TEXELSE®? COURANT Cjrotn 2rwartsjexels in het harL, 8 Texel beloont doelen die provincie stelt 'Verkoop Texelvignet aan gast loopt goed' Streep door bouw van woning op Beach Park Nieuwe vertraging bouw Zouteland E3j. BosmaJ^ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12667 DINSDAG 17 APRIL 2012 Harpleerlingen van Artex voe ren onder lei ding van Colet Nierop Blue Planet uit, een stuk van Inge Frimout-Hei. De zanggroep Oude Liedjes en zeemanskoor De Zingende Zeeman brach ten een lofzang op de haven van Oudeschild. de Haan heeft een tweede plaats behaald voor de vierde divisie van de regio Noord- Holland. Eenentwintig beginnende atleten deden mee aan de loop die het slot vormde van de cursus Start to Run Kikkerts Paradise rijdt over de Hogeberg. Koetsier Martin Kikkert en gids Ellen Maaskant lieten gedeputeerde Joke Geldhof en haar gevolg donderdag tijdens een huifkartocht kennismaken met hun paradijs: de Hogeberg. Na afloop van de rit ontvingen ze uit handen van de provinciebestuurder het keurmerk voor Waddengoud. Dit certificaat werd ook uitgereikt aan Edwin van Straalen van Texel Saline voor de teelt van zilte zeekool. Robert Frido Boom, Herman Blom en Piet de Vries van de TX10, TX35 en de TX20 ontvingen het keurmerk voor hun Waddenzee- en garnalenvistochten. De economische waarde van het Waddenkeurmerk blijkt buitengewoon goed en van groot belang in de relatief zwakke economie in de Waddenregio, zo blijkt uit onder zoek. Meer over deze studie, het Waddenfonds en het bezoek van de gedeputeerde elders in deze krant. De verkoop van het groene Texelvignet aan gasten bij de wederverkooppunten verloopt goed. Dat valt op te maken uit een rondgang langs een aantal verkooppunten op het eiland. Ondernemers zijn wel de nodige tijd kwijt om uitleg te geven. Bij de VW, dat begin dit jaar het eerste verkooppunt naast de gemeente werd, zijn inmiddels bij na 2500 parkeervignetten verkocht. Volgens directeur Wouter de Waal wordt dat gezien als een goede service.'We besteden alleen wel veel tijd aan het geven van uitleg. Het kost gemiddeld twee tot drie ënhalve minuut om te vertellen waar de sticker moet worden geplakt en waar wel en niet mag worden geparkeerd." Bij het tankstation aan de Nikadel in De Koog zijn de ervaringen het zelfde. Goede verkoop en er moet tijd aan uitleg worden besteed. 'Daar zijn we telkens een paar minuten mee bezig', aldus Erwin van der Linde. 'Het is een goud mijn, het is alleen jammer dat het niks oplevert.' De verkooppunten krijgen van de gemeente geen ver goeding voor de verkoop. Het financieel risico ligt ook bij de gemeente: vignetten die niet wor den verkocht, kunnen aan het eind van het jaar weer bij de gemeente worden ingeleverd. Bij de supermarkten die meedoen loopt het vignet ook goed. 'Er zijn weinig vragen en je hoort eigenlijk niemand mopperen', aldus Erik Kalverboer van de Spar in Oude schild. Bij de Jumbo in De Koog zijn de reacties negatiever. Ciska Lexmond: 'Die zijn vaak van men sen die hier al jaren komen en gewend waren dat ze op het ach terste deel van de Nikadel gratis hun auto konden neerzetten.' Texelcampings, dat het vignet op al haar campings in De Koog en Den Hoorn heeft liggen, laat even eens weten dat het goed gaat. 'Veel gasten kennen het, omdat we ze er van te voren over informeren als ze geboekt hebben.' Bij de gemeente zijn tot en met 30 maart 2677 groene en 5729 oranje vignetten verkocht. De laatsten zijn voor bewoners van het eiland en enkel bij de gemeente verkrijgbaar. Onder de 5729 oranje vignetten bevindt zich ook aantal exempla ren dat de gemeente gratis ver strekte ter vervanging voor kapotte ruiten en nieuwe auto's. Wethouder Eric Hercules verwacht dat van de zomer de grote klap kan worden gemaakt met het groene Texelvig net. De parkeerinkomsten liggen volgens de wethouder naar ver wachting op schema. Er dreigt opnieuw vertraging voor de bouw van woningen op 't Zou- teland in Den Hoom. De gemeen te heeft van de provincie de waar schuwing gehad dat het gebied de status van aardkundig monu ment heeft en dat daar beperkin gen voor gelden. Dat vertelde wethouder Eric Hercu les woensdagavond tijdens het jaar lijks overleg tussen burgemeester en wethouders en de dorpscom missie van Den Hoorn. Hij had het nieuws afgelopen week te horen gekregen en toonde zich duidelijk geïrriteerd, omdat alles in kannen en kruiken leek en niets de bouw van woningen door de stichting Woontij meer in de weg leek te staan. 'Er is kennelijk opeens een ambtenaar wakker geworden', spotte Hercules, die volgens eigen zeggen direct de verantwoordelijke gedeputeerde Jaap Bond had gebeld met de vraag het probleem zo snel mogelijk op te lossen. De wethouder zei te hebben begre pen dat de status van aardkundig monument met zich meebrengt dat er niet te diep mag worden gegra ven of geboord. Dat zou betekenen dat de bouw zelf eventueel wel kan doorgaan, maar dat voor de aanleg van de geplande warmtepompen geen toestemming wordt verkregen. Het probleem zou nog veel groter kunnen worden, omdat bijna heel Texel, met uitzondering van de jonge polders, een aardkundig monument is. De mededelingen van Hercules ver oorzaakten een golf van veront waardigde reacties vanuit de zaal. 'Die plannen zijn al dertig jaar oud. Het is toch absurd dat ze hier nu plotseling mee komen', meende Ria Witte. 'De provincie heeft het plan Texelse instanties die een aan vraag overwegen uit het Wadden fonds of provinciale subsidiepot hebben in gedeputeerde Joke Geldhof een goede pleitbezorger. 'Texel beloont de doelen die wij stellen. Zodra jullie meedoen aan een project, dan wordt op Texel hard gewerkt om het een succes te laten worden. Texel maakt er wat van.' De gedeputeerde zei dat donderdag in Ecomare bij de afsluiting van haar bezoek aan Texel. Ze heeft onder meer Waddenfonds in haar porte feuille en als zodanig besluit ze bin nenkort samen met provinciebe stuurders uit Groningen en Friesland over aanvragen voor het Wadden fonds. In Ecomare werd ze bijge praat over projecten van Ecomare en het NIOZ die onder meer met geld uit het Waddenfonds waren gerealiseerd. Het betrof de Wad- denzeeschool, waarbij samen met andere Waddencentra een Wad denleerlijn voor jeugd van 4 tot 18 is ontwikkeld. Ander project betreft de Westelijke Waddenpoort, waarvan de zeezoogdierenparade in Ecoma re onderdeel is. Centrale begrippen zijn beleving en educatie. De buitrug is inmiddels gerealiseerd, er komen meer zeezoogdieren. Op het pro gramma staan ook een speeltuin met een getijdesysteem, een edu catief pad en een observatorium. Dit draait om de duisternis en heeft onder meer een telescoop die is aangesloten op computers. Voor andere projecten worden aan vragen voorbereid. Zoals voor Wad den Centraal, een grote database over de Wadden, Ambassadeurs voor de Waddenzee, educatie voor gebruikers van het wad (zoals water sporters, schippers van de bruine vloot en watersportcentra). Ten slot te praatten Kees Groenewoud en Carla Kersbergen de gedeputeerde bij over een masterplan voor de expositie. Met onder meer een inter actief diorama en de beleving van de binnenkant van een waterdrup pel. Meer hierover op pagina 8. ning wel mogelijk maakt, maar dat de noodzakelijkheid niet is aange toond. 'De aanvrager wil beheers- diensten verrichten voor een aantal eigenaren van zomerhuizen, maar op het moment is niet aangetoond of onderbouwd dat de aanvrager daarvoor permanent op het park aanwezig zou moeten zijn', aldus de Bezwarencommissie. Tijdens de rechtzaak begin dit jaar kaartten de bezwaarmakers aan dat 133 van de 144 eigenaren hun beheer en verhuur gewoon via de vereniging van eigenaren laten ver zorgen. De bezwaarmakers stelden het vermoeden te hebben dat er een spelletje werd gespeeld om toch een nieuwe vakantiewoning op het park gerealiseerd te krijgen. Volgens de Bezwarencommissie is de vergunning op onjuiste gronden verleend. Het college heeft het advies van de commissie overge nomen. voor het gebruik van aardwarmte op de inhoud getoetst en goedgekeurd. Dat staat zwart op wit. We krijgen er zelfs subsidie voor', vertelde Bart Scholten, initiatiefnemer van het project om van de nieuwbouw zoge noemde 'nul-energie woningen' te maken. Scholten wees erop dat haast geboden is, aangezien de subsidie niet wordt uitgekeerd als de huizen pas na 31 december 2013 worden opgeleverd. Hercules herhaalde een paar keer dat hij net zo verontwaardigd is en dat hij er van uit gaat dat gedeputeerde Bond zijn uiterste best doet de kwestie op te lossen. Herman Ridderinkhof, voorzitter van de Hoornder dorps commissie, vertelde directeur Jan van Andel van Woontij te hebben gesproken en dat hij namens hem mocht zeggen dat Van Andel ervan overtuigd is dat het project voor eind 2013 zal zijn gerealiseerd. Het college heeft alsnog de bouwvergunning voor een dienst woning op Beach Park Texel geweigerd. Bezwaren van drie eigenaren van omliggende zomer huizen op het vakantiepark in De Koog zijn gegrond verklaard. De aanvrager, eigenaar van een huisje op het park, had aanvanke lijk een vergunning voor een recrea tiewoning aangevraagd. Dat werd geweigerd, omdat er niet meer dan 144 woningen op het park mogen staan. Later diende hij de aanvraag voor een dienstwoning in op dezelf de plek en dat werd door het colle ge gehonoreerd, waarna andere huiseigenaren en de vereniging van eigenaren in verzet kwamen. Zij stapten naar de Bezwarencom missie en de voorzieningenrechter in Alkmaar. De laatste verbood de aanvrager begin dit jaar te beginnen met bouwen in afwachting van een uitspraak van de Bezwarencommis sie. Die heeft nu geoordeeld dat het bestemmingsplan een dienstwo- KEESMOTDRSmVICE Kijk op pag 12 in deze krant voor onze KLINKENDE MUNT AANBIEDINGEN; v. Garage Dros www.texelseautopagina.nl Schorrenweg 11 - Oosterend ^Garage www.texelseautopagina.nl TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1