TEXELSE COURANT I Boeren aan de slag met besparen energie GlasGarage Texel HEMA Cjrocn '^wartsjexels in het harL, Plan watersportwinkel groeit uit tot visie op haven Meierblis behouden; Werner Dros stelt land Hallerweg beschikbaar Bakker trekt aan kortste eind bij' rechter in zaak tegen Roeper Sterretje gezocht! Tel: 0222 - 32 15 15 .txl Iedere zaterdag Vanaf heden iv alle dagen open tiJtoUÈÊt vanaf 12.00 uur Tv Stenenplaats 10 - Den Burg Bezoekerscentrui moet sluiten Ecomare richt zaal in voor potvis Oranjefeest in 1789 uitbundig gevierd Prins-stadhouder prijst de Texelse rust Ruime keus aan kavels ingebracht Veiling ten bate van ramen en orgels OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12767 Verschijnt dinsdag en vrijdag VRIJDAG 19 APRIL 2013 Een watersportwinkel op de haven is een langgekoesterde wens van Sandor Mantje. Zes jaar geleden besprak hij die met architect Ingmar Veeger. Na de overname van de haven door de gemeente raakte het op de lange baan. De haven liet hen niet los, ze staken er honderden vrije uren in. Zo groeide hun plan uit tot een complete havenvisie, die ze vandaag presenteren. Meer op pagina 5. Programma's Koninginnedag Om in de krant van vrijdag 26 april een volledig overzicht te kunenn geven van de activiteiten rond Koninginnedag, roept de redactie organisaties op hun programma vóór donderdag 10.00 uur op te sturen via redactie@texelsecourant.nl. In de krant die op Koninginnedag zelf verschijnt, willen we graag de lezers aan het woord laten over hun ervaringen met het ko ningshuis. Verhalen en foto's kunnen nog tot vrijdag 26 april gestuurd worden naar redactie@texelcourant.nl. Ook dromen voor het eiland, wensen voor de nieuwe koning, zijn welkom. Foto's sportweek maken voor krant De redactie van de Texelse Courant zou het op prijs stellen als mensen volgende week foto's opsturen van de vele activi teiten die in het kader van de Nationale Sport Week worden gehouden. De foto's kunnen tot donderdagochtend 10.00 uur gemaild worden naar redactie@texel- secourant.nl. Graag met vermelding van wat er op de foto gaande is, door wie de activiteit is georganiseerd en wie de foto heeft gemaakt. De voorkeur gaat uit naar foto's van rond de 1 Mb groot. De leukste foto's worden meegenomen in een sport- collage in de krant van vrijdag 26 april. Den Burg heeft dinsdag 30 april toch een meierblis; Werner Dros stelt een stuk land aan de Hallerweg beschikbaar om de traditie door te laten gaan. De gemeente, de dorpscommissie van Den Burg en Dros hebben meteen con crete afspraken gemaakt om overlast van zwerfvuil en vernielingen zoveel mogelijk te beperken. Er komen bouwhekken rond de meierblis om de brandplek beperkt te houden en bezoekers hebben geen toegang tot het aangrenzende bouwland. De gemeente verzoekt bezoekers niets te vernielen, geen afval achter te laten, geen kleine vuurtjes te stichten en resta nten va n eten en drinken mee naar huis te nemen. De vorige locatie aan de Haffelderweg ver viel, omdat de landeigenaar teveel schade en overlast ondervond. De dorpscommissie van Den Burg, die de nek uitstak om een nieuwe plek te vin den, loopt op 30 april rond aan de Haller weg om een oogje in het zeil te houden. Vanaf vandaag (vrijdag) kan er schoon af valhout, snoeiafval en slootruigte op het land worden neergelegd. Twaalf Texelse agrarische bedrijven laten volgende week gezamenlijk onderzoeken op welke wijze zij energie kunnen bespa ren en hoe ze zelf energie kunnen opwek ken. De twaalf bedrijven hebben zich verenigd in het proefproject Agro Energie Texel dat deze week onder leiding van InnoFundNL en Urgenda Texel van start is gegaan. De begeleiding is in handen van Esther Krij- nen en Benno Bakker (InnoFundNL) en En it Scholtens (Urgenda). De twaalf bedrijven laten volgende week energiescans maken. Ingenieursbureau Ekwadraat brengt per bedrijf in beeld welke mogelijkheden er zijn om energie te besparen en om het zelf op te wekken. Scholtens: 'Dat wordt verwerkt in rap porten die we in de loop van mei met el kaar bespreken.' De onderzoeken worden betaald door de provincie, de gemeente, Rabobank Noord-Holland Noord en de boeren zelf. Uit de resultaten moet onder meer naar voren komen wat ieder voor zich kan doen en hoe de boerderijen gezamenlijk kunnen optrekken om energieneutraal te worden. Dat zou kunnen met gezamenlijke inkoop van zonnepanelen, LED-verlichting, ge bruik van restwarmte of toepassing van isolatiemaatregelen. De boeren hadden dinsdag een startbij eenkomst op de Novalishoeve. Volgens Ur genda en InnoFundNL was er veel animo. 'Er was duidelijk behoefte aan handvat ten om te komen tot een energieneutraal bedrijf. Daarnaast vonden de deelnemers het belangrijk het eigen blikveld te ver ruimen en zoveel mogelijk ideeën op te doen.' De deelnemers zijn Johannes van Heerwaarden, Arnold Langeveld, Dirk en Cor de Lugt, Marcel Wijtten, Frans Stark, Hans van Exel, Jan van der Haas, Joost Heerschop, Anton Witte, Maarten Hoog- enbosch en Jacob en Jannechien Roeper. Het project past binnen de ambitie van Texel om in 2020 energieneutraal te zijn. Urgenda levert de kennis voor duurzaam heid en innovatie, InnoFundNL helpt de bedrijven aan geld te komen. De twee hebben plannen het proefproject op een gegeven moment op grotere schaal toe te passen en om dan ook meer bedrijfstak ken mee te laten doen. 'Alle straatverlichting wordt duurzaam' De gemeente gaat vanaf oktober alle openbare verlichting op het eiland ver vangen door LED-verlichting. Het project moet voor de zomer van 2014 klaar zijn. Volgens de gemeente is Texel dan de eerste gemeente in Nederland waar alle openbare verlichting energieneutraal is. Nu is er onder meer in De Koog en op de haven van Oudeschild al energiezuinige openbare verlichting. Als het hele eiland is voorzien, moet er een besparing optre den van 65 procent ten opzichte van het huidige energieverbruik. De resterende 35 procent wordt volgens de gemeente dan met zonnepanelen opgewekt. Een groot deel van de verlichting wordt volgens de gemeente slim schakelbaar en dimbaar. 'Het wordt veiliger in het verkeer en de nachtelijke duisternis wordt vergroot.' Willem Bakker heeft voor de rechter aan het kortste eind getrokken in de zaak tegen zijn ex-kompaan Dirk Roeper. Die mag het beslag handhaven dat hij heeft gelegd op bezittingen van Bakker, zo oor deelde de kortgedingrechter in Alkmaar donderdag. Twee weken terug liet kortgedingrech ter Allegro al doorschemeren dat Bakker weinig kans had. De rechtbank bepaalde vorig jaar dat hij Roeper €20.000,- scha devergoeding moet betalen. Omdat hij dat tot dusverre niet heeft gedaan, heeft Roeper beslag gelegd op zijn bezittingen. 'Daar is niets onrechtmatigs aan', aldus Allegro. Zij stelde de raadsvrouw van Bakker nog in de gelegenheid de zaak in te trekken, maar de advocate wilde dat het in de zaak tot een uitspraak zou komen. Die kwam er, volledigten gunste van Roeper. Beide partijen beroepen zich op hun eigen waarheid in het geschil, dat terugvoert tot 2005. De twee startten toen samen een bedrijf, nadat het aannemingsbedrijf van Bakker in 2003 failliet was gegaan. Medio 2005 besloten de mannen weer uit elkaar te gaan. Dat proces werd juridisch en financieel niet ordentelijk afgerond, met onbegrip en escalatie tot gevolg. Proces-verbaal schapenhouder De politie heeft bij een schapenhouder in Den Hoorn diverse misstanden geconsta teerd. In de dierenverblijven waren niet vol doende droge ligplaatsen en er was on voldoende voer en drinkwater. Twee scha pen moesten door een dierenarts worden afgemaakt. De schapenhouder krijgt een proces-verbaal en moet maatregelen uit voeren om het welzijn van de dieren in orde te brengen. Er komen hercontroles. SNELCODE: 622 www.texelseautopagina.nl 7 dagen per week open Den Burg - Texel Bekendmakingen op pagina 8 SiftB Folders bij deze krant DEKRIM TEXEL Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. Burg aan de Hallerweg. kijk op wwvv.klifl2.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1