'Site over Russenoorlog verrijking voor museum' TEXELSE 5 COURANT Koger boothuis KNRM heropend Het Luchtvaart- en Oorlogsmuse um op het vliegveld heeft vrijdag een website over de Russenoor log in gebruik genomen. De site bevat onder meer interviews met Texelaars die oud-Texelaar Arnold van Bruggen in 2009 maakte voor zijn film over de Russenoorlog. Van Bruggen verzamelde veel beeld materiaal en vond het zonde om daar na de totstandkoming van de film niks meer mee te doen. Dat leidde tot het plan een website over de Russenoorlog te maken met daarop de interviews en ander mate riaal over de oorlog die van 6 april tot 20 mei 1945 op Texel woedde, nadat de Georgische soldaten in het 822ste op het eiland gelegerde Duitse infan- teriebataljon in opstand waren geko men. De website (www.derussenoorlog.nl) is opgebouwd als een tijdlijn. Bezoe kers komen binnen op 5 april 1945, één dag voordat de opstand uitbrak. Daarna kunnen ze scrollend met de muis vooruit of terug in de tijd gaan. De site begint op 1 januari 1939 en eindigt in 2009, het jaar waarin de interviews plaatsvonden. Er wordt volgens Van Bruggen onder meer aandacht besteed aan de nasleep van de oorlog en de vraag hoe men sen die ervaarden. Van Bruggen: 'Waren de Georgiërs de bevrijders van Texel of waren het muiters?' De site werd vrijdag officieel in gebruik genomen in het Luchtvaart museum in bijzijn van burgemeester en wethouders en vertegenwoordi gers van het Texelfonds en Lions Club Texel die financieel bijdroegen aan het maken van de site. Het Texelfonds doneerde €8000,-, de gemeente €4000,- en de Lions Club €1000,-. Van Bruggen en zijn partner Eefje Blankenvoort van hun bedrijf Prospektor waren een jaar lang bezig met de site. Blankenvoort liet weten dat er ook een educatief programma aan gekoppeld is dat bestemd is voor groep acht van de basisschool tot de vijfde klas van het voortgezet onderwijs. Scholen kunnen het pro gramma, dat in onderdelen is ver deeld, downloaden van de website. Aan de hand van vragen bekijken de leerlingen de interviews om zich een beeld van de oorlog te vormen. 'We gaan scholen hierover benaderen in de hoop dat het landelijk wordt opgepakt. Texel was het laatste slagveld van Europa in de Tweede Wereldoorlog en we hopen dat scho- Schoolvoetbal begint eerder Op de velden van Texel'94 in Den Burg wordt woensdag 18 april het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi gehouden. Verdeeld over 35 teams strijden de Texelse basisscholen om de prijzen en de spreekwoor delijke eer. Op verzoek van ouders en begeleiders begint het toernooi twee uur eerder dan gebruikelijk, zodat de kinderen na een lange dag niet pas aan het begin van de avond weer thuis zijn. Om 11.00 uur gaan de eerste van in totaal len daar meer interesse voor krij gen.' Wethouder Eric Hercules prees de inspanningen van Van Bruggen en Blankenvoort. 'Deze site is een enor me verrijking voor het museum. Je kunt wel achter een bureau gaan zit ten en met feitjes bezig zijn, maar het gaat om de mondelinge overle vering. Persoonlijke ervaringen geven inzicht in hoe de Russenoor log is meegemaakt.' Dirk Vinke prees namens het Texelfonds eveneens de site. 'Het is een goed document geworden.' Tot het andere materiaal op de site behoort onder meer de natuurfilm Texel, de parel der Waddeneilanden die Herman van der Horst en Nol Binsbergen in 1944 maakten. Van Bruggen: 'Die film is een mooi docu ment van Texel in de oorlogsjaren. Alles was relatief rustig, totdat de opstand uitbrak.' De website is op schermen bij het museum te zien en hij kan ook thuis achter de computer worden bekeken. 'Je kunt er lekker lang achter zitten om de zaken door te pluizen.' 103 wedstrijden van start. Rond 15.45 uur staat de prijsuitreiking gepland. Tuinmarkt De natuur doet het nog rustig aan, maar de tuinmarkt die Gudy Witte zaterdag 21 april houdt op het erf van Pontweg 99 staat in het teken van de lente. Er kan een kijkje wor den genomen in de tuin, er zijn allerlei tuinplanten te zien en te koop, er is brocante en Co Koomen demonstreert houtbewerking. Ver der is er koffie, thee en koek. Georgiërs Naar aanleiding van pagina 5 van de krant van 12 april het volgende. Kransen leggen, overledenen her denken, stilstaan bij de gevallenen. Heel begrijpelijk en terecht als je een dierbare hebt verloren, geen twijfel over mogelijk. Onze innige en goede banden met Georgië worden steeds weer bena drukt, hetgeen jaarlijks rond 6 april resulteert in een stukje in de Texel se Courant. Maar stelt u zich eens voor dat het 822 Russisch infante- riebataljon nu eens niet in de nacht van 5 op 6 april 1945 in opstand was gekomen. Na de bevrijding was er dan op Texel een moment van vrijheid, vrede en wederop bouw aangebroken na vijf jaar Duit se bezetting en hadden er, zoveel jaar na dato, geen slachtoffers van de Russenoorlog herdacht hoeven worden. En dan doel ik in dit geval uitsluitend en zuiver op de Texelse slachtoffers, geheel onvrijwillig in deze situatie terecht gekomen. Zelf heb ik de oorlog niet meege maakt, ik ben va 1955. Wel heb ik een nichtje, na de oorlog geboren uit een rendez-vous van mijn tante met een Georgiër. Tante hielp hen na de oorlog onderduiken. Mijn nicht heeft hem, de Georgiër dus, uit respect voor haar vader en moe der pas na het overlijden van haar ouders opgespoord en na jaren mogen ontmoeten, leder jaar valt het me echter eer op hoeveel eer en glorie die Georgiërs wordt toe gedicht. Zij hebben immers gestre den voor de goede zaak. Door hun opstand tegen de Duitsers dachten ze zich naderhand weer zonder kleerscheuren in hun vaderland te kunnen vertonen. Rehabilitatie dus. Door hün opstand op 6 april heb ben zij de nabestaanden onnoeme lijk veel verdriet veroorzaakt. Tijdens mijn werk in de ouderen zorg kom ik regelmatig in contact met mensen die de oorlog, of in ieder geval de Russenoorlog, helaas van zeer nabij hebben moe ten meemaken. Het zijn nu mensen op hoge leeftijd en zij hebben tij dens hun jeugd, volwassenwording en huwelijk de beschietingen van onder andere Den Burg en de gevechten elders op het eiland als zeer angstig ervaren en hebben vaak de dood in de ogen gezien. Zij hebben broers, zussen, vaders, moeders en in het zwaarste geval de eigen kinderen en baby's zien sterven, allemaal voor de goede zaak. Diep tragisch, deze mensen heb ben, zeker naarmate ze ouder en fragieler worden, tot hun dood alleen nog maar pijn en last van onverwerkte trauma's die, naarma te mensen aan het eind van hun leven komen, alleen nog maar ster ker beleefd en ervaren worden. Voor hen bestaat geen toekomst meer, alleen nog een verleden. Daar word ik ieder jaar rond deze tijd ambtshalve mee geconfron teerd en nadat ik gisteren mijn Texelse Courant had gelezen, wilde ik deze overpeinzingen graag met u delen. Anja de Jong, Den Burg. De voltallige bemanning van station De Koog van de KNRM poseerde zaterdag bij het nieuwe naambord en het vernieuwde boothuis. Met de onthulling van de naam 't Reddershuus is zaterdag het verbouwde en uitgebreide boot huis van de KNRM in De Koog officieel heropend. De naam werd onthuld door Dirk Dragt, voorzitter van het Dorus Rijkers Fonds dat een belangrijk deel van de verbouwing financier de. Dit is een fonds dat in 1923 werd opgericht om oud-redders financieel te steunen. Tegenwoor dig biedt het fonds volgens Dragt steun aan het gehele reddingswe zen. De verbouwing ging ruim een half jaar geleden van start, nadat oud penningmeester en oud-secretaris Willem Grisnigt van de plaatselijke commissie van de KNRM op 29 augustus 2011 het startschot had gegeven. Er is een gedeelte van vijftig vierkante meter bijgekomen, de buitenkant is rondom met red cederhout bekleed en er ligt een nieuw dak op het gebouw. Door de uitbreiding heeft het boothuis een uitgebreider bemanningsverblijf gekregen en het sanitair is ver nieuwd. De werkzaamheden werden uitge voerd onder leiding van Frans Zegel uit Oudeschild. De beman ningsleden van De Koog verricht ten zelf veel werk en benaderden verschillende Texelse bedrijven voor sponsoring. Tijdens de ope ning kregen ze van diverse kanten lof voor alle inzet en het resultaat. De opening werd bijgewoond door onder andere Cees van Duyven- dijk, voorzitter van de KNRM, oud voorzitter Baron van Till, directeur Roemer Boogaard en Hans Bak ker. De laatste, oud-redder in De Koog, was aanwezig als vice-voor- zitter van oud-reddersvereniging Moed, Volharding en Zelfopoffering en overhandigde Rob Vinke en Sidny van Zon een schildje voor in het boothuis. Burgemeester Francine Giskes (voorzitter van de plaatselijke com missie) blikte met Van Zon kort terug op de circa tien jaar die vooraf ging aan de uitbreiding. De KNRM werd daarin geplaagd door een serie van tegenslagen. Aan vankelijk lag er ook een plan voor een veel groter boothuis met het oog op de komst van de Francine Kroesen, maar dat veranderde, nadat Oudeschild de thuisbasis van de Francine Kroesen was geworden. Tijdens de toespraken werd opge merkt dat het nu tijd is om in Oude schild een knap boothuis te reali seren. Directeur Boogaard merkte gekscherend op dat dit 'over tien jaar' een deal is. Hoe de plannen voor een boothuis in Oudeschild zich verder ontwikkelen is, is voor alsnog onbekend. Dat is mede afhankelijk van een vlootplan dat de KNRM voor de gehele kust aan het ontwikkelen is. Momenteel ligt de Francine Kroesen al wel over dekt in de haven van Oudeschild, maar van een boothuis is daar nog geen sprake. Tijdens de onthulling van het naam bord bleek overigens dat de kom ma bij de t van 't Reddingshuus verkeerd was afgedrukt. Giskes loste dat tactisch op met de grap dat het op een Texels wijze was geschreven. Boothuis De KNRM heeft sinds 1974 een boothuis aan de Badweg in De Koog. Aanvankelijk is het een klein boot huis waar enkel de truck in kan staan. In 1991 wordt het gebouw met zes meter verlengd, zodat red dingboot de Zalm er ook bij kan. Het eerste reddingboothuis in De Koog dateert volgens gegevens van de KNRM van 1850. Dat gebouw is van hout, kent wisse lende plekken en wordt in 1881 door een stenen gebouw vervan gen. Dat stond dichter bij het strand (ter hoogte van camping Kogerstrand) dan het huidige boot huis. In 1950 vertrok de roeired- dingboot uit De Koog en kreeg het station een lijnwerp- en wippertoe stel en een truck om reddingen uit te voeren. Die materialen stonden tot 1974 in het boothuis ter hoogte van Kogerstrand totdat het huidige onderkomen aan de Badweg in gebruik werd genomen. Voor de verbouwing en uitbreiding nam KNRM-architect Jan Timmerman plaats achter de tekentafel. Hij tekende een boothuis waarbij het oude en nieuwe gedeelte naadloos in elkaar overlopen. Door de verbouwing heeft het boothuis in De Koog een ruimer bemanningsverblijf gekregen. Dat wordt onder meer gebruikt voor instructie en nabesprekingen. (Foto Jemen ven Hattum) Op het parkeerterrein bij de LTS aan de Emmalaan werden afgelopen week vernielingen aangericht. Arnold van Bruggen en Eefje Blankenvoort demonstreren in het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum de nieuwe website www.derussenoorlog.nl aan Dirk Vinke (Texelfonds), wethouder Eric Hercules, Cees Boersen (Lions Club Texel en burgemeester Francine Giskes. (Foto Jemen van Hattum) Burgemeester en wethouders brachten vrijdag tijdens de ingebruik name van de website over de Russenoorlog meteen een bezoek aan het vernieuwde Luchtvaart- en Oorlogsmuseum. Een week geleden tijdens de heropening was dat niet gelukt omdat toen op dezelfde dag ook Kaap Skil en het vernieuwde buitenterrein van Ecomare officieel werden heropend. (Foto Jeroen van Hattum) Gedeputeerde Joke Geldhof nam onder meer een kijkje op het ver nieuwde buitenterrein van Ecomare. Naast haar directeur Anton Hur- kens. (Foto Gerard Timmerman) DINSDAG 17 APRIL 2012 Geen subsidie reumapatiënten Reumapatiëntenvereniging Texel krijgt geen jaarlijkse subsidie van de gemeente. Een verzoek daartoe is terecht afgewezen. Dat oordeelt het college op advies van de Bezwarencommissie die in februari een bezwaarschrift tegen de afwijzing behandelde. De reu mapatiëntenvereniging, die niet eerder een jaarlijkse subsidie kreeg, stelde dat zij in aanmerking kwam omdat zij bijdraagt aan het maat schappelijk belang, veel leden heeft op Texel en samenwerkt met andere Texelse instanties. Volgens burgemeester en wethou ders vervult de vereniging een maatschappelijke rol, maar sluiten de activiteiten niet of in voldoende mate aan op de doelstellingen in het beleid voor de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. 'Er wordt niet voldaan aan de subsidiecrite ria', aldus het college. 'In het bij zonder geldt dat de activiteiten niet of in onvoldoende mate zijn gericht op maatschappelijke participatie zoals in de WMO-beleidsnota is aangegeven. Ook zijn door de gemeente andere organisaties aan gewezen om uitvoering te geven aan het WMO-beleid.' De Bezwa rencommissie deelt dat standpunt van het college. Bluesjam In eetcafé De Kroonprins aan de Kerkstraat in Oosterend wordt zaterdag 21 april vanaf 21.00 uur een bluesjam gehouden, Wie mee wil spelen, is welkom. Herdenking (4) De naam Rijk de Vries riep in twee stukjes in de Texelse Courant her inneringen wakker. Toen ik in 1944 na een operatie in Amsterdam uit het ziekenhuis werd ontslagen, kon ik niet terug naar Roosendaal, omdat de Geallieerden inmiddels het zuiden hadden bevrijd. Een advertentie van een school op Texel kwam als geroepen, al zou het natuurlijk maar tijdelijk zijn. Want ja, zo'n eiland. Prompt werd ik uitgenodigd voor een proefles. En hoewel het zomer was, wist Hein Steenhuis, de directeur, een aantal leerlingen op te trommelen. Na afloop volgde een gesprek met de toenmalige burgemeester, Rijk de Vries. Inmiddels had ik verno men dat hij NSB'er was, dus gaf ik mezelf niet veel kans. En toen deze ambtenaar dan ook vroeg of ik wilde collecteren voor de Winter hulp (een organisatie die ervan ver dacht werd het geld naar Duitsland door te sluizen) kon ik rustig zeg gen: 'Nee meneer'. Gevraagd naar mijn redenen, accepteerde hij zon der commentaar de uitleg. En iets later in het gesprek vertelde hij dat er op Texel nogal wat onderduikers waren, ook van 'de overkant', maar dat die hup belangrijk was voor de Texelse economie. Hij wilde dus niet ingrijpen. Hij vond mijn open heid zelfs te waarderen. Na afloop van het sollicitatiege sprek ging ik naar de secretarie om mijn kosten te declareren. Tot mijn verbazing ging even later de deur achter mij open en klonk de luide stem van de burgemeester: 'Mijn heer Van Dienst, wilt u de voor dracht in die zin wijzigen dat de heer Peetoom bovenaan staat.' Tamelijk verbaasd keerde ik terug naar hotel Texel, waar meneer Ru toen nog de scepter zwaaide. De dag daarna weer met beurtschip per Zuidewind naar Amsterdam. Toen ik later meemaakte dat De Vries achter een handkar liep en werd omringd door joelende figu ren, maakte dat mijn gevoelens heel ambivalent. En wat dat eiland betreft, tja, na 67 jaar zit ik er nog. Boordevol prachtige herinnerin gen. A.C. Peetoom, Den Burg.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5