OSG trotseert kou en regen bij Knippenberg Memorial Oud archief naar Historische Vereniging TEXELSE 16 COURANT Zaalvoetballers Texel'94 Voetbalprogramma gaan naar kwartfinale Armenkamers hielpen behoeftige Texelaars DONDERDAG 12 APRIL 2012 Papperig zand, kou, een stevige noordenwind kracht vijf en gere geld buitjes regen of hagel. De leerlingen van de OSG die in de nacht van vrijdag op zaterdag meededen aan de Jan Knippen berg Memorial van Naaldwijk naar Den Helder trotseerden barre omstandigheden. Met zijn zestienen liepen de jonge ren, begeleid door een aantal vol wassenen, in estafettevorm 100 mijl over het strand. De groep startte vrijdagavond om 22.00 uur in Naaldwijk en arriveerde om 10.40 uur als eerste in Den Helder. Daarmee verbeterden ze de tijd van de OSG, die sinds 1996 stan daard meedoet aan het tweejaar lijks evenement, met 13 minuten. De volgende estafetteploeg arri veerde om 14.00 in Den Helder. Onder de individuele deelnemers aan de 50 en 100 mijl lange loop waren veel uitvallers. Over één ding waren de leerlingen, van wie de meesten vaker hadden meegedaan, het eens: het was zwaarder dan de vorige keer. Regelmatig kwamen deelnemers na een paar kilometer lopen met rode gezichten en koude handen terug in de jeeps die hen op het strand begeleidden. 'Soms mie- zerde het en soms had je hardere regen', aldus MaritZijm (17) en Eva van Haren (17). De omstandighe den weerhield er niet van ook te genieten van het lopen. 'Het was mooi om zo 's nachts op het strand te lopen en je zag allemaal lichtjes om je heen.' Er werd gelopen door leerlingen Anna van der Duim, Lucie Veeger, Cor Bijpost, Nikay Sangers, Jelle van der Duim, Duco Trap, Jimmy Krugers, Timon van der Werff, Wes- sel Kiltz, Stijn Kiltz, David van Log- chem, Eva van Haren, Luuk van der Meer, Marit Zijm, Martijn van Haren en Hessel Arensman. De meesten liepen gemiddeld vier keer een afstand van een paar kilo meter. Zij werden begeleid door Jan Zijm en Jeroen Plag die eveneens lie pen. Annerie Kiltz en Piet Monster bestuurden de twee busjes waar mee de leerlingen in groepen naar de strandslagen werden vervoerd en in de jeeps op het strand zaten André van der Vliet, Piet Postma en Erwin van der Linde. Zij zorgden ervoor dat de lopers licht hadden en zo nu en dan verkenden ze het strand om te zien of de lopers overal door konden komen. Rector Henk de Vries moest door een buikgriep voor het eerst verstek laten gaan, maar hij onderhield vanaf het eiland geregeld telefo nisch contact met de lopers. Terug op Texel liep de groep geza menlijk naar het graf van Jan Knip penberg op de Hogeberg. De oud docent geschiedenis van de OSG, die op 23 november 1995 over leed, stond bekend als dé pionier in Nederland op het gebied van ultralopen. Hij maakte geregeld lange tochten, schreef columns en een boek over ultralopen en was mee de grondlegger van de Zestig van Texel. De Vries, die alle leerlin gen persoonlijk feliciteerde met de geleverde prestatie, stond op de begraafplaats stil bij de betekenis die het lopen voor Knippenberg had. Hij citeerde een van zijn uit spraken dat lopen geen sport is, maar een manier van reizen waarbij geest en lichaam zich voortdurend verplaatsen. Een ander citaat van Knippenberg ('de wind waait onze voetstappen weg en daarmee is het afgelopen') kwam ook aan de orde, waarna gekscherend werd gezegd dat de voetstappen van de OSG'ers nog wel een tijdje zouden staan in het mulle en zachte zand dat ze onder weg waren tegengekomen. Postma had een extra compliment voor de dames, omdat zij meermalen op de slechte stukken moesten lopen. Het bezoek aan het graf maakte indruk op de leerlingen die Knip penberg geen van allen meer gekend hebben. Hoewel het zwaar was, was de Knippenberg Memorial ook een plezierige onderneming. 'We zijn de hele nacht wakker gebleven', vertellen Cor Bijpost (14) en Nikay Sangers (14). 'Het was gezellig in de bus.' Eva van Haren vierde en passant dat zij vrijdag 17 jaar was geworden. Er waren feesthoedjes aan boord van de wagens en ze had cupcakejes meegenomen om te trakteren. Het zaalvoetbalteam van Texel'94 zorgde vrijdag in Wor- mer opnieuw voor een stunt door Plein'83 uit Amsterdam in een zinderende wedstrijd met 8-10 te verslaan. Texel'94 nam in de eerste helft een riante voorsprong, maar kon niet voorkomen dat de opponent vlak voor tijd gelijk maakte. In het zenuwslopende slot trok Texel'94 verdiend de zege naar zich toe en bereikte hiermee de kwartfinale van het beker toernooi. Plein'83, de grootste zaalvoetbal vereniging van Amsterdam met maar liefst 24 seniorenteams, staat op de derde plaats in de hoofdklasse B. Texel'94 was op voorhand dus de underdog, maar zowel staf als spelers geloofden in een goede afloop, ook al omdat het team in de winterstop een toernooi met louter topteams goed partij kon bieden. Vanaf het beginsignaal bleek die theorie te kloppen en werd de tegenstander overrompeld door het felle spel. Al in de derde minuut liet Lesley Koning met een afstandsschot de eerste treffer aantekenen. Niet veel later verdubbelde Pieter Jan Eelman de score door een vrije trap onberispelijk achter de matige doelman te schieten. Nadat achtereenvolgens Lesley Koning en Dennis Daalder de stand binnen tien minuten naar 0-4 hadden getild, deed Plein'83 iets terug. De behendige aanval lers vonden een gaatje in de Texelse defensie en van dichtbij was doelman Alexander Smit kansloos. Plein'83 zette flink aan, maar in de tegenstoot kon Jesper Arkenbout profiteren van de ont stane ruimte en de vijfde goal binnen schieten. Aanvoerder Ruben Duinker schoot in de zeventiende minuut beheerst met zijn linkerbeen zijn team op een 1 -6 voorsprong om niet veel later met zijn rechterbeen het zevende doelpunt te laten aante kenen. Plein'83 creëerde wel kan sen, maar doelman Smit bleek een onneembare vesting, al was hij vlak voor de wissel kansloos op een listig genomen vrije trap. Hiermee kwam de ruststand op 2-7. Plein'83 tapte in de tweede helft uit een ander vaatje. Met snel, verzorgd combinatievoetbal werd Texel'94 langzaam maar zeker met de rug tegen de muur gedrukt. Zelfs doelman Smit kon niet ver hinderen dat Plein'83 binnen een kwartier de stand op 5-7 bracht. Nadat Plein'83, een ingespeeld team met vaste patronen dat al jaren in dezelfde samenstelling speelt, in de zeventiende minuut in een overtalsituatie scoorde en het verschil nog maar een doel punt was, kwam het geloof in een goede afloop ook bij hen terug. Texel'94 wankelde als een aange slagen bokser en moest twee minuten later de gelijkmaker incasseren. Vanaf dat moment werd het weer een wedstrijd, Texel'94 had niets meer te verlie zen en gooide alle schroom van zich af. De laatste vijf minuten gingen beide ploegen voor de winst, maar het was Texel'94 dat het eerst weer op voorsprong kwam. Pim de Lugt stelde Pieter Jan Eelman in staat 7-8 te maken. Maar Plein'83 toonde veerkracht en een ingestuurde hoekschop leverde 8-8 op. Bij een gelijke stand moesten penalty's een beslissing brengen en met Alexander Smit op doel was Texel daarvoor niet bevreesd. Maar zover kwam het niet, in de laatste minuut zorgde Eelman met een puike individuele actie voor de voorsprong. Een laatste slotoffensief van Plein'83 leidde tot balverlies waarvan Eelman profiteerde. De goalgetter schoot hiermee zijn ploeg naar de kwart finale. De loting heeft bepaald dat Texel'94 over twee weken thuis mag aantreden tegen de koplo per in de eerste klasse, Legmeer- vogels uit Uithoorn die in de kwartfinale verrassend een eer- stedivisieclub uitschakelde. Het belooft een spannende strijd te worden in sporthal Ons Genoe gen. De wedstrijd wordt gespeeld op vrijdag 20 april, aanvang 19.20 Donderdag 12 april: Texelse pupillencompetitie: Emmen-De Koog F 18.00 Telstar-Sparta 18.00 Zwolle-Volendam 18.00 SVC E-Barcelona 18.00 Valencia-Porto 18.00 Zaterdag 14 april: Zilvermeeuwen-Oosterend Wiron 2-Oosterend 2 Vitesse'22 A1 -Texel'94 A1 Berdos MA1 -Texel'94 MA1 Den Helder B2-Texel'94 B1 DWOW B2-Texel'94 B2 Sint Boys B1-De Koog B1 Texel'94 MB1-LSW MB1 Texel'94 MB2-Spirit'30 MB1 Texel'94 C1-Succes C1 BOL C1-Texel'94 C2 10.00 Texel'94 C3-Den Helder C5 DTS C2-Texel'94 C4 Oosterend C1-HCSC C2 Callantsoog MB1-Texel'94 MC1 Texel'94 D1-HCSC D1 JVC D2-Texel'94 D2 Texel'94 D3-Den Helder D4 Texel'94 D4-DTS D3 Con Zelo D1-De Koog D1 HCSC D2-Oosterend D1 Oosterend MD1-Con Zelo MD1 KGB G1-Texel'94 G1 Texelse pupillencompetitie: Zwolle-SVC F Sparta-SVO F De Koog F-Telstar Volendam-emmen De Koog E-SVO E Valencia-Manchester United SVC E-AC Milan Barcelona-Real Madrid Chelsea-Porto Zondag 15 april: VZV-Texel'94 Graftdijk-ZDH De Koog-Watervogels Texel'94 2-BKC 2 Texel'94 3-Callantsoog 2 SRC 4-De Koog 2 Schagen DA1-Texel'94 DA1 Texelse recreatiecompetitie: De Koog-Oosterend ZDH-Texel 15.00 14.00 14.30 12.00 14.30 15.00 13.00 14.30 11.30 14.30 13.00 13.15 11.45 14.00 14.30 9.00 13.00 11.30 13.30 12.00 10.45 11.30 10.00 10.00 10.00 10.00 10.00 14.00 14.00 14.00 12.00 12.00 11.30 14.00 Voetbaluitslagen Donderdag 5 april: Texelse pupillencompetitie: Porto-Real Madrid 4-7 SVC E-Valencia 3-1 Barcelona-Manchester United 6-6 Zaterdag 7 april: Texelse pupillencompetitie: Volendam-Sparta 1 -2 Emmen-Zwolle 8-3 Telstar-SVO F 9-1 SVC F-De Koog F 1-0 Real Madrid-De Koog E 5-6 AC Milan-Barcelona 3-2 Manchester United-SVC E uitgesteld Chelsea-Valencia 5-2 Maandag 9 april: Texel'94-DTS 2-0 ZDH-Succes 6-3 Graftdijk-De Koog 2-1 'Het Arme Kisje van Kerck hof' staat met zwierige letters te lezen op het intrigerende kistje dat Hans de Porto vrijdagmid dag bij de Historische Vereni ging afleverde. De inhoud bestaat uit enkele archiefstuk ken, waarvan het oudste van 1848 dateert. De herkomst van het kistje is niet helemaal duidelijk. 'Het stond al op het kantoor van de Stichting Bejaardenzorg Texel toen ik daar in 1970 in het bestuur kwam. Toen de stichting eind jaren negentig fuseerde met de Stich ting Wonen en wethouder Daan Schilling bij de officiële plechtig heid als een soort trouwambte naar optrad, kreeg ik als voorzit ter het kistje als bruidschat', vertelde De Porto bij de overhan diging aan voorzitter Elko Ver meulen van de Historische Ver eniging. Net als de Stichting Wonen en eerder de Woningbouwvereniging hield de Stichting Bejaardenzorg zich bezig met huisvesting, maar dan voor senioren. 'We kwamen niet op eikaars terrein. Maar op een gegeven moment werd het steeds logischer dat we zouden samenwerken en één organisatie vormen. Daar was al een keer bijna sprake van geweest, maar Daan van Wilsum, één van onze bestuursleden, was daar fel op tegen. Pas nadat hij was overle den, lag de weg naar een fusie open.' Tot vrijdag was het kistje eigen dom van de Stichting Woontij, ontstaan na een samengaan van de Stichting Wonen en Woning bouwvereniging Nieuwediep. De nieuwe fusie vond plaats in 2008 en was mede te danken aan de inspanningen van De Porto en zijn Helderse collega-voorzitter. Hoewel hij sindsdien geen offici ële functie meer bij de woning corporatie heeft, besloot De Porto zich over het kistje te ontfermen toen hij vernam dat ze er bij Woontij geen belangstelling voor hadden. 'Bij de Historische Ver eniging is het op zijn plaats. Zij moeten er maar goed op passen', aldus De Porto. Het kistje is waarschijnlijk eigen dom geweest van één de vele armenkamers die sinds mensen heugenis op het eiland actief waren en behoeftige Texelaars bijstonden met goedkope woon ruimte en andere (materiële) hulp. Eén van deze armenkamers, die pas in 1957 werden opgeheven en opgingen in de Stichting Bejaardenzorg Texel, was het in 1528 opgerichte Armenhuis van het Kerkhof. Ook die organisatie kende waarschijnlijk een voor ganger, want er zijn archieven bekend met de vermelding 'v/h Heilige Gastkamers'. Het oudste stuk in het kistje is een boekje met het opschrift 'Ontvang en Uitgave ten behoeve der Armenkamers in de Waalder- straat aan den Burg op Texel'. Een kasboek dus, dat loopt van 1848 tot 1962 en waarin zeer Texelse namen als Dros en Keij- ser terug te vinden zijn. Een ander stuk leert dat de bekende armenhuisjes in de Molenstraat in 1903 zijn gebouwd en ƒ788,- per stuk kostten. Ande re reppen over de hoeveelheden kolen en boter die zijn verstrekt. 'De armenkamers vormden een soort voorloper van de bijstand', aldus De Porto, die er overigens op wees dat er bij Woontij nog meer historische geschriften te vinden moeten zijn. 'Ik weet zeker dat het kistje een paar jaar gele den nog helemaal vol was. Toen ik het donderdag kwam afhalen, was het leeg. Ik heb een slag door het archief gemaakt en dit teruggevonden. Maar het is dui delijk dat er nog meer is.' Voorzitter Vermeulen van de His torische Vereniging toonde zich zeer verguld met het kistje met inhoud. 'Hier zit een hele sociale geschiedenis aan vast. Het zou interessant zijn daar onderzoek naar te doen.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 16