de Vaste Kamercommissie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie dinsdagavond in Den Haag. Bleker zei bereid te zijn erfpachters die nog niet in aanmerking kwamen ook de erf pachtgrond onder hun gebouwen te koop aan te bieden. Harry Wuis, voorzitter van de Stichting Texelse Erfpachters, zegt blij te zijn met deze ontwikkeling. Wuis was samen met een aantal betrokken erfpachters aanwezig bij het Algemeen Overleg in Den Haag. 'Dit biedt kans om straks met Staatsbosbeheer te werken aan een positieve samenwerking', aldus Wuis. Die overhandigde Ble ker een paar weken geleden bij zijn bezoek aan Texel nog een petitie waarin de staatssecretaris werd verzocht om de erfpachters de mogelijkheid te bieden om te kopen. De staatssecretaris gaf bij het overleg met de Kamer aan dat de gemeente ook achter verkoop moet staan. Volgens Wuis moet dat geen probleem meer zijn, omdat de gemeenteraad vorig jaar aandrong op het te koop aanbie den van erfpachtgrond aan alle Waddenerfpachters. Dat was wat de Texelse politieke partijen betrof de enige bespreekbare optie met het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie. Verkoop moet volgens de motie tegen redelijke en billijke voor waarden plaatsvinden. Tijdens het overleg werd even eens over de prijsbepaling gespro ken. Wuis: 'Volgens Bleker zal daarbij op een verantwoorde wijze rekening gehouden worden met de historische situatie van erf pachters.' De RVOB, het Rijks- vastgoed- en ontwikkelingsbedrijf van het ministerie van Financiën, heeft op Texel inmiddels taxaties verricht op de grondlocaties die nu al aangekocht kunnen worden. De Stichting Erfpachters Texel blijft volgens Wuis betrokken om tot redelijke en billijke uitkomst te komen. Collecte ZOA De collecte van ZOA voor het vluchtelingenwerk heeft €1.408,- opgebracht. Het geld wordt inge zet om mensen die zijn getroffen te helpen bij de opbouw van hun bestaan.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9