Bouwers geven visie op verleden en toekomst Ik heb zelfs aardappelen verbouwd om het hoofd boven water te houden TEXELSE 12 COURANT DONDERDAG 12 APRIL 2012 Het heden en verleden en de toekomst van de bouw op Texel. Wat zouden mannen die hun hele leven in deze sector hebben gewerkt en nu rond de pensioengerechtigde leeftijd zijn aanbeland daarover te vertellen hebben? Waarom zijn ze zelf ooit in de bouw gegaan? Hebben ze het altijd naar hun zin gehad en zouden ze, als ze het opnieuw mochten doen, weer dezelfde keuze maken? En hebben ze er ondanks de financiële crisis vertrouwen in dat hun beroep over een kwarteeuw nog steeds bestaat? We vroegen het ze. Het is een woensdagmiddag, eind maart. Dertien bouwers die op het punt staan afscheid van hun beroep te nemen of dat een tijdje geleden hebben gedaan, zitten bij elkaar in de grote kantine van Duin Bouwbedrijf aan de Spin- baan in Den Burg. Buiten schijnt de zon, voor het eerst dit jaar lopen Texelaar en toerist zonder jas over straat. Eigenlijk is het veel te mooi weer om binnen te zitten, maar niemand van deze groep lijkt zich daar om te bekom meren. De gezichten staan vrolijk, de gesprekken klinken levendig en er wordt gelachen. Zoals kon worden verwacht, kennen de meesten elkaar, al is het niet in alle gevallen even goed. Niet iedereen heeft dezelfde achter grond. We hebben zowel onder nemers als hun personeel uitge nodigd. Timmerlieden zitten naast metselaars, er zijn twee aanne mers, een tegelzetter en ook drie voormalige ambtenaren van de gemeente, betrokken bij de plan ning, vergunningverlening of con trole op de bouwwerkzaamheden. Samen vertegenwoordigen ze de circa 450 Texelaars die in de bouw werken of er nauw bij betrokken zijn. We hadden ook een architect gevraagd zijn visie te geven, maar hij zag uiteindelijk van het gesprek af. We beginnen met een voorstel rondje. Daartoe uitgenodigd door gespreksleider Gerard Timmer man vertellen de mannen wie ze zijn en wat ze in hun werkzame leven hebben gedaan. Kees Witte was metselaar bij Duin en TEBO. Vijftien jaar geleden ging hij met de VUT. Jan Commijs werkte bij de gemeente en hield zich vooral bezig met volkshuisvesting, ver gunning en handhaving. Willlem van Duijn was 27 jaar lang actief in de bouw en ging toen naar de gemeente. 'Waar je minder actief was', bevestigt iemand grinni kend het aloude (voorjoordeel over de productiviteit van ambte naren. Van Duijn stoïcijns: 'Ik hield me bezig met uiteenlopende zaken, waaronder bouw- en woningtoezicht en monumenten zorg.' Maarten Smit werkte bij bouw- en grondzaken van de gemeente, was er projectleider en is sinds vijf jaar met pensioen. ElkoVer- meulen werkte 45 jaar in de bouw, voornamelijk als zelfstandig aan nemer. Hoewel maar een paar jaar jonger leerde Nico van Heer waarden het vak bij Vermeulen. Hij werkte eveneens 45 jaar in de bouw en is nog steeds betrokken bij het familiebedrijf dat inmiddels door zijn zoon wordt geleid. Co Koomen heeft 46 jaar gewerkt, maar niet steeds in de bouw. Achttien jaar lang was hij con ciërge op de scholengemeen schap. Zijn hobby is 'hout', vertelt hij erbij. En grijnzend: 'ledereen kan metselen, zei mijn vader altijd. Stop een varken een troffel in zijn reet en hij redt het ook.' Piet Kooger werkte vanaf zijn zestiende in de bouw. De laatste twintig jaar had hij een eigen tegelzetbedrijf. Dat is nu in han den van zijn zoon en schoon dochter. Cees Buijsman was tim merman bij Jaap Geus, Drijver Bouw, Marten Visser, opnieuw Drijver en de laatste dertien jaar bij Maarco Bouw. Kees Keijzer was vanaf zijn veertiende metse laar. Door ziekte is hij al enige tijd met de VUT. Nanning Maat werk te vanaf zijn zestiende in de bouw, voornamelijk bij Duin, en is nog maar net gestopt. Kees van de Werve was vanaf zijn zestiende bij Duin werkzaam. Dirk Witte, ten slotte, heeft een carrière van 43 jaar in de bouw achter de rug, zowel op Texel als in Den Helder. Hij begon 'gewoon' op de bouw plaats, maar werkte later vooral in de werkplaats. De laatste elf jaar was hij werkzaam bij Duin. Witte is sinds een paar maanden met pensioen. Hoe zijn jullie in de bouw terecht gekomen? Cees Buijsman: 'Bij ons thuis was altijd alles stuk en niemand kon het maken. Laat mij dat dan maar doen, dacht ik. Laat mij maar tim merman worden. Ik heb geleerd aan de LTS in Den Helder. Die was toen nog niet op Texel. Later heb ik ook nog tekenen op de avondschool gedaan.' Nico van Heerwaarden: 'Ik ben van de eerste lichting die op Texel naar de LTS ging, na een voor lichtingsbijeenkomst met meester Laan van de Landbouwschool. We kregen vooral les van meester Bouwman. Theorie in de Thijsse- school en de Landbouwschool en praktijk in de LTS. Dat duurde drie jaar. Daarna ben ik het leer lingstelsel beland. Daarin combi neerde je school en werk. In Elko had ik een heel jonge baas.' Elko Vermeulen: 'Ik heb de ULO gedaan. Mijn vader had een bouwbedrijf, maar ik wist niet goed wat ik wil de. Eén ding wist ik wél al heel vroeg: ik wilde geen melk boer worden. Dat deed ik op mijn vrije zater dag. Na de ULO ben ik naar de UTS gegaan, de voorloper van de MTS. Ik zat nog op school toen mijn vader overleed. Mijn moeder zette het bedrijf voort, maar dat heeft niet zo lang geduurd. Op een dag zei ze dat ze later niet het verwijt wilde krijgen dat ze het had ver kocht, maar dat ik wel gek zou zijn als ik erin stapte. Ik heb het toch gedaan, twintig jaar oud. En ik heb er nooit een dag spijt van gehad.' Maarten Smit: 'Ik zat iets later dan Elko op de UTS. We schelen een paar jaar. Ik kom uit de Wie- ringermeer en werkte bij Kingma in Slootdorp. Toen hij slecht in zijn werk zat, kreeg ik een tip dat ze bij de technische dienst in Abbekerk iemand zochten. Ik sol liciteerde er en werd aangeno men. Ik hield me bezig met uit breidingsplannen en woningbouw. In 1971 ben ik op Texel bij de gemeente terechtgekomen.' Willem van Duijn: 'Ik heb eerst 27 jaar in de bouw gewerkt. Ik kom uit Katwijk en daar had je als jon gen twee keuzes: varen of de bouw. Door een ongeluk moest ik een oog missen, waardoor ik niet naar zee kon. Ik heb eerst de UTS en later een aannemersopleiding gevolgd. In Hilversum, samen met Texelaar Jan Koorn. Daarna heb ik ook nog voor calculator geleerd. Toen ik 23 was, kwam ik met de BAM naar Texel om het NIOZ te bouwen. Later werd ik bedrijfslei der bij Visser. Toen ik een hernia kreeg, moest ik noodgedwongen stoppen. Gelukkig kon ik bij de gemeente aan de slag. Daardoor bleef ik toch aan de bouw ver bonden. Je komt er niet van los.' Jan Commijs: 'Ik kom oorspron kelijk uit de scheepvaart. Toen mijn vrouw een baan als schooljuf bij de Woelige Hoek kreeg, ben ik mee naar Texel verhuisd. Ik kon bij de gemeente aan het werk en heb me aan de bestuursacade- mie laten omscholen. Later heb ik me gespecialiseerd in volkshuis vesting. Dat werd in 1982 een aparte afdeling. Ik heb diverse projecten gedaan, vaak samen met Maarten. We hebben ons veel beziggehouden met het bin nenhalen van contingenten. Wilde je als gemeente woningen bou wen, dan moest je daar toestem ming voor krijgen van de provin cie. Later heb ik ook handhaving en monumentenzorg gedaan.' Wat was jullie het eerste gebouw dat jullie hebben gebouwd? Kees Witte: 'Mijn eerste project was de 99 in Den Burg. Duin bouwde het en Hamke Veenbaas, de vader van Klaas, was uitvoer der. Het heeft wel een jaar of drie geduurd, van 1967 tot 1970. Het was serieproductie, tempowerk. Toen er een landelijke staking uitbrak, hebben wij daar niet aan meegedaan. Dat vonden we niet nodig.' Co Koomen: 'Er werd op Texel weinig gestaakt. De band tussen aannemer en personeel was over het algemeen heel goed.' Dirk Witte: 'Mijn eerste werk was een gemaaltje bij De Cocksdorp. Het allereerste wat ik deed, was een paar latten op de weg maken waar de kabel tussendoor liep. Dat was voor Drijver. De bouw was niet echt een bewuste keuze. Daarna heb ik bij de timmerfa briek van Bakker gewerkt en later twintig jaar in Den Helder. Ik maakte veel kozijnen en deuren en kwam praktisch niet op de bouw zelf.' Kees van de Werve: 'De eerste klus was de semibungalow tegen over Mennohoeve aan de Waal- derweg. Ik ben begonnen bij Duin, heb daarna een paar jaar bij Klaas Veenbaas gewerkt en daarna weer bij Duin. Ik heb vooral bui ten gewerkt. Ik verwerkte wat Dirk in de werkplaats maakte.' Nanning Maat: 'Het eerste dat ik bouwde, was het Groene Kruis- gebouw. Dat is later gesloopt en daarna weer opgebouwd. Ik werkte toen bij Ben Gieze.' Piet Kooger: 'Ik ben als timmer man begonnen bij een oom van me, Kees Daalder. Hij was niet echt vriendelijk, om het voorzich tig uit te drukken. Het gebeurde wel dat ik als jonge jongen niet precies wist hoe je iets moest aanpakken. Dan vroeg ik het een oudere collega. Maar dan riep mijn oom: ouwehoeren doe je maar in je eigen tijd. Later heb ik het vak van tegelzetter geleerd bij Fokko Mulder. Om voor mezelf te beginnen, moest ik mijn vakdi ploma halen. Negentig man deden examen, er slaagden er negen, 't Stappeland was mijn eerste grote klus. Honderdvierenveertig vakan tiewoningen betegelen, dat is een hoop werk. Toen ik nog in loon dienst was, heb ik ook het zwem bad van De Krim betegeld.' Elko Vermeulen: 'Het project op 't Stappeland was aanvankelijk een plan van Jarino, dat werd overge nomen door Livingstone. Het was systeembouw en ik was de dealer op Texel. Wij zaten eigenlijk voor al in de restauratie, maar voor dat project heb ik me toch maar op de nieuwbouw gestort. Houtske- letbouw. Dat is hier niet zo bekend, maar in de Engelse lan den wordt tachtig procent op die manier gebouwd. Over de kwali teit is wel eens discussie. Maar het is net als met traditionele bouw: je kunt goed en slecht bouwen, 't Stappeland staat er nog.' Co Koomen: 'Ik ben in de werk plaats begonnen, maar in tegen stelling tot Dirk was ik liever op de bouw. Lekker buiten en met z'n allen iets maken, dat vond en vind ik het mooiste. Later heb ik achttien jaar in het onderwijs gewerkt. Dat was heel anders. Daar heeft iedereen z'n eigen plek.' Kees Keijzer: 'Iets maken, dat is het mooiste. Ik heb huis van Giel Kuip aan de Westerweg helemaal van de grond af aan gebouwd. Vroeger deed je alles. Tegen woordig zijn mensen in de bouw veel gespecialiseerder en doe je veel te veel hetzelfde werk.' Piet Kooger: 'Vroeger zat je de ene dag in de nok van een stolp en een dag later was je in de werkplaats aan het werk. Een brede opleiding is goed. Ik zou niet alleen maar willen tegelen. Een medewerker zei een keer tegen me: jij kunt een huis bou wen, ik niet. Maar ook het vak van tegelzet ter is veranderd. Vroeger zette je echt tegels, tegenwoordig plak je ze. Daardoor is het werk van de stucadoor veel belangrijker geworden. De firma Oudendag levert mooi werk. Daardoor kun je er als tegelzetter ook iets moois van maken. Maar heb je een stu cadoor die er een zootje van maakt, probeer het dan als tegel zetter maar eens op te lossen...' Zijn er panden die jullie hebben helpen bouwen, slopen en opnieuw bouwen? Cees Buijsman: 'Dat is een paar keer gebeurd. Met De Gollards, Sint Jan.' Hardop meedenkend roepen anderen: 'Het gemeente huis, de Potvis. Het verpleeghuis. Dat is niet gesloopt, maar wel flink verbouwd.' Een discussie over de bouwkundige staat hoeft er wat de bouwers betreft niet te worden gevoerd. Buijsman: 'Het is eeuwig zonde.' Kees Keijzer: 'Veel van die gebouwen zijn zo gemaakt dat je de tussenmuren eruit kunt halen. Dan kun je er nog van alles van maken.' Piet Kooger: 'Moet je nu eens kijken wat er met het Gemini gebeurt. Daar gaan ze inkrimpen, maar er moet wel een heel nieuw gebouw komen. Waarom? Dat lijkt me zonde van het geld.' Elko Ver meulen: 'Het is wel goed voor de bouwers.' Co Koomen: 'En voor de slopers.' Hebben jullie wel eens zonder werk gezeten? Piet Kooger: 'Dat is regelmatig gebeurd. Als je op een vakantie park aan het werk was en de toeristen kwamen, dan moest je stoppen. Maar het werk kwam wel weer. Dat zal nu met de crisis ook zo zijn. Is het niet nu, dan wel volgend jaar of over twee jaar.' Elk Vermeulen: 'Het is wel eens nijpend geweest. Dan deden we mee aan een aanbesteding en zei ik tegen het personeel: als we deze klus niet krijgen, dan moet ik jullie ontslaan. Vroeger had je een opzegtermijn van dertien weken. Het gebeurde ook wel dat je voor nog maar een week werk had. Dat is niet leuk. Maar ik lig er niet wakker van. Ik heb wel eens met twee man aan een kinderledi kant staan timmeren. Verder was er helemaal niets te doen. Veer tien dagen later hadden we voor een jaar werk. Ik heb toen beslo ten: ik maak me nooit meer druk.' Nico van Heerwaarden: 'Ik heb wel slapeloze nachten gehad. In de jaren tachtig ging het zo slecht dat ik zelfs aardappelen heb ver bouwd om het hoofd boven water te houden. Ik ging langs de deu ren om ze te verkopen. Deed ik er een krop sla bij. Ik was net begon nen en had een jong gezin. Dat was een bijzondere tijd. Ik heb toen wel geleerd inventief te zijn. We deden alles zelf, ook schilde ren. Eigenlijk trekken die kleine klusjes me nog steeds het meest.' Is er sprake van rivaliteit tussen de bouwers? Co Koomen: 'Niet tussen het per soneel.' Elko Vermeulen: 'Echte rivaliteit niet. Maar het is wel zo: je gunt een ander iets als je zelf genoeg werk hebt.' Co Koomen: 'Dat is zo. Aan de andere kant leende je ook wel eens iets van elkaar als je het zelf niet bij je had.' Jan Commijs, wat deed jij voor werk bij de gemeente? Jan Commijs: 'Ik ben er in 1969 begonnen. In het oude gemeen tehuis in de Parkstraat. Eén van mijn taken was het binnenhalen van geld voor bouwprojecten. Tussen 1980 en 1985 is er veel gesaneerd. Oude panden werden gesloopt, nieuwe werden gebouwd. Voor sociale woning bouw. Het grootste project was rond de katholieke kerk in Den Burg.' In koor klinkt het: 'De Maasvlakte.' Commijs: 'Dat noemden ze toen een invulpro- ject. Daar waren bergen geld voor beschikbaar.' Maarten Smit: 'Subsidie voor sloop en nieuwbouw. Ik heb het altijd goed beleid van de overheid gevonden. Het geld kwam bij de goede mensen terecht. De star ters, die hard woonruimte nodig hadden. Er is ook wel kritiek op hem geweest, maar Jan Schaefer (van 1973 tot 1977 staatssecreta ris Volkshuisvesting in het kabinet Den Uyl, red.) heeft wat dat betreft veel op gang gebracht. Ik mis dat nu bij de overheid.' Elko Vermeulen: 'Op die manier werden ook de projectontwikke laars aan de kant gezet. Het is niet om stroop te smeren, maar de gemeente Texel heeft altijd Poserend in de werkplaats van Duin Bouwbedrijf, van links naar rechts: Willem van Duijn, Maarten Smit, Co Koomen, Jan Commijs, Kees Heerwaarden, Dirk Witte, Nanning Maat, Piet Kooger, Kees Keijzer, Kees Witte, Cees Buijsman en Elko Vermeulen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 12