3553 TEXELSE 9 COURANT Joe Cocker en Miss Saigon op voorjaarsconcert KTF Piet Beers winnaar Jaap de Graafbokaal De Mareis wint van kampioen 'Den Burg Winkelhart' presenteert plannen Waardering voor moedige vertellers Gedrag van MTB'ers brengt plan voor route in gevaar Tweede plaats voor Babs de Haan Het Koninklijk Texels Fanfare corps (KTF) houdt zaterdag 21 april in de Burgemeester De Koninghal het jaarlijkse voor jaarsconcert. De muzikale invulling ziet er anders uit dan men van het KTF is gewend. Onder het motto 'Stemmen van Texel' begeleidt het orkest deze avond tien Texelse zangers en zan geressen bij hun solo-optredens. Texel brengt veel zangtalent voort, maar volgens KTF begeleidde een fanfareorkest op één avond nooit eerder zoveel Texelse talenten. Een bijzondere avond dus, waarvan voor de liefhebber ongetwijfeld veel te genieten valt. Er worden onder meer nummers ten gehore gebracht van Stevie Wonder, Caro Emerald, Ray Charles, Joe Cocker en andere grootheden. Niet alleen zang, ook het fanfareor kest heeft zijn eigen inbreng in de vorm van filmmuziek van compo nist Ennio Morricone (The Good, the Bad and the Ugly, Once upon a time in the West) en anderen en musicalmuziek (Miss Saigon). Vooral bij de laatste vergt de muziek het uiterste van de muzikanten en dirigent Wendy Prins. Drumband en majorettes ontbre ken, omdat men heeft moeten besluiten deze afdelingen wegens gebrek aan belangstelling op te heffen. Toch staan er zaterdag avond slagwerkers op het podium, 's Middags wordt namelijk in het KTF-gebouw een workshop gehou den voor aspirant-tamboers en andere belangstellenden. Deelne mers hieraan geven mogelijk 's avonds een kleine demonstratie van hun verworven bekwaamheid. Het voorjaarsconcert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €5,00 (inclusief consumptie, er is geen verloting!). Kaarten zijn uit sluitend verkrijgbaar aan de zaal (open vanaf 19.00 uur). Piet Beers heeft zondag bij manege Akenburg de Jaap de Graafbokaal gewonnen. Beers kreeg de bokaal traditioneel uit handen van Ans de Graaf, doch ter van de oprichter van de dres suur- en mencompetitie die voor het 23ste jaar werd gehouden. Er deden veertien aanspanningen mee aan de finale die buiten werd gehouden. In de ochtend hadden zij dressuurwedstrijden en 's mid dags moesten ze hun vaardighe den tonen. Het was spannend: voordat de finale begon, stond Emmie Monster nog aan kop, op de voet gevolgd door Piet Beers en Christa Lap. Zij hadden respectie velijk een halve en drieeënhalve strafpunt meer dan Monster. Bij de dressuur werd Kim Kooger eerste (met 52 strafpunten), gevolgd door Beers (54 strafpun ten) en Frouwke Eelman (55 straf punten). 's Middags bij de vaardig heid ging het erom zo snel mogelijk een parcours af te leggen zonder de ballen van de langs het par cours geplaatste kegels te rijden. Zes deelnemers waren foutloos en mochten de barrage rijden. Piet Beers werd eerste, gevolgd door Mandy Dekker en Cees Bakker. Daarna begon het rekenwerk en bleek dat het eindklassement door elkaar ging. Beers klom met 158,5 strafpunten op naar de eerste plaats. Kim Kooger steeg met 160,5 strafpunten van de vierde naar de tweede plaats en Emmie Monster zakte van de eerste naar de derde plaats. Zij had eveneens 160,5 strafpunten, waarna de pres taties van Kooger en Monster in de dressuur het verschil maakten. Het dressuurklassement werd gewon nen door Christa Lap en Kim Kooger. De overwinning in het klas sement voor de vaardigheid ging naar Mandy Dekker. De jeugd U18 van basketbalver- eniging De Mareis heeft zaterdag gewonnen van Hoofddorp, dat al kampioen is. De Mareis had dit seizoen al twee keer van Hoofddorp verloren en geen zin een derde keer de bieten- brug op te gaan. Hoewel het geen invloed meer zou hebben op de stand, wilde het team toch winnen. Met twee wissels op de bank kon het team van trainer-coach Venneker bijna compleet aantreden. De eerste scores werden binnen de minuut gemaakt, maar de wedstrijd begon pas echt vanaf de zesde minuut. Scores over en weer zorgden voor een mooi plaatje en de toeschou wers op de tribune, die waren geko men om Hoofddorp na de wedstrijd in de bloemetjes te zetten, zagen een goede wedstrijd tussen twee erg aan elkaar gewaagde teams. En hoewel Hoofddorp bij de vorige ont moetingen aan het langste eind trok, werd al snel duidelijk dat er twee punten konden worden gepakt. Van 12-12 in het eerste kwart sloop De Mareis via 22-25 in het tweede kwart naar een stand van 31-35 aan het eind van het derde kwart. Omdat bij basketbal soms wel tot drie of vier punten binnen een minuut gescoord worden, was alles nog mogelijk. Center Joost Venneker had het soms erg zwaar tegen de fysieke verdedi ging van Hoofddorp en was regel matig op de grond te vinden. Maar hoewel het laatste kwart een beetje rommelig werd afgesloten, was het duidelijk dat De Mareis het beste van het spel had. Toen Max Hendriks bij een stand 40-49 drie punten liet noteren, was met nog twee minuten te spelen de wedstrijd eigenlijk al gespeeld. Hoofddorp probeerde nog bij te komen, maar De Mareis speel de rustig en gecontroleerd uit en bracht de eindstand op 46-54. Dit was waarschijnlijk de laatste wedstrijd van het seizoen, maar in ieder geval voor Jorik Heijenk, die er volgend jaar niet meer bij zal zijn. De Mareis eindigde dit seizoen op een tweede plaats en ziet volgens jaar volop mogelijkheden om kampioen te worden. Scores: Joost Venneker (22), Max Hendriks (13), Aaron Blaauboer (9), Jorik Heijenk (7), Casper Dros (3). Den Burg-Winkelhart van Texel, de nieuwe ondernemersvereni ging van Den Burg, presenteert woensdag 18 april de plannen. Dat gebeurt tijdens de eerste vergadering die wordt gehouden in de Schoutenzaal, aanvang 20.00 uur. Al eerder ontvouwde de onderne mers hun plannen voor voortzet ting van de folkloremarkten en de wens voor acht tot tien jaarlijkse winkelweekenden, waarop winkels vrijdagavond en zondagmiddag open zijn. De ondernemersvereni ging wil niet op een eiland opere ren, maar nauw samenwerken met bijvoorbeeld de dorpscommissie, mede om de traditionele Sinter klaasintocht te garanderen (afgelo pen jaar ging deze in Den Burg tot teleurstelling van velen niet door). Samen met het Texels Onderner- mersplatform (TOP) wil Den Burg- Winkelhart van Texel de plaatselijke politiek benaderen over de invul ling van de Groeneplaats. Ook wil len de ondernemers een vuist maken om het parkeerbeleid nu eindelijk eens goed van de grond te tillen. Zo zou de ondernemers vereniging graag zien dat het par- keervignet verdwijnt ten faveure van gratis parkeren. Ondernemers kunnen op deze avond ook zelf suggesties aandra gen. Het Verteltheater van senioren oogstte donderdag veel belangstelling én waardering. (Foto Joop Rommets) Hoe zorgde een huisvrouw er tach tig jaar geleden, toen er nog geen wasmachines en -drogers beston den, voor dat het wasgoed schoon, droog en gestreken in de kast kwam te liggen? Waar kwam het water vandaan om te wassen en te koken? Hoe zorgde ze er voor de komst van de centrale verwarming voor dat het huis op temperatuur bleef? En op welke manier werden de kinderen ingeschakeld om al die klussen gedaan te krijgen? Deze en andere vragen stonden centraal in de voorstelling Toen was geluk nog heel gewoon?, die bewoners van De Gollards en ver pleeghuis De Hollewal donderdag morgen in De Buureton (en een week eerder in kleine kring in De Gollards) speelden. Hun optreden was er één in het project van het Verteltheater voor senioren van ini tiatiefnemer en regisseur Anneke Berghuis, dat sinds 2006 loopt en dat al heel wat voorstellingen heeft voortgebracht. Het zijn steevast bijzondere gebeurtenissen, omdat de verhalen van de individuele deelnemers samen een tijdbeeld scheppen dat verloren gaat als het niet wordt doorverteld. De voorstelling in De Buureton was misschien nog wel meer bijzonder dan de meeste voorgaande, omdat de vertellers gemiddeld een stuk ouder waren en soms flink hun best moesten doen om hun ver haal te doen. Menigeen zat in een rolstoel, één mevrouw was onlangs door een TIA getroffen en een ander had haar vermogen tot spre ken al grotendeels verloren. Dat had natuurlijk z'n gevolgen voor de voorstelling, die minder flitsend en 'theatraal' was dan andere. Dat was ook terug te zien in de rol van Berghuis, die regisseur, souffleur, explicateur en presentator tegelij kertijd was. De waardering van de vele toeschouwers was er mis schien zelfs nog wel groter door. 'Moedig dat ze dit durven', was een compliment dat na afloop vaak werd gehoord. Aan de voorstellingen werd mee gewerkt door Annie Versluis, Tine ke Vermeulen, Kneel Vonk, Truus Veenstra, Riek Huisman, Wil de Vries, Sien van de Berg, Freda Stam, Biem Vlaming en accordeo nist Corrie Witte. Mieke Witte werd na afloop in het zonnetje gezet als 'grote hulp' van regisseur Berg huis. Wielersport Texel, Staatsbos beheer en Natuurmonumenten roepen alle mountainbikers met klem op zich naar beho ren te gedragen en niet te fietsen in gebieden waar dit verboden is. Door dit gedrag komt namelijk de aanleg van een langeafstandsroute over het eiland in gevaar. Vertegenwoordigers van de gemeente, Wielersport Texel, Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten brachten afgelopen week een bezoek aan Haaksber gen, waar dankzij samenwerking tussen verschillende partijen een zestig kilometer lange MTB-route is gerealiseerd. Ook voor Wieler sport Texel is een langeafstands route een langgekoesterde wens, waarover momenteel druk over leg wordt gevoerd met verschil lende instanties en agrariërs. De honderd kilometer lange route voert namelijk niet alleen over terreinen van Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten, maar ook over terreinen van de gemeente, het Hoogheemraad schap, Uitwaterende Sluizen en particuliere grondbezitters. Met al deze personen en instanties moeten duidelijke afspraken wor den gemaakt, waarbij bovendien ieders belang in acht moet wor den genomen. Daarnaast wordt bezien of het plan landschappe lijk inpasbaar is en geen schade aan de natuur veroorzaakt. Pas dan kunnen de nodige ver gunningen verkregen worden. Ondanks deze grote hoeveelheid taken, zijn de laatste maanden flinke stappen voorwaarts gemaakt. De betrokken partijen stellen zich constructief op en zijn bereid op korte termijn tot uitvoering van een mountainbikeroute te komen. Desondanks heerst vooral bij Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten ook wrevel. De laatste tijd worden regelmatig mountain bikers in natuurgebieden en op de afgesloten 'groene paden' gesignaleerd. Dat is een onverteerbare zaak, zeker nu het broedseizoen nadert. Zowel Staatsbosbeheer als Natuurmonumenten heeft te kennen gegeven dat dergelijk gedrag de totstandkoming van een mountainbikeroute bepaald niet bevordert. Wielersport Texel doet dan ook een dringend beroep op moun tainbikers om zich niet buiten de aangegeven routes te begeven en de natuurgebieden onge moeid te laten. Als er op deze wijze wordt voortgegaan, zou het wel eens zo kunnen zijn dat de mountainbikers, die graag een lange afstandroute op Texel wil len, hun eigen en andermans glazen ingooien.' Babs de Haan uit het Kobeko- team van GVT heeft zaterdag in Hoorn een tweede plaats behaald bij de turnkampioen- schappen voor de vierde divisie van de regio Noord-Holland. De Haan, die zich dankzij succes sen in de rayoncompetitie voor dit toernooi had weten te plaatsen, nam het in categorie pupillen 2 op tegen 36 meisjes uit de rest van de provincie. Haar prestaties op de vloer, waar ze een zevende plaats behaalde, de balk, waar ze tweede werd, en de sprong, waar ze ook een tweede plaats behaalde, waren uitstekend, maar op de brug over trof zij zichzelf, zodat zij ook op dat toestel tweede werd. Op 2 juni vertegenwoordigt De Haan GVT bij de districtskampi oenschappen, waar ze het op zal nemen tegen de sterkste turnsters uit het noordwestelijk kwart van Nederland. DINSDAG 17 APRIL 2012 MAB Paasrit Aris van der Vis en Jessica Witte hebben zondag de Paasrit van de MAB-club gewonnen. De Paasrit liep via de Marsweg en Tienhoven door Bargen en Spang naar Oost. De C-rijders maakten vervolgens een rondje over Vierhui zen, de B-rijders reden een slag door Oost en de Mosselweg op en neer. Via Oudeschild liep de route over de Hogeberg en Zuid-Haffel naar Driehuizen en over de Bak- kenweg naar de finish. De rit ein digde bij paal 15. Uitslagen: B-klasse: 1.Aris van der Vis en Jessica Witte (4 strafpunten); 2.Pieter Marjan van der Vis (5); 3.Jan de Wit (5). C-klasse: I.Raymond, Ed, Karin en Laura Witte (4 strafpunten); 2.Chris de Vries (10); 3.Wit- tüh (12). Run-bike-run voor schoolkinderen In samenwerking met De Krim houdt Sportservice Texel woens dag 9 mei vanaf 15.00 uur een run-bike-run voor schoolgaande kinderen vanaf groep 5 van de basisschool De kinderen van de basisschool lopen eerst 1,2 kilometer, omdaar- na 3,5 kilometer te fietsen. Tot slot lopen ze nogmaals 1,2 km. Zij moeten een eigen fiets (racefiets of mountainbike) meenemen, de jeugd van het voortgezet onderwijs loopt 2,4 km en fietst 6,4 km. Voror hen is eventueel een (volwas sen) mountainbike beschikbaar. Tijdens het fietsen is het dragen van een valhelm verplicht. Er zijn enige helmen beschikbaar, maar een eigen helm wordt aangeraden. Aanmelden kan tot woensdag 2 mei via www.sportservicetexel.nl. Voor meer informatie, tel. 322815. Tolerantie Met wat gemengde gevoelens heb ik diverse ingezonden brieven gele zen. De meeste hebben te maken met tolerantie en waardering. Nar cissen langs de weg mag je (blijk baar) niet plukken, want daar moet de hele gemeenschap zo nodig naar kijken. En ik maar denken dat aankleding van het landschap een zichzelf toegemeten taak van agra risch Texel was (met borden als 'Wie geven kleur aan het land schap'?). De meeste van die bloei ende bloembollen zijn ooit op de grond gevallen en op een daarvoor niet bestemde plek tot ontwikke ling gekomen. Als al die narcissen en eventuele tulpen dienen tot sieraad van de rondtoerende Texelaar en toerist, dan is het de maatschappij natuur lijk ook verboden om te graaien in het enorme volume aan paarden- bloemen, madeliefjes, boterbloe men en pinksterbloemen dat de bermen kan versieren. Of zijn daar in narcissen en tulpen meer waard dan boterbloemen? Laten we toch ophouden met dit soort kleinzielige discussies. Als het iemand goed doet om een paar bloemen uit de bermen mee te nemen naar huis, wat maakt dat uit? Er blijven akkers vol over voor visueel genot. En de bloeitijd ervan is bijna nog korter dan de duur van die ingezonden brieven in de krant. Schijnbaar van een andere orde is de discussie over het al of niet uit nodigen van kinderen van 'foute' mensen uit de oorlog van lang geleden. Maar in essentie heeft het ook alles met tolerantie en begrip te maken. Zelf heb ik die oorlog niet meegemaakt. Maar mijn moe ders familie heeft lang gerouwd om de dood van een zoon en broer als represaille voor de aanslag op Rauter. Dat weerhield zijn ouders (mijn grootouders) er niet van om meteen na de oorlog ondervoede kinderen uit Duitsland op te nemen om op krachten te komen. Het argument: je mag de kinderen de fouten van (niet eens alle) ouders niet aanrekenen. Laten we toch vooral proberen om elkaar ruimte te bieden in plaats van beperkin gen. Een groot hart te hebben. Misschien is het woord 'grootmoe dig' wat ouderwets, maar het is nog goed toepasbaar. Jaap Vlaming, Den Burg.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9