TEXELSE^COURANT fsV) 1EXEL Cjrotn ^warL-Jexels in het harL, Hogeberg wacht op geld uit streekfonds Recron in actie voor recreatiegemeenten Brandweer iets voor jou? Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12666 DONDERDAG 12 APRIL 2012 Een uitje met De Zonnebloem is een dag met een gouden randje. Nu zelf te gast 125-jarige Texel se Courant Timmerlieden metselaars aannemers een tegelzetter en oud-ambte naren geven hun visie op de bouw vrijheid, blijheid en gezelligheid troef in de beginjaren van Bedrijfs- en Zaalvoetbalver eniging Casino nWH3£S Cees Timmer, Ruud Vermeulen en Sandra Wet steen zijn al 25 jaar vaste waar den bij de Dur- per Plus super markt. Een deel van de boerderij van Camp Silver aan de Eenkooi weg is vrijdagavond door brand verwoest. Het vuur zat tus sen de dakbedekking en de isolatie waardoor het voor de brandweer lastig onder controle te krijgen was. De brand weer was circa twee uur binnen in het brandende pand om het vuur te bestrijden. Daarna werd de brand verder alleen van buitenaf bestreden. De brandweer was met groot mate rieel uitgerukt. De zes bewoners van Camp Silver raakten ernstig gedupeerd. Hun woonruimte raakte zwaar bescha digd en ze raakten persoonlijke bezittingen kwijt. De bewo ners waren net bijna klaar met een grote verbouwing. Meer over de brand elders in deze krant. (fok Jemen «mHettum) Schapenboeren op de Hogeberg krijgen naar verwachting komend najaar de eerste betaling van de Stichting Streekrekening Texel op hun rekening. Op 18 april neemt het bestuur hierover een besluit. Dan wordt ook bekend gemaakt hoeveel er in het streek fonds zit. De status van landschapsreservaat brengt voor de boeren op de Hoge berg beperkingen met zich mee. Om de schapenhouderij in de benen te houden wordt al jaren over financiële steun gesproken. Desondanks laat dit op zich wach ten. Eind 2010 werd het streek fonds geopend, waarop instellin gen en bedrijven geld tegen aantrekkelijke condities kunnen sparen, met de bedoeling dat dit ten goede komt aan de boeren. Als eerste maakte de provincie €1,5 miljoen over. De rente hierover JAMMER DAT WIJ NIET UITGENODIGD ZIJN DOOR HET 4 EN 5 MEI COMITÉ komt volledig ten goede aan de schapenboeren op de Hogeberg. De Rabobank zegde toe vijf pro cent over de gestorte rente beschikbaar te stellen. Bij de start werd de ambitie uitgesproken om in 2015 €20 miljoen op de rekening te hebben, wat volgens penning meester Hans Ghijsels van LTO nog steeds haalbaar is. In een soortgelijk fonds in Brabant zit bij voorbeeld €120 miljoen. Hoeveel er momenteel in de pot voor Texel zit maakt de stichting volgende week bekend. De uitvoering van de regeling is gedelegeerd aan De Lieuw. De Texelse vereniging voor natuur- en landschapsbeheer heeft hierover advies uitgebracht aan de Stich ting Streekrekening. Het wachten is op groen licht van het bestuur, zodat de contracten kunnen wor den afgesloten en tot betaling kan worden overgegaan. De Hogeberg omvat een gebied van circa 500 hectare, waarvan naar volgens een schatting van De Lieuw de helft door schapen wordt begraasd. De uitkering gebeurt per hectare, alleen voor land dat speci fiek in gebruik is voor de schapen houderij. Knelpunt is dat uit oog punt van concurrentievervalsing geen overheidssteun mag worden verleend. Afgemeten tegen de beperkingen van het gebied komt De Lieuw uit op een bepaalde bij drage per hectare, waarbij meteen wordt aangegeven dat het niet waarschijnlijk is dat hiervoor al genoeg geld in het fonds zit. De Lieuw houdt wel een minimum bij drage aan omdat de extra drukte anders niet tegen de uitkering opweegt. Ghijsels sluit niet uit dat de bijdragen per bedrijf verschillen. 'De criteria zijn voor iedereen gelijk, maar de omstandigheden kunnen per geval verschillen.' Overigens zijn de schapenboeren niet de enigen die gaan profiteren van het streekfonds. De doelstel ling is breed geformuleerd, zodat in ...NEE, WIJ HEBBEN DE PECH DAT ONZE VADER GEEN NSB-BURGEMEESTER WAS Petitie Gemini naar Kamerleden De gemeente heeft de petitie die voor het Gemini Ziekenhuis in Den Helder werd gehouden aangebo den aan de Vaste Kamercommis sie voor Volksgezond, Welzijn en Sport. De petitie, die begin maart werd gestart, is in totaal 1788 keer gete kend. De gemeente heeft de leden van de Vaste Kamercommissie laten weten dat daaruit blijkt dat bewo ners van Texel zich zorgen maken over de ontwikkelingen bij het Gemi ni. De raad van bestuur wil daar een zogeheten systeemziekenhuis van maken met cruciale zorgfuncties voor de omgeving. Voor complexe en gespecialiseerde zaken moet het nieuw te bouwen Regionaal Topkli nisch Interventie Centrum in Heer- hugowaard de aangewezen plek worden.De gemeente heeft de Vaste Kamercommissie, die gisteren ver gaderde over ziekenhuizen, laten weten zich onder meer zorgen te maken over de plannen voor een zogeheten 'tele-IC' bij het nieuwe Gemini. Die tele-IC moet een onder deel worden van een grotere inten sive care in Heerhugowaard. De gemeente wil onder meer weten wat er gebeurt als een verkeerde inschat ting is gemaakt en iemand van Den Helder naar Heerhugowaard moet worden gebracht of wat er gebeurt als de verbindingen tussen Heerhu gowaard en Den Helder wegvallen. de toekomst ook voor andere zaken bijdragen mogelijk zijn. Er moet geen overlap komen met andere instellingen, zoals StifT en Texelfonds, maar waar mogelijk kunnen die elkaar wel versterken. Minder auto's en caravans TESO heeft in het paasweekend minder auto's en caravans ver voerd dan met Pasen vorig. Dit jaar werden met Pasen ruim 2.000 auto's minder auto's overge zet. Er kwamen 12.423 auto's naar Texel, tegenover 14.866 in 2011. De vertrekcijfers vertonen hetzelfde beeld. Spectaculair was de daling bij de caravans, vrijwel zeker het gevolg van de weersomstandigheden. Kwa men met Pasen vorig jaar nog 5.946 caravans/aanhangers naar het eiland, nu slechts 356. De wachttij den vielen mee. Op de traditioneel drukke vrijdagmiddag in Den Helder liep de wachttijd nu slechts korte tijd op tot maximaal één tot anderhalf uur. In de namiddag was er geen wachttijd meer in Den Helder. Ook bij vertrek maandag bleef het aantal wachtenden beperkt, op enkele rei zen een half uur. Minister Spies (Binnenlandse Zaken) moet plannen om recrea tiehuisjes niet meer mee te tellen bij de verdeling van gelden uit het Gemeentefonds aanpassen. Dat stelt de Recron, de belan genvereniging van recreatieon dernemers, in een brief aan de minister. Spies wil vanaf 2013 de uitkering van gelden aan gemeenten bepa len aan de hand van het aantal huizen dat permanent wordt bewoond. Recreatiewoningen wil ze niet meer meetellen. Gemeen ten met veel vakantiehuisjes drei gen daardoor veel geld mis te lopen. Voor Texel kan het plan lei den tot een vermindering van circa €1,5 miljoen op de jaarlijkse bij drage uit het Gemeentefonds. Het eiland telt ruim zesduizend huizen, waarvan er 3694 als recreatiewo ning te boek staan. Volgens de Recron zou het minis terie van Binnenlandse Zaken ook de panden met een logiesbestem- ming moeten meetellen. 'Dan ont staan er geen grote verschillen tussen de huidige en nieuwe methodiek en dus geen grote begrotingstekorten bij de betref fende gemeenten', aldus de Recron. De belangenorganisatie vreest dat de kortingen anders worden verhaald op de toeristische Bijeenkomst voor jeugd Den Burg In de kantine van Texel'94 wordt dinsdag 17 april een bijeenkomst voor de jeugd van Den Burg gehou den. Burgemeester Francine Gis- kes en wethouder Hennie Huisman willen met jongeren in gesprek komen om te horen hoe zij tegen zaken op het eiland aankijken, wat ze bezighoudt en wat ze missen. De bijeenkomst is bestemd voor jongeren van 10 tot en met 18 jaar. Hij begint om 16.00 en duurt tot circa 18.30 uur, inclusief een geza menlijk patatje. .txl Vraag paspoort of id voor uw kind voor 1 mei aan Kijk voor meer informatie op www.texel.nl [S"«!lM26pi20ö 7 leder kind zijn eigen f paspoort of ID-kaart. .txl SNELCODE: 569 AUTO www.texelsea utopagi na.nl Wijziging ophaalroute plastic afval per 15 april 2012 Met ingang van 15 april 2012 wordt het plastic r op maandag en donderdag opgehaald.Kijk voor de nieuwe routes bij de bekendmakingen op pagina 18 en op www.texel.nl en recreatieve sector of dat de toe ristenbelasting of andere lokale lasten worden verhoogd. Een andere optie is volgens de Recron dat de minister de zaken laat zoals ze nu zijn. 'Gemeenten blijven dan zelf verantwoordelijk voor de informatie over het aantal recreatiewoningen in de gemeente, waardoor er geen spectaculaire veranderingen plaatsvinden.' De Recron vreest dat anders instabiele situaties ontstaan en daar is de recreatiesector niet bij gebaat. 'De organisatie wil, als minister Spies het plan toch doorzet, de garantie dat gemeenten misgelopen inkom sten niet verhalen op recreatiesec tor. De Waddeneilanden zijn inmiddels ook gezamenlijk in actie gekomen. Wethouder Frans Visman (financi en) noemt het voornemen om de recreatiehuisjes niet meer mee te tellen een onzalig plan. 'We hopen dat er uit alle hoeken en gaten pro test tegen wordt aangetekend. Vis man kaartte eind vorig jaar tijdens een winteravond van de WD reeds aan dat het plan in ontwikkeling V Zie onze adv. op pag. 10 in deze krant. texelse[3courant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Magazine Hart van Texel Zwembad Molen koog expert schoorl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. .txl Bekendmakingen

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1