HISTORIE Stadhouder Willem V bij bezoek: 'Texels rust is mijn lust' College blijft tegen verhuizing Kinderen strunen op het wad kermis De Koog naar Den Burg Boek over plafondkleed Kaap Skil Dit is het tweede verhaal in een serie over volksfeesten, De armen voeren er wel bij. Dat wordt duidelijk vermeld in het verslag van het bezoek dat Prins Willem V 'Batavus', op maandag 3 augustus 1789 aan het eiland bracht. En erepoorten, die waren er ook. De Oranjes hebben al eeuwen een bij zondere band met Texel. Bekend zijn de bezoeken van de koninginnen Juliana en Beatrix, legendarisch die van prins Hendrik, echtgenoot van Wilhelmina. De toekomstige koning Willem-Alexander is meermalen op het eiland geweest en Wil lem Frederik Hendrik, 'de Zeevaarder', de broer van koning Willem III, gaf als grote investeerder zelfs zijn naam aan de PH- polder. Bekend is dat de koning in 1842 een bezoek aan het eilan bracht, maar veel minder bekend is het bezoek van zijn overgrootvader, stadhouder Willem V, de vader van koning Willem I. In krantenver slagen uit die tijd is te lezen dat het een feestelijk dag was, waar de eilandbevol king lang naar had uitgezien. De krant publiceerde het bovendien graag, want het wereldnieuws was in augustus 1789 niet zo prettig, in Frankrijk was immers de revolutie in volle gang die Europa op zijn grondvesten deed schudden. Wat degene die het verslag leest niet kan ontgaan, is dat het bezoek lang heeft geduurd. Om zeven uur 's morgens ar riveerde de 'erfprins-stadhouder' vanuit Den Helder, waar hij de vorige dagen de haven en de strand hoofden had bezocht en een kerkdienst had bijgewoond. De overtocht naar het eiland, waar hij met saluutschoten door de kanonnen van de Schans werd verwelkomd, duurde twee uur. De prins was niet alleen gekomen, maar bevond zich in het gezelschap van schout-bij-nacht Jan Hendrik van Kinsber- gen, die enkele jaren daarvoor grote suc cessen had geboekt in de Slag bij de Dog- gersbank, wat hem niet alleen de status van volksheld had opgeleverd, maar ook de speciale Doggersbankmedaille, de eer ste Nederlandse onderscheiding die aan een lint werd gedragen. Hoewel het in het verslag niet zo wordt genoemd, moet de komst van Van Kinsbergen zekerzoveel indruk gemaakt hebben op de zeevaar dersgemeenschappen van Den Helder en Texel als de komst van prins Willem. In het gezelschap bevond zich ook Hendrik van Stralen, minister van Binnenlandse Zaken en één van grootste prinsgezinden van de toenmalige regering. Dat een zo hooggeplaatst gezelschap de moeite nam de barre tocht naar Den Helder te maken en het Marsdiep over te steken, illustreert het belang dat aan het eind van de acht tiende eeuw werd toegekend aan de rede van Texel. En Texel, prinsgezind als altijd, verwelkomde hen uitbundig. De dag begon met een wandeling over de dijk. Het was augustus, dus het moet daar in de ochtend aangenaam toeven zijn ge weest. In het licht van de opkomende zon bood de dijk ongetwijfeld uitzicht op een drukke rede, waar een groot deel van de Nederlandse oorlogsvloot lag Aan de andere kant van de dijk was bij meerdere huizen en op de kerktoren de vlag uitge stoken. Na zijn ochtendwandeling stapte de prins (het is niet duidelijk wie zich op dat moment nog in zijn gezelschap be vonden) in het rijtuig van 'de heer Ber ger'en reed via de Schans naar Den Burg. Dat kon ook niet anders, want de huidi ge Schansweg was tot de aanleg van de Schilderweg in 1916 de hoofdverbinding. Zowel bij de haven als aan het begin van het dorp Oudeschild was een erepoort geplaatst. De prins maakte een korte stop bij de Schans, in die tidj nog een stuk klei ne dan na de Napoleontische uitbreiding, om het verdedigingswerk te bezichtigen. Ongetwijfeld werd hij daar uitbdundig begroet door de Zwitserse huurlingen die daar waren gelegerd. Bij Den Burg hield het rijtuig halt bij de erepoort aan het begin van het dorp, on geveer waar de Warmoesstraat de We verstraat kruist. Daar deed de prins de omstanders veel genoegen door alle op schriften op de poort te lezen. Vijf meisjes uit het dorp, 'zindelijk gekleed', strooiden palmtakken en rozenblaadjes. Via de We verstraat en onder een tweede erepoort op de Stenenplaats door, werd de wo ning van president-schepen Ary Kikkert bereikt, waar een rijkvoorziene maaltijd gereed stond (het verslag spreekt hier van een 'deftig Collation', gezien dag en uur moet aan een uitgebreide koffietafel worden gedacht). Na de maaltijd ontving de prins de bestuurders van het eiland en het dorp en bezichtigde hij de kerk, waar hij een royale gift deed in de armenbus. Voor zijn vertrek uit Den Burg sprak hij de verzamelde menigte toe. 'Vrienden, ik ben overtuigd dat alles uit een goed hart geschiedt. Leeft voort in rust en vrede. En die dit doet, is mijn beste vriend, want Texels rust is mijn lust.' Deze woorden werden beantwoord met luid gejuich, hoeden die in de lucht werden geworpen en het roepen van 'Oranje boven'. In optocht ging het vervolgens, 'met een menigte rijtuigen', naar Eierland, waar alweer twee erepoorten waren opge richt. Daar werd een maaltijd genuttigd, waarna de stoet naar De Waal reed, waar op het land van Simon Breker 'enige oud heden' werden bezichtigd. Hoogstwaar schijnlijk de artefacten die naar boven waren gekomen bij het afgraven van de Sommeltjesberg. Na De Waal ging het naar Oosterend, waar het gezelschap tussen vijf en zes uur aankwam, zodat het er al een hele dag had opzitten. De feestvreugde in het vis sersdorp kende geen grenzen. Een grote menigte stond de prins op te wachten en een luid gejuich steeg op toen hij in zicht kwam. Ook hier waren erepoorten opge richt en vijf meisjes hadden de eer met bloemblaadjes te mogen strooien. Zowel de meisjes als de jongens die de manden met bloemblaadjes vasthielden, waren getooid met oranje sjerpen, een kleur die enkele jaren eerder nog verboden was ge weest. Op verzoek van dominee Ten kink stapte de prins bij de kerk uit om in de kerk een korte zegenwens te ontvangen. Ook hier vergat de prins na afloop niet een royale gift voorde armen te doen. 'De vreugde en het vergenoegen der ver heugde dorpelingen deed de lucht gal men', vertelt een ooggetuige. 'En op de www.texelsecourant.nl VRIJDAG 19 APRIL 2013 aangezichten der ouden zag men tranen van hartelijke blijdschap. Het onophou delijk geroep van "Vivat, Oranje boven" vergezelde Nederlands erf-stadhouder de hele weg tot aan de haven.' 's Avonds maakte de prins een wandeling van de haven naar Oudeschild, waar bij alle huizen feestverlichting brandde. Ver volgens keerde hij terug naar huis, voor de verjaardag van zijn vrouw en zoon, de latere koning Willem I. In het licht van de toenmalige politieke situatie kan het bezoek van de prins, ver gezeld door Van Kinsbergen en Van Stra len, ook gezien worden als een charme offensief. Sinds enkele jaren was het land verdeeld in Prins- en Staatsgezinden, wat al haast tot een burgeroorlog had geleid. Dat de prins bij het behouden van de macht geholpen was door Pruisische troe pen, was voor president-schepen Kikkert reden naast de Nederlandse ook de Pruisi sche vlag te hijsen. Het dragen van oranje was tussen 1785 en 1787 verboden en de economische crisis ten gevolge van vier Engelse Oorlogen had veel mensen aan de rand van de armoede gebracht, zo dat de gaven van de prins ook gaven van dankbaarheid voor de steun van de be volking waren. Texel, van oudsher prins gezind, was strategisch belangrijk, reden om een goede band met het eiland te on derhouden. Willem de Zwijger wist al dat via de Texelse rede een eventuele vlucht route naar Engeland in stand moest wor den gehouden. Ook stadhouder Willem V zag zich amper zes jaar na zijn feestelijke onthaal op Texel genoodzaakt naar Enge land uit te wijken. In januari 1795 riepen de patriotten, geholpen door Franse troe pen, de Bataafse Republiek uit en ook op het Oranjegezinde Texel werd de revolutie - zij het op kousevoeten - binnengehaald, vooral omdat het gelijkheidsbeginsel de katholieke en doopsgezinde inwoners, die tot die tijd gezien werden als tweede rangs burgers, wel aanstond. Enkele jaren later, in 1810, bracht de Lodewijk Napole on als eerste echte koning een bezoek aan het eiland. Maar dat is een ander verhaal. Het feestelijke bezoek in 1789 was overi gens niet de eerste keer dat Willem V het eiland bezocht. Ook in september 1781 en augustus 1782 was hij er geweest, toen om de vloot te inspecteren. Het college houdt vast aan het standpunt om de kermis van De Koog niet naar Den Burg te verhuizen. Een extra kermis in Den Burg zit er ook niet in. Dat staat in een voorstel aan de gemeen teraad. 'Oua gemeentelijk beleid hoort de kermis in De Koog. Daar is de concentratie van recreatie en toerisme. Den Burg is het detail handelscentrum van Texel', aldus het college in een verklaring. Een extra kermis in Den Burg naast de ker mis in De Koog is volgens het college ook geen optie. 'Volgens bureau De Kermis- gids is een positieve exploitatie daarvan slechts haalbaar als die extra kermis ook in het zomerseizoen zou plaatshebben. Texel als kermiseiland past echter niet in de kernwaarden.' Volgens burgemeester en wethouders kost het ook extra geld, omdat eerst een geschikte locatie moet worden gerealiseerd. Er is, wat het college betreft, in Den Burg wel ruimte voor een kleine kermis naast de reguliere kermis in De Koog. 'Particu liere initiatieven van bijvoorbeeld vereni gingen kunnen in beginsel positief wor den ontvangen, mits aan de voorwaarden voor een geschikte locatie, veiligheids normen en een tijdige aanvraag worden voldaan.' Tussenformatie Mocht politiek Den Haag overgaan tot een tussenformatie, dan is Texel een ge schikte locatie. Dat advies gaf Rob van Damme, voorzitter van D66 op Texel, aan partijleider Alexan der Pechtold tijdens zijn bezoek aan het eiland. Het was een advies met een knip oog en een serieuze ondertoon. Oud-gedienden van PvdA en WD hebben meermalen gezinspeeld op een tussen formatie om meer partijen dan WD en PvdA in de coalitie te hebben. De kans dat het gebeurt, is zeer klein, maar volgens Van Damme zou Texel een goede plek zijn. Dan kunnen de politici in alle rust en los van de hectiek in politiek Den Haag met elkaar praten tot ze eruit zijn. Onder begeleiding van een boswachter van Natuurmonumenten worden op 9 mei en 23 juli speciale excursies voor kin deren over de Schorren gehouden. Vies worden is gegarandeerd. De excursies vinden plaats in het kader van OERRR, het nieuwe kinderprogramma van Natuurmonumenten. De kinderen maken een tocht maken over de kwel der en door de kreekjes naar het wad. De gaan op zoek naar eetbare planten zodat Het kleed van Texel dat bij Kaap Skil te gen het plafond hangt, heeft een vervolg gekregen. Kunstenaar Erna van Sambeek uit Am sterdam heeft een boek gemaakt over de vervaardiging van het kleed. Dat werd woensdagmiddag gepresenteerd in het museum in Oudeschild. In het boek is te lezen en te zien hoe in 2011 en 2012 het ruim negen meter lan ge en vier meter brede kleed door tiental len Texelaars in elkaar werd gezet. Dat gebeurde aan de Rozendijk onder leiding van Van Sambeek. In het boek portretteert ze de Texelaars die hebben meegewerkt en brengt ze met foto's in beeld wat er allemaal moest ge beuren. Er is eveneens aandacht voor alle materialen die zijn verwerkt. het wad geproefd kan worden en naar nesten met eieren van bijzondere vogels. Eenmaal op het wad worden er gaten ge graven op zoek naar wadmonsters. Daar naast is er tijd voor de kokkelrace. De ex cursies zijn geschikt voor kinderen vanaf 7 jaar. Aanmelden is verplicht en kan via Ecomare, tel. 317741 of online via www. ecomare.nl. Ouders mogen met de kin deren mee op pad. Meer informatie over OERRR en de Schorren is te vinden op www.natu u rmon u mente n .n I /texel Het kleed, dat het eiland voorstelt, werd gemaakt van schapenwol die werd ge sponnen en gekleurd met de extracten van planten die op Texel groeien. De vrij willigers die meehielpen waren woens dag uitgenodigd in het museum om de presentatie bij te wonen. Dat gebeurde pal onder het kleed. Van Sambeek had een heldere verklaring voor het maken van het boek. In haar werk draait ze regelmatig nachtdiensten en die boden haar de ruimte om een foto boek in elkaar te zetten. De kunstenares heeft vijftig boeken - met de naam Tessels Lant, eiland van wol - laten maken. Ze zijn verkrijgbaar bij het museum en via de ei gen website van Van Sambeek. Het werkstuk toont de verschillende land schappen op het eiland en ook een paar dorpen zijn te zien. Berry Lussenburg met 'Verwhard' In Klif 12 in vrijdag 26 en zondag 28 april - Barry Lussenburg te zien met zijn pro gramma 'Verwhard'. Lussenburg is een graag geziene gast in Klif 12, omdat hij het publiek telkens weet te verrassen met nieuwe, maar vooral grappige vondsten, verweven in een goed verhaal. Het zijn volgens hem 'tijden van Verwarring, tijden van ver harding, we raken verwhard'. Hij gaat op zoek naar helderheid en verzachting, zon der navigatie en vraagt zich af hoe ver we het laten komen. Hij verlaat vertrouwde wegen en over onverharde wegen lijkt geen bestemming te ver. Na zijn debuut 'Vermist' in 2001 speelde Lusseburg ach tereenvolgens 'Preventief', 'Sprekend' en 'Getuige'. De voorstellingen beginnen beide dagen om 20.30 uur, de toegang bedraagt €16,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren gewenst. Op excursie met Gelein Jansen Gelein Jansen verzorgt zondag 5 mei een auto-excursie door de polder Eierland on der de naam 'Oorlog achter de Rugediek'. Jansen laat plekken zien die een rol speel den in de Georgische Opstand in 1945 op Texel. Deelname kost €8,- inclusief koffie en appelgebak. Start en opgave bij café De Slufter nabij de trap naar de Slufter. Kinderhulp Collectanten van het Nationaal Fonds Kinderhulp gaan van 21 tot en met 27 april langs de deur om geld in te zamelen voor hulp aan kinderen die in de knel zit ten. Vijftig procent van wat opTexel wordt opgehaald, wordt op het eiland besteed. In 2012 leverde de collecte ruim tweedui zend euroopvoorTexel. Dat geld werd be steed aan een cadeau voor kinderen wier ouders op de voedselbank zijn aangewe zen, een gift aan de Sinterklaasintocht en een sportdag van Sportservice Texel. Handstand op het wad? Het kan tijdens de

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6