Onderzoek: 'Waddengoud versterkt regionale economie' TEXELSE 8 COURANT Sfeervol Queen-feestje in theater Klif 12 Zanggroep eert oprichter Willem Kikkert Keurmerk genereert miljoenen meerwaarde DINSDAG 17 APRIL 2012 Met het zingen van Don't stop me now, You're my best friend, You take my breath away en een hand vol andere nummers van de pop groep Queen vierde Lien van der Star zondagmiddag haar veertig ste verjaardag. Ze deed dat met verve. Terwijl de meeste cover bands Queen mijden omdat de zang van wijlen Freddie Mercury hen te machtig is, ging de Hoorn der muziekliefhebber de uitdaging zonder (veel) schroom aan. Vooral in de a capella gebrachte liedjes liet Van der Star horen een prima stem te hebben. De middag in theater Klif 12 ver liep een beetje rommelig. Dat kwam vooral doordat de geluids technicus niet aan het karaoke- programma op de computer gewend was en een paar keer een verkeerd nummer inzette. Het publiek, vooral bestaand uit fami lie en vrienden van de jarige, nam dat voor lief en liet er de ontspan nen sfeer niet door bederven. Voor extra afwisseling zorgden muzi kale vrienden van Van der Star, die enkele gastbijdragen leverden. Robert Frido Boom, Herman Blom en Piet de Vries van de TX10, 7X35 en de TX20 Geldhof het keurmerk voor hun Waddenzee- en garnalenvistochten. over een 'gebiedsgebonden net werkeconomie'. Stichting Wadden- groep, beheerder van het keurmerk Waddengoud, verleent aan derden een licentie (de licentiehouder) om producten onder het streekmerk op de markt te brengen. Er moet sprake zijn van een duurzame productiewijze en er moet een duidelijk binding zijn met het Waddengebied, het moet positief bijdragen aan het imago van de streek en het moet de regio nale economie versterken. Er is een gedetailleerd productiereglement en de naleving wordt streng gecon troleerd. De verantwoording hier voor ligt bij het Uitvoerend Orgaan van de Stichting Waddengroep. Dit is een klein team van 'professionals die het Waddengebied door en door kennen' en die - vanuit hun speci fieke achtergronden - werken aan de uitbouw van het Waddengoud netwerk. Echt Texels Lamsvlees Er kan sprake zijn van een dubbele certificering. Zoals bij het handels merk Echt Texels Lamsvlees. Momenteel zijn, naast dat van Echt Texels Lamsvlees, 22 handelshui zen die ervoor zorgen dat de pro ducten en diensten hun weg naar de consument weten te vinden. De kracht van Waddengoud ligt volgens Van der Ploeg in de hechte verbinding tussen het onderscheid van producten en diensten en het vermogen nieuwe markten te creë ren. Doordat handelshuizen geen eigenaar zijn van het keurmerk (maar een onafhankelijke stichting) wordt monopolievorming voorko men. 'Dit draagt in sterke mate bij aan een open netwerkstructuur van de streekgebonden economie die zo wordt gevormd.' Doordat certifi cering enerzijds en productie en vermarkten anderzijds onafhankelijk van elkaar gebeuren kunnen allerlei nauwe betrekkingen worden aan geknoopt. 'Op zo'n wijze dat voort durend sprake is van dynamiek.' Zo kunnen producenten, verwerkers en handelshuizen onafhankelijk van elkaar verbindingen aangaan. Van der Ploeg omschrijft het als 'een complex netwerk van producten en diensten en uiteenlopende econo mische actoren'. Vrijheid Producenten die een gecertificeerd streekproduct voortbrengen heb ben de vrijheid ook niet streekge bonden producten te produceren. Enige voorwaarde is dat het streek product voldoet aan de vereisten. Winstpunt van de netwerkecono mie is onder meer dat regionale vraag en aanbod elkaar beter weten te vinden. Als voorbeeld noemt de onderzoeker Echt Texels Lams vlees. Hiervoor leveren 25 schapen houders lammeren. Net als de han delaar, de slachter, slager en de Vier winstpunten Milou Kooiman Milou Kooiman en haar pony Wil Passion hebben zondag in een dressuurwedstrijd in Benningbroek uitstekend gepresteerd. Met sco- restaurants zijn zij gecertificeerd. Kwam acht jaar geleden slechts dertig procent van het lamsvlees dat op Texel werd gegeten van het eiland, nu is dat gestegen tot boven de zeventig procent. Dit vertaalt zich in een meer waarde voor de Texelse economie. Geschat wordt dat het jaarlijkse om €450.000,- gaat. Zwakten Van der Ploeg noemt in zijn rapport een aantal zwakke punten van Wad dengoud. Hij stelt de vraag of het keurmerk bestand is tegen 'aanval len' van buitenaf. Want het gevaar dat het streekwerk wordt gekopi eerd, is volgens hem niet ondenk baar. Ander gevaar is groei, waar door het wellicht moeilijk wordt de 'geprivilegieerde handelsrelaties' in stand te houden. Ook vraagt hij zich af wat de gevolgen zijn als de ver koop van producten zich verplaatst naar de supermarkten. En ten slot te: 'Is overname door een grote private partij uitgesloten?' Aanlei ding tot dit onderzoek was de vraag vanuit de markt naar relevantie streekmerken en Waddengoud in bijzonder. De vraag werd neerge legd door de Waddenprovincies. Gerard Timmerman res van 196 en 205 punten behaal de dit duo in de klasse M1 maar liefst vier winstpunten en twee eer ste prijzen. In de klasse M1 voor paarden deed Marloes van der Vis mee met Zor- ro. Met een score van 185 sleepte ze één winstpunt in de wacht. Met een optreden in het Zee manskerkje in Oudeschild vier den de leden van zanggroep Oude Liedjes zaterdagavond niet alleen hun 25-jarig bestaan, maar eerden ze ook Willem Kikkert. De twee jaar geleden overleden Hoornder stond aan de wieg van de groep, die onderdeel is van de Historische Vereniging. Kikkert onttrok zo'n 150 liedjes aan de vergetelheid, zette ze op muziek en zocht er de informatie bij die ze ook voor de moderne luisteraar begrijpelijk maakt. Daardoor beschikt de zanggroep anno 2012 over een omvangrijk oeuvre, han delend over het leven op zee, de liefde, de avonturen van boeren, boerinnen, knechten en meiden en andere onderwerpen die honder den jaren geleden al interessant genoeg werden bevonden om er een lied over te maken. Bij de jubileumvernieling werd samengewerkt met het drie jaar geleden opgerichte koor De Zin gende Zeeman, dat net als de zanggroep van de Historische Ver eniging wordt geleid door Willem Kikkerts zwager Rinus Kuiper. De dirigent (die als voorganger van De Zingende Zeeman steevast in de huid van admiraal Cornelis Tromp kruipt) had zich goed voorbereid en leidde alle liedjes in met een verhaaltje waarin hij iets over de inhoud en de achtergronden ver telde. Hij deed dat op humoristi sche wijze, zodat er geregeld kon worden gelachen door publiek in het Zeemanskerkje. Kuiper bewees ook zelf liedjes te kunnen schrij- werkers van Waddengoud voor heen op zoek naar deelnemers, nu melden zij zichzelf bij Waddengoud. Zoals fotograaf Pieter de Vries. Omdat voor Waddenfotografie geen criteria bestonden, zijn die alsnog het bedrijf een sterke verbinding in het netwerk leveren in die periode met het gebied moet hebben. Pieter een soortgelijke bijdragen, in de Krabbendam van het Uitvoeringsor- vorm van enkele procenten van de geformuleerd. Zo is het ook gegaan gaan van Waddengoud roemde de meerwaarde. Van der Ploeg spreekt ven. Voor De Zingende Zeeman schreef hij liedjes als Altijd de zee en Zee, wat ben je toch mooi, op muziek van respectievelijk Johnny Cash en Johann Strauss. Dat hij ook actueel kan zijn, bewees het lied Het zeilmeisje, over de strijd die Laura Dekker voerde om toe stemming te krijgen om de wereld over te mogen varen. Het optreden, met instrumentale bijdragen van Ina Reeder en Maartje Visser (accordeon) en Wil lem Bakker (mondharmonica), trok niet meer dan enkele tientallen bezoekers, onder wie vooral part ners van de zangers en zangeres sen. Dat was jammer van alle inspanningen, terwijl ook de kwali teit van het gebodene uistekend Samen met Moni Michna, de jeugdige Jasmijn Schilling en Pieternel Geurtz bracht Lien van der Star (tweede vi was. betrokkenheid van Martin Kikkert en Ellen Maaskant bij het landschap en het beheer en noemde de tocht door het Hogeberglandschap een verbreding van de economische basis van hun bedrijf. De twee namen Geldhof en andere promi nenten mee voor een ritje met de huifkar. Maaskant vertelde dat op het bedrijf in drie weken tijd 400 schapen hadden gelamd. Ze reken de voor hoe een lam een jaar of dertig geleden 250 tot 300 gulden opbracht. 'Nu ligt de prijs rond de 125 euro. De schapenhouder is al 25 jaar een noodlijdende sector.' Er werd gevraagd naar het 'verdien- model' van hun bedrijf. Kikkert keek om zich heen: 'We zijn rijk, maar niet in onze portemonnee.' Hoop wordt geput uit het streek- fonds, dat binnenkort gaat uitkeren aan schapenhouders op de Hoge- berg. Maar plannen tot opheffing van de zogeheten bergboerenrege- ling bezien ze met grote zorg. Meerwaarde Ze hopen dat het keurmerk Wad dengoud een extra impuls voor hun bedrijf zal zijn. Dat is niet ondenk beeldig. Gesteld wordt dat het keur merk een meerwaarde van €14 tot €16 miljoen genereert. Dat is een veelvoud van de €1,9 miljoen aan publieke middelen die in de afgelo pen vijftien jaar voor Waddengoud beschikbaar zijn gesteld. Bedrijven Martin Kikkert en Ellen Maaskant van huifkartocht Kikkerts Paradise over de Hogeberg ontvangen van gedeputeerde Joke Geldhof het keurmerk Waddengoud. Waddengoud, het streekkeur- merk dat in 2004 is gestart, verte genwoordigt een uitgekiend model dat in belangrijke mate kan helpen om de regionale eco nomie te versterken. Die conclu sie trekt pr. dr. Ir. Jan Douwe van der Ploeg in de studie 'Een net werkeconomie die draait om kwaliteit: Waddengoud' dat don derdag werd gepresenteerd. Het is snel gegaan met de groei van Waddengoud, het keur- en streek merk dat is voortgekomen uit de Waddengroep die in 1996 van start ging en waarvoor Texelaar Marc van Rijsselberghe en de Fries Henk Pilat het initiatief namen. Nadat eerst de omzet van Sint Donatus onder het label werd gebracht stond de teller de teller van het aantal agrarische bedrijven dat deel uitmaakt van dit netwerk in 2011 al op 117. Het aan tal producten en diensten dat wordt gecertificeerd ligt rond de 300 en het aantal afzetpunten rond de 1000. Ook is sprake van een ver breding van de doelgroep. 31 Bedrijven uit de vissector (inclusief verwerking en handel) zijn opgeno men in het netwerk, 43 onderne mingen uit de toeristische sector, 81 uit de horeca en 10 uit de kunst en cultuursector. Moesten mede met Waddenkunst- en allerlei Wad dendiensten. Verbinding De komst van drie Texelse bedrij ven, Zeekoolproducent Texel Saline, huifkartocht Kikkerts Paradise en Waddenzee- en garnalenvistochten TX10, TX20 en TX35 die donderdag het certificaat uit handen van gede puteerde Geldhof kregen, geeft aan dat de verbreding wordt voortgezet. Maar ze moeten wel voldoen aan de basisvoorwaarden, namelijk dat

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8