TEXELSE 10 COURANT Burgemeester praat met jongeren Slordig Texel'94 lijdt verlies 'Er moet meer worden gedaan voor de jeugd' 'Rare reacties als je vertelt dat je blind bent' Jonge ondernemers gaan samen in netwerk JONT Steltlopers imiteren elkaar Groot materieel voor brandje DINSDAG 17 APRIL 2012 gespreksronde met jongeren Burgemeester Giskes hield de 'Een gebrek aan ruimte om te zitten en te weinig evenemen ten', dat waren de belangrijkste uitkomsten van de eerste bijeen komst van Watskebeurt, een project van de gemeente waarbij de burgemeester en wethouders in gesprek gaan met de jongeren. De eerste bijeen komst werd woensdag gehouden in dorpshuis De Wald hoorn in Den Hoorn. In de komende weken wordt ook in andere dorpen het gesprek gevoerd kinderdisco zoals vroeger wel werd met jongeren tussen de tien en de achttien jaar. In De Waldhoorn waren zo'n 25 jongeren aanwezig. Met name de leeftijdsgroep die op de OSG zit mist een plek om 's ren gaven aan hier later wel te wil len blijven wonen, maar een ander deel van de groep zei Texel snel te verlaten als het niet leuker wordt. Naast het wensenlijstje maakt een aantal jongeren zich druk over het zand dat al tijden op de Naalrand ligt. Doordat dit zand op de klin kers ligt, ga je er makkelijk onderuit met de fiets. Ook het aanwezige zebrapad is vaak amper te zien, wat ook voor gevaarlijke situaties zorgt. De burgemeester probeerde los te krijgen hoe het zit met drugs en alcoholgebruik. Hierop kreeg ze het antwoord dat hier niet echt sprake van was. Larissa Klaasen, voorzitter van de Jongerenraad en zelf inwoonster van Den Hoorn, merkte op dat deze plaats ook niet goed is om daar achter te komen, middags te kunnen zitten. 'Van het 'De jongeren die dat doen komen schoolplein worden we dan weg- niet naar dit soort bijeenkomsten gestuurd, omdat het anders sto- toe.' De burgemeester en wethou- rend is voor de leerlingen. Het der Huisman waren blij met de basketbalveldje is helemaal over- jongeren die er wel waren. 'Het woekerd, dus daar kun je ook niet was natuurlijk een beetje afwach ten hoe zo'n eerste keer verloopt', ver telt de wethouder, 'maar dit vind ik een goede opkomst.' fijn zijn', vertelt een jongen van een Aan het einde van de dorpenronde jaar of twaalf. Ook zijn de jongeren wordt gekeken hoe iets met de het erover eens dat er meer gedaan ideeën en klachten van de jonge- moet worden voor de jeugd. 'Een ren gedaan kan worden. 'Dit kan bijvoorbeeld zijn door gesprekken georganiseerd', wordt meerdere met de dorpscommissie en ouders, keren geroepen. Ook een jonge- We begrepen hier vandaag al dat renplaats zoals de Time Out in Den de ouderen wel bereid zijn te hei- Burg staat hoog op het verlang- pen.wanneerzewordengevraagd', lijstje van de jeugd. Enkele jonge- vertelde Giskes. Vorige week plaatste de ploeg zich nog moeiteloos voor de nacompetitie, maar zondag was waren, bracht Lesley Koning de stand op 4-2 en leek het toch nog spannend te worden. Helaas voor er van dat prima spel weinig meer Texel'94 werd een derde treffer om over. Een slordig spelend Texel'94 dubieuze redenen afgekeurd, ging in 't Veld met 5-2 onderuit Ook in het vervolg bleven de Texe- Texel'94 bezondigde zich vooral in de eerste helft aan slordig spel, misverstanden en persoonlijke fou- laars aanvallen. Daarbij werden grote risico's genomen, waardoor Mareis U14 krijgt klop De jeugd U14 van basketbalver eniging De Mareis had zondag in Schagen niet veel in te bren gen tegen de lange spelers van Rebound. De verschillen in de competitie VZV de ruimte werd geboden waren dit jaar erg groot. Wist De scherp te counteren. Enkele hache lijke momenten voor het Texelse ten. Gevolg was dat het al bij rust doel waren het gevolg. Toen VZV 4-0 voor VZV stond. Desondanks kregen de Texelaars een paar goe de mogelijkheden de stand een dragelijker aanzien te geven. Een vlammend schot van Lesley Koning, een volley van Pim de Lugt uit een corner en een vrije trap van Ralph Slik konden nog net op de doellijn worden gestopt. In de rust moet een goed gesprek tussen trainer Martin Koorn en zijn spelers hebben plaatsgevonden, want vanaf de aftrap had Texel'94 in de tweede helft het beste van het Mareis de ene wedstrijd met 117- 57 te winnen, twee weken later werd met 98-12 verloren. Voor de spelers, die nog maar een paar jaar met basketbal bezig zijn, was het desondanks een leerzaam jaar. De kansen keren als enkele lange teams volgend seizoen naar een hogere klasse promoveren. 5-2 scoorde, was de strijd gestre den. Zondag speelt Texel'94 thuis tegen WMC. Voorjaarsrit Wad en Duin veldje tegenover manege Aken- Menvereniging Tussen Wad en burg. Aansluitend is er een barbe- Duin houdt zondag 22 april de cue. Deelname hieraan kost jaarlijkse voorjaarsrit. De organisa- €12,50. tie hoopt op massale deelname Opgave (tot en met donderdag 19 van leden en donateurs met een spel. Dat resulteerde binnen twee aanspanning of onder het zadel. Geld uit Waddenfonds Het NIOZ kreeg van het Wadden fonds onder meer geld voor het WaLTER project. Doel hiervan is een gedegen monitoring van het Waddengebied, waarbij diverse instituten betrokken zijn. Kern begrippen zijn: gedegen, innova tief en verbindend. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de nieuw ste meet- en analysetechnieken moet een schat aan wetenschap pelijke informatie over het wad opleveren. Deze informatie moet niet uitslui tend in wetenschappelijke tijd schriften worden gepubliceerd, maar ook praktisch toepasbaar zijn. Het sluit aan bij het 'vermark ten' van het zeeonderzoek, zoals nu al gebeurt bij het onderzoek naar ballastwater, zilte landbouw, teelt van schelpdieren en de proef- boerderij op zee. In overleg met de 'zilte coalitie' werkt het NIOZ aan toepassingen ten behoeve van toekomstige voedselkweek in zee, projecten die mogelijk met geld uit het Waddenfonds worden gefinan cierd. Het NIOZ ziet ook een rol voor zich weggelegd bij monitoring van een mogelijk aan te leggen buitendijkse zeewering bij de PH- polder. Met geld uit het Waddenfonds wor den ook boeten gerestaureerd, tuinwallen aangelegd, natuuront wikkeling in Utopia, energie nulwo ningen 't Zouteland, Kaap Skil gebouwd, forten Lunetten en Redoute gerestaureerd, onderzoek naar getijdenenergie en andere projecten. Nieuwe aanvragen voor het Wad denfonds moeten worden gericht aan Bureau Waddenfonds, waar van gedeputeerde Geldhof ver wacht dat het medio juni wordt geopend. Kleiner verschil caravanvervoer De daling van het aantal caravans en aanhangwagens dat TESO met Pasen heeft overgezet ten opzichte van vorig jaar is veel minder extreem dan gesteld in het bericht van afge lopen donderdag. Werden er in 2011 974 (vanaf Den Helder en Texel) overgezet, dit jaar waren het er 603, een verschil van 371. De bootdienst ontdekte te laat dat ver keerde cijfers naar de media waren gestuurd. TESO betreurt dit en stuurde een correctie. minuten in de eerste tegentreffer, gescoord door Jesper Arkenbout. Nog voor er tien minuten voorbij Eierland De algemene jaarvergadering van de dorpscommissie Eierland is ver schoven naar woensdag 9 mei. De vergadering zou aanvankelijk komende woensdag 18 april plaatsvinden, maar dat is volgens de dorpscommissie te kort op het bezoek dat burgemeester en wet houders komende maandag 23 april aan De Cocksdorp brengen. Goed resultaat lopers AVTexel Atleten van AVTexel presteerden afgelopenweek buitengewoon goed in de halve marathon van Den Helder. Corrie de Jager werd eerste in de categorie V55 op de halve mara thon, Lutz Lohse werd tweede bij de M45. Piet Bakelaar behaalde een derde plaats bij de M60+, Erna Kuip werd derde bij de V50. Op de 13,7 km werd Laurien Bakker eer ste bij de V45 en bij de scholieren loop eindigde Cor Bijpost op de eerste en Michiel Lohse op de derde plaats. De volgende wedstrijd van AVTexel is de Koninginneloop in Oosterend, op zaterdagavond 28 april in Oos terend. Ook daar wordt een kids- run gehouden. De start is om 13.00 uur op het april) bij Mandy Dekker, e-mail m.dekker13@texel.com of tel. 06- 14383391. Weblog Ze was nog lang niet uitgeschre ven en had graag haar hele ver haal voor de krant willen vertel len, liet Larissa Klaassen ons verontwaardigd weten, nadat we na een halve week een bloemle zing van haar bijdragen aan ons weblog maakten. Bij wijze van uitzondering daarom hier deel twee uit de bijdragen van de 17- jarige Hoornder. Het complete blog is te lezen via www.texelse- courant.nl. (Dinsdag) Steeds vaker heb ik van die weken als deze. In vijf dagen staat er een reis door half Nederland gepland, kom je op meer plaatsen dan ooit denkbaar was en cross je van het één naar het ander. Eerst al met mijn werk als ambassadrice (van Freedom Scientific Benetoen kwam daar nog het werk voor Koninklijke Visio bij, een studie in Amsterdam en ook het werk voor de JongerenRaad Texel. En ik vind het de mooiste combinatie van werk die er te vinden is! (Woensdag) Ook vandaag had weer een strakke planning! Deze dag geen reis naar Amsterdam, maar activiteiten op het eiland zelf! De dag begon al vroeg en wel op de boerderij, 's Ochtends ben ik heerlijk daar aan het werk geweest en een paar koeien weer even van een hoop aandacht voorzien. Is toch altijd weer mooi om te zien; dan kom je naar zo'n beestje toelopen en dan staat ze daar al te kijken van 'krijg ik een knuffel?' En je hebt er ook die niet gaan staan wachten, nee, die komen meteen naar je toelo pen! Deze middag vond de dorpen ronde plaats in Den Hoorn en 's middags was deze voor de jeugd. Naast de burgemeester en de wet houder was ik gevraagd om hier, als voorzitter van de JRT, ook bij aanwezig te zijn. Dit begon om 16.00 uur en de opkomst was meer dan verwacht en dan ook zeer positief te noemen! Twee uur is de grootste beurs in Europa op het gebied van mensen met een visuele beperking. Allerlei bedrij ven, organisaties, hulpmiddelenle veranciers en anderzijds betrokke nen staan hier drie dagen lang met de nieuwste hulpmiddelen en de meest recente kennis. Het is een beurs die elk jaar gehouden wordt en een steeds groter succes aan het worden is. Al een aantal jaar draai ik mee in de stand van Free- Larissa Klaassen:een paar koeien vai lang hebben we met de jeugd van Den Hoorn gesproken over wat zij van het dorp vinden, knelpunten, lastige zaken/situaties, maar ook wat zij graag verbeterd willen zien en waarvan zij denken dat dat beter kan in het dorp. De ideeën waren erg goed, veel informatie en eerlijke antwoorden op de vragen die wij stelden. (Donderdag) Vandaag stond helemaal in het teken van de Ziezobeurs 2012. Dit aandacht voorzien'. dom Scientific Benelux en vind dit altijd bijzondere dagen. Het feit dat er duizenden slechtziende/blinde bezoekers op af komen, laat al zien dat zij echt niet allemaal achter de geraniums zitten en niets kunnen. En dat vind ik ook belangrijk, om te laten zien dat je niet per definitie niets kunt als je vrijwel blind bent. Ik zie het als een uitdaging en zou beperking liever willen benoemen tot 'verrij king'. Want met de hulpmiddelen Ervaringen delen, uitdagingen onder de aandacht brengen, een vraagbaak zijn en het netwerk vergroten. Dit zijn enkele doelen van het nieuw opgerichte Jonge Ondernemers Netwerk Texel (JONT). Een open netwerk voor startende ondernemers tussen de 18 en 35 jaar, die op Texel zijn gevestigd. Net als de al bestaande branchenet werken als AJT en JO biedt JONT jonge ondernemers een mogelijk heid hun visie te delen en hun terrein te verbreden. JONT wil volgens initi atiefnemers Peter Koorn, Morten Eschweiler, Joost Broekman, Nick Ran, Marianne Langeveld en Chris Ellen een 'steun in de rug zijn' voor startende en jonge ondernemers. Tijdens de maandelijkse bedrijfsbe zoeken zal een jonge Texelse onder nemer centraal staan en daarnaast zullen gastsprekers een thema aan snijden. Verschillende bedrijven heb ben budget beschikbaar gesteld om het initiatief te ondersteunen. De eerste bijeenkomst van de nieuwe organisatie vindt plaats op vrijdag 20 april aan boord van de veerboot. Deze avond staat in het teken van kennis maken met en het ontwikke len van het JONT. Jonge, ambitieuze en startende ondernemers zijn wel kom op de boot van 20.00 uur. Opgeven kan via www.jont.nl of tel. 761782. die er zijn, gaat er een wereld voor je open en hoef je helemaal niet meer altijd een beroep te doen op de hulp van anderen. (Vrijdag) Nu ik mijn blogs zo teruglees, staat daar echt de 'ik', zoals ik ben, beschreven. Nooit sta je er echt bij stil wat je allemaal doet en ga je altijd weer enorm gemotiveerd ver der, ook al lijkt iets meer tegen te werken dan mee te geven. Na het teruglezen van alle dagen, besef ik dat dit niet altijd even vergelijkbaar is met het dagelijks leven van andere 17-jarige jongeren. Maar dat is juist hoe ik altijd al in elkaar heb gezeten; altijd ben ik al op zoek geweest naar een uitdaging en dat ene ding wat iets bijzonder maakt. Vaak krijg je rare reacties als je mensen vertelt dat je volgens de officiële terminologie praktisch blind bent. Nog zoveel mensen lopen rond met de vooroordelen dat je dan niets kunt en helaas ondervind ik hiervan nog vaak de gevolgen (gelukkig wel steeds min der!). Ik kan ze niet in één keer de wereld uit helpen, hoe graag ik dit ook zou doen. Maar ik kan, en wil zo graag, laten zien dat die voor oordelen onterecht zijn en je met een beperking niet minder kunt dan iemand zonder beperking! Iets niet kunnen bestaat niet voor mij, juist als blijkt dat iets in eerste instantie onmogelijk lijkt, ga ik er extra hard tegenaan en zoek ik desnoods 50 uur non-stop naar een oplossing. Het kost een hoop extra energie en niets is vanzelf sprekend als je het bijna zonder zicht moet doen, maar uitzichtloos is het zeker niet! De huidige verspreidingsmodel len voor sociale dieren schieten tekort omdat ze geen rekening houden met het feit dat er naast competitie ook aantrekking tus sen soortgenoten plaatsvindt, concludeert Eelke Folmer in zijn proefschrift waarop hij vrijdag 20 april hoopt te promoveren aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Eelke Folmer (Sneek, 1976) stu deerde biologie aan de Rijksuni versiteit Groningen, waar hij zijn promotieonderzoek deed bij de afdeling Dierecologie van het Cen tre for Ecological and Evolutionary Studies. Inmiddels is hij werkzaam bij het NIOZ als postdoctoraal onderzoeker. Voor zijn proefschrift deed hij onderzoek naar 'zelforga nisatie' op wadplaten, onder ande re bij voedselzoekende steltlopers. Zelforganisatie - waarbij structuren en patronen ontstaan ten gevolge van herhaalde interacties en terug koppelingen - ligt ten grondslag aan vele culturele en natuurlijke verschijnselen. De ontwikkeling van hypes en het gedrag van finan ciële markten zijn voorbeelden van culturele verschijnselen die geken merkt worden door abrupte en grootschalige veranderingen. Der gelijke dynamiek ontstaat doordat de individuen die onderdeel zijn van die systemen, sterk van elkaar afhankelijk zijn, op elkaar letten en elkaar imiteren. Ook voedselzoe kende steltlopers imiteren eikaars gedrag en daarmee ontstaat bij ieder tij een gedrag dat zich het beste als 'hype' laat omschrijven. De vogels apen elkaar na bij de keuze van de beste foerageerplek. Het zich willen bewegen in groe pen, samen met de lokale aanwe zigheid van voedsel, maakt dat deze na-aperij loont. De huidige foerageermodellen, alleen gebaseerd op competitie en factoren die buiten de vogel liggen (zoals voedselbeschikbaarheid), schieten tekort om de ruimtelijke foerageerverspreidingen te verkla ren. Individuen trekken elkaar ook aan, omdat de aanwezigheid van soortgenoten de beschikbaarheid van voedsel suggereert. Bovendien verkleint de groep het risico om gepakt te worden door een roofvo gel. Met behulp van simulaties heeft Folmer een methode ontwik keld en getoetst om de onderlinge aantrekkingskracht ten gevolge van zelforganisatie statistisch te schatten. Veel meer dan voorheen, zullen biologen dus rekening moe ten houden met het bestaan van 'hypes' om de verspreiding van sociale dieren te verklaren. De brandweer moest zaterdag aan groot materieel, in de vorm van drie het begin van de avond uitrukken wagens, ingezet. De brand was voor een schoorsteenbrand in een echter snel onder controle. Nader boerderij bij Driehuizen. Omdat het onderzoek van de schoorsteenpijp om een boerderij met een rieten dak met de hoogwerker leverde weinig ging, werd geen risico genomen en op. (Foto Marcel wmternexeiphotoi

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10