Einde bezoekerszaal van nationaal park 2 EERST Kogerstaete als beste beoordeeld 'Geen uitspraken matchingsrecht' Eerste paal elf nieuwe woningen www.texelsecourant.nl VRIJDAG 19 APRIL 2013 SBB HEEFT GEEN BUDGET MEER VOOR BEZOEKERSCENTRUM Er komt een eind aan de bezoekerszaai van het nationaal park bij Ecomare. De zaai wordt heringericht en komt naar alle verwachting in het teken te staan van de potvis die in december dood aanspoelde op de Razende Bol. Dat de zaal van Duinen van Texel zou ver dwijnen, komt niet als een verrassing. Staatsbosbeheer had er jaarlijks twee ton voor beschikbaar, maar door de bezuini gingen zakte dat budget in 2012 naar an derhalve ton. Sinds dit jaar heeft SBB er geen budget meer voor. De zaal werd in mei 2004 geopend. Vol gens de spelregels van destijds moest SBB als grootste grondbeheerder in het natio naal park voor een bezoekerscentrum zor gen. Er werd voor gekozen dat bij Ecomare te doen, omdat daar jaarlijks al honderd duizenden mensen komen. De zaal moest gratis toegankelijk zijn en werd vóór de toegangspoortjes gerealiseerd. Beheer en eigendom kwamen in handen van Ecomare, SBB zorgde voor financiering en het overlegorgaan van het nationaal park nam de expositie op zich. Mede door de bijzondere constructie duurde het destijds geruime tijd voor al les in kannen en kruiken was en het toen malige ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij akkoord ging. Dat de zaal wegvalt, betekent niet dat het gehele begrip Bezoekerscentrum uit de wereld is. Coördinator Petra Schut van het nationaal park wijst erop dat bij de winkel van Ecomare en elders in het centrum de nodige aandacht voor Duinen van Texel blijft bestaan. Het in 2002 ingestelde nationale park viel jarenlang onder verantwoordelijk heid van het Rijk, maar als gevolg van ka binetsbeleid is die verantwoordelijkheid in handen van de provincies gekomen. Duinen van Texel krijgt dit jaar €160.000,- van de provincie Noord-Holland en vanaf 2014 wordt dat naar verwachting een structureel budget van €130.000,- Voor heen stelde het Rijk jaarlijks zo'n twee ton beschikbaar. Volgens Schut mag het nationaal park blij zijn met de steun van de provincie. 'Er zijn ook provincies waar niet wordt verder gegaan met nationale parken, maar hierwordt prioriteit aan na tuur gegeven.' Het geld wordt met name besteed aan voorlichting, educatie en beheer. Vol gens Schut kan dat op diverse manieren en hoeft dat niet per sé via een zaal voor bezoekers te gebeuren. Als voorbeeld van een andere manier van voorlichting en educatie noemt ze het boek Duinen en Mensen Texel dat vorige week bij Eco mare werd gepresenteerd. 'Dat is ook een prachtige manier om het nationaal park onder de aandacht te brengen.' Kees Vriesman, voorzitter van Duinen van Texel, overhandigde het eerste exemplaar ten overstaan van een hoop genodigden aan wethouder Frans Visman. Vriesman liet daarbij weten dat het nati onaal park bezig is alternatieve vormen van financiering te ontwikkelen. Vries man gaf eerder zulke boodschappen af, waarin telkens een voorkeur voor mede financiering door particulieren en lokale overheid doorklonk. Het nationaal park Duinen van Texel be slaat het grootste deel van de westkust. Het gebied is zo'n 4300 hectare groot en kan jaarlijks op zo'n vijf miljoen bezoekers rekenen. Er worden al sinds een aantal jaar logiesverstrekkers als 'gastheren en -vrouwen van het park' opgeleid om ken nis aan gasten over te brengen. Schut: 'Het wordt niet altijd gerealiseerd, maar het is een zeer bijzonder gebied.' Texel 2010 heeft woensdagavond in de gemeenteraad geen medestanders ge vonden in het verzet tegen een nieuw contract dat de gemeente wil aangaan met Texelse Media voor de exploitatie van bushokjes. De partij is het niet eens met het 'mat chingsrecht' uit het oude contract tussen de gemeente en toen nog Dral Media uit 1995. Het matchingsrecht gaf Texelse Me dia (rechtsopvolger van Dral Media) enige tijd geleden het recht een verbeterde aan bieding te doen voor de exploitatie van bushokjes, nadat het bedrijf bij een aan besteding niet als beste uit de bus was ge komen. Fractievoorzitter Gerbrand Poster zei dat zeer onrechtvaardig te vinden. De andere partijen deelden de kritiek niet. Willem Vlas (Texels Belang) en Ben Zegeren (CDA) kaartten aan dat er geen gerechtelijke uitspraken zijn over de vraag of het matchingsrecht in strijd is met het aanbestedingsrecht, zoals Texel 2010 heeft gesteld. Dat betekent volgens hen dat de vraag of er sprake is van een onrechtmatigheid niet te beantwoorden is. Vlas: 'Als je het heel duidelijk wil heb ben, z u I je de za a k voor de ree hter m oete n brengen, zodat er jurisprudentie ontstaat.' Joop Groeskamp vulde namens Texels Belang aan dat hij het netjes vond dat de gemeente de afspraken uit het contract van 1995 nakomt. Wethouder Edo Kooi man (Texel 2010) kreeg ook van de andere partijen steun. Cees Hoogerheide (D66) zei hem het voordeel van de twijfel te ge ven, maar ging eveneens akkoord met de gang van zaken. Kooiman liet weten dat hij en Poster over het matchingsrecht van mening zullen blijven verschillen. Hij liet weten dat het recht niet in het nieuwe contract met Texelse Media is opgeno men. Zegeren merkte op dat de hokjes wel vaker mogen worden schoongemaakt. Poster kreeg het nog even voor zijn kie zen dat het college in 1995 hem als wet houder in de gelederen had. Het contract werd toen niet getekend door Poster (dat deed toenmalige burgemeester Van Rap- pard), maar Poster zat van 1994 tot 1998 in het college voor Texels Belang. Het nieuwe contract met Texels Media is onderdeel van het plan van de gemeente om met behulp van een provinciale subsi die een stel verouderde bushokjes te ver vangen. Die operatie kost €213.000,- en daarvoor heeft de provincie €165.000,- toegezegd. Annie Hin (Texel 2010) merkte op dat in de provinciale toezegging staat beschreven dat de gemeente verplicht is het project vóór 31 december 2012 uit te voeren. Volgens wethouder Kooiman kan het echter allemaal nog. Er worden vijfentwintig bushokjes vervan gen en er komen vier nieuwe exemplaren. Twee daarvan komen aan de Emmalaan ter hoogte van het gemeentehuis en de andere twee aan de Californiëweg en de Roggeslootweg. Met gepaste trots toont Jeanet Grobben van hotel Kogerstaete een boek dat ze van een gast kreeg. Op de eerste blad zijde staan de welgemeende felicitaties met de Zoover Award 2013 en woorden van dank voor het verblijf. Het is één van de vele blijken van waar dering die zij en haar man Dirk de afge lopen dagen kregen. Het hotel aan de Dorpsstraat in De Koog prijkte deze week voor het tweede jaar op rij bovenaan in een landelijke lijst van 25 hotels die op de va kant ie beoordelingssite Zoover.als beste zijn beoordeeld. Hotel Kogerstaete scoort gemiddeld een 9,6 op basis van 261 beoordelingen die bij Zoover werden ingediend. Dirk en Jeanet Grobben, die sinds zes jaar Kogerstaete draaien, zijn blij met het resultaat. 'Dit is leuk voor Texel', aldus Jeanet Grobben. Zij toog dinsdag naar Zeist om de Zoover Award in ontvangst te nemen. Diverse landelijke media besteed den er aandacht aan. De goede beoorde lingen komen onder meer voort uit de persoonlijke benadering van de gasten. Een praatje bij de aankomst, even bege leiden naar de kamer en aanvoelen waar- Aan de Heemskerckstraat in Oudeschild is woensdag de eerste paal geslagen voor de bouw van elf nieuwe woningen. Een heipaal, maar ook een mijlpaal. Want het is al zes jaar geleden dat Siep Schellin gervan Frans Zegel Bouw om de tafel ging met architect Louis Uriot voor de nieuw- bouwplannen. Het terrein waar decen nialang het aannemersbedrijf was geves tigd, kwam door de verhuizing naar het bedrijventerrein beschikbaar. Er was veel vraag naar woningen en de bouw bracht werkgelegenheid. Niet voorzien was de kink in de kabel. Protest uit de buurt ein- mee je een gast tegemoet kan komen. Zo was er een keer iemand die moeite had in slaap te komen, waarna er een pakje rust gevende thee op haar kamer werd neer gezet. 'Gewoon de kleine dingetjes', aldus Grobben. Het Koger hotel was vorig jaar de beste bij Zoover met een 9,6 op basis van 215 beoordelingen. Het Airport Hotel op het vliegveld werd dit jaar in de categorie hotels derde met een 9,5 op basis van 86 beoordelingen. Vorig jaar was het hotel tweede met een 9,5 op basis van 68 be oordelingen. Er zijn dit jaar ook Zoover Awards toege kend aan vakantiepark Vogelmient in De Koog, Pension Anna Paulowna aan de Par- nassiastraat in De Koog en De Smederij aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp. De laatste twee scoorden een veertiende en zeventiende plaats op een lijst van best beoordeelde bed- and breakfasts in Ne derland. De Vogelmient werd vierde op de lijst van best beoordeelde vakantiepar ken. De drie wonnen vorig jaar eveneens een Zoover Award. Die prijs werd vroeger op veel plekken uitgereikt en tegenwoor dig alleen nog aan bedrijven die landelijk digde in de rechtszaal, tot twee keer toe boog de Raad van State zich over het pro ject. De familie Schellinger zakte de moed in de schoenen, maar zette toch door. Siep Schellinger: 'De woningmarkt is natuur lijk niet meer wat het geweest is, maar we kunnen het werk goed gebruiken. Het is een mooi project, we vertrouwen er op dat de huizen hun weg wel zullen vinden.' De drie starterswoningen zijn verkocht en voor het dubbel woonhuis bestaat be langstelling. Met de bouw van de geplan de zes halfvrijstaande senioren woningen (uitzicht op de ijsbaan) wordt gewacht tot er voldoende animo is. 'Betere vergoeding werk raadsleden' Het werk van raadsleden in kleine ge meenten moet beter worden beloond. Een pleidooi van de VVD in die richting kreeg woensdagavond tijdens de raads vergadering steun van de meeste par tijen. Volgens de liberalen klopt het niet dat raadsleden een beloning ontvangen aan de hand van de grootte van de gemeente. Volgens de VVD moet er beloond worden aan de hand van de 'maatschappelijke opgaven'waar raadsleden voor staan. Dat leidt volgens Marjan de Groot (WD) tot een eeriijker verdeling van de vergoeding aan raadsleden. 'Raadsleden van kleine gemeenten hebben met dezefde opgaven te maken als raadsleden van grote ge meenten.' Met behulp van een motie van WD en D66 werd het college opgeroepen die boodschap bij deVNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) te verkondigen. De WD hield het pleidooi niet voor zich zelf, maar met het oog op de gemeente raadsverkiezingen in maart 2014. Volgens De Groot moet er een andere belonings- systematiek komen om kundige mensen enthousiast te maken voor het raads werk. Dat neemt tijd in beslag en met het verschuiven van verantwoordelijkheden van het Rijk naar de gemeente wordt dat alleen maar meer. Gerbrand Poster (Texel 2010) zei de mo tie niet te steunen. Volgens hem moeten mensen die in de gemeenteraad plaats nemen vooral passie hebben. 'Als je het voor het geld doet, kun je beter wat an ders doen.' Nils Lely (PvdA) merkte op dat het risico van 'eigen belang' op de loer ligt, maar hij kon zich goed vinden in het punt dat de WD aanroerde. Autocrossers rijden voor Against Cancer Een groep Texelse autocrossers gaat vol gende maand racen voor de stichting Against Cancer. Dat doen ze op de Lopik 500, een crosswed strijd die van 17 tot en met 20 mei wordt gehouden. Against Cancer is een stichting die sinds 2004 bestaat. De organisatie spant zich in om gezinnen waarvan een kind kanker heeft met uitstapjes onver getelijke dagen te verzorgen. De Texelse crossers gaan met twee auto's naar Lopik, Mensen die hen willen steunen, kunnen tegen betaling hun naam op de motorkap laten zetten. Een van de twee auto's staat zondag 21 april van 14.00 tot circa 16.00 uur bij café Mans aan de Binnenburg in Den Burg. Belangstellenden kunnen daar dan terecht om de Texelse autocrossers een handje te helpen. vttengeest Toekomstig bewoonster Stefanie de Wit slaat de

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2